Kediler Tavuk Yer Mi?

Kedilere Tavuk Verilir Mi?

 Kedilerinin beslenme diyetine zenginlik katmak isteyen kişilerin sorduğu ilk sorulardan biri de “kedilere tavuk verilir mi?” oluyor. Kuru mamalar ve yaş mamalar her ne kadar kedilerin diyeti için yeterli gıdalar olsa da bazı durumlarda kedi ebeveynleri çeşitli alternatifler arayabiliyor. Bu doğrultuda; yüksek protein ve düşük yağ oranı ile tavuk, kediler için en iyi beslenme alternatiflerinden birisi olarak konumlanıyor.

Aşağıdaki başlıkları inceleyerek kediler tavuk yer mi ve kedilere tavuk verilir mi gibi sorularınıza yanıt bulabilir ve ayrıca tavuk etinin kedileriniz için nasıl sağlıklı bir hale getirilebileceğini öğrenebilirsiniz.

Kedilere Tavuk Verilir Mi?

Evet, kedilere tavuk verilir. Tavuk kedilerin sevdiği bir et ürünüdür. Ancak kediler için en uygun tavuk eti; tavuk göğsüdür. Düşük yağ oranı ve yüksek proteini ile kediler için hem güvenli hem de sağlıklıdır.

Kediye tavuk verilir mi sorusunun cevabı evet olsa da tavuğu kedinize nasıl verdiğiniz bir hayli önemli bir konudur. Henüz kedilerin beslenme diyetini anlayamamış bazı kedi ebeveynleri ve iyi niyetli kişiler, kedilere çiğ tavuk eti dahi verebilmektedir. Aynı zamanda kemik, tavuk ciğeri ve tavuk derisi de kediler için sakıncalı olabilen gıdalar arasındadır. Eğer kedinize tavuk vermek istiyorsanız bunun en iyi yolu; tavuk göğsü tercih etmek ve tavuk göğsünü haşlayarak kedinize vermenizdir.

Kedilere Çiğ Tavuk Verilir Mi?

Kediler Çiğ Tavuk Yer Mi?

Hayır, çiğ tavuk eti kedilerin vücudunda parazit oluşumuna sebep olur. Bu sebepten kedilere çiğ tavuk eti verilmemelidir.

Kedi dostlarımıza sadece tavuk değil, hiçbir türlü et çiğ verilmemelidir. Çiğ tavukta ve çiğ ette bakteri üretimi görüldüğü için çiğ tüketmelerini engellemeye özen göstermelisiniz. Böyle durumlarda birçok kedi ebeveyni, sokak kedilerinin çiğ et yediğini örnek olarak gösterebilir. Ancak sokak kedilerinin yaşam süreleri evde yaşayan kedilere göre çok kısadır. Sokak kedileri hayatta kalabilmek için birçok besini tüketir. Sokak kedilerinin büyük bir çoğunluğu çok sağlıklı değildir.

Buna ek olarak; kediler doğada hayvanları avladıktan sonra hiç bekletmeden avlarını tükettikleri için, et üzerinde bakteri oluşumuna izin vermemiş olurlar. Ancak günümüzde tavuk etleri ve diğer et ürünleri işlenmiş olduğundan, yani bizim sofralarımıza ulaşmadan önce üretim, lojistik ve satış gibi aşamalardan geçtiğinden, bu etler pişirilmeden tüketildiğinde çeşitli bakteri ve parazit oluşumuna sebep olur.

Okuma Önerisi: Kediler Ciğer Yer Mi?

Özetleyecek olursak; kedilere yalnızca çiğ tavuk değil, hiçbir et ürünü çiğ olarak sunulmamalıdır. Sokak ya da ev kedisi fark etmeksizin, çiğ et kediler için sağlıklı bir gıda değildir. Kedilere tavuk vermenin en iyi yolu, tavuğu haşlamaktır.

Kedilere Tavuk Kemiği Verilir Mi?

Hayır, kediler her ne kadar tavuk kemiğini yeseler de bu kemikler kedilerin ısırıklarıyla küçük ve keskin parçalara bölündüğünden, tavuk kemikleri kedilerin boğazına ve bağırsaklarına ciddi zararlar verebiliyor.

Tüylü dostlarımızın tavuk kemiklerine olan düşkünlüğü bilinir. Ne yazık ki aslında iyi niyetli olan ancak bilmeden kedilere kötülük yapan kişiler, sokak kedileri başta olmak üzere yemeklerden artan tavuk kemiklerini verirler.  Bu doğru bir hareket değildir. Kedi dostlarımızın boğazına takılma riski vardır. Üstelik boğazlarına takıldığında tavuk kemiği tüylü dostlarımızın nefesini kesebilir ve hayatlarını kaybetmelerine sebep olabilir. Kedi dostlarımızın oldukça kuvvetli ve keskin dişleri olduğu için tavuk kemiğini yerken kemikleri kırabilirler. Kırılmayla beraber kemiklerin ucu daha sivri olduğu için kediler yaralanabilir.

Kediye Haşlanmış Tavuk Verilir Mi?

Kedilere Tavuk Verilir Mi?

Evet, kedilere tavuk vermenin en güvenilir yolu, tavuğu haşlayarak vermektir. Kediler insanlar gibi ekstra yağ ya da baharatlara ihtiyaç duymadığından, haşlanmış tavuk kediler için mükemmel bir besindir.

Ancak daha önce de bahsettiğimiz gibi, kedinize tavuğun hangi bölümünü sunacağınız da bir hayli önemlidir. Tavuk budu nispeten yağlı bir bölümdür, kanat ise fazlaca kemik içerir. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda, düşük yağ oranı ve yüksek proteini ile tavuk göğsü kediler için en iyi seçenek olacaktır.

Kediye Tavuk Derisi Verilir Mi?

Hayır, tavuk derisi yüksek yağ oranına sahiptir ve tavuk eti kadar protein içermez. Bu sebepten, mümkün olduğu sürece ev kedilerine ya da sokak kedilerine tavuk derisi vermemelisiniz.

Yavru Kedi Tavuk Yer Mi?

Evet, yavru kediler özellikle yağsız, tuzsuz ve baharatsız haşlanmış tavuk yiyebilirler. Ancak tavuk eti, yavru kediler için yalnızca bir takviye gıda olarak konumlanmalıdır. Yavru kedilerin pek çok farklı vitamine ihtiyaçları vardır.

Yavru kediye tavuk verilir mi sorusunun cevabı pek çok kedi ebeveyni tarafından merak edilir. Yavru oldukları dönemde kedi dostlarımız çok daha hassastırlar. Bu sebeple bu dönemde kedi dostlarımızı nasıl beslediğimize ekstra özen göstermeliyiz. 2-4 aylık sürede tüylü dostlarımızın kemik yapısı güçlenmeye devam eder. Bu süreçte yağsız, tuzsuz ve baharatsız olması durumunda kedi dostlarımız tavuk yiyebilir. Ancak az önce de bahsettiğimiz gibi tavuk eti yavru kediler için yalnızca bir takviye gıda olarak konumlanmalıdır.

Gelişme çağındaki yavru kediler pek çok farklı vitamin ve minerale ihtiyaç duyarlar. Yavru kediler için özel olarak üretilen kuru ve yaş mamalar tüm bu vitaminleri tek başlarına karşılayabilirken, tavuk eti için böyle bir durum söz konusu değildir.

Yavru kediniz için ideal bir diyet oluşturmak istiyorsanız; Yavru kedi nasıl beslenir? isimli içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Kedime Nasıl Tavuk Vermeliyim?

Kediye tavuk nasıl verilir sorusunun en doğru cevabı; yağsız, tuzsuz ve haşlanmıştır. Çiğ tüketmemeye özen gösterilmesi gereken tavuk, aynı zamanda baharat ve sos ile de buluşturulmamalıdır. Evde hazırlanacak olan mamalara tavuk katmak isteyenler; tavuk ciğeri kullanarak ciğer haşlama yapabilirler. Besin değeri bakımından içeriği oldukça zengin malzemelerden oluşan bir tariftir.

Tavuk Kediye Zararlı Mı?

Hayır, ölçülü ve uygun bir şekilde verildiği sürece tavuk kedilere zararlı değildir. Tavuk eti yüksek oranda protein ve düşük oranda yağ içerir. Kedilerin beslenme diyetine oldukça uygun bir takviye gıdadır.

Ancak içerik boyunca da bahsettiğimiz gibi, tavuk eti kediler için bir ana gıda olmamalıdır. Tavuk eti yalnızca kediler için bir takviye gıda olabilir.

Kediler Tavuk Yer Mi - Sık Sorulan Sorular

Kediye Tavuk Ciğeri Verilir Mi?

Evet, haşlanmış tavuk ciğeri yüksek oranda A vitamini içerdiğinden kediler için oldukça sağlıklı bir ek gıdadır. Ancak bu yüksek A miktarı oranı kedinizin kabız olmasına ve hatta aşırı tüketimde zehirlenmesine dahi sebep olabilir. Bu sebepten, kedinize bir hafta arayla en fazla 50 gr olacak şekilde tavuk ciğeri vermelisiniz.

Kediye Çiğ Tavuk Ciğeri Verilir Mi?

Hayır, çiğ tavuk ciğeri kedilerin vücudunda parazit oluşumuna sebep olacaktır. Parazitler kedilerin sağlıklarını doğrudan şiddetli bir biçimde tehdit ederler. Bu sebepten kedinize çiğ tavuk ciğeri ya da diğer çiğ et ürünlerini vermemelisiniz.

Kediler Baharatlı Tavuk Yer Mi?

Bazı kediler tavuğun cazibesine kapılıp baharatlı tavuğu tüketiyor olsalar da baharatlar kediler için oldukça sakıncalıdır. Hatta bazı baharatlar kedilerin sağlıkları üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir. Bu sebepten, kediler baharatlı tavuk yememelidir.

Yorum Yap!