Kedilerin Büyüme Evreleri

Yavru Kedi Gelişim Tablosu ve Kedilerin Büyüme Evreleri

Kediler, yaşları fark etmeksizin göz alıcı canlılardır. Ancak özellikle yeni doğmuş kedilerin kilolarının kontrol altında tutulması ve yakından takip edilmesi gerekmektedir. Yeni doğmuş kedi annesiyle birlikte büyüyorsa, çoğu zaman bu yeni doğmuş kedi hakkında endişelenmeniz gerekmez. Ancak annesiz bir yeni doğmuş kedi sahiplendiyseniz, mutlaka günden günde yeni doğmuş kedinizin kilosunu ve boyutunu takip altında tutmalısınız. Böylelikle yavru kedinizin sağlığının yerinde olduğundan emin olabilirsiniz. 

Aşağıda yavru kedi gelişim tablosunu ve  0 – 2 ay arasında kedilerin büyüme evrelerini görüntüleyebilirsiniz. 

Yavru Kedi Gelişim Tablosu 

Yavru Kedi Gelişim Tablosu

Yavru kedi gelişim tablosu, yavru kedilerin gelişimini takip etmek ve sağlıkları konusunda bir problem olup olmadığını anlamak açısından oldukça önemlidir. Yeni doğmuş ve yavru kedilerin gelişimindeki en önemli hususlardan birisi, kedinin düzenli bir şekilde kilo aldığından emin olmaktır. Annesiyle birlikte büyüyen yavru kediler, diğer kardeşleri kadar süt ememediği için diğer kedi yavrularına oranla zayıf kalabilir. Annesiz büyüyen yavru kediler için ise durum her zaman daha kritiktir. Bakımından sorumlu olduğunuz annesiz büyüyen yavru kedinin iştahından tuvaletine, kilo kontrolünden gözlerinin temizliğine kadar pek çok noktadan siz sorumlu olacaksınız. Bu sebepten, yukarıdaki görselde yer alan yavru kedi gelişim tablosunu incelemeli ve yavru kedinizi sürekli kontrol altında tutmalısınız. 

Aşağıdaki başlıkları ve görselleri inceleyerek 0 – 10 haftalık kedilerin büyüme evrelerini görüntüleyebilirsiniz. 

Kedilerin Büyüme Evreleri

Kedilerin büyüme evreleri, oldukça hızlı ve şaşırtıcıdır. Eğer ilk kez yavru bir kedinin bakımından sorumlu oluyorsanız, kedinizin büyüme hızı sizi şaşırtabilir. Kedilerin büyüme evreleri özellikle ilk 4 hafta oldukça hassas bir ilgi gerektirir. Anneleriyle büyüyen yavru kedilerin dahi düzenli olarak kontrol edilmesi ve sağlıklarından emin olunması gerekir. Eğer annesiz bir yavru kedi büyütüyorsanız, ilk 4 hafta boyunca kedinize gerçekten annelik yapmalısınız. Şimdi sizler ile yeni doğmuş kedilerin 10 haftalık olana kadar hangi evrelerden geçtiklerini, boyutlarını ve kilolarını paylaşacağız. 

Yeni Doğmuş Kedi Boyutları ve Kilosu

Yeni Doğmuş Kedi

Sağlıklı bir yeni doğmuş kedi yavrusu, yaklaşık olarak 80 ile 150 gram ağırlığındadır. Yeni doğmuş kedilerin kilosunu, anne kedinin yeterli beslenip beslenmediği doğrudan etkileyebilir. 

Yeni doğmuş kediler, her açıdan savunmasızdır. Yeni doğmuş kedilerin gözleri ve kulak kanalları kapalıdır. Yeni doğmuş kedilerin henüz kas ve kemik gelişimi ilerlemediğinden, ayakta duramazlar. Yeni doğmuş kediler yalnızca içgüdüsel olarak anne kedi memesinden süt emerek beslenebilirler, yani katı gıdalar tüketemezler.

Yeni doğmuş bir kedi bakıma muhtaçtır. Eğer bu kedi anne kedi ile birlikteyse, anne kedi yeni doğmuş kedinin bakımı için gerekli olan her şeyi gerçekleştirecektir. Ancak çaresiz durumda bir yeni doğmuş kediye rastladıysanız ve saatlerce beklemenize rağmen anne kedi yavru kedi için geri gelmediyse, bu noktada yeni doğmuş kedinin bakımından siz sorumlu olmalısınız. 

Yeni doğmuş kedinizin bakımı sırasında ihtiyaç duyabileceğiniz bilgiler için yeni doğmuş kedi nasıl beslenir ve yavru kedilerin gözleri ne zaman açılır isimli içeriklerimizi inceleyebilirsiniz. 

1 Haftalık Kedi Yavrusu Boyutları ve Kilosu

1 Haftalık Kedi

1 haftalık kedi yavruları ortalama 150 gr ile 270 gr ağırlığında olmalıdır. Eğer 1 haftalık kedi yavrunuz 150 gr’dan hafif ise, beslenmesi yeterli olmayabilir. Aynı şekilde eğer 270 gr’dan ağır ise, kediniz fazla besleniyor olabilir. 

1 haftalık kedi yavruları artık yeni doğmuş kedilere oranla daha büyük bir vücuda sahip olsalar da halen gelişimlerinin ilk basamaklarındalardır. 1 haftalık kedi yavrularının günlerinin büyük bir çoğunluğu uyumakla geçerken kalan zamanlarını ise beslenme için harcarlar. 

1 haftalık kedi yavruları halen bakıma muhtaçtır. 1 Haftalık kedilerin gözleri ve kulak kanalları yavaş yavaş açılmaya başlıyor olsa da halen göremez ve duyamazlar. 

2 Haftalık Kedi Yavrusu Boyutları ve Kilosu

2 Haftalık Kedi Yavrusu

2 haftalık kedi yavruları ortalama 280 – 375 gr ağırlığında olmalıdır. 

2 haftalık kedi yavrularının kulak kanalları tamamıyla açılmış ve gözleri de büyük ölçüde görmeye başlamış olmalıdır. 2 haftasını dolduran yavru kedilerin kas ve kemik gelişimi de iyi bir noktada olduğundan, etrafta emekleyerek tiz miyavlama sesleri çıkarabilirler.

3 Haftalık Kedi Yavrusu Boyutları ve Kilosu

3 Haftalık Kedi Yavrusu

3 haftalık kedi yavruları ortalama 355 – 420 gram ağırlığında olmalıdır. 3 haftalık kedi yavrularının kas ve kemik gelişimi hızla devam eder ve artık diğer yavru kedilerle sosyalleşebilirler. Bu noktada, 3 haftalık yavru kedinizin etrafta dolaştığını, oyuncakları keşfetmeye çalıştığını ve diğer yavru kedilerle çeşitli oyunlar oynadığını görebilirsiniz.

3 haftalık kedi yavrularının kulak kanalları ve gözleri tamamıyla açılmış durumda ve işlevlerini yerine getirmekte oldukça başarılıdır. Beslenme ve uykuya halen büyük ölçüde zaman ayırsalar da artık uyanık kaldığı vakitler artış gösterir. 3 haftalık yavru kedileri ortalama her 5 saatte bir beslemelisiniz. Bu yaştaki kedilerin süt dişleri çıkmaya başladığından, 3 haftalık yavru kedinizi yaş mamayla tanıştırabilirsiniz. Ancak kedinizin beslenme diyetindeki ana gıda anne sütü olmalıdır. 

4 Haftalık Kedi Yavrusu Boyutları ve Kilosu

4 Haftalık Kedi Yavrusu

4 haftalık kedi yavruları ortalama 420 – 490 gram ağırlığında olmalıdır. Kediler 4. haftalarına eriştiğinde, artık endişelenecek hususların büyük bir çoğunluğu sona ermiştir. Kedi büyüme evrelerinde 4. hafta oldukça önemlidir. 4 haftalık yavru kediler artık daha aktif ve daha sosyal olacaktır. Etrafı keşfetmeye başlayacak, diğer yavru kedilerle sosyalleşecek ve oyuncaklarıyla oynayacaktır. 4 haftalık yavru kediler, yavaş yavaş anne sütü alımını azaltmalıdır. Kediniz bu dönemdeyken onu kuru mamalar ile tanıştırabilirsiniz. Ayrıca 4 haftalık yavru kediler, artık kum kullanmayı öğrenmelidir. 

5 Haftalık Kedi Yavrusu Boyutları ve Kilosu

5 Haftalık Kedi Yavrusu

5 haftalık kedi yavruları ortalama 490 – 570 gram ağırlığında olmalıdır. 5 haftalık yavru kediler artık daha sağlam bir şekilde ayakta durabilir, tırnaklarını kullanarak koltuk ya da yatak gibi yerlere tırmanabilir ve türlü türlü yaramazlıklar yapabilir. Kediler 5 haftalık olduklarında, daha önce hiç olmadıkları kadar aktif ve enerjik olacaktır.

5 haftalık yavru kedilerin beslenme diyetinde anne sütü artık yerini yavaş yavaş kuru ve yaş mamalara bırakmalıdır. Günde üç kez beslenmesi, 5 haftalık yavru kedilerin gerekli kaloriyi almaları açısından yeterli olacaktır. 

6 Haftalık Kedi Yavrusu Boyutları ve Kilosu

6 Haftalık Kedi Yavrusu

6 haftalık kedi yavruları ortalama 570 – 670 gram ağırlığında olmalıdır. 6 haftalık kedi yavruları artık kuru ve yaş mamalara daha fazla ilgi göstereceğinden, gereğinden fazla kalori almamaları için beslenmeleri kontrol altına alınmalıdır. 

6 haftalık kedi yavruları, annelerinin bakımından neredeyse tamamıyla sıyrılmıştır ve artık kendilerine daha iyi bakabilmektedir. Bu yaştaki kediler kendilerini yalayarak bakımlarını sağlayabilir, tamamıyla kendileri beslenebilir ve tuvaletlerini de annelerinin desteği olmadan kedi kumuna yapabilirler.

6 haftalık yavru kedilerin enerjileri önceki haftalara oranla çok daha yüksektir ve artık günün önemli bir bölümünü uyanık geçirirler. Yavru kedinizin sizinkine benzer bir uyku düzenine sahip olmasını istiyorsanız, kedinizle gün içerisinde oyun oynamalı ve enerjisini harcamasını sağlamalısınız. Yavru kedinizi nasıl uyutacağınızı merak ediyorsanız, kediler nasıl uyutulur? isimli içeriğimizi inceleyebilirsiniz. 

7 Haftalık Kedi Yavrusu Boyutları ve Kilosu

7 Haftalık Kedi Yavrusu

7 haftalık kedi yavruları ortalama 670 – 800 gram ağırlığında olmalıdır. Artık tamamıyla özgür bir şekilde hareket edebilen 7 haftalık kedi yavruları, etrafı keşfetmenin yanı sıra oldukça aktif ve hareketli olacaktır. Meraklarına yenik düşerek pek çok yeni eşyanın üzerine çıkmaya, onları kemirmeye ve hatta tatlarını deneyimlemeye çalışacaktır. Bu sebepten, 7 haftalık kedi yavrularını oldukça yakından takip etmeli ve her şeyin yolunda olduğundan emin olmalısınız.

Ayrıca evinizde açıkta bulunan kablo, lastik ve benzeri eşyalar için koruyucu çözümler üreterek hem evinizdeki eşyaları hem de kedinizi koruyabilirsiniz. 

8 Haftalık Kedi Yavrusu Boyutları ve Kilosu

8 Haftalık Kedi Yavrusu

8 haftalık kedi yavruları ortalama 800 – 950 gram ağırlığında olmalıdır. 8. hafta yavru kedi büyüme evrelerinde oldukça önemli bir basamaktır. 8 haftalık yavru kediler artık yavaş yavaş yavruluk dönemini geride bırakmakta ve yetişkinliğe doğru adım atmaktadır. 8 haftadan büyük yavru kediler davranışsal olarak annelerini emme eylemini gerçekleştirebilirler, ancak bu doğru ya da normal bir davranış değildir. 8 haftadan büyük kedinizin annesini emmediğinden emin olmalı ve gerekirse anne ile yavru kediyi bir süre birbirinden ayırmalısınız.

Şu anda 8 haftalık olan yavru kedinin bakımını geçici bir süreliğine üstlendiyseniz, 8. hafta kedileri yeni ve kalıcı yuvalarına göndermek için oldukça ideal bir zaman dilimidir. 8 haftalık yavru kediler kritik olan gelişim sürecini çoktan tamamlamış, kişiliği büyük oranda ortaya çıkmış ve tuvaletini kuma yapma ya da kur mama yeme gibi gerekli eğitimleri annesinden ya da sizden almıştır.

Yavru kedi gelişim tablosu sayesinde kedinizin gelişimini hafta hafta takip edebilir ve kedilerin büyüme evreleri başlığı altında sunduğumuz bilgiler aracılığıyla kedinizin ideal kilosunu karşılaştırabilirsiniz. 8 haftadan büyük kedilerinizin ideal kilosunu öğrenmek istiyorsanız, kediler kaç kilo olmalı? isimli içeriğimizi inceleyebilirsiniz. 

Yavru kedi bakımı oldukça önemlidir ve pek çok farklı hususa dikkat edilmesi gereklidir. Özellikle söz konusu annesiz yavru kedilerin bakımı olduğunda, annelik görevi sizlere düşmektedir. Kedilerin gelişim evrelerini iyi bilmeli, kedi gelişim tablosu gibi içerikler aracılığıyla kedinizin ideal durumda olduğundan emin olmalısınız. 

Yavru kedi gelişim tablosu isimli içeriğimizin üretilmesi sürecinde faydalanılan kaynaklar şunlardır:
https://www.wellnesspetfood.com/our-community/wellness-blog/health-nutrition/life-stage/kitten-development-milestones-newborn-one
https://www.alleycat.org/resources/kitten-progression/

 

 

Yorum Yap!