Kediler Peynir Yer Mi?

Kediler Peynir Yer Mi? Kedilere Zararlı Mı?

Kediciklerini standart mamalar haricinde farklı besinlerle beslemek isteyen kedi ebeveynleri genellikle çareyi süt ürünlerinde arıyor. Bu doğrultuda kediler peynir yer mi gibi sorularına yanıt arıyor. Her ne kadar kedilerin sütü sevdiği ve sütün kediler için iyi olduğu düşünülse de aslında süt ürünleri kediler için hiç de uygun değil!

Kedilere peynir verilir mi sorusunun yanıtı her ne kadar evet olsa da peynir benzeri süt ürünleri yüksek oranda laktoz ve tuz içerdiğinden kediler için kesinlikle uygun besinler arasında yer almaz. Peynirin kedilere neden zararlı olduğunu incelemek ve bunu nasıl daha sağlıklı hale getirebileceğinizi öğrenmek için aşağıdaki başlıkları inceleyebilirsiniz.

Kediler Peynir Yer Mi?

Evet, kediler peynir yer. Ancak peynirin yağlı ve tuzlu içeriği, kedilerin vücudunu olumsuz yönde etkileyecektir. Ayrıca peynir bir süt ürünü olduğundan, kediler peynirin içerisindeki laktozu sindiremeyecek ve bunun sonucunda ishal olacaktır.

Kedi dostlarımıza peynir vermenin sakıncalı sonuçları vardır. Peyniri sindirme konusunda problemler yaşayabilirler. Bu yüzden devamlı peynir vermek yerine, belirli aralıklarla ödül maması gibi küçük parçalar verebilirsiniz.

Kediniz peynirin kendisi için zararlı olup olmadığını anlayamayacağından, aromasının cazibesine kapılarak siz kahvaltınızı ederken boncuk gözleriyle size bakabilir. Ancak kesinlikle kedinize “düzenli” şekilde peynir vermemelisiniz.

Kediler kaşar peynir yer mi sorusuna cevap vermek gerekir ise; sindirmek konusunda sıkıntı yaşayacakları için sadece nadiren ve çok az verilebilir. Yine de önerilmediği bilinmelidir. Kediler beyaz peynir yer mi diye merak edildiğinde ise; laktozu sindiremedikleri için diğer süt ürünleri gibi beyaz peynir de tavsiye edilmez. 

Kediye Peynir Verilir Mi?

Kediye Peynir Verilir Mi?

Kedilere peynir verilebilir. Ancak peynir kedilerin beslenmesinde kesinlikle ana gıda olarak değil, hafta aşırı verilen bir ödül yiyeceği olarak konumlanmalıdır. Çünkü peynirlerde bulunan tuz ve laktoz, sürekli tüketildiğinde kedilerin bünyelerinde ciddi sorunlara yol açacaktır.

Okuma Önerisi: Kediler Kefir İçer Mi?

Kediye peynir verilir mi sorusu birçok kedi ebeveyni tarafından araştırılır ve esasında kedilere peynir verilmemesi çok daha sağlıklıdır. Sık olmamakla beraber belirli aralıklarda azar azar peynir vermenizde çok bir sakınca yoktur. Buradaki önemli nokta, verilecek peynirin çeşididir. Peynir seçiminde bilmeniz gerekenler ise şöyledir:

  • Sarımsak ya da soğan içeren peynirler tercih etmeyin. Soğan ve sarımsak barındıran besinler anemiye sebep olabilir.
  • Mümkün olduğunca tuzsuz peynirler seçmelisiniz. Tuzsuz yoksa az tuzlu tercih edin. Ancak tuz oranı fazla olan peyniri hiçbir şartta kediciğinize vermeyin.
  • Laktoz toleransı olan kişiler için üretilen peynirler, kedileriniz için de uygun olabilir.
  • Kedilerin süt ve süt ürünlerinin tadına alışmaması hem sağlıkları hem de beslenme alışkanlıkları açısından önemlidir. Bu sebepten kedilerinize gün aşırı peynir vermemelisiniz. Tıpkı ödül mamaları gibi, haftada bir kez ufak parçalarla peynir sunmanız kedinizin mutlu olması için yeterli olacaktır.

Yavru Kediler Peynir Yer Mi?

Evet, yavru kedi peynir yer. Ancak peynirler yavru kedilerin ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri sağlamak açısından bir hayli yetersizdir. Bu sebepten yavru kediler, yavru kediler için özel olarak üretilen mamalar ile beslenmelidir.

Yavru kediler; sütten kesilene kadar, annelerinin sütünü tüketebilmek ve sindirebilmek için normalden çok daha fazla laktoz enzimi üretirler. Sütten kesilme dönemine yaklaştıklarında ise; laktoz enzimi üretimi büyük ölçüde azalır. Dolayısı ile kedi dostlarımız artık boğulma riski olmadan rahatlıkla katı besin tüketebildikleri evreye geldiklerinde, süt ürünlerini sindirme yetenekleri de kaybolmuş olur. Bu sebepten ister yavru olsun ister yetişkin, peynir kedilerin beslenme planında yalnızca bir “ödül maması” olarak konumlanmalıdır.

Yavru Kedi Peynir Yer Mi?

Sokak Kedilerine Peynir Verilir Mi?

Peynir, tıpkı evlerdeki kediler gibi sokak kedilerine de zararlıdır. Sokak kedilerine ancak yaş ya da kuru mamaya erişiminiz olmadığı durumlarda peynir vermelisiniz. Peynir sokak kedileri için besleyici ya da sağlıklı bir gıda değildir.

Ne yazık ki insanların büyük bir çoğunluğunda sokak kedilerinin her şeyi yiyebileceği gibi bir düşünceye sahip olduğundan; sosisten salama, peynirden baharatlı gıdalara ve hatta bozuk yiyeceklere kadar türlü türlü gıdayı kedilere sunabilmekte. Sokak kedilerinin taze su ve vitamin & mineral ihtiyaçlarını karşılayan kuru mamalara erişimi olmadığından, peynir gibi gıdalar sokak kedileri için çok daha zararlıdır.

Kediye Peynir Vermek Zararlı Mı?

Peynirin içeriğinde bulunan laktoz ve tuz, düzenli tüketildiğinde kedilerin vücudu için oldukça tehlikelidir. Yani evet, peynir kedilere zararlıdır ancak peynir kedilere ödül maması olarak hafta aşırı verilebilir.

Yavru kedilerin midelerinde laktozu parçalamaları için gerekli olan enzimin olmasına karşın, yetişkin kedilerde bu enzim yoktur. Dolayısı ile süt ve süt ürünlerini sindirmekte zorlanırlar. Sütteki laktozun fermantasyona başlaması ile beraber mide hastalıkları ortaya çıkmaya başlar. Tüylü dostlarımızın yoğun şekilde mide ve sindirim sistemi rahatsızlıkları yaşadığını görürüz. Bazı kedi dostlarımızın ise süte alerjisi olabilir. Böyle durumlarda her ne kadar küçük bir parça peynir vermiş olursanız olun, vücudunun tepki gösterdiğini görürsünüz. Laktoz intoleransı olan kediye peynir vermek çok tehlikeli bir durumdur. Sindirim sisteminin yanı sıra bağışıklık sistemini de olumsuz etkileyebilir. Süt ürünlerine alerjisi olan kedi dostlarımız; kusma, ishal, gaz, kaşıntı, kırmızı cilt lekeleri, tüy kaybı gibi belirtiler görülür. Bu belirtilerin kendiliğinden geçmesini beklemek yerine veterineriniz ile iletişime geçmeniz evlatlarımızın sağlığı açısından daha verimli sonuçlar doğurur.

Kedinizi daha sağlıklı alternatif gıdalarla beslenmek istiyorsanız, kedilerde beslenme kategorimizi ziyaret ederek kedinize uygun gıdaları keşfedebilirsiniz.

Bu içeriğin üretilmesinde otoriter bir veteriner websitesi olan Blue Valley Animal Hospital’in “Kediler ve Peynirler Hakkında Gerçekler” makalesi kaynak alınmıştır.

Kediler Peynir Yer Mi? - Sık Sorulan Sorular

Kedime Peynir Verdim, Bir Şey Olur Mu?

Eğer kedinizin süt ürünlerine karşı alerjisi yoksa; bir kereye mahsus kedinize peynir vermiş olmanız herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir. Eğer kediniz çok fazla peynir yediyse tuz ve laktoz oranı sebebiyle kusabilir. Bu gibi durumlarda kedinizin davranışlarını gözlemlemeli ve uzun süreli bir gariplik görüyorsanız veteriner hekiminize danışmalısınız.

Peynir Kedilere Zararlı Mı?

Evet, peynir içerdiği yüksek oranda laktoz ve tuz sebebiyle kedilere zararlı besinler arasındadır. Düzenli peynir tüketimi kedilerin sindirim sisteminde problemlere yol açacaktır. Ancak kedilere hafta aşırı ödül maiyetinde peynir verilmesinde herhangi bir sakınca yoktur.

Kedim Peyniri Çok Seviyor, Ne Yapmalıyım?

Kedilerin büyük bir çoğunluğu süt ürünlerinin aromasına ve tadına bayılır. Eğer kediniz peyniri çok seviyorsa; bunu kendiniz için bir avantaja çevirebilirsiniz. Haftada bir kedinizi peynir ile ödüllendirebilir ya da keyifsiz olduğu günlerde ufak bir peynir parçası ile onu mutlu edebilirsiniz.

Yorum Yap!