Kedilerde Sarı Sıvı Kusması Bulaşıcı mı?

Kedilerde Sarı Sıvı Kusması: Kediler Neden Sarı Sıvı Kusar?

Kedilerin ara sıra kusması oldukça normal durumlardan biridir. Kedilerin midesi oldukça hassastır, yediklerinden, içtiklerinden ve dış ortamlardan kolaylıkla etkilenirler. Kedilerde kusma nedenlerinin altında farklı birçok neden yatar ve bu nedenlere göre de kusmuğun rengi ve şekli değişebilir. Kediler sarı sıvı, kahverengi, beyaz, pembe ve berrak renkte kusabilirler. Kedi kusmaları arasında en yaygın karşılaşabileceğimiz kusmuk ise sarı sıvı kusmuktur.

Sarı sıvı kusma, mide asitleri ve safra kaynaklı oluşan kusmuk tipidir. Sindirim midede gerçekleşen bir olaydır ve mide sindirim görevini tek başına yapmaz. Öncelikle mide besinlerin sindirilmesi amacıyla mide astarında mide asidi üretilir. Mide asidinin yanında sindirime yardımcı olan sıvı ise safra sıvısıdır. Safra, karaciğer tarafından üretilen ve safra kesesinde depolanan sarı, yeşil veya kahverengi renkte olabilen bir sıvıdır. Bu sıvı besinlerin sindirilmesinde ve özellikle yağların parçalanmasında aktif rol oynar. Bazı durumlarda kedi bu sarı renkte olan sıvıyı kusabilir. Kedilerin sarı sıvı kusmasının birçok nedeni olduğu bilinir. Sarı sıvı kusması genellikle kedinin sindirim sisteminde bir sorun olduğunun göstergesidir. Özellikle uzun süre aç olan kedilerde sarı sıvı kusması yaygın şekilde görülür. Açlık dışında yine bir kedinin hızlı ve aşırı bir yemek tüketimi söz konusu olduğunda da sarı sıvı kusmaları gözlemlenir. Bir kedi aşırı ve hızlı yemek yerse vücudu bu besinlerin hepsini sindiremez ve sindirim sistemi fazla besini kusma yoluyla dışarı atar. Bu tip nedenlere bağlı sarı sıvı kusmalarına karşı endişe etmeye gerek yoktur. İyi bir diyet programı ile bunların önüne geçilebilir.

Kedilerde sarı sıvı kusma, sindirim sistemi haricinde çeşitli hastalıklar sonucunda da oluşabilmektedir. Vücudun yaşadığı herhangi bir sağlık sorununun bir belirtisi olarak kedide kusma yaratabilir. Bu tip bir durum yaşandığında ise kedinin tedavi edilmesi gereklidir. Sarı sıvının bir hastalık belirtisi mi yoksa önemsiz bir durumdan kaynaklı mı olduğunu anlamak için kedi bir iki gün gözlem altında tutulmalıdır. Kedi; iştahsızlık, zayıflama, uyuşukluk veya farklı hastalık belirtileri gösteriyorsa vakit kaybedilmeden veteriner hekime gidilmelidir.

kediler-neden-kusar-1.jpg

Kediler Neden Kusar?

Kediler, doğası gereği çok kolay kusabilen hayvanlardır. Kediler her ne kadar dayanıklı ve sağlam hayvanlar olarak bilinseler de onların mideleri hassastır. Kediler yedikleri, içtikleri şeylerden kolay etkilenebilmektedir. Midesine giren gıdalar veya farklı maddeler onları etkiler ve kolaylıkla kusmalarına neden olabilir. Ancak kusmaya neden olabilen tek neden kedilerin yediklerinden etkilenmesi değildir. Ayrıca kusmanın altında farklı bir hastalık da yatabilir. Ayrıca kedilerin kusma türleri ve kusmanın rengine göre de farklı kusma çeşitleri bulunur.

Kedilerin kusma nedenleri ise şunlardır:

 • Tüy yutma,
 • Zararlı, bozuk ve zehirli yiyecekler tüketme,
 • Hızlı ve aşırı miktarda mama tüketimi,
 • Mama değişikliği,
 • Kediler için zararlı olan bitki ve otların tüketimi,
 • Gıda alerjisi,
 • Bazı kedi parazitleri,
 • Çeşitli hastalıklar,
 • Mide tıkanması,
 • Stres ve depresyon yaşamak.

Kedilerin kusma nedenlerini anlamak için kusmuğun renginin ve yapısının bilinmesi de ayıca önemlidir. Kedilerde sarı (safra) kusmuğu, beyaz köpüklü kusmuk, berrak kusmuk ve kahverengi renkte kusmuklar görülebilir. Kedinin kusmuk renginin bilinmesi onun neden kustuğu hakkında bilgi sahibi olmayı kolaylaştıracaktır.

Kedilerde Sarı Sıvı Kusması Ne Anlam Taşır?

Kedilerin sarı sıvı kusmasının ne anlama geldiği kedi sahipleri tarafından merak edilen konuların başında gelir. Bir kedinin sarı sıvı kusması, karaciğer tarafından üretilen yeşil veya kahverengi renkte olan safranın kusulması anlamına gelmektedir. Safra, safra kesesinin depoladığı bir sıvıdır ve bu sıvının görevi sindirime yardımcı olmaktır. Sindirime yardımcı olmak amacıyla vücudun depolamış olduğu bu safra sıvısı özellikle yağların parçalanmasında aktif rol oynar. Safa kesesinde depolanan safra sıvısının yeşil ya da sarı renkte olmasının nedeni safradaki bilirubin kaynaklıdır. Yani bir kedi sarı sıvı olarak kusuyorsa bilin ki bu sıvı safra sıvısıdır. Kedinin sarı sıvı kusma nedeni çoğunlukla mide duvarında veya midede bir sorun yaşandığının göstergesidir. Ancak kedinin bu şekilde kusmasının altında farklı nedenler yatıyor olabilir. Bu nedenle sarı sıvı kusan bir kedi gördüğünüzde her ihtimale karşı profesyonel destek almak faydalı olacaktır.

Kediler Neden Kusar?

Kedilerde Sarı Sıvı Kusma Nedenleri Nelerdir?

Kedilerde sarı renkte görülen kusmuk tipi genellikle mide asidi ve safradan oluşur. Sindirime yardımcı olmak için mide astarında mide asitleri üretilir. Safra, karaciğerde üretilen ve safra kesesinde depolanan bir sıvıdır. Bu sıvı sindirime yardımcı olabilmek için midenin hemen yanına (duodenuma) girer.

Kediler farklı birçok nedenden kaynaklı olarak sarı sıvı kusabilirler. Bu nedenlerden bazıları basittir ve zaman içerisinde kendiliğinden geçer. Ancak her sarı kusma basittir ve önemsizdir diyemeyiz. Bazı sarı sıvı kusma vakaları ciddiye alınmalıdır ve bu durum farklı bir hastalıktan kaynaklı oluşabilir. Böyle durumlarda kedinin tedavi edilmesi gerekir. Bu nedenle kesin bir kanıya sahip olabilmek için veteriner hekime gidilmelidir.

Açlık

Kedilerin sarı sıvı kusmasının genel nedenlerinden biri de midenin boş olmasıdır. Mide duvarının mide asidi tarafından tahriş edilmesi sonucunda sarı kusmuklarla karşılaşılır. Sarı sıvı kusmasına safra kusmuğu da denilmektedir. Yani bir kedi eğer sarı sıvı kusuyorsa o kedi aç olabilir. Özellikle sokak kedilerinde yaygın görülür. Bu kediler her zaman yemek bulamadıkları için bu tür kusmalar yaşayabilir. Bu durumda endişe etmeye gerek yoktur. Azar azar ve belirli aralıklarla yemek vererek kediyi doyurabilirsiniz. Ayrıca sarı sıvı kusan bir kediye midesini yormayacak gıdalar verilmesi iyi olacaktır. Aç olan bir kedi için sağlıklı bir diyet programına ihtiyaç duyulur. Öncelikle bu kedilerin diyetinde midesini yormayacak tuzsuz, baharatsız yiyeceklere yer verilmelidir. Haşlanmış patates, derisi yüzülmüş haşlanmış tavuk ve haşlanmış pirinç gibi gıdalar hem kediyi tok tutar hem de kedinin midesini yormaz.

Açlık, sarı sıvı kusmanın tek nedeni değildir. Açlık dışında daha tehlikeli olabilecek nedenler de bulunur. Bazı kusmalar hastalık kaynaklı görülmektedir. Bu nedenle gördüğünüz her sarı sıvı kusmanın nedeni açlık olmayabilir.

Birtakım Hastalıklar

Kedilerin sarı sıvı kusmasına neden olabilecek birçok farklı hastalık bulunur. Bu hastalıklar hafife alınmamalı ve gereken tedavi zamanında yapılmalıdır. Sarı sıvı kusmaya neden olabilecek rahatsızlıklar ise şunlardır:

 • Gastrit
 • Kabızlık
 • Hazımsızlık
 • Şeker hastalığı
 • Hipertiroidizm
 • Pankreatit
 • Karaciğer hastalığı
 • Böbrek hastalığı
 • Gastrointestinal obstrüksiyon (bazen yabancı cisim yutulması kaynaklı da oluşabilir)
 • Diyet kararsızlığı
 • Kolanjiohepatit (Karaciğer ve safra kesesi iltihabı)
 • Çeşitli paraziter hastalıklar
 • Çeşitli viral-bakteriyel hastalıklar
 • Bazı kanser türleri
 • Toksine maruz kalma

Bu tür hastalıklara bağlı sarı sıvı kusmaları ile de karşılaşmak mümkündür. Kedi, sarı sıvı kusmanın yanı sıra farklı hastalık belirtileri de gösteriyorsa veteriner hekime gidilmelidir. Kusmanın hastalık kaynaklı olup olmadığını anlamak için öncelikle diğer sarı sıvı kusma nedenlerine bakılmalıdır. Eğer kedi aç değilse, çok aşırı yemek yemediyse ve sindiremediği sarı bir gıda tüketmediyse faklı bir hastalıktan şüphelenilmesi doğru olacaktır. Ayrıca burada kusma sıklığına bakılması da iyi olacaktır. Yani kusma bir günden fazla ve sık gerçekleşiyorsa kedinin tedavi edilmesi gerekecektir.

Yedikleri Yiyecekler

Kedilerin sarı sıvı kusmasının altında yatan nedenler sadece mide asidi veya safra değildir. Kediniz sarı renkte bir şeyi yeterince sindiremezse yine bu durumda da sarı sıvı kusması muhtemeldir. Kedi yediği bu sarı besini sindiremezse bunu kusarak vücudundan atar. Bu kusmanın rengi de sarıdır. Aslında kedinin yediği bir yiyecekten ötürü kusması da yine sindirim sistemi ile alakalı gerçekleşen bir durumdur. Bu durum sonucunda ise kedinin neden o besini sindiremediğinin üzerinde durulmalıdır. Bu nedenle kedinizin hangi besini sindiremediği ve hangi besinin kedi için zararlı olduğu konusunda fikir sahibi değilseniz veteriner hekiminize danışmalısınız. Ayrıca kedinizin bu tür olaylar yaşamaması için yediği ve içtiği şeylerin içeriklerinin iyi bilinmesi faydalı olacaktır.

Aşırı Yemek

Kediler aşırı ve hızlı yemek yediğinde sindirim sistemi fazla besini sindirmekte yetersiz kalabilir. Kedi, yediği besini sindiremediğinde ise genellikle besinleri kusarak dışarı atar. Bu tür kusmaların önüne geçebilmek için kedinize azar azar ve gerektiği kadar mama vermelisiniz. Ayrıca kedinizin o gün ne yediğini ve besinleri neden sindiremediği gibi soruların da üzerinde durulmalıdır. Aşırı yemeye bağlı görülen sarı sıvı kusmalarında yapılacak şeyler basittir. Öncelikle kedinin midesinin rahatlatılması amaçlanmalıdır. Buna göre kediye 3-4 saat boyunca hiçbir şey vermemek gerekir. Daha sonra yine kedinin sindirimini zorlamayacak hafif ve tuzsuz bir diyet programına yönelmelisiniz. Haşlanmış patates, derisi soyulmuş haşlanmış tavuk gibi yiyecekleri diyetinizde tercih edebilirsiniz. Ayrıca kedinizin kusmadan dolayı kaybedeceği su miktarı da göz önünde bulundurularak kediye su verilmesi gerekecektir. Tüm bunları yapmanıza rağmen kusmaların önüne geçilemiyorsa veteriner hekime gidilmelidir.

kedilerde-kusma-nedenleri.jpg

Kedilerde Sarı Sıvı Kusmaya Neden Olan Belirtileri Nelerdir?

Kediler de kusmadan önce birtakım belirtiler gösterirler. Kedilerin sarı sıvı kusma belirtileri ve diğer kusma belirtileri de birbirinin aynısıdır.  Buna göre kedilerin kusma belirtileri şunlardır:

 • Salya akıntısı
 • Dudak yalama
 • Aşırı yutkunma
 • Öğürme
 • İştah kaybı
 • Karın ağrısı
 • Karın kaslarında ve özellikle diyafram bölgesinde kasılmalar yaşanması
 • Mide bulantısı olduğunda sakin ve sessiz bir köşeye çekilmek

Kediniz kusma belirtileri gösteriyorsa onu bir süre izlemelisiniz. Kusma belirtilerinin ardından kedinin ne şekilde ve ne sıklıkta kustuğuna dikkat etmelisiniz. Kedi, bir defa sarı sıvı kusuyorsa ve başka bir hastalık belirtisi yoksa bu durumda endişe etmeye gerek yoktur. Bu nedenle kediyi bir iki gün gözlem altında tutabilirsiniz. Kedi normal yediğinden farklı miktarda yiyorsa veya iştahsızlık yaşıyorsa, uyuşuk bir haldeyse ve kusmaya devam ediyorsa veteriner hekime gidilmesi uygun olacaktır. Veteriner hekim, 12-24 saat boyunca yiyecekleri stopaj etmenizi, yumuşak bir diyet uygulamanızı önerebilir. Bunları yaptıktan sonra bile kusma durumu devam ediyorsa ve kusma sıklaşırsa vakit kaybedilmeden veteriner hekime gidilmelidir.

Kedilerde Sarı Sıvı Kusma Rahatsızlığı Nasıl Önlenir?

Kedilerde kusma davranışıyla karşılaşmak oldukça normal bir durumdur. Bu durum önemsiz bir nedenden kaynaklı olabiliyorken bazı durumlarda ciddi bir sorunun habercisi olabilir. Kusma türleri arasında yer alan sarı sıvı kusması da kedilerde en çok görülen kusmalar arasında yer alır. Sarı sıvı kusması ise safra kaynaklı bir kusmadır. Sarı sıvı kusmasının altında ise farklı birçok neden bulunur. Bu nedenle bu kusmadan şüphelenirseniz veteriner hekime gidilmesi iyi olacaktır. Sarı sıvı kusmayı tamamen engellemek mümkün değildir. Ancak kusma nedenlerini en aza indirmek mümkündür. Bu riskleri en aza indirmek için yapabileceğiniz şeylerden bazıları şunlardır:

 • Kedi yılda en az bir kez veteriner hekim muayenesinden geçmelidir. Yani kedinizin veteriner kontrollerini ihmal etmeyiniz. Yapılan bu rutin kontrollerde kedinin genel sağlık durumu hakkında detaylı bilgilere sahip olunur.
 • Kedilerin yabancı cisimleri yutmaları, kedilerde en çok görülen kusma nedenleri arasında yer alır. Kedilerin yuttukları bu yabancı cisimler onların midelerini ve bağırsaklarını tıkayarak onları hasta eder. Bu nedenle evde kedilerin yutabileceği yabancı cisimleri kedilerin ulaşamayacağı yerlere saklamalısınız. Kedilerin evde yutabileceği nesneler arasında ise ipler, kurdeleler, saç tokaları gibi eşyalar yer alır.
 • Kediler için toksik olabilen ev bitkileri, insan gıdaları ve evde kullanılan kimyasallar kedilerden mutlaka uzak tutulmalıdır.
 • Kedinin, düzenli ve dengeli beslenmesi onların mide sağlıkları için oldukça önemlidir. Sağlıklı ve dengeli beslenen kedilerde kusma olayı daha az yaşanır. Özellikle sarı kusma midenin boş olmasından veya aşırı yemek tüketiminden kaynaklanmaktadır. Düzenli bir diyet programına sahip olan kedilerde bu tür durumlar ortadan kalkacağı için sarı sıvı kusmasına da daha az rastlanılır.

Kusma durumunun altında farklı bir hastalık bulunabileceği ihtimali göz ardı edilmemelidir. Kedi normalden fazla sayıda kusuyorsa ve bu kusmaya başka belirtiler de eşlik ediliyorsa bu durum karşısında önlem alınması gerekecektir. Bu nedenle kusmayla birlikte herhangi bir hastalık belirtisi görüldüğünde veteriner hekime başvurulmalıdır.

Kedilerde Sarı Sıvı Kusma Vakası Nasıl Tedavi Edilir?

Kedilerde sarı sıvı kusma nedeni ile veteriner hekime gidildiğinde, veteriner hekim hastalığın tedavi edilebilmesi için kesin kusma nedenini teşhis edilmesi gerekir. Kesin teşhis konulması amacıyla kediye birtakım testler yapılır. Bu testler arasında tam kan sayımı, idrar tahlili, ultrason, radyografi, biyokimya, elektrolitler ve tiroid seviyeleri yer alır. Veteriner hekim, yapılan bu testlere göre hastalığın kesin teşhisini koyar. Veteriner hekim yapılan bu teste göre kusmaya yönelik destekleyici takviyeler uygular. Veteriner hekimler kusmayı tedavi edebilmek amacıyla destekleyici sıvılar kullanır. Destekleyici tedaviler arasında ise destekleyici veteriner bakımı, bulantı önleyici ilaçlar, dehidrasyon için deri altı ve damar içi sıvılar kullanılır. Bunların yanı sıra sindirimi kolaylaştırmak için de kedinin diyeti hafifletilir.

Ayakta tedavisi mümkün olan kediler, klinik tedavileri yapıldıktan sonra gerekli ilaçları yazılır. Tedavisi ve ilaçları yazılan kedi daha sonra evine gönderilir. Eve gönderilen kedinin bakımına da özen gösterilmelidir. Bu bağlamda veteriner hekimin yazdığı ilaçlar zamanında ve doğru oranda kediye verilmelidir. Ayrıca bu dönemde kedinizi veteriner hekimin önerdiği bir diyet programı ile beslemeniz faydalı olacaktır. Kedilerin sarı kusmaları her zaman bu kadar basit olmayabilir. Bazı kediler tedavisi yapıldıktan sonra hemen taburcu olurken bazıları taburcu olmaz. Ayakta tedavisi yapılamayan ve durumu daha ağır olan kedilerde ise kedinin tedavi edilebilmesi için klinikte 24 saat kalabilir. Kedinin evde veya klinikte tedavi görüp görmeyeceği hakkındaki karar kedinin sağlık durumuna bağlıdır. Kedilerin iyileşmesi ise kedinin genel durumuna bağlı gerçekleşir. Buna göre bazı kediler daha kolay iyileşebilirken bazıları daha yavaş iyileşebilmektedir. Bu nedenle kedinin ne zaman iyileşeceği konusunda net bir cevap vermek mümkün değildir.

kedilerde-kusma-nasil-tedavi-edilir.jpg

Kedilerde Sarı Sıvı Kusma Hakkında SSS

Kedilerde Sarı Sıvı Kusma Bulaşıcı mıdır?

Kedilerde sarı sıvı kusma durumu bulaşıcı değildir. Sarı sıvı kusmanın kendisi bulaşıcı olmasa da bu durum bulaşıcı bir hastalığın habercisi olabilir. Bu nedenle hem kusma nedeni hakkında bilgi sahibi olmak hem de kusmanın bulaşıcı bir hastalık kaynaklı olup olmadığını anlamak için veteriner hekime gidilmesi gerekecektir. Yani sarı sıvı kusma durumunun kendisi bulaşıcı olmasa da kusmaya neden olan hastalık bulaşıcı olabilir. Bu nedenle kediye kesin teşhis konulmadan evdeki diğer hayvanlardan uzak tutulması faydalı olacaktır. Özellikle evde başka kediler varsa hasta kedi ile mama, su kapları ve tuvaleti diğer kedilerden ayrı olmalıdır.

Sarı Sıvı Kusma Rahatsızlığı Yaşayan Kedilerde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Sarı sıvı kusan kedilerde beslenme en önemli konuların başında yer alır. Çünkü kedilerde görülen sarı sıvı kusmanın en genel nedenleri açlık veya aşırı yemektir. Buna göre kedinin beslenmesini ayarlamak için öncelikle kedinin hangi sebepten ötürü kustuğunun bilinmesi daha faydalı olacaktır. Kusma, eğer bir hastalık kaynaklı ise kedi tedavi altına alınmalıdır. Kusmanın nedeni yeme-içme ise o zaman kediye özel bir beslenme programı hazırlanmalıdır.

Sarı sıvı kusan kedilerde, protein bakımından zengin, et bazlı mamalardan oluşan hafif düzeydeki diyetler tercih edilmelidir. Ayrıca tuzsuz bir diyet programı yürütmek faydalı olacaktır. Bu noktada sodyum ve baharat içeren yiyeceklerden kesinlikle uzak durulmalıdır. Ayrıca kedinizi beslerken onun midesini yormayacak ve onun sindiremeyeceği yemekleri de vermemeye özen göstermelisiniz. Bu bağlamda özellikle aşırı yağ içeren yiyecekler mideyi yoracağı için kesinlikle tercih edilmemelidir. Yemek dışında kedinin yeterince su içtiğinden de emin olmalısınız. Kusan bir kedi çok fazla su kaybettiği için kaybedilen bu suyun yerine konulması gerekir. Bu nedenle kedinizin temiz suya erişimi sağlanmalıdır.

Kedi Kusmasına Ne İyi Gelir?

Kediler çeşitli nedenlere bağlı olarak kusmaktadırlar. Kedilerde kusma davranışı oldukça normal bir durumdur ve normal şartlarda endişe gerektirmez. Kedi sık olmamak kaydıyla kusuyorsa ve kusmuk rengi normalse bu durum karşısında endişe etmeye gerek yoktur. Zira kusma kendiliğinden geçer. Özellikle kediler kendilerini yaladıklarında tüylerinin bir kısmını yutarlar ve bu tüyler zamanla midede birikerek tüy yumağı oluşturur. Kediler bu tüyleri vücutlarından atabilmek için kusarlar. Bu kusma, olması gereken bir kusmadır ve kedi için gereklidir. Tüy yumağına bağlı kusmuğun içinde kedi tüylerine rastlanılabilir. Tüy yumakları dışında kedilerde kusmaya en çok sebep olan diğer etken beslenmedir. Buna göre kedi yediklerinden veya yemediklerinden etkilenir ve kusar. Bu duruma karşı önlem alınabilir. Öncelikle kedi beslenmeye bağlı kusuyorsa onların midesini yormayacak bir diyet programına geçilmesi kusmaya iyi gelecektir.

Kusma sorunu yaşayan bir kediye iyi gelebilecek şeyler şunlardır:

 • Bir kedi sık kusuyorsa kediye 3-4 saat boyunca hiçbir şey verilmemelidir. Bu, kedinin midesinin rahatlamasına yardımcı olur.
 • Kediler kustukları için vücutlarında bir miktar sıvı kaybı yaşanır. Yaşanan bu sıvı kaybını önlemek için kediye sıvı takviyesi yapmak kediyi rahatlatacaktır. Ancak bu noktada verdiğiniz sıvının dengeli olması önemlidir. Zira kediye haddinden fazla sıvı vermek onun yine midesinin bulanmasına ve buna bağlı olarak da kusmasına neden olacaktır.
 • Kedi yemek yemeye başladıysa tuzsuz bir diyet programı tercih edilmelidir. Haşlanmış patates, derisi alınmış haşlanmış tavuk ve pirinç pilavı gibi kedinin midesini yormayacak gıdalar verilmelidir. Böylece kedinin midesi rahatlatılmış olur.

Kedilerde sarı sıvı şeklinde kusma yaygın görülen bir kusma durumudur. Bu tür kusmalara safra kusması da denildiği olur. Genellikle kedinin sindirimi ile alakalı bir kusma türüdür ve kedinin beslenme durumu hakkında bilgi verir. Yeterince beslenemeyen ve aç olan kediler özellikle sokakta yaşayan ve yetersiz beslenen kedilerde görülür. Ayrıca aşırı yemek tüketen ve yediklerini sindiremeyen kedilerde de bu durumla karşılaşılır. Beslenme sorunları dışında yine farklı birçok hastalık kaynaklı da sarı kusmalar görülebilir. Bu nedenle sarı sıvı kusmaları hafife alınmamalı, sevimli dostlarımızın sağlığı için kusma gibi olaylar iyi izlenilmelidir.

Yorum Yap!