Kediler Gece Nasıl Uyutulur?

Kediler Gece Nasıl Uyutulur?

İlk defa bir kedi sahiplendiyseniz, muhtemelen birkaç gecedir iyi uyku uyuyamıyorsunuz. Eğer bu kedi yavru bir kediyse, muhtemelen önümüzdeki birkaç gece de iyi uyku uyuyamayacaksınız. “Kedi gece nasıl uyutulur?” sorusuna yanıt aradığınızı biliyoruz.

Henüz ev hayatına yeni adım atmış bir kedi, kendi düzenini ve alışkanlıklarını devam ettirecektir. Bunun sonucunda muhtemelen sizler bir süre boyunca kaliteli bir uyku çekemeyeceksiniz. Ancak endişelenmenize gerek yok. Doğru yöntemler uygulayarak, kedinizi kendi düzeninize alıştırabilir ve tamamen aynı olmasa da sizinkine benzer bir uyku düzenine sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Aşağıdaki başlıkları inceleyerek “Kedi gece nasıl uyutulur?” ve “Kedi gece uyumuyor, ne yapmalıyım?” gibi sorulara yanıt bulabilirsiniz.

Kediler Gece Uyur Mu?

Evet, kediler gece uyur. Sanılanın aksine kediler noktürnal (gececil) canlılar değil; krepüsküler canlılardır. Yani aktif oldukları saat gece yarısı değil, şafak vakitleridir. Bu sebepten kediler gecenin önemli bir bölümünü uyuyarak geçirebilirler.

Kediler gece nasıl uyur sorusunu yanıtlamadan önce bu konuya değinmek istedik. Çünkü birçok kedi ebeveyni, kedilerin tıpkı yarasalar gibi gündüzleri uyuyup geceleri aktif olduğunu düşünüyor. Kediler fiziksel durumlarına, yaşlarına ve karakterlerine bağlı olarak günün 12 – 20 saatini uyuyarak geçirebiliyor. Eğer doğru aksiyonları alır ve kedinizi iyi bir şekilde eğitirseniz, kedinizin gecenin büyük bir bölümünde uyumasını sağlayabilirsiniz.

Okuma Önerisi: Kediler Kaç Saat Uyur?

Kediler Gece Nasıl Uyutulur?

Uyumadan biraz önce kedinize yarım saat oyun oynatmanız, kedinizin fazla enerjisini atmasını sağlayacaktır. Oyun seansından sonra kedinize mama verirseniz, içgüdüleri kedinize avlandığını ve karnının doyduğunu; yani artık uyuyabileceğini söyler.

Yukarıda bir özetini geçmiş olsak da bu konuda bir hayli derinlere inecek ve kediler gece nasıl uyutulur tam anlamıyla açıklayacağız. Aşağıdaki başlıkları inceleyerek kedinizin uyku düzenini nasıl kendi uyku düzeninize endeksleyebileceğiniz öğrenebilirsiniz.

Kediler Gece Nasıl Uyur

1. Kedinizin Gündüzleri Uykuya Harcadığı Zamanı Azaltın

“Kedim gece uyumuyor” şeklinde isyan eden kedi ebeveynlerinin en çok zorlanacağı nokta, kedilerinin gündüz daha az uyumasını sağlamaktır. Eğer gündüzleri evde bulunuyorsanız, kedinizi ara ara oyun oynamaya teşvik ederek uykuya ayırdığı zamanı azaltmasını sağlayabilirsiniz.

Özellikle akşamüstü saat 5’ten sonra kedinizin uykuya ayırdığı zamanı azaltmanız, gecelerinizin daha sakin geçmesi konusunda size çok yardımcı olacaktır. Gün içerisinde uykuya daha az zaman ayıran kediler, sizinle birlikte daha uzun süre boyunca uyuma eğiliminde olacaktır.

Eğer çalışıyor ya da okula gidiyorsanız, muhtemelen günün büyük bir bölümünde evde olmayacaksınız. Kediniz evde kimse yokken günün önemli bir kısmını uyuyarak geçirecektir.

Bu durumda yapabileceğiniz çok fazla şey bulunmasa da endişelenmeyin; gün boyu biriken bu enerjiyi akşam saatlerinde basit oyunlar ile boşaltmak mümkün!

Okuma Önerisi: Kediler Neden Çok Uyur?

2. Kedinizin Enerji Harcamasını Sağlayın

Kedi ebeveynlerinin birçoğu, kedilerinin oyun aktivitelerine yeterince zaman ayırmıyor. Bugün bizler ile aynı evi paylaşan kedilerin atalarının vahşi doğada av peşinde koşan canlılar olduğunu unutmamamız gerekiyor.

Kediler, halen birçok alışkanlığı ve davranışı atalarından gelen içgüdüleri doğrultusunda gerçekleştiriyorlar. Uyku düzenleri, yemek yeme alışkanları ve hatta oyun aktiviteleri bile bu içgüdülerden geliyor!

Kediniz oyuncak farenin ya da kedi oltasının etrafında koşarken, aslında avlanıyor! Kulağa her ne kadar komik gelse de kediler bu oyuncaklarla yalnızca eğlenceli olduğu için oynamıyor. Kediler, bu oyuncaklarla oynayarak halen güçlü olan “avlanma” içgüdülerini tatmin ediyorlar. Kedinizin oyun oynaması için her zaman erişilebilir noktalarda oyuncaklar bulundurun. Ayrıca kedi ağacı, kedi rafı ve benzeri eşyalar da kedilerinizi harekete geçmek konusunda teşvik edebilir.

Günde ortalama 40 – 60 dakika kadar birebir oyun aktivitesi, kediniz için idealdir. Özellikle akşam saatlerinde kedinizi oyun oynatmanız, ona avlandığını ve bir sonraki ava hazırlanmak için uyuması gerektiğini düşündürecektir. Bu sebepten oyun zamanlarını iyi ayarlamalısınız.

3. Kedinizi Yatma Saatine Yakın Besleyin

Bir önceki başlıkta kedilerin uyku düzeninde avlanmanın, yani oyun oynamanın öneminden bahsetmiştik. Oyun sona erdiğinde kedinizin içgüdüsel olarak tatmin olacağını ve bir sonraki av için enerji toplayacağını da belirtmiştik.

Kedinize oyun oynattıktan hemen sonra ona mama vermeniz, kedinizin bu içgüdüsünü daha da besleyecek ve muhtemelen mamasını bitirip kendini temizledikten sonra dakikalar içerisinde uykuya dalacaktır.

Elbette kedinizi gün içerisinde mamasız bırakmamalısınız. Ancak akşam porsiyonunu, mutlaka oyun seanslarından sonra ve yatma saatinize yakın vermelisiniz. Böylece kedinizi uyumaya teşvik edebilirsiniz.

4. Kedinize İdeal Bir Uyku Ortamı Sağlayın

Aileniz kalabalıksa ya da ailenizdeki her bireyin uyku düzeni birbiriyle aynı değilse, bu noktada kedinizin uyuması için ideal bir ortam belirlemeniz gerekiyor. Kedilerin uyku döngüleri biz insanların uyku döngüleri kadar uzun değildir. Kedilerin uyku döngüleri ortalama 15 – 30 dakikadan oluşmaktadır. Böylelikle etraftaki seslere ya da canlılara çabucak tepki vererek tehlikeden uzaklaşabilirler.

Bu vahşi doğada kullanışlı bir evrimsel mekanik olsa da ev ortamında hem kedilerin hem de sizlerin rahatsız olmasına sebep olabilir. Bu sebepten kedinize geceleri sık sık girilip çıkılmayan, gürültü olmayan ve mümkünse ışık içermeyen bir ortam sağlamalısınız.

Okuma Önerisi: Kediler Neden Sahipleriyle Uyur?

Kediler her ne kadar uyudukları alanları kişisel zevklerine göre tercih etseler de yumuşak bir kedi yatağı ve sıcak bir ortamın cezbedemeyeceği bir kedi yoktur.

Kedim Gece Uyumuyor

Kedi Gece Uyumuyor, Ne Yapabilirim?

Eğer kediniz gece uyumuyorsa; kedinizin daha fazla enerji harcamasını sağlayabilir, mamasını yatma saatinize yakın verebilir ve kedinizin gündüzleri uykuya ayırdığı zamanı azaltmasını sağlayabilirsiniz. Kedi gece uyumuyor ise, istikrarlı şekilde bu maddeleri tekrarlamalısınız.

Bir önceki başlıkta dört madde ile birlikte “Kediler gece nasıl uyutulur?” sorusuna iyi bir şekilde yanıt verdiğimizi düşünüyoruz. Tüm bunları denediğiniz halde kediniz geceleri uyumamakta direniyor ve sizi uykusuz bırakıyorsa, feliway benzeri kedi yatıştırıcılarını deneyebilirsiniz.

Kediler Gece Nasıl Uyutulur? Sık Sorulan Sorular

Kediler Gece Neden Uyumaz?

Kedilerin gece saatlerinde uyumamasının en büyük sebebi; gün içerisinde yeterince enerji harcamamalarıdır. Kedinizi gün içerisinde oyun ve benzeri aktiviteler ile meşgul ederseniz, kediniz geceyi uyuyarak geçirebilir.

Kedilerin gece uyumaması genellikle onların doğası ile ilişkilendirilir ancak bu yanlıştır. Daha önce de vurguladığımız üzere kediler noktürnal değil, krepüsküler canlılardır. Yani gece değil, şafak vaktinde avlanırlar. Eğer kedinize yeterince ilgi göstererek gün içerisinde enerji harcamasını sağlarsanız, kediniz geceleri uyuyacaktır.

Kediler Gece Uyumaz Mı?

Hayır; kediler krepüsküler yani alacakaranlık ve şafak vakitlerinde aktif olan canlılardır. Bu sebepten kediler geceleri uyur. Sabah, şafağın sökmesine yakın vakitlerde aktif olur. Kedilerin gece uyumamasının en büyük sebebi, gün içerisinde yeterince enerji harcamamalarıdır.

Kedilerin gece uyumadığı düşüncesi büyük bir yanılgıdır. Ancak gün boyu oyun ya da benzeri aktiviteler ile enerjisini boşaltamayan, yani ilgi görmeyen kediler, gün boyunca uyuyacak ve gece saatlerinden itibaren aktif olacaktır.

Yavru Kedi Gece Nasıl Uyur?

Yavru kediler günde ortalama 16 – 20 saat kadar uyurlar. Eğer yavru kediyi gündüz saatlerinde oyun gibi aktivitelerle meşgul ederek daha az uyumasını sağlarsanız, yavru kedi yeterince enerji harcamış olacağından geceleri uyuyacaktır.

Kaynak ve ileri okuma:

https://www.jacksongalaxy.com/blog/train-your-cat-to-let-you-sleep/
https://pets.webmd.com/cats/guide/nighttime-activity-cats#1

Yorum Yap!