3 Aylık Kediler Kaç Kilo Olmalı?

3 Aylık Kedi Kaç Kilo Olmalı?

3 aylık kedi kaç kilo olmalı sorusu, kedilerinin sağlıklı bir şekilde büyüyüp büyümediğinden emin olmak isteyen kedi ebeveynleri tarafından sıklıkla aratılır. Kedilerin kilosunu takip etmek oldukça önemli olmakla birlikte, herhangi bir sağlık problemi olup olmadığını anlamak açısından da kritiktir. Gereğinden zayıf olan kedilerin sağlık problemleriyle karşılaşması muhtemel olduğu gibi, gereğinden fazla kiloya sahip olan kedilerin de ciğerlerde yağlanma ve obezite gibi çeşitli problemlerle karşılaşması da mümkündür.

Aşağıdaki başlıkları inceleyerek 3 aylık kedi kaç kilo olmalı sorusuna yanıt bulabilir ve ayrıca 3 aylık kedilerin davranışları ve karakterleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

3 Aylık Kedi Kaç Kilo Olmalı

3 Aylık Kedi Kaç Kilo Olmalı?

Sağlıklı, yeterli ve ölçülü beslenen 3 aylık kediler ortalama 1.2 ile 1.7 kilogram ağırlığında olmalıdır. Ancak bu ağırlık kedilerin cinsinden cinsine ve hatta zaman zaman cinsiyetine oranla dahi değişebilir. Erkek kediler, özellikle yavruluk dönemlerinde dişi kedilere oranla daha hızlı kilo alma eğilimindedir. Maine Coon gibi büyük bir kedi cinsi, Smokin cinsi kedilere oranla daha kilolu olacaktır. Kedinizin bu ağırlık ortalamasından biraz daha yüksek bir kilograma sahip olması çok endişe verici bir durum değildir, zaman içerisinde dengeleyerek 3 aylık kedi kilosu standartlarına ulaşmanız kolaydır. Ancak 3 aylık kedinizin kilosu 1.2 kg altında ise, bu kedinizin daha sık ve daha fazla beslenmesi gerektiğine bir işaret olabilir.

3 aylık kedi kilosu hakkında ortalama rakamlar mevcut olsa da kedinizin kilosunu değerlendirmenin en iyi yöntemi, kedinizin kilosunun vücuduna oranla ne durumda olduğunu incelemektir. Kedinizin iyi bir kondisyonda olup olmadığını ideal kedi kilosu nedir isimli içeriğimizi inceleyerek öğrenebilirsiniz.

3 Aylık Kedi Boyutları

3 Aylık Kedi Boyutları

3 aylık yavru kediler, artık boyutları itibarıyla yavaş yavaş erişkinliğe doğru ilerlemektedir. Suratları halen birer yavru kediye benzese de hızla gelişen vücutları onları eskisine oranla daha atik ve daha enerjik bir hale getirmektedir. 3. ay ile birlikte artık bacaklar uzamış, vücut dengesi mükemmele yakın bir hale gelmiştir. Yavru kedilerin en aktif olduğu dönemlerden birisi de 3. aydır.

Bu yaşa erişen kedilerin artık harcadıkları enerji artış göstereceğinden, iştahları da aynı oranda açılacaktır. Kedinizin kilosunu kontrol altında tutmak ve gereğinden fazla kalori almadığından emin olmak için; kedinizi gün içerisinde belirli aralıklarla beslemelisiniz. Mama kabını ağzına kadar mamayla doldurmak, kedinizin kilosunu kontrol altında tutmak açısından oldukça yanlış bir hareket olacaktır. Gün içerisinde saatler belirlemeli ve kedinizi bu saatler içerisinde ölçülü olarak beslemelisiniz.

3 Aylık Erkek Kedi Kaç Kilo Olmalı?

3 aylık erkek kediler ortalama 1.2 ile 2 kilogram ağırlığında olmalıdır. Erkek kediler yavruluk dönemlerinde dişi kedilere oranla daha hızlı gelişirler. Bu sebepten, 3 aylık erkek kedi yavrularının dişi yavru kedilere oranla daha kilolu olması normaldir.

3 Aylık Dişi Kedi Kaç Kilo Olmalı?

3 aylık dişi kediler ortalama 1.2 ile 1.7 kilogram ağırlığında olmalıdır. Dişi kediler, standart bir büyüme hızına sahiptir. Dişi kedilerde kilo alımı erişkinliğe adım attıktan sonra hızlansa da yavruluk dönemlerinde yeterince hareket ettikleri ve ölçülü bir şekilde beslendikleri sürece dişi kediler kilo alma eğilimine sahip değildir.

3 aylık kediniz pek yakında 4. ayına adım atacağından, sizler için 4 aylık kedi kaç kilo olmalı sorusunu şimdiden yanıtladık! Ayrıca evinizde 3 aydan küçük kedilere de bakıcılık yapıyorsanız, yavru kedi gelişim tablosu isimli içeriğimiz sizlere bu konuda çok iyi bir rehber olabilir!

Yorum Yap!