Kediler Ciğer Yer Mi?

Kediler Ciğer Yer Mi? Kediye Ciğer Verilir Mi?

Kedilerinin beslenme diyetine farklılık katarak onların sağlığını desteklemek ve mutlu olmalarını sağlamak isteyen kedi ebeveynleri, genellikle tavuk eti ya da ciğer gibi nispeten maliyetsiz ancak tüketimi güvenli olduğu düşünülen gıdalara yöneliyor.

Pek çok kedi ebeveyni bunu iyi bir niyetle yapıyor olsa da kedilerin diyetine mama dışında gıdaların “bilinçsiz” bir şekilde dahil edilmesi, kedilerin sağlığını bir hayli riske atabiliyor. Bu sebepten, kedilerinin diyetini çeşitlendirmek isteyen ebeveynler için kediye ciğer verilir mi ve ciğer kedilere zararlı mı gibi soruları yanıtladığımız bir içerik hazırladık. Aşağıdaki başlıkları inceleyerek kedi ciğer yer mi sorusuna yanıt bulabilir ve ciğerin kediler için nasıl daha güvenli hale getirilebileceğini öğrenebilirsiniz.

Kediler Ciğer Yer Mi?

Evet, kediler yüksek vitamin ve protein değeri sebebiyle oldukça destekleyici bir gıda olan ciğeri yer. Ancak ciğerin kedilere pişirilerek verilmesi gerekir, çünkü çiğ ciğer kedilerde parazit oluşumuna sebep olur. Ciğerle birlikte havuç haşlayarak kedinize sağlıklı bir lapa hazırlayabilirsiniz.

Kedilerde beslenme kolaylıkla çeşitlendirilebilir ve geliştirilebilir. Ev ortamında dahi kedinize verebileceğiniz pek çok takviye gıda bulunur ve ciğer bunlardan biridir. Kediler doğada da avladıkları hayvanların ciğerlerini yerler. Ciğerin barındırdığı A vitamini kediler için oldukça yararlıdır.

Kedilere Ciğer Verilir Mi?

Evet, kediye ciğer verilir ancak ciğerin nasıl verildiği oldukça önemlidir. Kediye çiğ ciğer vermek, kedinizde parazit oluşumuna yol açar. Kediye fazla ciğer vermek ise A vitamini zehirlenmesine sebep olabilir. Ciğer bir ana gıda değil, takviye gıda olarak konumlanmalıdır.

Bir önceki başlıkta kedilerin doğada avladıkları hayvanların ciğerlerini yediğinden bahsetmiştik. Bu hayvanlar genellikle kuş gibi oldukça küçük boyutlu hayvanlardır. Bizler ise kedilerimize ancak tavuk ya da koyun / kuzu ciğeri verebiliyoruz. Ciğer yüksek oranda A vitamini içerdiğinden, fazla tüketildiğinde A vitamini zehirlenmesine yol açacaktır. A vitamini zehirlenmesi kısa süre içerisinde kedilerinizin hayatını kaybetmesine sebep olabilir.

Ciğer, tavuk ya da benzeri gıdalar kediler için birer “süper gıda” olsa da bu gıdalar kesinlikle kedilerin beslenmesinde ana gıda olarak konumlanmamalıdır. Kediler bir hayli fazla vitamine ve minerale ihtiyaç duyarlar. Yalnızca tek bir gıdadan bu vitamin ve minerallerin elde edilmesi mümkün olmayacağından; kedi mamaları bu doğrultuda formülize edilmiştir. Öyle ki; kedi mamalarının içerisinde taurin dahi bulunmaktadır.

Kedinizin diyetine ciğer eklemek istiyorsanız; haftada bir 50 gr’ı geçmeyecek kadar ciğer verebilirsiniz.

Kediler İçin Diğer Bir Süper Besin: Kediler Yumurta Yer Mi?

Kedilere Ciğer Nasıl Verilmeli?

Kedilerin çiğ ciğer tüketmesi vücutlarında parazit oluşumuna yol açacağından; en sağlıklı yol ciğeri haşlamaktır. Ciğerin içeriğindeki yüksek A vitamini kedinizde kabızlığa yol açabilir. Bu sebepten ciğeri haşlanmış havuç ve brokoli gibi sebzelerle bir araya getirmelisiniz.

Yeşil fasulye, bezelye ve brokoli gibi sebzeler içerdikleri lifler dolayısıyla kediler için bir hayli faydalıdır. Kediler, bu sebzeleri aromalarından dolayı pek tercih etmeyeceği için, bu sebzeleri ciğer ile harmanlamak çok iyi bir çözüm yoludur.

Kedilere Ciğer Verilir Mi?

Yavru Kediye Ciğer Verilir Mi?

Evet, anne sütünden kesilmiş yavru kedilerin beslenmesine destek olarak ciğer verilebilir. Ciğer yüksek oranda A vitamini içerdiğinden yavru kedilerin gelişimi için destekleyicidir ancak kesinlikle ana gıda olarak tercih edilmemelidir.

Ciğer Kediler İçin Zararlı Mı?

Hayır, doğru miktarda ve doğru şekilde verildiği sürece ciğer kediler için zararlı değildir. Kedilere fazla miktarda ciğer vermek, çiğ ciğer vermek ya da kedilerin beslenmesinde tamamıyla ciğerden faydalanmak, zararlı etkiyi ortaya çıkarır.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi kediler çeşitli vitamin ve minerallere ihtiyaç duyan hayvanlardır. Kediler için özel olarak üretilen mamalar, kedilerin ihtiyaç duydukları tüm bu vitamin ve mineralleri içerisinde barındırmaktadır. Ciğer gibi gıdalar tek başlarına kedilerin vitamin ve mineral ihtiyacını karşılayamayacağından, ayrıca içerdiği A vitamini dolayısıyla düzenli tüketimde A vitamini fazlalığına ve buna bağlı olarak zehirlenmeye yol açacağından, ciğer yalnızca bir takviye gıda olarak konumlanmalıdır.

Bu içeriğin üretilmesinde otoriter pet kaynaklarından biri olan ve bünyesinde veteriner hekimler bulunan Excited Cats’in “Can cats eat liver?” içeriği kaynak alınmıştır.

Kediler Ciğer Yer Mi? - Sık Sorulan Sorular

Kediye Çiğ Ciğer Verilir Mi?

Hayır, çiğ ciğer kedilerde parazit oluşumuna sebep olacağından kediye çiğ ciğer verilmez. Kedilere ciğer vermenin en iyi yolu; ciğeri haşlamaktır.

Sokak Kedileri Ciğer Yer Mi?

Evet, sokak kedileri ciğer yer ancak ciğer tek başına besleyici bir gıda değildir. Sokak kedileri için ciğer, havuç, patates ve brokoli gibi gıdaların karışımından bir lapa hazırlamak onların doygunluğunu sağlamak açısından çok daha etkili olacaktır.

Kedilere Ne Kadar Ciğer Verilir?

Kedilere verilecek ciğer oranı sınırlandırılmalıdır. Ciğer yüksek oranda A vitamini içerir ve fazla tüketildiği takdirde kedilerin bünyesinde A vitamini zehirlenmesine yol açar. Haftada 1 kez olacak şekilde ortalama 50 gram ciğer verilmesi kediler için idealdir.

Kedimi Sadece Ciğer ile Besleyebilir Miyim?

Hayır, ciğer kediler için bir ana gıda değil takviye gıdadır. Bu sebepten kedinizi sadece ciğer ile besleyemezsiniz.

Yorum Yap!