Kediler Nerde Uyur?

Kediler Nerede Uyur? Kedilerin Favori Uyku Alanları

Günün önemli bir bölümünü uyuyarak geçiren kediler için konfor bir hayli önemlidir. Pek tabii kedisinin rahatını düşünen kedi ebeveynleri de “Kediler nerede uyur?” ve “Kediler nerede uyumayı sever?” gibi sorularına yanıt arayabilir. Kedilerin uyumaktan hoşlandıkları belirli alanlar bulunuyor olsa da her kedi farklıdır ve farklı tercihleri vardır. İçeriğimizde kedilerin yaşlarına ve karakterlerine oranla uyumaktan hoşlanabilecekleri alanlardan bahsedeceğiz.

Kediler Nerede Uyumayı Sever?

Kediler genellikle yatak, battaniye, yorgan, yastık ya da kendilerine ait bir kedi yatağı üzerinde uyumayı sever. Ayrıca kedi kulesi benzeri yüksek alanlar da kediler için ideal bir uyku noktası olabilir. Kediler, çevrelerini gözlemlemeyi sever.

Yaygın kanı kedilerin yumuşak alanları sevdiği ve genellikle buralarda uyumayı tercih ettiği yönündedir. Bu görüş doğru olsa da her kedi aynı özellikleri taşımadığından; bazı kediler için ideal uyku noktası yatak ya da koltuk olurken bazı kediler için ise sert bir parke ya da masa daha çekicidir.

Kediler nerede uyur sorusuna yanıt ararken sizlere sunmuş olduğumuz yanıtları kendi kedinizi gözlemleyerek tasdikleyebilir, kediniz için daha iyi uyku alanları oluşturabilirsiniz.

Kediler Nerede Uyumayı Sever?

Kediler Nerede Uyur?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi her kedi farklı bir alanda uyumayı tercih edebilir. Bunun altında yatan durum; kedinizin fiziksel özellikleri, alışkanlıkları ve yaşıdır.

Eğer kediniz genç, yani 2 ya da 3 yaşında, sağlıklı ve standart bir vücut tipine sahip ise; kedinizin uyuyacağı alan genellikle yumuşak yapıdaki battaniyeler, yorganlar, yatak ya da koltuk olacaktır. Ancak kediniz için özel bir uyku alanı yarattıysanız, örneğin bir kedi yatağı satın aldıysanız, kediniz uyumak için bu alanı da benimseyebilir.

Okuma Önerisi: Kediler Neden Çok Uyur?

Kedilerin patilerinde koku salgılayan bezler bulunur. Kedinizin bir yere yatmadan önce orada gerinmesi ya da tırnaklarını nazik nazik törpülemesinin muhtemel sebebi budur. Kediler, kendi kokularının bulunduğu noktalarda uyuduklarında daha güvenli ve daha huzurlu hissederler. Yani kedinizin uyumak için birkaç favori alan belirlemesi muhtemeldir.

Kediler Yüksek Yerlerde Uyumayı Sever!

Evet, yanlış duymadınız. Bugün evlerimizde bizimle yaşayan kedilerimizin vahşi doğadaki ataları, yaşadıkları alana hakim olmak ve muhtemel tehlikeleri önceden tespit etmek için genellikle yüksek alanlarda uyumayı tercih ederdi. Atalardan aktarılan bir içgüdü olarak, kedilerimiz halen yüksek alanlarda uyumayı sevebilir. Eğer kediniz sık sık raflara ya da dolap tepelerine tırmanıyor ise; onun için yüksek bir noktada uyuma alanı hazırlamayı düşünebilirsiniz.

Yaşlı Kediler Uyumak İçin Sert Zeminleri Tercih Eder!

Kediler yaşlandıkça eklem ağrıları ve eklemlerinde kireçlenme sorunlarıyla karşı karşıya kalırlar. Bu sebepten yaşlı kediler uyurken daha az ağrı hissetmek için sert ve özellikle soğuk zeminleri tercih ederler.

Yaşlı Kediler Sert Zeminlerde Uyur

Kış Aylarının Favorisi: Kalorifer Petekleri

Özellikle soğuk kış aylarında, kediler uyumak için daha sıcak noktaları tercih ederler. Günümüz evlerinde kalorifer petekleri yaygın olduğundan, kediler uyumak için bu sıcak noktaların yakınını tercih edebilirler. Eğer kediniz sıcaktan hoşlanıyor ve sık sık kalorifer peteğinin yakınlarında uyuyorsa; kalorifer peteklerine sabitlenebilen kedi yatakları kediniz için bir hazine değerinde olabilir!

Yavru Kedi Nerede Uyur?

Yavru Kedi Nerde Uyur?

Yavru kediler yumuşak, sıcak, sessiz ve kolayca inip çıkabilecekleri alçak noktalarda uyur. Yavru kediler günün büyük bir bölümünü uyuyarak geçirdiğinden, uyku kalitesi ve konforu onlar için oldukça önemlidir.

İlk defa yavru bir kediye ebeveynlik yapan kişiler genellikle kedinin yalnız kalmamasını düşünerek onlara yataklarını açarlar. Bu davranış kalplerimizi ısıtsa da yavru kediler için pek uygun olmayabilir. Çünkü yavru kediler sık aralıklarla beslenme, su içme ve tuvalet yapma ihtiyacı duyarlar. Eğer yatağınız yerden yüksekse, yavru kediniz muhtemelen yatağa inip çıkmak konusunda bir hayli zorluk yaşayacaktır.

Okuma Önerisi: Kediler Neden Sahipleriyle Uyur?

Yine de yavru kedinizin yalnız uyumasını istemiyorsanız; odanızda daha alçak bir noktaya onun için yumuşak ve sıcak bir uyku alanı hazırlayabilirsiniz. Ayrıca kedinizin belirli bir alanda, yani kedi yatağı gibi ürünlerde uyumasını istiyorsanız; kedinizi buna alıştırmak için en uygun dönem yavruluk dönemidir. Yumuşak ve geniş bir kedi yatağı, her yavru kedinin gönlünü çalacaktır.

Uyku Rehberi: Kedilerin Uyuma Şekilleri ve Anlamları

Kediler Nerede Uyur? Sıkça Sorulan Sorular

Yavru Kedi Gece Nerede Uyumalı?

Yavru kedi gece sizin onu duyabileceğiniz, yumuşak, sıcak ve inip çıkabileceği kadar alçak bir noktada uyumalıdır. Yavru kediler geceleri beslenme ve su içme eğiliminde olduğundan, yataklarına kendi başlarına erişebilmeleri oldukça önemlidir.

Kediler Nerede Uyumalı?

Kediler mevsime göre ideal sıcaklıklarda olan, yumuşak ve kolay erişilebilen noktalarda uyumalı. Ancak her kedi aynı karaktere sahip olmadığından, kediniz kendisi için ideal bir uyuma noktası belirleyecektir. Onun bu davranışlarını gözlemleyerek kedinizin uyku kalitesini artırmak için aksiyonlar alabilirsiniz.

 

Yorum Yap!