Yavru Kedilerin Gözleri Ne Zaman Açılır ve Yavru Kedilerin Gözleri Neden Mavidir

Yavru Kedilerin Gözleri Ne Zaman Açılır? Yavru Kedilerin Gözleri Neden Mavidir?

Eğer kediniz ilk kez doğum yaptıysa ya da ilk kez yeni doğmuş bir kediye tanık olduysanız, sizler de “Yavru kedilerin gözleri ne zaman açılır?” sorusunu sormuş olabilirsiniz. Yavru kediler yaklaşık 3 ay boyunca anne karnında geliştikten sonra dünyaya gelirler. Dünyaya henüz yeni gelen bu kediler, hayatta kalabilmek için pek çok farklı yetiyle donatılmıştır. Ancak tıpkı memeli hayvan yavrularının büyük bir çoğunluğu gibi, kediler de doğdukları andan itibaren yaklaşık 1 ay kadar anneleri tarafından bakılmaya muhtaçtır. Yeni doğan insan bebekleri için kullanılan “Hayata gözlerini yeni açtı” tabiri yavru kediler için pek de geçerli değildir. Çünkü yavru kediler gözleri açık bir şekilde doğmazlar.

Yavru Kedilerin Gözü Ne Zaman Açılır? Kediler Neden Gözleri Kapalı Doğar?

Kediler henüz yeni doğduklarında gözleri ve kulak kanalları kapalıdır. Bu aslında bir eksiklik gibi görülse de kedilerin evrimsel süreçte edindiği bir özelliktir. Geyik, sığır ve antilop gibi bir “sürü” klasmanında olan memeli hayvanlar, oldukça uzun bir hamilelik sürecine sahiptir. Ayrıca sürü yaşantısına sahip olan memeli hayvanlar tek seferde çok az yavru dünyaya getirirler. Tüm gelişim yalnızca bir yavruya endekslendiğinden ve hamilelik uzun sürdüğünden, bu gibi sürü hayvanlarının yavruları gözleri ve kulakları açık doğarlar. Ayrıca bu hayvanların yavruları henüz bir saat dahi geçmeden ayaklanıp koşmaya başlarlar! Çünkü geyik ya da antilop gibi sürü hayvanları her zaman avcılardan korunma eğilimindedir.

Kediler ise kısa süren bir hamileliğe sahiptir ve tek seferde birden fazla yavru doğururlar. Kediler her ne kadar avcı olsalar da doğada günlerinin büyük bir çoğunluğunu uyuyarak ve saklanarak geçirirler. Bu sebepten yeni doğan kedi yavruları gözleri ve kulak kanalları kapalı kapalı doğarlar. Ayrıca yavru kediler yaklaşık 2 haftalık olana kadar rahat bir şekilde hareket edemezler.

Kediler Neden Gözleri Kapalı Doğar?

Yeni Doğan Kedilerin Gözleri Ne Zaman Açılır?

Kedilerin gelişimi hızlandığında, yani günlük 10 ile 30 gram arasında kilo almaya başladığı 1. haftada, yeni doğan kediler yaklaşık 5 ya da 6 günlükken büyük ihtimalle gözlerini açmış olurlar. Ancak yeni doğan kedinizin gözleri 1 hafta geçmesine rağmen açılmamışsa, endişe etmeniz gerekmez. Çünkü bazı kedilerin gözlerinin açılması 2 hafta kadar sürebilir.

Eğer 3 hafta geçtiği halde kedinizin gözleri hala açılmamışsa, ortada bir sağlık problemi olabilir. Yeni doğan kedinin gözünün açılmama nedenleri pek çok farklı faktöre bağlı olabilir. Ancak bu faktörlerin başında göz iltihabı ve yavruda göz çapaklanması gelir. Bu gibi durumlarla karşılaşırsanız, kedinizi kendiniz tedaviye etmeye çalışmamalısınız. Mutlaka en kısa zamanda veteriner hekiminize müracaat etmelisiniz. Çünkü göz iltihabı ve yavruda göz çapaklanması gibi problemlere erken teşhis konulduğunda tedavisi hiç zor değildir. Ancak tedavi için geç kalırsanız, kedinizin gözleri sağlığını kaybedebilir.

Yeni Doğan Kedilerin Gözleri Ne Zaman Açılır?

Yavru Kedilerin Gözleri Ne Zaman Görmeye Başlar?

Bir önceki paragrafımızda yeni doğan kedilerin gözleri ne zaman açılır sorusuna yanıt vermiştik. Yeni doğan kedilerin gözleri 5 ile 15 gün arasında açılmasına rağmen gözleri açıldıkları anda görmeye başlamazlar. Yavru kedilerin gözleri ortalama 3 haftalıkken görmeye başlar. Eğer daha önce bir yavru kedinin bakımını üstlendiyseniz, muhtemelen yavru kedinizin 3 haftalıkken daha önce hiç olmadığı kadar aktif ve meraklı olduğunu fark etmişsinizdir. Bu aktiflik, kedilerin gözlerinin görmeye başladığına ve kulak kanallarının tamamıyla açıldığına işaret eder. Kediler yaklaşık 6 haftalık olduğunda ise göz ve kulak gelişimini tamamlarlar.

Yavru Kedilerin Gözleri Ne Zaman Görmeye Başlar?

Yavru Kedilerin Gözleri Neden Mavidir?

Eğer daha önce birden fazla yavru kediye bakıcılık yaptıysanız, yavru kedilerin göz renginin mavi olduğunu fark etmişsinizdir. Bunun sebebi, kedilerin göz renginin melanin pigmenti tarafından belirlenmesidir.

Melanin, tıpkı insanlarda olduğu gibi kedilerde de hem tüy rengini hem de göz rengini belirlemekle yükümlü olan bir pigmenttir. Melanin pigmenti, melanosit adı verilen hücreler tarafından üretilir. Bir kedinin gözünde ne kadar melanosit aktivitesi bulunursa kedinin göz rengi de o denli koyu olur.

Yeni doğan kedilerin gözlerinde melanositler henüz aktive olmamıştır. Yavru kedilerin gözleri açılmış olsa dahi henüz melanosit hücreleri bir aktivite sergilemediğinden neredeyse tüm yavru kediler mavi benzeri bir renge sahiptir.

Yavru Kedilerin Gözleri Neden Mavidir

Yavru Kedilerin Göz Rengi Ne Zaman Belli Olur?

Yavru kediler ortalama 1 ile 2 haftada gözlerini açıyor olsalar dahi yavru kedilerin gerçek göz rengi daha geç ortaya çıkar. Yavru kedilerdeki melanosit hücrelerinin aktivitesi, onların büyümeleriyle doğru orantılıdır. Yani yavru kediler büyüdükçe gözlerinde bulunan melanosit hücrelerinin aktivitesi de artar.

Yavru kedilerin göz rengi en erken 4 ile 6 haftalık iken ortaya çıkar. Ancak bu süreçte ortaya çıkan göz rengi de biraz daha değişime uğrayacaktır. Bir kedinin gerçek göz rengi ancak kedi 3.5 ile 4 aylıkken ortaya çıkar ve bir sağlık problemi yaşamadığı takdirde hayatının sonuna kadar aynı göz rengine sahip olur.

Yavru Kedilerin Göz Rengi Ne Zaman Belli Olur?

Bu içeriği oluştururken Foundanimals gibi alanında otoriter evcil hayvan sitelerinden faydalanılmıştır. Elde edilen bilgiler diğer güvenilir kaynaklardan da kontrol edilmiş, içerikte çelişkili ifadelerin hiçbirine yer verilmemiştir.

Bir önceki içeriğimize https://kedirehberi.com/kedinin-atesi-nasil-anlasilir-kedilerin-atesi-nasil-olculur/ linkinden ulaşabilirsiniz.

 

Yavru Kedilerin Göz Rengi Değişir Mi?

Yeni doğan kedilerde melanosit hücrelerinin aktivitesi düşük olduğundan, gözleri mavidir. Yavru kedilerin göz rengi 4 ile 6 haftalıkken değişir.

Yavru Kedilerin Göz Rengi Ne Zaman Belli Olur?

Yavru kedilerin göz rengi, melanosit hücrelerinin aktive olmaya başladı 4. ile 6. hafta arasında belli olur. Ancak yavru kedilerin gerçek göz rengi onlar 4 aylıkken belli olur.

Yavru Kedilerin Göz Rengi Ne Zaman Değişir?

Yavru kedilerin göz rengi melanosit hücrelerinin aktivite gösterdiği 4. ile 6. haftalarda değişir. Ancak yavru kedilerin göz rengi onlar 4 aylık olana kadar değişebilir.

One Response

  1. 9e9383f7c0bb064f2ff9e4f8484bb5ec?s=100&d=mm&r=g Begüm
    Posted on 10 Ağustos 2020

Yorum Yap!