Kedileri Perdelerden Uzak Tutmak İçin 6 Yöntem

Kedileri Perdelerden Uzak Tutmak İçin 6 Yöntem!

Kediler her ne kadar ev yaşantısı için mükemmel canlılar olsalar da bazı noktalarda biz kedi ebeveynleri ile biraz ters düşebiliyorlar. Tam olarak bu sebepten kedi ebeveynleri kedileri perdelerden uzak tutmak için çeşitli yöntemler arıyor.

Tabii ki de kedilerimiz ev eşyalarımıza ve perdelerimize bilerek zarar vermiyorlar, bu eşyalar ile ihtiyaçlarını gideriyor ya da oyun oynuyorlar. Ancak bu durum çoğu zaman can sıkıcı olabiliyor. Pek çok kedi ebeveyni, özellikle yavru kedi sahiplenen kedi ebeveynleri; “Kedim perdeleri tırmalıyor, ne yapacağım ben?” ve “Kedim perdeye tırmanıyor, engellemek mümkün mü?” gibi sorular soruyor.

Bu soruların ve problemlerin birer cevabı ve çözümü elbette bulunur. Ancak özellikle bu davranışı alışkanlık haline getirmiş olan kedileri perdelerden uzak tutmak, yavru kedilere oranla daha zorlu olabilir. Kedileri perdelerden uzak tutmak için uygulayabileceğiniz bütün yöntemleri aşağıdaki başlıklarda bulabilirsiniz.

Kedim Perdeye Tırmanıyor, Neden?

Pennsylvania Üniversitesi Veteriner Hekimliği Fakültesi’nde davranış tıbbı klinik yardımcı doçenti olan Dr. Carlo Siracusa kedilerin perdelere tırmanma olayını şu şekilde açıklıyor: “İster Smokin Kedi gibi hareketli ve enerjik bir kedi olsun, ister Exotic Shorthair gibi daha sakin bir kedi olsun; kedilerin vücutları normal zeminler kadar dikey alanlara da tırmanmak ve bu alanları kullanmak üzere dizayn edilmiştir.”

Yani tıpkı Dr. Siracusa’nın da dediği gibi kediler aslında perdelerinize zarar vermek için değil, genlerine ve vücutlarına işlenmiş bir özellik olduğu için perdelere tırmanır. Kediler yaşadıkları alanı taramak, güvende hissetmek, avlarını görüntülemek ve bazen de eğlenmek için genellikle yüksek noktalara, özellikle de ağaçlara tırmanırlar. Evlerimizde doğadaki gibi uzun ağaçlar olmadığından, kediler bu gibi alışkanlıkları için perdeleri tercih eder.

Günümüzde evde beslenen kediler avcı ya da av olmadıkları için çoğunlukla pofuduk kedi yataklarında uyusalar da bu av ve avcı içgüdüleri onlarda halen bulunur. Kediler, tüm kedi ebeveynlerinin de bileceği gibi meraklı ve temkinlidir. Geçmişte de doğada hem av hem de avcı konumunda bulunduğundan, genellikle yüksek noktalarda vakit geçirirlerdi. Böylece hem avlarını görebilir hem de avcılardan uzak durabilirlerdi. İşte bugün evinizdeki küçük kedinizin perdelere tırmanmasının sebebi de tam olarak bundan kaynaklanıyor.

Kedim Perdelere Tırmanıyor Ne Yapmalıyım?

Kedileri Perdelerden Uzak Tutmak İçin Ne Yapmalı?

Kedileri perdelerden uzak tutmak için uygulayabileceğiniz pek çok farklı yöntem bulunuyor. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki; bu yöntemlerin bazıları davranış değiştirmeye yönelik iken bazıları geçici önlem olarak konumlanıyor.

Eğer kedinize alternatif sunmadan onun davranışlarını değiştirmeye çalışırsanız, muhtemelen başarısız olursunuz. Aynı şekilde geçici çözümler de yeni perdelerinizin yalnızca birkaç hafta kadar yeni kalmasını sağlayabilir. Eğer kedinizi perdelerden uzak tutmak istiyorsanız; ona mutlaka alternatifler sunmalısınız.

Petibom.com’un Kedi tırmalama kategorisinde alt kategorileri arasından kedi tırmalama tahtası veya kedi tırmalama ağacı güvenle temin edebilirsiniz.

1 – Kedinize Tırmanabileceği Bir Alan Yaratın

Kediler yüksek noktaları seven canlılardır. Günümüzde mobilyacılar, marangozlar ve hatta kedi ürünü satan internet siteleri doğrudan bu amaçla hazırlanmış çeşitli ürünler satıyorlar. Kedi ağaçları, kedi rafları, kedi platformları, kedi hamakları ve benzeri ürünler kedinizin yüksekte olma ihtiyacını karşılayabilir. Bu noktada pratik ve özel ürünlere oranla daha uygun bir çözüm olması açısından biz kedi ağaçlarını tavsiye ediyoruz.

Evimizde de kullanıyor olduğumuz bu kedi ağacı 155 cm yüksekliğe sahip. İçerisinde tırmalama alanları ve küçük bir ev ve hamak barındırıyor. Bu ürünü satın aldıktan sonra kedilerimizin raflara ve mutfak dolaplarının üzerine çıkma huyunu değiştirebildik:

Ayrıca probleminiz kedinizin perdelere tırmanması değil de perdeleri tırmalaması ise; bu ürünlerde bulunan tırmalama alanları da işinize yarayacaktır. Tabii iş yalnızca kedilerimize alternatif sunmakla bitmiyor, onun bu davranışını değiştirebilmek için biraz da mücadele etmeniz gerekiyor.

Kedileri Perdelerden Uzak Tutmak İçin Kedi Ağacı Kullanılmalı

2 – Kedinizi Yeni Tırmanma Alanına Alıştırın

Kediniz perdelere her yaklaştığında ve tırmanmaya ya da tırmalamaya çalıştığında, onu öncelikle sert bir ses tonuyla uyarın. Eğer eylemini devam ettirirse onu kucaklayın ve evinizdeki kedi ağacına, kedi platformlarına ya da tırmalama tahtasının yanına bırakın. Eğer bunlar da işe yaramıyorsa kedi nanesi ya da matatabi gibi alternatif yöntemleri de deneyebilirsiniz.

Ayrıca kediniz yeni tırmanma alanını her kullandığında nazik bir ses tonuyla “Aferin kızıma / oğluma, aferin benim bebeğime” gibi tatlı cümleler kurabilir ve hemen sonrasında en sevdiği maması ile onu ödüllendirebilirsiniz (Mamayı da tırmanma alanının yanı başında vermeye dikkat etmelisiniz.).

Okuma Önerisi: Kedi Nanesi Ne İşe Yarar?

kedi-hamak.jpg

3 – Perdelerinize Çift Taraflı Bant Yapıştırın

Kediler genellikle perdelerin özellikle bir noktasından tırmanmaya başlıyor. Bu noktayı sık sık kullandığı için deforme halde olduğundan, tırmanmak kedicik için daha kolay oluyor. Eğer onu gözlemler ve sık sık kullandığı noktaları keşfederseniz, çift taraflı bant ile kedileri perdelerden uzak tutmak için önemli bir aksiyon alabilirsiniz.

4 – Kedi Uzaklaştırıcı Sprey Kullanın

Kedi uzaklaştırıcı spreyler de kedilerin perdelerden uzak durmasını sağlayabiliyor. Ancak burada şöyle bir handikap bulunuyor; bazı kediler bu spreylere tepki vermeyebiliyor. Bu gibi durumlarda evinizde kedinize özel bir uzaklaştırıcı sprey üretebilirsiniz.

Kediler çoğu zaman limon, sirke ve karanfil gibi uçucu koku – yağlara tepki vererek onlardan uzaklaşıyor. Bu gibi ürünleri suyla seyrelterek perdenizin belirli noktalarına sıkabilirsiniz. Bu spreyi kesinlikle kedinize doğrudan sıkmamalısınız.

5 – Stor Perde Kullanın

Kedileri perdelerden uzak tutmak için en iyi yöntem; tırmanacak bir perdenin olmamasıdır! Şaka bir yana, stor perde gerçekten etkili bir çözüm olabilir. Storlar klasik perdeler gibi dokuma ya da örgü olmadığından, kedi tırnakları için uygun bir zemin değildir.

Kediler İçin Stor Perde

6 – Kedinize Belirli Komutları Öğretin

Kedi davranışları söz konusu olduğundan en önemli konulardan birisi de kedinize belirli komutlar öğretmektir. En yaygın komut “Hayır!” olsa da “Şşt!” ya da “Sakın!” gibi vurgulu kelimeleri de tercih edebilirsiniz. Kedinize bu şekilde seslenirken kendinizden emin ve kalın bir ses tonu kullanmalısınız ancak bunu bağırarak söylememelisiniz. Kedinize bu komutları öğrettiğiniz takdirde işiniz büyük oranda kolaylaşacak ve perdeye yaklaştığı anda onu uzaklaştırabileceksiniz.

Bazı kedi ebeveynleri bu konularda pek bilgiye sahip olmadığından kedilerini itmek, poposuna vurmak, yüksek ses ile bağırmak ve onları başka bir odaya kapatmak gibi hatalar yapabiliyorlar. Bu gibi hareketler kedileri strese sokan ve hatta sürekli tekrar edildiğinde davranış bozukluğuna sebep olabilen şeylerdir. Lütfen kedinize karşı bu gibi tavırlar almak yerine onlara karşı sabırlı olun ve her zaman bir alternatif yaratın.

Kaynak:
Bu içeriğin üretilmesinde davranış bilimci Carlo Siracusa’nın makaleleri esas alınmıştır. Ayrıca;* * * * 

Kedileri Perdelerden Uzak Tutmak İçin Ne Yapmalıyım? - Sık Sorulan Sorular

Kedim Perdeleri Yırtıyor Ne Yapmalıyım?

Kediler tırnaklarındaki ölü kabuğu dökmek, gerinmek ve patilerindeki bezler ile koku bırakmak için tırmalama hareketini gerçekleştirirler. Eğer kediniz perdeleri yırtıyor, yani tırmalıyor ise, ilk olarak ona bir alternatif sunmalısınız. Kedi tırmalama tahtası kullanmak bu problemin çözümü için birincil kaynağınız olacaktır.

Kedim Perdeleri Tırmalıyor Ne Yapmalıyım?

Eğer kediniz perdelerinizi tırmalıyor ise yapmanız gereken ilk şey problemin kaynağını belirlemektir. Kediniz yüksek bir noktaya ulaşmak istediği için, tırnaklarını törpülemek istediği için ya da size karşı kızgın olduğu için perdelerinizi tırmalıyor olabilir. Kedi ağacı ya da tırmalama tahtası kullanmak bu problemi çoğu zaman çözecektir.

Kedim Tülleri Yırtıyor Ne Yapacağım?

Tüller kediler için mükemmel bir tırmalama alanıdır. Sık dokumalara sahiptir ve kedilerin tırnaklarının takılması için muhteşemdir. Kedinize kesinlikle bir tırmalama tahtası almalı ve davranışlarını değiştirmeye çalışmalısınız. Tüm önlemlerinize rağmen kediniz tüllerinizi yırtmaya devam ediyorsa bu noktada tüllere veda edip stor perde kullanmanız gerekebilir.

Yorum Yap!