Kedilerin Koltukları Tırmalamasını Engellemek İçin 5 Yöntem

Kedilerin Koltukları Tırmalamasını Engellemek İçin 5 Yöntem

Kediler ev yaşantısı açısından temizlikleri ve insan hayatına adapte olabilme yetenekleriyle en uygun evcil hayvanlardan birisi olsalar da bazen bu durum biraz karmaşıklaşabiliyor. Özellikle kediler gelişim dönemindeyken, kedi ebeveynleri sürekli “Kedilerin koltukları tırmalamasını engellemek için ne yapacağım?” ve “Kedim her yeri tırmalıyor, eyvah!” gibi tepkiler veriyor ve birçoğu bu problemlerine çözüm bulamıyor.

Kedinizin koltuklarınızı, halılarınızı ve perdelerinizi tırmalamasını istemiyorsanız uygulayabileceğiniz bir dizi yöntem bulunuyor. Ancak bu yöntemler tabii her kedide işe yaramayabiliyor. Özellikle yetişkin kedilerde alışkanlıkları değiştirmek ve yeni alışkanlıklar kazandırmak biraz daha zorlu olabiliyor. Dilerseniz öncelikle kedi neden tırmalar, mobilyalarınızdan ne ister bunu öğrenelim ve sonrasında size bir dizi çözüm yolu sunalım. Kedi Rehberi keyifli okumalar diler!

Kedi Neden Tırmalar? Kediler Mobilyalara Düşman Mı?

Kedilerin eşyaları tırmalamasının aslında birden çok nedeni vardır. Bunlardan biri; tırnaklarındaki ölü hücreleri temizlemek bir diğeri ise gerinmek içindir. Kediler özellikle uykudan uyandıktan sonra eşyaları tırmalayabilir. Üçüncü tırmalama nedeni ise patilerinde bulunan bezlerindeki koku ile eşyaları ya da bir yeri işaretlemek içindir. Ayrıca kediler kendilerini iyi hissettiklerinde de eşyaları tırmalayabilirler.

Kedi neden tırmalar sorusunun yanıtı oldukça kolay bir şekilde verilebilir. Ancak kedilerin mobilyalara karşı neden bu kadar takıntılı olduğunu anlamak biraz zor. Kedilerin halıları, koltukları, perdeleri ve diğer mobilyaları tırmalaması tamamen içgüdüleri doğrultusunda gerçekleşiyor.

Doğada yaşayan kediler ve bugün evlerimizde yaşayan kedilerin ataları, tırnaklarındaki ölü katmanı atmak, gerinmek ve kokusunu bırakmak için genellikle ağaç benzeri yapıları tercih ediyordu. Evlerde ise kediler ağaç bulamayacağından, daha yumuşak yapıdaki koltukları ve halıları tercih ediyor. Bu durum kediler özellikle henüz yavruluk dönemindeyken kolaylıkla değiştirilebiliyor.

Kedim Koltukları Tırmalıyor

Kedi ebeveynlerinin en çok şikayet ettiği konulardan birisi de kedilerin koltukları tırmalaması oluyor. Özellikle koltuk başları nispeten sert bir yapıda ve kumaşla kaplı olduğundan, kediler tırnaklarını törpülemek ve gerinmek için bu yapıları tercih ediyor. Eğer siz de kedim koltukları tırmalıyor şeklinde şikayetlerde bulunuyorsanız, izleyebileceğiniz bazı yöntemler bulunuyor.

Kedim Koltukları Tırmalıyor

Kedilerin Koltukları Tırmalamasını Engellemek İçin Yapılacaklar

Kedinin koltukları tırmalamaması için yapılabilecek pek çok farklı şey bulunuyor. Koltuğa çift taraflı bant yapıştırmak, kedilerin hoşuna gitmeyen kokular sıkmak ve alüminyum folyo ile sarmak gibi yöntemler zaman zaman denenebiliyor. Ancak bu yöntemler tabii ki de kedilerin davranışını sonsuza kadar değiştirmiyor. Bu sebepten ilk etapta kedilerin koltukları tırmalamasını engellemek için onları yeniden eğitmelisiniz. Bu uzun bir süreçtir, ancak kediniz bir kere öğrenirse ömür boyu rahat edersiniz!

1 – Tırmalama Tahtası Satın Alın

Kedilerin koltukları tırmalamasını engellemek için yapacağınız ilk ve en önemli şey; bir tırmalama tahtası satın almak olacaktır. Eğer kediniz bir alternatif bulamazsa siz onu ne kadar engellerseniz engelleyin koltukları tırmalamaya devam edecektir.

2 – Tırmalama Tahtasını Kedinizin En Çok Tırmaladığı Yere Koyun

Eğer kediniz yetişkinse ve daha önce tırmalama tahtası kullanmadıysa, onu bu yeni ürüne alıştırmak bir hayli zor olacaktır. Bu sebepten tırmalama tahtasını mutlaka kedinizin sık sık tırmaladığı noktaların yakınına yerleştirmelisiniz.

Kedilerin Koltukları Tırmalamaması İçin Tırmalama Tahtası Kullanın

3 – Kedinizi Tırmalama Tahtasına Yönlendirin

Kediniz koltukları her tırmalamaya çalıştığında onu nazikçe kucaklayın ve tırmalama tahtasının önüne koyun. Kediniz tırmalama tahtasını kullanmayı reddediyorsa, kedi nanesi gibi ürünlerden yardım alabilirsiniz. Kedi nanesi, kedinizi tırmalama tahtası kullanmak konusunda ikna edebilir.

Okuma Önerisi: Kedi Nanesi Ne İşe Yarar?

4 – Kedinize Kararlı Olduğunuzu Gösterin

Kedi ebeveynleri bazen çok sinirlenip kedilerine bağırabiliyorlar. Bu, kararlı olduğunuzu ve kedinizin yanlış bir hareket yaptığını göstermek için oldukça yanlış bir yöntem. Çünkü kedilere karşı sesinizi yükselttiğinizde onu yalnızca strese sokmuş olursunuz. Sakin ancak kararlı bir ses tonuyla kediniz koltuğa her yöneldiğinde ona “Hayır” ya da “Yapma” gibi vurgulu komutlar verin.

5 – Kediniz Tırmalama Tahtasını Kullandığında Onu Ödüllendirin

Kediniz koltukları tırmalamayı bırakıp tırmalama tahtasını kullandığında onu en sevdiği mama ya da oyuncak ile ödüllendirin ve kedinizin iyi bir şey yaptığını anlamasını sağlayın.

Kedileri Koltuklardan Uzak Tutmak İçin Yapılacaklar

Bir önceki başlıkta bahsettiğimiz davranış değiştirme yöntemlerini deneyip yanıt alamadıysanız, başvurabileceğiniz bazı alternatif yöntemler de bulunuyor.

1 – Koltuklara Çift Taraflı Bant Yapıştırmak

Kediler, patilerinin bir yere yapışmasından nefret ederler. Kedinizin sık sık tırmaladığı yerlere çift taraflı bant yapıştırırsanız, kedinizin koltukları tırmalamasını engelleyebilirsiniz.

2 – Koltuklara Kedi Uzaklaştırıcı Sprey Sıkmak

Kedi uzaklaştırıcı sprey bazı kedilerde oldukça etkili olabilirken bazı kedilere ise hiçbir etki göstermiyor. Bunu önceden anlamanın hiçbir yolu yok, yani önce denemeniz gerekiyor. Kedi uzaklaştırıcı spreyi kedinizin en çok tırmaladığı yere sıkarak kedinizi koltuklardan uzak tutabilirsiniz.

3 – Koltuklara Alüminyum Folyo Yapıştırmak

Bu yöntem kedi ebeveynlerinin genellikle deneyip olumlu sonuç aldığı bir yöntemdir. Kediler, alüminyum folyo gibi hışırtılı ve garip yüzeyleri sevmezler. Bu yöntem de kedilerin koltukları tırmalamasını engellemek için kullanılabilir.

4 – Ev Yapımı Kedi Uzaklaştırıcı Kokular Kullanın

Kedi uzaklaştırıcı spreyin bazı kedilerde pek de etkili sonuç vermediğini söylemiştik. Eğer denediyseniz ve sonuç alamadıysanız, kedinizi koltuklardan uzak tutmak için ev yapımı kokular hazırlayabilirsiniz. Karanfil yağı, limon, portakal ve sirke gibi uçucu kokular kedinizin koltuklarınızı tırmalamasının önüne geçebilir. Bunları tek tek deneyerek kedinizin bu davranışını engelleyecek olan kokuyu keşfedebilirsiniz.

Kedileri Koltuklardan Uzak Tutmak İçin Yapılacaklar

Kedinin Halıyı Tırmalaması Nasıl Önlenir?

Kedinin halıyı tırmalaması oldukça olağan ve beklenen bir durumdur. Daha önce de bahsettiğimiz gibi kediler pek çok farklı sebepten bir yerleri tırmalama ihtiyacı duyarlar.

Koltuklardan sonra en çok tercih edilen yer de muhtemelen evinizdeki halılar olacaktır. Çünkü halıların kökü serttir ve dokuma olduğundan kediler tırnaklarını bu dokumalar arasına takabilir. Böylece hem tırnaklarındaki ölü kabukları temizleyebilir hem de diğer ihtiyaçlarını giderebilir.

Kedinin halıyı tırmalaması normal bir durum olsa da tabii ki de pek çoğumuzun istemeyeceği bir şeydir. Eğer kediniz halıyı tırmalıyor ve bunu önlemek istiyorsanız bir önceki başlıklarda bahsettiğimiz yöntemleri kullanabilirsiniz. Ancak unutmayın, kedinize bir alternatif sunmadığınız sürece tüm çabalarınız boşa çıkacaktır.

Kedinin Halıyı Tırmalaması

Kedilerin koltukları tırmalamasını engellemek için uygulanabilecek en iyi yöntemler genel olarak bunlardır. Ancak tüm bu alternatif yöntemleri denediğiniz halde kediniz bu alışkanlığından vazgeçmiyorsa, bu noktada bir uzmandan yardım almanız gerekebilir. Kediler de tıpkı biz insanlar gibi davranış bozuklukları gösterebilir. Eğer böyle bir durum ile karşı karşıyaysanız mutlaka davranış alanında uzman olan bir veteriner hekime danışmalısınız.

Kedilerin koltukları tırmalamasını engellemek için yapılacaklar içeriğimizde kaynak olarak; ASPCA‘yı (İngilizce kaynak), veteriner dostlarımızı ve bizim gibi diğer kedi ebeveynlerini kaynak belledik. En çok uygulanan yöntemleri öğrenerek bu yöntemler hakkında kedilerin koltukları tırmalamasını genellemek için yapılacaklar listesi oluşturduk.

Kedim Koltukları Tırmalıyor, Ne Yapmalıyım? - Sık Sorulan Sorular

Kediler Neden Mobilyaları Tırmalar?

Kediler tırnaklarındaki ölü kabukları dökmek, egzersiz yapmak, uyandıktan sonra gerinmek ve patilerinde bulunan bezler ile koku bırakmak için mobilyaları tırmalar.

Kediler Neden Ağaç Tırmalar?

Doğadaki kediler tırnaklarında zamanla oluşan ölü kabukları temizlemek, esnemek, gerinmek, patilerindeki bezler ile koku bırakmak için ağaç tırmalar. Ayrıca kediler kendilerini iyi hissettikleri zaman da ağaç tırmalayabilir.

Kediler Eşyalara Zarar Verir Mi?

Kediler kasıtlı olarak eşyalara zarar vermez. Ancak kedilerin ilgisini çekebilecek parlak eşyalar, yumuşak kumaşlar ve bazı mobilyalar ister istemez zarar görebilir.

Yorum Yap!