Kedilerin Uyuma Şekilleri ve Anlamları

Kedilerin Uyuma Şekilleri ve Anlamları ile Kedinizi Tanıyın!

Kedilerin uyuma şekilleri ve anlamları, her kedi ebeveyninin mutlaka bilmesi gereken konulardan birisidir. Çoğu zaman sevimli bir şekilde uyuyan kediler, zaman zaman uyuma şekilleriyle rahatsızlıklarını da belirtebilirler!

Tabii kedilerin uyuma şekiller ve anlamları yalnızca kedilerin rahatsızlıklarını tespit etmek için değil; onların ne hissettiğini anlayabilmek için de oldukça önemlidir. Hazırsanız, aşağıdaki başlıkları inceleyerek kedilerin tatlı mı tatlı uyuma şekillerinin aslında ne anlama geldiğini öğrenebilirsiniz!

1. Kıvrılarak Uyuma

Kıvrılarak Uyuyan Kedi

Kedilerin bu kıvrılarak uyuma şekli, sokak kedilerinden evdeki kedilere kadar neredeyse her kedide görebileceğiniz oldukça yaygın bir uyku şeklidir. Bu pozisyonda kedi karnını genellikle saklar ve kuyruğunu vücudunun etrafına dolar. Böylelikle hem vücut sıcaklığını korur hem de hayati organlarını tehlikelere karşı korumuş olur.

Kıvrılarak uyuma şekli, günümüz kedilerine vahşi doğada yaşayan atalarından bir mirastır.

2. Sırt Üstü, Göbek Açık Şekilde Uyuma

Karnı Açık Uyuyan Kedi

Kedilerin en tatlı olduğu uyku pozisyonlarından biri olan göbek açık uyuma şekli, siz farkında olmasanız da hayatınızdaki en pozitif şeylerden birisidir. Kedilerin tüm hayati bölgeleri karın bölgesinde olduğundan, doğadaki ya da sokaktaki bir kediyi bu şekilde uyurken görmeniz pek de olası değildir.

Eğer kediniz sizi çok seviyor ve size çok güveniyorsa, sizin karşınızda göbeği açık bir şekilde uyuyacaktır. Ev kedileri arasında yaygın olan bu uyku şekli, aslında kedinizin size “Sana güveniyorum” deme şeklidir.

3. Gözler Yarım Açık Şekilde Uyuma

Gözleri Açık Uyuyan Kedi

Muhtemelen sizler de daha önce kedinizin gözleri yarım açık bir şekilde uyuduğunu görmüş ve “Yapma evladım, kalacaksın öyle!” gibi tepkiler vermişsinizdir. Kedilerin bu uyuma şekli bazen korkutucu, bazen komik olsa da anlamlandırılması çok zor bir pozisyon değildir.

Kedilerin uyku döngüleri biz insanların uyku döngüleri kadar uzun değildir. Kediler kısa uyku döngüleri sayesinde kendilerini rahat hissetmediklerinde ya da derin bir şekilde uyumak istemediklerinde; yarım uyuyup – yarım uyanık olabilirler. Kediler gözleri yarım açık şekilde uyurken vücutlarını dinlendirebilir ve etraflarındaki tüm seslere ya da hareketlere karşı duyarlı olabilirler.

4. Patilerin Üzerinde, Vücut Zemine Temas Etmeden Uyuma

Patileri Üstünde Uyuyan Kedi

Eğer kediniz tıpkı bir tavuğun yumurtası üzerinde oturduğu gibi patilerinin üzerinde uzanıyor ancak vücudunu zemin ile temas ettirmiyorsa; bu bir rahatsızlığa işaret olabilir. Kediler genellikle mideleri rahatsız olduğunda ya da hasta hissettiklerinde bu pozisyonda uyurlar.

5. Yan Yatarak Uyuma

Yan Yatarak Uyuyan Kedi

Ev kedilerinin sıklıkla uykuya daldığı pozisyonlardan birisi de yan yatarak uyuma pozisyonudur. Bu pozisyonda uyumakta olan kediler için ortamın sıcaklığı ve ses seviyesi ideal durumdadır ve ayrıca kendilerini güvende hissederler. Herhangi bir endişe duymadıkları için karınlarının açıkta olması onları hiç rahatsız etmez.

6. Yüzü Bir Yere Dayayarak Uyuma

Uyurken Yüzünü Gömen Kedi

Kediler özellikle bulundukları ortamdaki ışık ve ses seviyesinden rahatsız olduklarında suratlarını bir yere dayayarak uyumayı tercih ederler. Bunun yanı sıra, rahatsız hissettiklerinde de bu pozisyonda uyumayı tercih edebilirler. Eğer kedinizin sağlığında gözle görülür bir değişiklik yoksa ve kediniz yüzünü bir yere dayayarak uyuyorsa, onu rahatsız etmemeniz en iyisi olacaktır.

7. Sfenks Pozisyonunda Uyuma

Sfenks Gibi Uyuyan Kedi

Kedilerin göğsünü patilerine dayayarak tıpkı bir sfenks gibi uyuduğu bu pozisyon, kısa süreli uykular için tercih edilir. Kedi tetikte değildir, yani kendini güvensiz hissetmez. Ancak uzun süre uyumayı düşünmediğinden, bu uyku pozisyonu onun kısa süreli bir enerji toplamaya ihtiyacı olduğu anlamına gelir. Ayrıca kediler çok soğuk ya da çok sıcak havalarda vücutlarının daha toplu durmasını sağladığından, bu uyku pozisyonunu tercih edebilir.

Yorum Yap!