tuxedo-kedi-ilginc-7-bilgi-1.jpg

Tuxedo Kedi Cinsi Hakkında Şaşırtıcı 7 Bilgi!

Tüm kedi cinsleri kendine has özellikler sergilese de Tuxedo kedi cinsini diğerlerinden ayıran pek çok ilginç nokta bulunur. Şık görünümlerinin ve konuşkanlıklarının yanı sıra tarihleriyle de bir hayli ilgi çekici olan bu kediler, oldukça ilginç şeylere imza atmıştır. Tüm bunları öğrenmek istiyorsanız gelin Tuxedo kedi cinsi hakkında derlediğimiz 7 ilginç bilgiye göz atalım!

1- Tuxedo (Smokin) Kedi Cinsi Aslında Bir Cins Değildir!

Bunu duyduğunuza şaşırmış olabilirsiniz ancak yaygın kanının aksine Tuxedo’lar doğrudan bir kedi cinsi değildir. Tuxedo’ların geninde yalnızca siyah ve beyaz renklerini taşıyan genler bulunuyor. Diğer kedilerde beyaz genleri 1 ila 10 oranında bir değere sahip olurken Tuxedo kedilerde bu oran 1 ila 4 arasındadır.

Renk paleti olarak adlandırılan bu durum pek çok kedi cinsinde ortaya çıkabilir. Yani bir Maine Coon’u ya da bir Norveç Orman Kedisi’ni Tuxedo olarak görmeniz mümkündür!

Eğer smokin kedileri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız Smokin Kedi rehberimize göz atabilirsiniz.

İlgili rehber: https://kedirehberi.com/smokin-kedi-ozellikleri-ve-bakim-rehberi/

tuxedo-kedi-cinsi

2- Antik Mısırlılar Tuxedo Kedilerine Tapıyordu!

Kedilerin Mısır mitolojisinde oldukça önemli bir yere sahip olduğunu ve çoğu Mısır Tanrısı’nın kedi olarak resmedildiğini hepimiz biliyoruz. Peki kadim Mısır’da Tuxedo’lara tapıldığını biliyor muydunuz?!

Yapılan arkeolojik araştırmalar sonucunda Mısır soylularının mezarlarından çıkan kedilerin %70 gibi büyük bir oranının Tuxedo genini taşıdığı anlaşılmıştır. Mezarların yanı sıra duvar resimlerinde de sıklıkla smokin kedilerine rastlanmıştır. Evet, sabahları bir kap mama için sizi uyandıran kedinizin şımarıklığı antik Mısır’a dayanıyor olabilir.

antik-misirli-smokin-kedi

3- Tuxedo Kedileri Diğer Kedi Cinslerine Oranla Daha Hızlı Gelişir

Bu kedilerin diğer kedilere oranla çok daha hızlı gelişim gösterdiği bilinmektedir. Kedi yavruları doğumlarından ortalama 2 ila 3 hafta sonra gözlerini açarken smokin yavruları doğumlarından yaklaşık 2 ila 3 gün sonra gözlerini açabilmektedir! Aynı şekilde birçok kedi cinsinin ortalama boyutlarına ulaşması 1 yıl sürerken smokinler gelişimlerinin büyük bir kısmını henüz 6 aylıkken tamamlamış olurlar.

4- Smokinler En Zeki Kedi Cinsi Olabilir!

Kedi ebeveynleri sık sık smokinlerin daha önce hiç görmedikleri kadar zeki olduğunu dile getirir. Bunun hakkında gerçekleştirilmiş bilimsel bir çalışma bulunmuyor olsa da kedi ebeveynlerinin tecrübeleri Tuxedo cinsinin oldukça zeki olduğunu doğruluyor. Tuxedo’lar diğer kedilere oranla çok daha iyi bir şekilde eğitilebiliyor ve siz öğretmeseniz dahi pek çok şeyi öğrenebiliyorlar. Örnek vermek gerekirse; benim smokin kedim kapıları tek başına açabiliyor… Belki de tarihte bu denli önemli olmalarının sebebi yüksek zeka seviyeleridir, ne dersiniz?

5- Tuxedo Kedi Cinsi Tarihte Önemli Bir Yere Sahiptir

İnanın ya da inanmayın, tarihte önemli işler başarmış pek çok Tuxedo kedi bulunmaktadır:

  • William Shakespeare, Beethoven ve Isaac Newton’un smokin cinsi kedisi vardı! Kim bilir, belki bu kedilerin zekasından etkilendiler belki de bu kediler onların zekasından etkilendi. Ancak bunun tesadüfi olacağına kesinlikle ihtimal vermiyoruz.
  • Geçmişte popüler kültürde yer alan pek çok kedi animasyonunda ve müzikalinde başrol smokin kedilerine ayrılmıştır. Looney Tunes kuşağında yer alan Slyvester, The Cat in the Hat (Şapkalı Kedi) ve Mr. Mistoffelees birer smokindir.
  • 2012 yılında Stan isimli bir Tuxedo, kedilerin çok daha kaliteli bir hayata sahip olması amacıyla Kanada’nın Halifax kentinde belediye başkanlığına adaylığını koydu! Her ne kadar kazanamamış olsa da Stan tarihte bir siyasi parti için kampanya yürüten ilk ve son kedi ünvanını üstlenmiş oldu. 

stan-tuxedo-kedi

6- Dünyadaki En Zengin Kedi Bir Tuxedo Kedisidir

1998’de sahibi vefat eden Sparky isimli smokin, sahibinin 6.3 milyon dolarlık servetine sahip olmuştur. Böylece dünya tarihindeki en zengin kedi ünvanını kazanmıştır.

zengin-tuxedo-kedi

7- Smokin Kedileri Daha Önce Hiçbir Kedi Tarafından Yapılmayan Şeyleri Gerçekleştirmiştir

Yüksek zeka seviyeleri göz önünde bulundurulduğunda pek şaşırtıcı olmasa da Tuxedo’lar oldukça ilginç işlere imza atmıştır.

  • Sizce Everest Dağı’na adım atan ilk kedi cinsi nedir? Tuxedo dediğinizi duyar gibiyiz. Tabii ki de kediciği oraya sahibi taşımış ancak yine de büyük bir başarı değil mi?
  • Simon isimli bir Tuxedo 2. Dünya Savaşı’nda sağladığı hizmetleri sebebiyle bir madalyayla ödüllendirilmiş! Bir kedi madalya kazanacak ne yapmış olabilir dediğinizi duyar gibiyiz. Tabii ki de yemek rezervini böceklerden ve farelerden korumuş! Simon İngiltere’nin Kraliyet Donanması’nda hizmet vermiş ve kişisel wikipedia sayfasında Simon’ın Kraliyet Donanması’nda bir asker olarak tanımlandığı görülüyor.
  • Artık pek şaşırtıcı olmasa da Beyaz Saray’a adım atan kedilerden biri de Tuxedo’dur. Bill Clinton’ın görevde olduğu süre boyunca Socks isimli smokin Beyaz Saray’da yaşamıştır.

bill-clinton-tuxedo-kedi-socks

Kim bilir? Belki smokinler gelecekte bir gezegene ayak basan ilk kedi olurlar!

Eğer smokin kedi cinsi hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz aşağıdaki bağlantıya tıklayarak bakım rehberine ulaşabilirsiniz.

İlgili bağlantı: https://kedirehberi.com/smokin-kedi-ozellikleri-ve-bakim-rehberi/

Kahraman kedi Simon’ın mezarı.

tuxedo-kedi-simon-mezari

Yorum Yap!