Kediler Yumurta Yer Mi?

Kediler Yumurta Yer Mi? Ne Sıklıkla Verilmeli

Kedilerini kuru ya da yaş mama harici gıdalarla beslemek isteyen kedi ebeveynleri, çareyi genellikle ev ortamında hazırlanabilecek yemeklerde arıyor. Bu doğrultuda pek çok kedi ebeveyni kediler yumurta yer mi ya da kedilere yumurta verilir mi gibi sorulara yanıt arıyor.

Aşağıdaki başlıkları inceleyerek hem kedilerde beslenme ve yumurta ile ilgili sorularınıza yanıt bulabilir hem de yumurta kediler için nasıl daha sağlıklı bir hale getirilebilir öğrenebilirsiniz.

Kediler Yumurta Yer Mi?

Evet, yumurta kediler için bir “süper besin” olarak konumlanır ve kediler yumurta yer. Yumurtanın beyazında bulunan protein, kediler için mükemmel bir takviye gıdadır. Ancak yumurta kedilerin beslenme düzenin bir ana gıda olarak konumlanmamalıdır. Yumurta kediler için yalnızca bir ek gıdadır.

Kediler Haşlanmış Yumurta Yer Mi?

Kedilere Yumurta Verilir Mi?

Evet, kedilere yumurta verilir ve yumurta kediler için oldukça sağlıklı bir besindir. Ancak kedilere kesinlikle çiğ yumurta verilmemelidir. Çiğ yumurta kedilerde Salmonella ve E. Coli oluşumuna sebep olabilir. Kedilere yumurta verirken en sağlıklı seçenek; yumurtayı haşlamaktır.

Kediye yumurta verilir mi sorusunu bir çırpıda yanıtlamış olsak da bu konuda daha fazla detaya ihtiyacınız var. Yumurta; protein, karbonhidrat, B, A, D, E ve K vitaminlerini içerir. Yumurta kedilerin tırnaklarının daha güçlü olmasını, tüylerinin daha sağlıklı olmasını ve vücutlarının ihtiyaç duyduğu proteini almasını sağlar. Ancak burada önemli bir noktaya değinmek gerekiyor; yumurta kediler için bir “ana gıda” değildir. Yumurta, kedilerin beslenme diyetinde yalnızca bir “yan gıda” olarak konumlanabilir.

Vitamin ve mineral açısından zengin olsa da kedilerin ihtiyaç duyduğu her şeyi içermemektedir ve kedilerin günlük kalori ihtiyacına oranla bir hayli fazla kaloriye sahiptir. Erişkin bir kedi günde ortalama 150 kaloriye ihtiyaç duyarken orta boy bir haşlanmış yumurta 90 kaloridir. Yani kedilerin gün aşırı yumurtayla beslenmesi, onların kilo almasına sebep olacaktır.

Kedinizin beslenme diyetine ek gıda olarak yumurta eklemeyi düşünüyorsanız, şu maddeleri inceleyebilirsiniz:

  • Yumurtanın kediler için en sağlıklı hali; haşlanmış olan halidir. Tavada yapılan yumurta kediler için fazla yağlıdır. Çiğ yumurta ise kedilerin vücudunda çeşitli parazitlerin oluşmasına ve erken tespit edilmediği takdirde ciddi sorunlarla karşı karşıya kalmasına yol açacaktır.
  • Kedinize yumurta verirken yumurtaya kesinlikle herhangi bir baharat ya da tuz katmamalısınız. Kediniz her ne kadar gurme olsa da bir insan olmadığından, baharatlara ihtiyaç duymaz.
  • Kedinizin diyetine ek olarak “haftada 1, yarım haşlanmış yumurta” vermeniz en iyi ve en sağlıklı ölçü olacaktır. Daha önce de bahsettiğimiz gibi tekrar vurguluyoruz; yumurta kediler için bir ana gıda değil, takviye edici gıdadır.
  • Yumurta bazı kediler için alerjen olabilir. Bunu anlamak için kedinize bir alerji testi yaptırmanız ya da çok küçük ölçülerde yumurta vererek kedinizi gözlemlemeniz gerekir. Yumurtaya bağlı alerji kedinizin kaşınmasına sebep olacaktır. Eğer ölçüyü kaçırırsanız kediniz kusma gibi daha ciddi sorunlarla karşı karşıya kalabilir.

Kedilere Yumurta Verilir Mi?

Kediler Haşlanmış Yumurta Yer Mi?

Evet, kediler haşlanmış yumurta yer. Kedilere yumurta yedirmenin en sağlıklı ve en iyi yolu, yumurtayı haşlamaktır. Çiğ yumurta kedilerde parazit oluşumuna sebep verirken haşlanmış yumurtanın aşırı tüketilmediği sürece hiçbir zararı yoktur.

Yavru Kediler Yumurta Yer Mi?

Evet, anne sütünden kesilmiş yavru kediler yumurta yer ve yumurta gelişmekte olan yavru kediler için oldukça besleyici bir takviye gıdadır. Yumurtada bulunan protein yavru kedilerin tüylerinden kemiklerine, kaslarından göz sağlığına kadar pek çok konuda fayda sağlar.

İçeriğimizde daha önce de bahsettiğimiz gibi yumurta kediler için bir takviye gıdadır. Özellikle yavru kediler, yani henüz gelişme döneminde olan kediler, çok fazla vitamin ve minerale ihtiyaç duyarlar. Yumurta tek başına tüm bu vitamin ve mineralleri karşılayabilecek bir gıda değildir.

Yavru kedilerin beslenme diyetinde kesinlikle yavru kediler için özel olarak üretilen mamalardan faydalanmalısınız. Onların gelişimine katkı sağlamak ve daha güçlü bir bünyeye sahip olmalarına yardımcı olmak için takviye gıda olarak haşlanmış yumurta,kefir ve laktozsuz yoğurt gibi gıdalardan faydalanabilirsiniz.

Yavru Kediler Yumurta Yer Mi?

Okuma Önerisi: Kediler Yoğurt Yer Mi?

Yumurta Kedilere Nasıl Verilir?

Kedilere yumurta vermenin en iyi yolu; yumurtayı haşlamaktır. Çiğ yumurta kedilerde parazit oluşumuna yol açarken tavada pişirilen yumurta ise yüksek oranda yağa sahiptir. Protein oranının korunması açısından en sağlıklı yol yumurtayı haşlamaktır.

Kedi Yumurta Kabuğu Yer Mi?

Yumurta kabuğunda yüksek oranda kalsiyum bulunduğundan, toz haline getirilerek kedilere sunulabilir. Ancak kediler halihazırda tükettikleri mamalardan yeterli oranda kalsiyum aldığından, bu çok doğru bir tercih olmayabilir. Bu konuda farklı görüşler olduğundan, kesinlikle veterinerinize danışmalısınız.

Kediye Ne Sıklıkla Yumurta Verilir?

Kedilere haftada 1 kez yarım haşlanmış yumurta vermeniz yeterli olacaktır. Yumurta, kediler için bir takviye gıdadır ve kesinlikle ana gıda olarak konumlanamaz. Kalorisi yüksek olduğundan aşırı tüketildiğinde kedilerde obeziteye sebep olabilir.

Yumurta Kedilere Zararlı Mıdır?

Hayır, kedinizin yumurtaya alerjisi yoksa ve kedinize yumurtayı doğru şekilde veriyorsanız yumurta kedilere zararlı değildir.

Kediye yumurta vermek, tüylü dostlarımızın sağlığına zararlı olan bir durum değildir. Sadece yumurtanın zararlı olduğu durumların bilinmesi ve buna dikkat edilmesi gereklidir. Bu süreçte veteriner ile iletişim halinde olarak yumurta vereceğiniz sıklığı ve yumurtayı nasıl vereceğinizi belirleyebilirsiniz. Yumurtanın minik ev arkadaşlarımız için zararlı olduğu durumlar şöyledir:

  • Yumurtanın fazla tüketilmesi, kedi dostlarımızın aşırı protein almasına neden olur. Aşırı protein alımı da böbrek rahatsızlığına sebebiyet verebilir. Yağ, kolesterol ve kalori olarak yüksek besin değerine sahip olduğu için düzenli bir gıda olarak değil de takviye olarak verilmelidir.
  • Alerjisi olması durumunda tüylü dostlarınıza kedi yedirmeye devam etmeyin. Ama alerjilerinin olup olmadığını anlayabilmek için de bir kere yumurta yemeleri gerekir. Bu yüzden eğer ilk kez yumurta veriyorsanız, gerçekten çok az miktarda verin. Kaşıntı, öksürme, sindirim problemi gibi durumlar ortaya çıkarsa bir daha yumurta vermeyin.
  • Obezite, böbrek hastalığı gibi bir rahatsızlığı olan kedi dostlarımızın yumurta tüketmeleri hastalıklarının seyri açısından kötü olabilir. Kediye yumurta nasıl verilir ve sağlık problemi varsa verilmeli midir gibi soruları veteriner hekiminize sorduktan sonra yumurta verip vermeyeceğinize karar verin.

Bu içeriğin üretilmesinde şu kaynaklardan faydalanılmıştır:

Healty Paws Pet Insurance: https://www.healthypawspetinsurance.com/blog/2019/09/09/can-cats-eat-eggs
Purina: https://www.purina.com/articles/cat/nutrition/can-cats-eat-eggs
Petmd: https://www.petmd.com/cat/nutrition/can-cats-eat-eggs

Not: Kaynak olarak kullanılan internet siteleri, Avrupa ve Amerika’nın otoriter pet bilgi siteleridir. Bu sitelerde oluşturulan içeriklerin büyük bir çoğunluğu veteriner hekimler tarafından yazılmakta ve incelenmektedir.

Kediler Yumurta Yer Mi? - Sık Sorulan Sorular

Kedim Çiğ Yumurta Yedi, Ne Yapmalıyım?

Eğer kediniz çok ufak miktarda çiğ yumurta yediyse; endişelenmenize gerek yok. Ancak siz görmüyorken bütün bir yumurtayı çiğ şekilde tükettiyse, veteriner hekiminize danışarak aksiyon almanız mantıklı olacaktır. Çiğ yumurta kedilerde ciddi parazitler oluşumuna sebebiyet verebilmektedir.

Kediler Omlet Yer Mi?

Omlet, kediler için ideal bir yumurta pişirme yöntemi değildir. Tavada pişirilen yumurtalar yüksek oranda yağa sahip olduğundan, kediler için zararlı ve yüksek kalorilidir.

Sokak Kedilerine Yumurta Verilir Mi?

Evet, sokak kedilerine "haşlanmış yumurta" verilir. Özellikle soğuk kış aylarında tıpkı yaş mamalar gibi haşlanmış yumurtalar da yüksek vitamin ve protein içeriği dolayısıyla sokak kedileri için oldukça destekleyici bir gıdadır.

Kedilere Ne Kadar Yumurta Verilmeli?

Erişkin bir kedinin günlük kalori ihtiyacı hareket oranına göre 150 ile 200 kalori arasındadır. Orta boy bir haşlanmış yumurta ise ortalama 90 kalori içerir. Yani kedinize haftada 1 kez yarım haşlanmış yumurta vermeniz yeterli olacaktır.

Yorum Yap!