yavru-kedi-nasil-beslenir-yeni-dogmus-yavru-kedi-nasil-beslenir

7 Adımda Yavru Kedi Nasıl Beslenir? (En Detaylı Rehber)

Tıpkı insanlarda olduğu gibi kedilerde de yavruluk dönemi oldukça hassas ve önemlidir. Eğer sokakta yeni doğmuş yavru kediyle karşılaştıysanız ve etrafta annesini bulamıyorsanız mutlaka müdahale etmeniz gerekir. Yavru kedi nasıl beslenir, yeni doğmuş kedi nasıl beslenir gibi sorulara içeriğimizde yanıt bulabilirsiniz.

Yeni Doğmuş Kedi Nasıl Beslenir? 

Yeni doğmuş kedi nasıl beslenir sorusu bir hayli kritiktir ve iyi anlaşılması gerekir. Yavru kediler, doğduklarında ortalama 100 – 150 gr arası bir ağırlığa sahiptir. Annelerinden emdikleri süt, yavru kedilerin hızlı bir şekilde kilo almasını sağlar. Doğduklarında her ne kadar gözleri kapalı olsa da annelerinin ilgisi sayesinde düzenli bir şekilde beslenebilirler. Eğer yavru kedinin annesi etraftaysa, kedi öksüz değilse ya da terk edilmemişse kesinlikle ilk 8 hafta bu kedileri annelerinden ayırmamalısınız. Yeni doğmuş kedilerde beslenme oldukça kritiktir, insan eliyle sağlanması bir hayli zor ve uğraştırıcıdır. Yeni doğmuş kedilerin için en iyi besin, anne sütüdür.

Yeni Doğmuş Kedi Ne Yer?

Eğer annesi olmayan bir yeni doğmuş kediye rastladıysanız öncelikle bir süre beklemeli ve anne kedinin onu almaya gelmeyeceğinden emin olmalısınız. Bu kediciği hayatta tutmak için ona sıcak bir ortam sağlamalı ve sık tekrarlarla beslemelisiniz. Yeni doğmuş kediler, hayata geldikleri ilk hafta anneleri tarafından günde ortalama 2 saat arayla 45 dakika boyunca beslenirler. Kalan zamanın tamamında ise uyurlar. Eğer bulduğunuz kedinin henüz bir haftalık olduğunu düşünüyorsanız onu günde ortalama 8 ile 10 defa beslemelisiniz. Yeni doğmuş kedi ne yer? gibi sorular sıklıkla soruluyor olsa da ne yazık ki bu konuda pek çok yanlış bilgi mevcuttur. Yeni doğmuş kediler kesinlikle inek sütüyle beslenmemelidir. Yeni doğmuş kediler için özel olarak üretilen süt tozları ve formüller bulunur. Yeni doğmuş kedilerin bu gıdalar ve bir biberon aracılığıyla beslenmesi gerekir.

Ayrıca yeni doğmuş kedi besleme sürecinde kedilerin ağırlıkları düzenli bir şekilde ölçülmelidir. Yeni doğmuş kediler, istikrarlı bir şekilde kilo almalıdır. Eğer yeni doğmuş kedinizi biberonla besliyorsanız ancak hala kilo almıyorsa mutlaka bir veteriner hekime danışmanız gerekir.

Yeni Doğmuş Kedi Nasıl Beslenir

Yavru Kedi Biberonla Nasıl Beslenir?

“Yeni doğmuş kedi nasıl beslenir?” gibi soruların yanında en çok sorulan soru da “yavru kedi biberonla nasıl beslenir?” sorusu oluyor. Yavru kedileri biberonla beslemek oldukça kolay bir işlemdir ancak dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunur. Öncelikle süt tozu ya da formül ile elde ettiğiniz gıdanın sıcaklığını ayarlamanız gerekir. Bu sıvının sıcaklığı ne soğuk ne de sıcak olmalıdır. Yavru kedi biberonla nasıl beslenir sorusunu adım adım şu şekilde yanıtlayabiliriz:

  • Bir sandalye ya da koltuğa oturun, kucağınıza havlu gibi yumuşak bir örtü serin ve yeni doğmuş kediyi kucağınıza alın.
  • Hazırladığınız süt tozu karışımını ya da formülü biberona doldurun. Uygun sıcaklıkta olduğundan emin olun.
  • Yavru kediye kesinlikle müdahale etmeyin, kafasını kaldırmaya çalışmayın ya da vücudunu oynatmayın. 45 derece gibi dar bir açıyla kediye biberonu uzatın, biberonu kesinlikle dik tutmayın.
  • Yavru kediyi biberonla beslerken biberona kesinlikle basınç uygulamayın. Biberona basınç uygularsanız süt yavru kedinin ciğerlerine kaçabilir.
  • Yavru kedi biberonu emmeyi bırakana kadar besleme işlemine devam edin.
  • Besleme işlemi sona erdikten bir süre sonra yavru kedinizin gazını çıkarın.

Yavru Kedi Biberonla Nasıl Beslenir

Yavru Kedinin Gazı Nasıl Çıkarılır?

Pek bilinmiyor olsa da yavru kedilerin beslendikten sonra gazlarının çıkarılması gerekir. Aksi taktirde midelerinde biriken gaz istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Yavru kedinin gazını çıkartmak için yapmanız gereken tek şey hafif ve nazik bir şekilde sırtını sıvazlamaktır. Tıpkı insan yavrularında da olduğu gibi.

Yavru Kedi Kaç Saatte Bir Beslenir?

15 günlük kedilerin, yani 2 haftalık kedilerin tıpkı yeni doğmuş kediler gibi günde ortalama 8 ila 10 defa arası beslenmesi gerekir. Düzgün bir şekilde beslenen 2 haftalık yavru bir kedinin ağırlığı ortalama 250 gram civarında olmalıdır. Anne sütü ya da süt tozu fark etmeksizin tüm besinler yavru kedilere düzenli bir şekilde kilo aldırır. Yapmanız gereken tek şey kediniz 4 haftalık olana kadar onu 2 saat arayla biberonla beslemek ve besledikten sonra gazını çıkarmaktır. Tüm bunları yaptığınız halde yavru kediniz hala kilo almıyorsa mutlaka bir veterinere danışmalısınız.

Yavru kediler yaşamlarının 3. haftasına ulaştıklarında işitme duyuları gelişir ve gözleri açılır. Bununla birlikte o minicik patilerinin üzerinde dikilmeye ve kardeşleriyle birlikte bazı oyunlar oynamaya başlarlar. Eğer 3 haftalık yavru kedinizin kardeşinin kulağını ısırdığını ya da güreştiğini görürseniz endişe etmenize gerek yok, bu onların doğasında var.

2 Haftalık Yavru Kedi Nasıl Beslenir

1 Aylık Yavru Kedi Nasıl Beslenir?

Kediler 4 ve 5. haftalarında önceki haftalara nazaran daha fazla yemek yerler ancak ilk haftalarında olduğu gibi günde 10 kere beslemeniz gerekmez. 1 aylık yavru kediler ne yer sorusunun cevabı aslında hala değişiklik göstermemektedir. 1 aylık yavru kedileri beslemenin en iyi yolu süt tozu, formül ve sıvı kedi yiyecekleri kullanmaktır. 4 haftalık yavru kedileri günde 5 ila 6 kere besleyebilir, 5 haftalık yavru kedileri ise günde 3 kere besleyebilirsiniz.

1 Aylık Yavru Kediler Ne Yer?

1 aylık yavru kedilerin ağırlığı ortalama 400 ile 450 gram arasında olmalıdır. Ayrıca kediler 1 aylık olduğunda onlara yeni mamalar vermeye de başlayabilirsiniz. Suyla seyreltilmiş yaş mamalar, yavru kediler için ödül mamaları ve sıvı kedi mamaları 1 aylık kedilerin beslenmesinde uygun olacaktır. Ancak kedinizi bunlarla beslerken süt tozuyla beslemeyi de ihmal etmemelisiniz. Unutmayın, anne kediler, yavru kedileri 8 – 10 haftalık olana kadar emzirirler. Kedilerin sağlıklı bir hayata sahip olması için gerekli vitamin ve mineralleri bebeklik dönemlerinde almaları gerekir. 1 aylık yavru kedi nasıl beslenir ve 1 aylık yavru kediler ne yer sorularına da yanıt verdiğimize göre artık biraz daha büyümüş kedilerin beslenmesine geçebiliriz.

1-aylik-yavru-kedi-nasil-beslenir

6 – 7 Haftalık Yavru Kedi Nasıl Beslenir?

6 – 7 haftalık yavru kedilerin beslenme sürecinde süt tozunun ve kedi formüllerinin etkisi iyice azalır. 6 – 7 haftalık yavru kedileri beslerken yaş mamaları ve sıvı kedi mamalarını daha sık kullanabilirsiniz. Ayrıca kedilerin bu döneminde günde 3 kez beslenmeleri idealdir. Eğer anne kedi yavruların hala yanındaysa ve onları emziriyorsa buna izin vermelisiniz ancak çok sık gerçekleşmediğinden de emin olmalısınız. Çünkü kediler ortalama 2 aylık olduğunda anne sütüyle beslenmeyi bırakmalı ve kuru ya da yaş mamaya tamamen geçiş yapmalıdır. Kedilerin sütle beslenmesi için sınır 2 aydır.

Kedilerin bu dönemleri muhtemelen en tatlı ve en şapşal olduğu dönemlerdendir. Bu dönemde sizin üzerinizdeki sorumluluk da büyük ölçüde azalır.

2 Aylık Yavru Kedi Nasıl Beslenir?

2 aylık yavru kedilerin beslenmesinde sizlerin rolü artık sonlanmıştır. Tebrik ederiz, yavrunuza gözünüz gibi baktınız ve onun sağlıklı bir kedi olmasını sağladınız. 2 aylık yavru kedilerin beslenmesinde artık tamamen kuru ya da yaş mamaya geçmeli ve onlara daha fazla süt vermemelisiniz. Kediler büyüdükçe laktoz toleransı geliştirirler ve sütler onlar için tehlikeli bir hale gelir.

2 Aylık Kedi Ne Yer?

Eğer yavru kediniz ve kedinin annesi aynı ortamda bulunuyorsa, anne kedi yavru kediyi hala emzirmeye çalışıyorsa onları bir süreliğine ayırmanız gerekir. Ayrıca kedileri kuru mamaya alıştırmak için en iyi dönem, kedilerin 2 aylık olduğu dönemdir. Bu dönemde kedinizi kuru mamaya alıştırmanız oldukça önemlidir. Eğer onu yalnızca yaş mamayla beslerseniz ileride kuru mamaya burun kıvırabilir.

Kediniz 2 aylık olduğunda onu veterinere götürmeli ve genel bakımını sağlamalısınız.

2-aylik-yavru-kedi-nasil-beslenir

Kedinizin ideal kilosunu öğrenmek istiyorsanız kedi kilo cetveli isimli içeriğimize göz atabilirsiniz.

Bu içeriğin oluşturulmasında Purina ve Wikihow gibi kaynaklardan yardım alınmıştır. İçerikte çelişkili hiçbir ifadeye yer verilmemiş ve bilgilerin güvenilir olduğundan emin olunmuştur. Yavru kedi nasıl beslenir sorusuna umarım yanıt verebilmişizdir.

Yorum Yap!