Kediler Neden Masaj Yapar?

Kediler Neden Masaj Yapar? Ne Anlama Gelir?

Kedi masajı, kedilerin yumuşacık ön patileriyle ritmik bir şekilde gerçekleştirdiği yoğurma hareketine denir. Kedilerin masaj hareketini özellikle yumuşak ve tüylü zeminlerde gerçekleştirdiğini fark etmiş olabilirsiniz. Peki kediler neden masaj yapar hiç merak ettiniz mi?

Kedilerin neden yoğurma hareketi yaptığı hakkında kesin bir bilgi bulunmuyor olsa da geçerli bazı teoriler bulunuyor. Gelin kediler neden masaj yapar birlikte inceleyelim.

Kediler Neden Masaj Yapar Sorusunun Cevabı Bebekliklerinde Yatıyor

Kedilerin masaj -ya da yoğurma- hareketi, kedilerin henüz gözlerinin kapalı olduğu dönemde ortaya çıkar. Acıkan ve beslenme ihtiyacı duyan kediler, annelerinin göğüslerine masaj hareketi yaparak annelerine acıktıklarını iletirler. Bu masaj hareketi yalnızca haber vermek için değil, süt akışını hızlandırmak için de gerçekleştirilir. Kediler süt emerken de masaj hareketini gerçekleştirmeye devam ederler. Böylece süt kanalları üzerinde bir basınç oluşturarak sütün daha rahat bir şekilde akmasını sağlarlar.

Yavru kediler, bu masaj hareketini bir ihtiyacı karşılamak amacıyla kullandığından bu hareketi güzel şeylerle ilişkilendirirler ve yetişkinliğe eriştiklerinde dahi kullanırlar. Yani aslında kedi masajı kedilerin bebekliğinden gelen ve iyi şeylerle bağdaştırılan bir iç güdüdür.

kedi-masaji-bebeklikten-gelen-bir-ic-gududur

Kediler Önemsedikleri Kişilere Kedi Masajı Yaparlar

Kedi masajı genellikle kedileriniz mutlu ve huzurlu olduğu anlarda gerçekleştirdiği bir eylemdir. Kediler özellikle ilgi gördükten sonra yoğurma hareketini gerçekleştirir. Yani kediniz bu hareketi sizi “sevmek” için kullanıyor olabilir.

Ne yazık ki bu masaj hareketi bazı kediler tarafından gerçekleştirildiğinde rahatlatıcı bir etkiden ziyade acı verici bir etkiye sahip olabiliyor. Bazı kediler masaj hareketi sırasında tırnaklarını da kullanıyor ve bu inanılmaz acılara sebep olabiliyor. Eğer kediniz bu hareketi sık sık gerçekleştiriyorsa ve canınız yanıyorsa kucağınıza yumuşak bir hırka ya da battaniye koyarak kedilerinizin yumuşuk patilerinde yer alan o keskin tırnaklarından korunabilirsiniz.

Kediler Önemsediklere Kişilere Kedi Masajı Yapar

Kediler Yatacakları Yerleri Masaj Hareketi ile Kendilerine Uygun Hale Getirir

Evlerimizde beslediğimiz kedilerin ataları, doğada uzun bitkileri kullanarak kendilerine gizli ve rahat bir saklanma yeri oluşturuyordu. Eğer yeşili ve toprağı bol bir alanda yaşıyorsanız kedilerin bu hareketini bugünlerde dahi gözlemleyebilirsiniz.

Bu alışkanlık genler yoluyla ev kedilerine kadar uzanıyor. Eğer kediniz rahatına düşkünse ve dinlenmek için yastık ya da koltuk gibi spesifik noktaları tercih ediyorsa onu bu hareketi yaparken gözlemleme olasılığınız oldukça yüksektir.

Kediler Kedi Masajı ile Bölgelerini İşaretler

Kediler Masaj Hareketiyle Bölgelerini İşaretler

Özellikle birden fazla kedi bulunan evlerde kedilerin masaj hareketi bölge işaretlemeyle alakalı da olabilir. Eğer kediniz sık sık vakit geçirdiği yastıklara, koltuklara ya da kıyafetlerinize masaj hareketi yapıyorsa bunu diğer kedileri uzak tutmak amacıyla gerçekleştiriyor olabilir.

Kedilerin patileri, kedilere ait benzersiz kokuları salgılayan koku bezlerine sahiptir. Siz bu kokuyu alamıyor olsanız da diğer kedilerin aldığından emin olabilirsiniz.

Kedi Masajı, Kedilerinizin Sizden İlgi Beklediğinin İşareti Olabilir

Eğer kediniz bu masaj hareketini kucağınızda ya da oldukça yakınınızda gerçekleştiriyor ve bunu yaparken bir yandan da mırlıyorsa, bu kedinizin ilgi beklediğine işaret edebilir. İlgi çekmenin oldukça tatlı bir yöntemi olan kedi masajı, yalnızca ev kedileri tarafından değil sokaktaki kediler tarafından da gerçekleştirilebilir. Özellikle karnı acıkan ve henüz 5 – 6 aylık olan sokak kedileri siz onları sevdiğinizde bu hareketi gerçekleştirebilir. Lütfen bu canlılara yalnızca “Ne kadar da tatlısın sen!” demekle kalmayın, onları besleyin.

 Bu içeriğin oluşturulmasında Purina kaynak alınmıştır. Çelişkili bilgiler farkı kanallar aracılığıyla incelenmiş ve içeriğe eklenmemiştir.

Yorum Yap!