Kategori: Kedi Bakımı

Kedi bakımı oldukça kolay bir işlem olarak nitelendirilse dahi uygulanması gereken pek çok detay barındırır. Kediler son derece temiz hayvanlardır ve kendilerini oldukça iyi bir şekilde temizleyebilirler. Ancak onların gerçekleştiremediği bazı bakım detaylarını sizlerin gerçekleştirmesi gerekir. Kedi bakımı temizlikten tutun sağlığa kadar oldukça geniş bir konu hacmine sahiptir.

Daha Fazla Göster

Kedi Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Kedi bakımı söz konusu olduğunda göz önünde bulundurulması gereken ilk husus kedinizin cinsi ve bakım gereksinimidir. Bazı kedi cinsleri diğerlerine oranla daha detaylı bakım gerektirirken bazıları ise çok daha az bakıma ihtiyaç duyar. Norveç orman kedisi ve İran kedisi gibi tüylü cinslerin haftada 2 ile 3 kez arası taranması gerekirken Siyam kedisi gibi kısa tüylü cinslerin haftada 1 kez taranması yeterli olacaktır. Bir diğer husus ise kedinizin yaşıdır. Kediler yaşlandıkça daha fazla tüy döker ve kendi bakımlarını efektif bir şekilde gerçekleştiremezler. Eğer kediniz yaşlıysa ve ona yardımcı olmak istiyorsanız sizler için hazırlamış olduğumuz rehberlerden yararlanabilirsiniz. Yaşlı kedilerin en çok karşılaştığı problem kendilerini temizleyememektir. Onlara ıslak bir bez yardımıyla bu konuda yardımcı olabilirsiniz.

Kedi Bakımının Püf Noktaları

Kedi ve bakım kelimeleri yan yana geldiğinde aklınızda canlanan o görüntüyü hayal edebiliyoruz. Pek çok kedi tüylerinin taranmasını ya da tırnaklarının kesilmesini sevmiyor ve hatta nefret ediyor. Eğer kediniz ona bakım uygulamanızı sevmiyorsa ve bu konuda ne yapacağınızı bilemiyorsanız bu konuda sizler için hazırladığımız birçok rehber bulunuyor. Eğer kedilerinize daha sakin bir şekilde bakım uygulamak istiyorsanız bakım seansından hemen önce onlara mama verebilir, oyun oynatabilir ve böylece uykusunun gelmesini sağlayabilirsiniz. Uykulu kedilere bakım uygulamak çok daha kolaydır. Hatta bazı kedi ebeveynleri, kedilerine uyurken bakım uygular. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise bakım konusunda kedileri zorlamamaktır. Ne kadar inat ederseniz edin kedilere nefret ettikleri bir şeyi yaptıramazsınız. Bu sebepten kediniz sıkıldığında bakım seansınıza ara vermeli ve kediniz sakinleştikten sonra devam etmelisiniz.

Kedi Sağlığı da Kedi Bakımına Dahildir

Kedi bakımı söz konusu olduğunda akla kedilerde tırnak bakımı ve tüy bakımı gibi konular geliyor olsa da en önemlisi kuşkusuz kedinizin sağlığıdır. Kedinizin sağlığından emin olmak ve sağlığını güvence altına almak için uygulamanız gereken bazı rutinler bulunuyor. Tabii ki de sağlık konusunda başvurmanız gereken ilk yer veteriner hekiminizin kliniği olsa da bazı konularda sizler de kedilerinize yardımcı olabilirsiniz. Türkiye’de pek bilinmiyor olsa da kedilerde diş bakımı en kritik hususlardan birisidir. Gençliklerinde herhangi bir sorunla karşılaşmasalar da özellikle yaşlılıklarında diş dökülmesi gibi pek çok sorunla karşılaşabilirler. Bunu önlemenin en etkili yolu kedinizin diş temizliğini gerçekleştirmektir. İnternetten ya da petshoptan satın alabileceğiniz kedi diş bakım setleri ile kedinizin dişlerine hak ettiği ilgiyi gösterebilirsiniz.

Kedirehberi her konuda olduğu gibi kedi bakımında da siz kedi ebeveynlerine yardımcı oluyor. Hazırlamış olduğumuz detaylı rehberler sayesinde kedinizin rahatsızlıklarını tanımlayabilir, bazı hastalıklar konusunda önlem alabilir ve onlara nasıl bakım yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

”Daha

Kediler Nasıl Tıraş Edilir?

Kedi tıraşı, kedi sahiplerinin minik dostlarının bakımı için sıklıkla tercih ettiği yaygın uygulamalardan biridir. Aşırı tüy dökme, cilt sorunları veya parazit sorunları gibi olumsuzlukları azaltmak …

Kedilerde Tüy Dökülme Nedenleri ve Çözüm Önerileri

Kedilerde yanlış mama kullanımı genelde tüy dökülmesine neden olan başlıca faktörler arasındadır.  Kedi sahipleri minik dostlarında birden fazla tüy dökme sorunlarıyla karşı karşıya kaldıklarında mama …

Kediler Ne Yer? Kediler Nasıl Yemek Yer?

Kediler proteinlerden karbonhidratlara kadar oldukça geniş bir yelpazede beslenebilir ve bundan keyif alırlar. Eğer bir kedi sahiplenmeyi ya da kedinize farklı tatlar tattırmayı düşünüyorsanız muhtemelen …