Kediler Neden Sahipleriyle Uyur?

Kediler Neden Sahipleriyle Uyur?

Kediler, günlerinin önemli bir bölümünü uyuyarak geçiren canlılardır. Öyle ki; yaşlı kediler günün yaklaşık 20 saatini uyuyarak geçirebilir. Eğer ilk defa kedi sahiplenmiş bir kedi ebeveyniyseniz, “Kediler neden sahipleriyle uyur?” gibi sorular sormanız bir hayli olağandır.

Kedinizin sizinle uyumak istemesi yalnızca çok fazla uyumalarıyla ilgili değildir. Kediler neden sahiplerinin yanında uyur sorusuna verilebilecek yanıtlar arasında vücutlarını sıcak tutma ihtiyacından sevgi gösterisine ve güvende hissetmekten içgüdülerine kadar pek çok farklı husus bulunur. Aşağıdaki başlıkları inceleyerek kediler neden sahipleriyle uyur öğrenebilir ve kedinizin aslında size ne anlatmak istediğini anlayabilirsiniz.

Kediler Neden Sahipleriyle Uyur?

Kediler; vücutlarını sıcak tutmak, sevgilerini göstermek, güvende hissetmek ve sosyalleşmek için sahipleriyle uyur. Kediler sosyal uykuculardır, bebeklik dönemlerinde annelerine sonrasında ise kardeşlerine sarılarak uyurlar. Yani kedilerin sahipleriyle uyumasının en önemli sebeplerinden birisi de sosyalleşmektir.

Kedilerin sahipleriyle uyumasını çoğu kişi insan vücudunun sıcaklığı sebebiyle kedilerin bu ısı alışverişinden hoşlandığına yorsa da aslında durum bununla sınırlı değildir. Hatta size karşı güven ve bağlılık hissetmeyen bir kedi, dünyanın en sıcak insanı olsanız dahi uyumak için size yaklaşmayacaktır. Bu sebepten; kediler neden sahipleriyle uyur sorusunu yanıtlarken en az mantık kadar kedilerin duygularını da göz önünde bulundurmalıyız.

Okuma Önerisi: Kediler Nerede Uyur?

Kediler Neden Sahiplerinin Yanında Uyur?

Kediler Neden Sahiplerinin Yanında Uyur? İşte 4 Sebebi!

Az önce de özetlediğimiz gibi kediler neden sahipleriyle uyur sorusuna birden fazla yanıt vermek mümkündür. Tüm bu yanıtları derinlemesine incelemek isterseniz aşağıdaki başlıkları inceleyebilirsiniz:

1. Güvende Hissetmek İçin

Kediler, biz insanların aksine uzun uyku döngülerine sahip değildir. Kedilerin bir uyku döngüsü ortalama 15 ile 30 dakikadır. Bunun sebebi; kedilerimizin vahşi atalarının doğada her an tehlikeye açık olmasıdır. Uyku döngüleri kısa olduğundan, kediler neredeyse hiçbir zaman derin uykuya geçmez ve her an harekete geçmeye hazır olurlar.

Yani kedilerin sahipleriyle uyumasının en önemli sebeplerinden birisi; güvende hissetme ihtiyaçlarıdır. Bir kedinin kucakta uyuması, “Seni seviyor, sana güveniyor ve en savunmasız olduğum anı seninle geçirmek istiyorum” anlamına gelir.

2. Sosyal Bir Uyku İçin

Kediler oldukça sosyal canlılardır ve bu sosyallik onların uykularına dahi işlemiştir. Yeni doğan bir bebek kedi, annesinin vücut ısısından faydalanmak için günün tamamında ona sarılarak uyuyacaktır. Anne yemek aramak için yuvadan çıktığında ise tüm kardeşler birbirine sarılarak uyumaya devam edecektir.

Ancak bu durum yalnızca bebeklik dönemiyle sınırlı değildir: özellikle birlikte büyümüş kediler erişkinlik dönemlerinde dahi birbirlerine sarılarak uyuyabilirler. Bu, kedilerin güvende olmasını ve huzurlu hissetmesini sağlayan bir içgüdüdür. Kediler diğer kedilerle birlikte uyuyarak soğuk havadan ve yırtıcılardan korunabilirler.

Kedilerimiz hayatlarını bizler ile paylaştığından, bizler de onlar için güvenli ve koruyucu bir yuva olarak konumlanırız. Yani kediler neden sahipleriyle uyur sorusunun yanıtlarından birisi de; sosyal bir uyku çekmek içindir.

Kedim Benimle Uyumak İstiyor

3. Isınmak İçin

Özellikle soğuk kış aylarında kediler vücut ısılarını dengelemek için ekstra sıcak uyku alanlarına ihtiyaç duyarlar. Kalorifer petekleri ya da sobalar çoğu zaman yeterli olsa da kedilerin sahiplerinin kucağı da hiç fena bir seçenek değildir!

Eğer kediniz yalnızca kış aylarında sizinle uyumayı tercih ediyorsa, “Kedim neden benimle uyuyor?” sorusunu sormuş olabilirsiniz. Sanırım sizin kediniz yalnızca işi düştüğünde sizinle uyumayı tercih ediyor.

4. Bağ Kurmak İçin

Evlerimizde kediler için bir tehlike bulunmasa dahi atalarından onlara aktarılan içgüdüler, kedilerin her daim tetikte olmasına sebep olur. Kediler için en tehlikeli an uyudukları andır. Uyurken her ne kadar algıları açık olsa da sinsi bir avcıya karşı savunmasız durumdalardır.

Eğer kediler uyumak için sahiplerinin kucağını tercih ediyorsa; bu kedinin sahibiyle güven dolu bir bağ kurduğu anlamına gelir.

Kedim Benimle Uyumak İstiyor, İzin Vermeli Miyim?

Eğer kediniz sizinle uyumak istiyor ve bu sizin için bir problem yaratmıyorsa; kedinizin sizinle birlikte uyumasına izin vermeniz hiçbir problem yaratmayacaktır. Kedinizin sizinle birlikte uyuması aranızdaki bağın güçlenmesini dahi sağlayacaktır.

Ancak kediler bizim gibi deliksiz bir uyku döngüsüne sahip olmadığından uyandığında mama yemek, su içmek ya da tuvalet ihtiyacını gidermek isteyecektir. Bu sebepten kedinizin mama, su ve tuvaletine erişiminin olduğuna emin olmalısınız.

Uyku Rehberi: Kedilerin Uyuma Şekilleri ve Anlamları

Kaynak:

https://www.petsittersireland.com/cats-like-sleep-owners/

Yorum Yap!