Türkiye'nin Kedi Rehberi!

Smokin Kedi Cinsi Özellikleri ve Bakım Rehberi

Smokin kedi cinsinin ismi takım elbise görünümlü tüy yapılarından geliyor. Oldukça asil bir görünüme sahip olan bu kedilerin genel tüy yapısı siyah ve beyaz renklerinden oluşuyor. Sırtları ve kuyrukları siyah renginden olurken göğüsleri, bacakları ve patileri genellikle beyaz oluyor. Bazı smokin kedilerde süslü takım elbiselerine bir de bıyık eşlik ediyor. Zaten şık görünen bu kedilere bir de bıyık eklenince adeta bir beyefendi görünümüne sahip oluyorlar.

Nadir görülmekle birlikte bazı smokin cinslerinin sırtında yer alan hakim renk beyaz olurken bu tüylerin üzerinde rastgele oluşmuş gibi gözüken siyah desenler bulunuyor. Bu kedilerin göğüs kısımlarında tıpkı papyona benzer siyah bir tüy deseni de bulunabiliyor. Bu desene sahip olan smokin kedilerin evlere zenginlik getireceğine inanılıyor.

Smokin Aslında Bir Cins Değil Renk Paletidir!

Yaygın inanış smokin kedilerinin bir cins olduğu yönündedir ancak bilinenin aksine smokin bir kedi cinsi değil, renk paletidir. Evet, bunu duymak sizlere garip geliyor olabilir ancak “smokin kedi” olarak adlandırılan renk paleti American Shorthair, British Shorthair, Maine Coon, Norveç Orman Kedisi, Ankara Kedisi ve Van kedisi gibi  kedi cinsleri üzerinde görülebilir. Her ne kadar çoğu kedi cinsi smokin renk paletine sahip olmasa da yukarıda yer alan cinslerde bu renk paletinin sıklıkla gözlemlendiği belirtilmiştir. Ayrıca melez ırkların birçoğu da smokin renk paletine sahip olabilir. Sokaklarda ve ne yazık ki barınaklarda sıklıkla smokin kedi görmenizin muhtemel sebebi bu olabilir.

kisa-tuylu-smokin-kedi

Smokin Kedi Cinsinin Tarihi

Kediler, çeşitli kombinasyonlarla smokin desenini oluşturabilen genlere sahiptir. Smokin kedi cinsinin genleri siyah rengini ve bu siyahlığı maskeleyen bazı beyaz rengini oluşturur. Siyah rengini maskeleyen beyaz renk genleri normal kedilerde 1 ile 10 arasında bir lekeleme etkisine sahip olurken bu oran smokin kedilerde 1 ile 4 aralığına kadar düşmektedir. Bu oran ne kadar düşük olursa kedinin tüylerindeki siyah rengin oranı da bir o kadar artacaktır. Ancak örnekte de görüldüğü gibi smokinli kedilerde hakim renk her zaman siyahtır.

Smokin kedilerin ne zaman ortaya çıktığı tam olarak bilinmemektedir ancak bu renk paletinin kadim Mısır’a kadar dayandığı ve hatta Mısır mezarlarında bulunan kedilerin yaklaşık %70’inin smokin olduğu bilinmektedir.

antik-misirli-smokin-kedi

Ünlü Smokin Kedileri!

İnanması zor olsa da smokinler oldukça ünlü kedilerdir. 1920’lerin sessiz film döneminde ortaya çıkan bir çizgi film karakteri yüzünden smokinlere Avrupa’da uzun bir süre boyunca “Felix” adıyla hitap edilmiştir. Pat Sullivan tarafından yaratılan Felix The Cat, çizgi film dünyasının en ünlü kedi animasyonlarından birisidir. Felix, büyük yuvarlak kafası haricinde tamamen siyah bir kedi olsa da Pat Sullivan tarafından bu kedinin bir smokin olduğu dile getirilmiştir.

Küçük ya da büyük herkesin bir kez görmüş olduğu ve pek çok sevdiği Sylvester da Looney Tunes kuşağına ait ünlü bir smokin kedisidir. Sylvester Felix’in aksine smokinlerin tüm özelliklerini üzerinde taşımaktadır. Sylvester’ın beyaz bir suratı, boynundan aşağıya uzanan beyaz göğüs tüyleri ve çorap görünümlü beyaz patileri vardır. Ayrıca smokinlerde sıklıkla görülen kuyruk ucundaki beyaz kısım da Sylvester’ın karakteristik özelliklerinden birisidir.

Smokin Kedilerin Özellikleri

Smokin kedilerinin genel özellikleri onların tıpkı bir köpeğe benzetilmesine sebep oluyor. İstisnaları bulunmakla birlikte smokinlerin birçoğu yakala ve getir tarzı oyunlara adeta bayılıyor. Bir hayli konuşkan olan bu kediler oldukça enerji dolu bir yapıya sahip oluyor. Heyecanlandığında oradan oraya koşturan ve size sevgi göstermek istediğinde tıpkı bir köpek gibi ne yapacağını şaşıran bu kediler kedi ebeveynleri tarafından dünyanın en zeki kedileri olarak adlandırılıyor.

Ancak ilk paragraflardan da hatırlayacağınız gibi smokinler bir cins değil, bir renk paletidir ve birçok farklı kedi cinsinden ortaya çıkabilir. Yine de bu renk paletinin kedilerin karakteri üzerinde doğrudan etkili olduğu gözlemlenmiştir. Yani kedi ebeveynlerinin verdiği bilgiler her kedide olmasa da büyük oranda doğrudur.

Smokinli kediler oldukça sosyal ve yüksek enerjili canlılardır. Eve döndüğünüzde onu sizi kapıda beklerken bulma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Geceleri uyurken yanınıza kıvrılabilir, sabahları mama aşkına sizleri uykunuzdan uyandırabilirler. Yüksek zekaları kesinlikle sosyallik seviyelerini de etkilemiştir. Smokinler ebeveynleriyle konuşarak iletişim kurma eğilimindedir. Tüm isteklerini ve ihtiyaçlarını sizlere oldukça tatlı bir ses tonuyla ileterek bunları gerçekleştirmenizi sağlarlar.

Smokinler enerjileri ve sakinliği göz önünde bulundurulduğunda ne tam olarak kucak kedisi ne de tam olarak oyun kedisidir. Canları istediğinde kucağınıza yatar ve saatlerce öyle kalabilirler ancak durum tam tersini gösterdiğinde ise onlarla asla sona ermeyen oyun seansları yaşamanız mümkündür.

Eğer evinize oldukça zeki ve yüksek enerjili bir dost arıyorsanız smokin kedi cinsi sizin için doğru bir tercih olabilir.

Smokin Kedilerin Fiziksel Özellikleri

Smokin kediler genellikle ortaya çıktıkları ırkın fiziksel özelliklerini taşırlar. Ancak bunun yanında kendilerine has bazı fiziksel özellikleri de bulunur. Bunlardan en önemlisi badem olarak nitelendirebileceğimiz büyük ve yuvarlak gözlerdir. Smokin türü kedilerin göz renkleri genellikle yeşil tonlarındadır.

Smokinlerin bir diğer öne çıkan özellikleri ise uzun bıyıkları ve kaşlarıdır. Hangi cinste ortaya çıktığı fark etmeksizin bu renk paleti uzun bıyık ve kaşlara sebep olur. Sylvester’ın uzun bıyıklarını hatırlamış olabilirsiniz, tam olarak bundan bahsediyoruz!

Sarman kedilerde erkekler daha fazla gözlemlenirken Calico kedilerde dişiler daha fazla gözlemlenir. Smokin türü kedilerde ise iki cinsiyetin de ortaya çıkma ihtimali neredeyse eşittir! Yani sokakta takım elbise giyen bir kedi görürseniz bu kedinin dişi olma ihtimali erkek olma ihtimaliyle eşittir.

smokin-kedi-fiziksel-ozellikler

Yavru Smokin Kedi Özellikleri

Bu konuda çeşitli bilgiler bulunuyor olsa da ne yazık ki “bu kesin doğrudur” diyebileceğimiz bilgiler bulunmuyor. Yavru smokin kedilerin sergilediği özellikler genellikle kedi ebeveynlerinin gözlemlediği ve birçok kedi ebeveyni tarafından doğrulanan bilgiler oluyor.

Yavru smokinlerin gözlerini çok daha kısa sürede açtığı ve diğer yavru kedilere oranla çok daha hareketli oldukları biliniyor. Kedi ebeveynleri bu durumu genellikle “Büyümüş de küçülmüş!” söz öbeği ile nitelendiriyorlar. Oldukça şirin bir görünüme ve pozitif enerjiye sahip olan bu kediler, yavruluk dönemlerinde dahi adeta bir yetişkin gibi davranışlar sergileyebiliyorlar.

smokin-kedi-yavrulari

Smokin Kedi Cinsi Diğer Hayvanlarla ve Çocuklarla Anlaşabilir Mi?

Smokin kedileri yüksek sosyal becerileriyle hem çocuklar diğer kediler hem de köpeklerle muhteşem bağlar kurabilirler. Smokinler boyutları fark etmeksizin tüm canlılarıyla oyun oynama ve onlara sevgi gösterme eğilimindedir. Norveç Orman Kedisi gibi cinsler gün içerisinde yalnız kalmaktan sıkıntı duymuyor olsa da smokinler yalnızlığı pek tercih etmezler. Eğer bir smokin evlat edinmeyi düşünüyorsanız ona zaman ayırabileceğinizden ya da ona arkadaşlık edecek bir evcil hayvanınız olduğundan emin olmalısınız.

Smokin Kedi Evcil Hayvanlarla Anlaşabilir Mi

Smokin Kedi Bakımı Nasıl Yapılır?

Smokin kedi bakımı bu renk paletinin hangi cinste ortaya çıktığına göre değişiklik göstermektedir. Ankara kedisi gibi uzun tüylü kedilerde ortaya çıkan smokin renk paleti diğerlerine oranla çok daha fazla ilgi gerektirirken kısa tüylü cinslerde ortaya çıktığında bakımı büyük ölçüde kolaylaşmaktadır.

Uzun tüylü smokin kedilerinin tüylerini haftada 2 ile 3 kez taramanız onun açısından yeterli olacaktır. Kısa tüylü smokinlerin ise ortalama haftada 1 kez taranması evin içinde gördüğünüz tüy yumaklarını önlemekte yeterli olacaktır.

Smokin kedilerinde genler sebebiyle ortaya çıkan herhangi bir hastalık yoktur. Kedinizin rutin kontrollerini gerçekleştirdiğiniz ve onu sağlıklı besinlerle beslediğiniz sürece uzun ve sağlıklı bir yaşama sahip olabilir. Eğer kedinizi mama haricinde hangi besinlerle besleyebileceğinizi öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki rehberimizden faydalanabilirsiniz.

İlgili rehber: https://kedirehberi.com/kediler-ne-yer-kediler-nasil-yemek-yer/

Ayrıca smokin kedileri hakkında 7 ilginç bilgiyi öğrenmek isterseniz yine aşağıdaki içeriğimize göz atabilirsiniz.

İlgili içerik: https://kedirehberi.com/tuxedo-kedi-cinsi-hakkinda-sasirtici-7-bilgi/

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.