kediler-regl-olur-mu

Kediler Regl Olur Mu?

Eğer ilk defa bir dişi kediye ebeveynlik yapıyorsanız muhtemelen siz de “Kediler Regl Olur Mu?” sorusuna cevap arıyorsunuzdur. Kediler de tıpkı insanlar gibi memeli canlılar sınıfına girdiğinden bir adet döngüsüne sahiptir. Ancak kedilerin adet döngüsü insanların adet döngüsüne oranla bir hayli farklıdır.

Bilimsel açıdan bahsetmek gerekirse bir memeli canlı türü olan insanlarda adet döngüsü “Menstrual Cycle” olarak adlandırılır ve kanama gibi gözle görülebilir sonuçları vardır.  Kedilerde ise adet dönemi “Estrus cycle” olarak adlandırılır ve bu dönemin kediler üzerindeki etkisini muhtemelen daha önce gözlemlemişsinizdir.

Adet döneminde, halk dilinde kızgınlık döneminde, tüylü dostunuzun kendini yerlere attığını ve çiftleşmek için miyavladığını görebilirsiniz. Hatta kendisine erkek bir kedi bulmak için belirli bir noktalara idrar püskürttüğüne dahi tanık olabilirsiniz. Kedilerde adet dönemi kanama gibi ölü yumurtaların dışarıya atıldığı döngüden ziyade çiftleşmek için hormonlarının harekete geçtiği bir dönemdir.

Kedilerin Adet Dönemi

Kedilerde Östrus Döngüsü Nedir? Kedilerin Adet Dönemi Ne Zaman Başlar?

Kedilerde östrus döngüsü; kediler cinsel olgunluğa eriştiğinde, yani kediler ortalama 6 aylıkken kendini gösterir. Kedilerde östrus döngüsü, yani adet dönemi, kedinizin diğer kedilerle çiftleşebileceği ve yavru kedilere hamile kalabileceği bir dönemdir.

Kediler Regl Olur Mu? Kedilerin Adet Döneminde Kanama Olur Mu?

Evet, kediler regl olur. Ancak insanların aksine dişi kedilerin adet döneminde kanama gözlemlenmez. Bazı durumlarda neredeyse gözle görülemeyecek boyutlarda kahverengi lekelenmeler olabilir. Eğer kedinizin vajinal bölgesinde kanama görüyorsanız vakit kaybetmeden bir veteriner hekime danışmalısınız.

Kedilerde Regl Dönemi Nasıl Anlaşılır?

Kedilerin regl döneminde herhangi bir kanama yaşamadığını artık biliyorsunuz. İlk kez bir dişi kedi besliyor olsanız ve bu konu hakkında hiçbir bilginiz olmasa dahi kedinizin regl dönemine girdiğini muhtemelen anlayabilirsiniz. Çünkü kediler adet dönemine girdiklerinde hormonları sebebiyle oldukça farklı davranışlar sergilerler.

Kedilerde Kızgınlık (Adet Dönemi) Belirtileri

Dişi kediler, kızgınlık döneminde diğer kedilere karşı oldukça “talepkar” bir davranışa bürünürler. Kendilerini yere atar, sırt üstü yuvarlanır ve hatta siz onu sevdiğinizde size karşı poposunu kaldırabilir. Tüm bu belirtilerin yanında bir de aşırı konuşkanlık kendini gösterir. Kediler adet dönemine, yani kızgınlığa girdiklerinde genellikle ebeveynlerine gerçekten zor anlar yaşatırlar.

Kediler adet döneminde daha çok idrar yapmaya başlar ve idrarları hormonları sebebiyle daha keskin kokmaya başlar. Ayrıca nadiren görülse de (Nadiren çünkü eşyalara idrar püskürtmek genellikle erkek kediler tarafından yapılır.) evin belirli noktalarına (Özellikle kapı ve pencere eşiklerine.) püskürtme şeklinde idrar yapabilir. Eğer eviniz bahçe katındaysa ve dişi kediniz kızgınlık dönemine girdiyse evinizin etrafında yabancı erkek kediler görebilirsiniz. Hatta bu erkek kediler, sizin kediniz ile çiftleşmek için evinizin etrafına idrarını yapabilir ve hatta evinize girmeye çalışabilir.

Kedilerde Kızgınlık Belirtileri

Dişi Kedilerin Kızgınlık Dönemi Nasıl Atlatılır?

Kediler kızgınlık dönemine girdiğinde yapabileceğiniz yalnızca 2 şey vardır. Bunlardan ilki:

  • Kedinizin bir erkek kedi ile çiftleşmesine izin vermek,

İkincisi ise:

  • Kedinizi erkek kedilerden uzak tutarak hamile kalmasını önlemektir.

Eğer kedinizi her adet döneminde çiftleştirecek ve doğurduğu yavrulara bakabilecekseniz, kedinizi kısırlaştırmanıza gerek yoktur. Ancak kedinizin doğurduğu yavrulara bakacak bir mekanınız ya da maddi durumunuz yoksa onu kesinlikle kısırlaştırmalı ve her adet döneminde yaşadığı bu eziyetten kurtarmalısınız. Pek çok insan kısırlaştırmanın kediler için kötü olduğunu düşünse de aslında bu geçerli değildir. Eğer kedinizin doğal ortamındaki gibi üremesine izin vermeyecekseniz ve doğurduğu kedilere de bakım göstermeyecekseniz onu kısırlaştırmamanın hiçbir manası yoktur.

Kediler, insanlar gibi köklü ve güçlü bir annelik içgüdüsüne sahip değildir. Hatta dişi kediler, doğurdukları erkek kedilerle bile çiftleşebilir. Bu kulağa ilginç gelse de “Ensest” denilen kavram biz insanlara ait kültürel bir olgudur. Çoğu memeli, doğumdan bir süre sonra yavrularını tanımazlar. Doğada bu durum yavruların sürüden uzaklaştırılması, her yavrunun özgür bir birey haline gelmesiyle dengelenir (Bkz: Sokakta doğan hiçbir kedi büyüdükten sonra annesi ile birlikte yaşamaz.)

Bu içeriğin üretilmesinde Hillspet kaynak olarak alınmıştır. İçerikte şüpheli bilgilere yer verilmemiş ve sizlere sunulan bulgular farklı güvenilir kaynaklar aracılığıyla tasdik edilmiştir. 

Yorum Yap!