Kediler Kaç Saat Uyur?

Kediler Kaç Saat Uyur?

Eğer uyumak bir spor dalı olsaydı ve uyku yarışmaları düzenlenseydi, muhtemelen dünya üzerindeki hiçbir canlı kedileri mağlup edemezdi! Siz bu yazıyı uyurken kediniz yanı başınızda ya da koltuğun üzerinde uyuyor olabilir. Üstelik bu tatlı uykusunun saatlerdir devam ediyor olma ihtimali de bir hayli yüksek. Hal böyle olunca siz de “Kediler kaç saat uyur?” sorusunu sormuş olabilirsiniz.

Aşağıdaki başlıkları inceleyerek kediler kaç saat uyur sorusuna yanıt bulabilir ve kedinizin günde ne kadar uyuması gerektiğini öğrenebilirsiniz. Ayrıca kedinizin gereğinden fazla uyuduğunu ya da yeterince uyumadığını düşünüyorsanız; bu bilgiler bir saptama yapmak konusunda da sizlere yardımcı olabilir.

Kediler Günde Kaç Saat Uyur?

Sağlıklı yetişkin bir kedi, günde 12 – 16 saat uyuyabilir. Kedilerin uykularının bu kadar uzun olmasının temel sebebi; kedilerin krepüsküler, yani gün ışığında uyuyan alacakaranlıkta ise avlanan canlılar sınıfında olmasındandır.

Bugün evlerimizi paylaştığımız kedilerin vahşi ataları doğada bir avcı konumunda olduğundan; vücutları sürekli olarak enerji dolu ve dinç olmalıdır. Kedilerin avlanma alışkanlığı alacakaranlık saatleri üzerine kurgulandığından, vahşi kediler gün ışığını uyumak, dinlenmek ve enerji toplamak için kullanırlar. Yani kedilerimizin günde 12 – 16 saat kadar uyumalarının temel sebebi; vahşi atalarından onlara miras kalan içgüdülerdir.

Okuma Önerisi: Kediler Neden Çok Uyur?

Kediler günde kaç saat uyur sorusunu yanıtlamak bir hayli kolay olsa da ortalama olarak verilen 12 – 16 saat ölçüsü her kedi için uygun olmayabilir. Çünkü kedilerimiz bizimle birlikte yaşadıkça yeni davranışlar ve yeni alışkanlıklar geliştirirler. Kedinizin sakin ve miskin bir karakteri varsa günde 20 saat, yaramaz ve enerji dolu bir karakteri var ise günde 10 saat uyuyabilirler. Yani kedinizi tanıyorsanız “Kediler kaç saat uyur?” sorusu aslında size tam olarak istediğiniz yanıtı vermeyecektir. Bu soru yerine; “Kedim yeterince uyuyor mu?” sorusuna yanıt aramanız sizin için daha net bir yanıt sağlayabilir.

Kediler Günde Kaç Saat Uyur?

Kediler Ne Kadar Uyur? İdeal Kedi Uykusu Kaç Saattir?

Sağlıklı, yetişkin ve olağanüstü alışkanlıklara sahip olmayan bir kedi günde 12 – 16 saat uyur. Ancak kediniz zaman içerisinde sizin yaşam stilinize ayak uydurmaya ya da kendine has alışkanlıklar oluşturmaya başladıysa, burada durum biraz daha karmaşıklaşabilir.

Kediler kaç saat uyur sorusuna biraz farklı bir açıdan bakalım ve kedilerin fiziksel durumları ile karakterlerini göz önünde bulundurarak onlar için ortalama bir uyku saati belirleyelim:

Miskin ve Sakin Karakterli Kedi

Özellikle İran kedisi gibi cins kediler, miskin karakterleriyle nam salmışlardır. Tabii bu miskin karakter, kedilerin uyku düzenine de etki edebilir. Eğer kediniz çok sakinse, oyun oynamayı sevmiyor ve günün büyük bir çoğunluğunu kucağınızda geçiriyorsa; günde 16 saatten fazla uyumak onun için normal bir aktivite olabilir.

Enerjik ve Hareketli Karakterli Kedi

Eğer kediniz enerjiyle dolup taşan küçük bir afacan gibi davranıyorsa ve gece gündüz demeksizin aktif bir şekilde evin içerisinde dolaşıyorsa; kedinizin günde 10 saat kadar uyuması onun için olağan ve sağlıklı bir durum olabilir. Ancak burada en önemli kriter; kedinizin sağlık ve fiziksel durumudur. Çok kilolu ya da çok zayıf kediler daha fazla uyuma eğiliminde olurken ideal kilosunu koruyan kediler, gıdalardan arta kalan enerjilerini avlanmak; yani oyun oynamak için kullanırlar. Eğer kediniz uzun süredir az uyuyorsa ve bu değişiklik bir anda vuku bulmadıysa, endişelenmenizi gerektiren bir durum yoktur.

Yaşlı Kedi

Kediler yaşlılık ile birlikte büyük bir değişim yaşarlar. Yaşlı kediler her zaman olduğundan daha az mama tüketme, daha az hareket etme ve daha fazla uyuma eğilimindedir. 7 yaşından büyük kedilerin günde 20 saate kadar uyuyabildiği gözlemlenmiştir.

Uzun Saatler Yalnız Kalan Kedi

Eğer işiniz ya da okulunuz sebebiyle kedinizi yalnızca akşamdan akşama görebiliyorsanız; kedinizin gün boyu uyuması ve yalnızca siz evdeyken faal olması muhtemel bir durumdur. Yani bu gibi bir senaryoda kedinizin günde 18 saat kadar uyuması muhtemeldir.

Aynı Evde Birden Fazla Kedi

Aynı evde yaşayan birden fazla kedi, davranışlarını ve alışkanlıklarını size endekslemek yerine birbirlerine odaklayacaklardır. Yani siz uyumak için yatağa girdiğinize, kedilerinizin sizin üzerinizde tatlı tatlı kavga etmesi muhtemeldir. Burada yine kedilerin karakterleri, yaşadıkları ortamda gerçekleştirebilecekleri aktiviteler ve onlara sunulan imkanlar kedilerin uyku düzeni üzerinde etkili olacaktır. Ancak bu gibi bir durumda kedilerinizin çok uzun saatler uyuması beklenmez.

Yavru Kediler Kaç Saat Uyur?

Yavru Kediler Ne Kadar Uyur?

Yavru kedilerin gelişiminde uyku en az anne sütü kadar önemlidir. Yeni doğmuş bir yavru kedi günün 24 saate yakınını uyuyarak geçirir. 1 – 2 aylık yavru kediler ise günün 20 – 22 saatini uyuyarak geçirebilir. Kediler büyüdükçe, uykuya ayırdıkları vakit azalacaktır.

Az önce de bahsettiğimiz gibi özellikle yeni doğmuş yavru kediler annelerini emdikleri süre haricinde günün tamamını uyuyarak geçirirler. Bu, onların vücut gelişimi açısından oldukça önemlidir ve kedilerin uykusuna kesinlikle müdahale edilmemelidir. Kediniz 1 – 2 aylık olduğunda, küçük patileriyle etrafı keşfetmeye başlayacak ve yavaş yavaş uykuya daha az vakit ayırmaya başlayacaktır.

Kediniz erişkin bir kedi olana kadar; yani ortalama 6 – 8 aylık olana kadar günün 16 – 18 saate yakınını uyuyarak geçirmesi muhtemeldir ve endişelenecek herhangi bir durum yoktur. Bu uzun uyku saatleri, kedilerin vücut gelişimi için oldukça önemlidir.

Okuma Önerisi: Kediler Nerede Uyur?

Görüldüğü üzere kediler kaç saat uyur sorusu istatistiksel olarak kolaylıkla yanıtlanabilse de farklı durumlar söz konusu olduğunda her kedi için ideal uyku saati değişiklik gösterebilir. Kediler günde kaç saat uyur ve bu uyku kediler için yeterli midir merak ediyorsanız; kedinizi gözlemleyebilirsiniz.

Eğer kedinizin uyku alışkanlığı aniden değişmediyse, herhangi bir sağlık sorunu yoksa, stres altında değilse, aileye yeni bir birey ya da evcil hayvan katılmadıysa; kedinizin kendine has uyku alışkanlıklarına sahip olması oldukça doğaldır.

Uyku Rehberi: Kedilerin Uyuma Şekilleri ve Anlamları

Kaynaklar:

https://www.purina.co.uk/cats/behaviour-and-training/understanding-cat-behaviour/cat-sleeping-habits

https://www.petmd.com/cat/behavior/evr_ct_why_do_cats_sleep_so_much

Kediler Kaç Saat Uyur? Sık Sorulan Sorular

Kediler Günde Ne Kadar Uyur?

Kediler kaç saat uyur sorusuna verilebilecek en net istatistiksel yanıt; kedilerin günde ortalama 12 – 16 saat uyuduğudur. Ancak bu uyku süresi bulunduğu ortama ve kedinin fiziksel ya da zihinsel durumuna göre değişiklik gösterebilir.

Bebek Kediler Ne Kadar Uyur?

Yeni doğmuş bir bebek kedi, anne sütü emmek haricinde günün 24 saate yakınını uyuyarak geçirir.

Yavru Kediler Günde Ne Kadar Uyur?

Yavru kediler günün önemli bir kısmını uyuyarak geçirir. 3 aylık yavru bir kedinin günde 17 – 20 saat uyuması muhtemeldir. Kediler erişkinliğe yaklaştıkça uykuya ayırdıkları zaman azalır.

Kediler Sabaha Kadar Uyur Mu?

Hayır, kediler biz insanlar gibi uzun uyku döngülerine sahip değildir. Kedilerin bir derin uyku döngüsü ortalama 15 ile 30 dakika arasındadır. Yani kediler sabaha kadar uyumaz. Gece birçok kez uyanarak mamasını yiyecek, tuvaletini yapacak ve sonrasında tekrar uykuya dalacaktır.

Yorum Yap!