exotic-shorthair-kedisi-ozellikleri

Exotic Shorthair Kedi Cinsinin Ozellikleri ve Bakım Rehberi

En çok ilginç görünüşleriyle bilinen Exotic shorthair kedileri, bir hayli sevilen İran kedileriyle çok yakın akrabalardır. Exotic Shorthair kedileri, çok daha fazla bakım isteyen İran kedilerine bir alternatif olarak yetiştirilmiştir. İran kedilerini günlük olarak taramak gerekirken Exotic Shorthair kedilerinin kısa, sık ve pelüşümsü kürklerine bakmak çok kolaydır. Exotic Shorthair ve Fars kedilerinin kürkleri birbirlerinden oldukça farklı olsa da sonuç olarak bu iki cins aynı özelliklere sahiptir

Exotic Shorthair Kedisinin Tarihi

İran kedileri, tarihte her daim en çok talep gören kedi türlerinden biri olmuştur. 1950’lerde cinsin popülerliğinin vermiş olduğu hareketle American Shorthair yetiştiricileri, bu cinsi İran, Burmese ve Mavi Rus Kedisi cinsleriyle çiftleştirmeye başladı. Bunu yaparak İran kedisi güzelliğini American Shorthair cinsinde yakalamayı umut ettiler.

Ortaya çıkan ilk  İran-American Shorthair yavruları, tam olarak İran kedilerine benzemeseler de aynı karakteristik özelliklere sahipti. Yuvarlak surat, kısa burun, yuvarlak ve büyük gözlere sahip olmakla beraber daha kısa ve pufuduk kürkleri vardı.

Cinsin popülerliği arttıkça ve gen havuzu genişledikçe, Burmese ve Mavi Rus Kedisinin birleşiminden oluşan türler de daha kısa ve daha yumuş tüylere elde etmek için yetiştirilme programlarına dahil edildiler. En sonunda Cat Fanciers Association safkan Exotic Shorthair cinsinin genetik çaprazlanma işlemlerine bir sınır koydu. 1987’de cinsin genetik çaprazlamasını tamamen yasakladı ve sadece İran kedileriyle türetilmesine izin verildi.

Cat Fanciers Association’a göre Exotic Shorthair kedileri İran kedilerinden sonra en popüler safkan cinslerden biridir.

 

exotic-shorthair-kedisi

Exotic Shorthair Kedilerinin Karakteristik Özellikleri

Exotic kedileri İran kedileri gibi tatlı, uysal ve sakindir. Fakat onu sadece bir süs kedisi olarak düşünmeyin. Kucağınızda oturup kendini sevdirmediği her an sizinle oynuyor olacaktır. Exoticler İranlı kardeşlerine oranla daha hareketli ve meraklı olmalarıyla biliniyorlar. Exotic shorthair erkeklerinin, biraz soğuk kanlı olarak bilinen dişilerinin aksine daha cilveli ve sevecen oldukları söyleniyor.

Siz onlarla oynadığınız müddetçe oyuncaklarla ilgilidirler fakar etrafta insanlar olmadığında ya da meşgul olduklarında da kendi kendilerini eğlendirebilirler. Aile fertlerini umutla takip eder ve en küçük bir ilgi görmek için sabırla beklerler.  

Pek sık konuştuklarını duymazsınız fakat konuştuklarında bunu yumuşak, tatlı ve neredeyse melodili bir sesle yaparlar.

Bir Exotic Shorthair kedisinin ihtiyaçları bellidir; düzenli öğünler, kedinaneli bir fare ya da kedi oltasıyla biraz oyun ve bolca sevgi. Sizin attığınız bir adıma iki adımla karşılık verecektir.

Exotic Shorthairlar İdeal Bir Aile Üyesidir

“Üşengeç insanlar için İran kedisi “ olarak da adlandırılan Exotic Shorthair kedileri, yumuşak ve orta boylu bir vücuda sahiptir. Sahipleriyle güçlü ve sevgi dolu bir bağ kurabilirler. Ayrıca diğer evcil hayvanlarla ve çocuklarla iyi anlaşabilen, tatlı ve canlı bir kişiliğe sahip kedilerdir. Düşük enerjilerine rağmen kedi oyuncaklarıyla ya da kedi oltasıyla saatlerce oynamaktan zevk alırlar.

Exotic Shorthairlar düşük enerjileri sayesinde her türlü evde beslenmeye uygun bir cinstir. Fakat bütün kedi türlerinde olduğu gibi bu kedileri de her daim evde tutmanız oldukça önemlidir. Kedinizin dışarıya erişimine izin vermek onları arabalarla diğer hayvanlarla ve başka türlü tehlikelerle karşı karşıya bırakmanız demektir.

Exotic Shorthairlar; tatlı, nazik ve oyuncu kişilikleri onları çocuklu ya da evcil hayvanlı aileler için mükemmel bir alternatif yaparken İran kedisine oranla daha az bakım gerektiren yapıları onları ilk defa kedi sahiplenecek kişiler için de ideal bir cins yapıyor.

Exotic Shorthair Kedilerinin Tüyleri

Exotic Shorthairlar Diğer Hayvanlarla ve Çocuklarla Anlaşabilir Mi?

Oldukça miskin bir yapıya sahip olan bu kediler, onlara nezaketle yaklaşan tüm hayvanlarla dostluk kurabilir. Aynı şekilde çocuklara karşı da oldukça naziktirler. Bu yapıları sayesinde çocuklu ve evcil hayvanlı evlerde oldukça sorunsuz bir şekilde beslenebilirler.

Exotic Shorthair Cinsinin Öne Çıkan Fiziksel Özellikleri

Şaşkın suratları ve küçük burunlarıyla kalbimizi ısıtan bu kediler, oldukça eşsiz özelliklere sahiptir.

  • Yuvarlak yapıda ve büyük kafaları vardır.
  • Burunları oldukça kısadır, bu cinsin görünümündeki en büyük etken budur.
  • Tüyleri kısa ve yumuşaktır. İran kedilerine oranla bakımları çok daha kolaydır.
  • Bacakları da tıpkı tüm vücudu gibi pofuduktur. Bacak uzunlukları kısadır.
  • Göz renkleri altın, bakır, yeşil ve mavi tonlarında olabilir.
  • Tüy renkleri ve desenleri oldukça geniş bir yelpazede karşınıza çıkabilir.

Exotic Shorthair Kedisi Fiziksel Özellikleri

Exotic Shorthair Kedisinin Bakımı Nasıl Olmalı?

İran kedilerinin aksine Exotic Shorthaier kedilerinin bakımı oldukça kolaydır. İran kedilerini günlük olarak taramak gerekirken Exotic Shorhair kedisinin kürkünü bir ya da iki haftada bir çelik bir tarakla taramanız yeterli olacaktır. Kürklerde oluşabilecek keçeleşme, düğüm ve karışma sorunları bu cinste pek görülmez. Fakat cinsin mevsimsel olarak tüy döktüğünü de göz ardı etmemek gerekmektedir. Bu yüzden bu dönemlerde ekstra taramak ve ölü tüylerle derilerini atmaları için banyo yaptırmak gerekebilir.

Exotic Shorthair kedileri çeşitli sağlık sorunlarıyla karşılaşabilir. Bazı kedi cinsleri atadan aktarılan genetiğinden kaynaklanan pek çok rahatsızlıkla karşılaşır. En çok karşılaşılan problemler şunlardır:

  • Nefes almada güçlük.
  • Dişlerde çürüme
  • Gözde aşırı sulanma
  • Çeşitli cilt hastalıkları

Bu sebepten sahiplendiğiniz kedinin veteriner kontrollerini aksatmamalı ve sağlığına ekstra özen göstermelisiniz. Eğer exotic shorthair cinsi kedinizi mama dışında farklı gıdalarla beslemek istiyorsanız kediler ne yer isimli rehberimizi inceleyerek kediler için sağlıklı olan gıdaları keşfedebilirsiniz.

 

Yorum Yap!