Kediler Yoğurt Yer Mi?

Kediler Yoğurt Yer Mi? Kedilere Yoğurt Verilir Mi?

Potasyum, kalsiyum ve magnezyum içeriğiyle günlük hayatımızda sofralarımızda yer alan yoğurt, kediler için de muhteşem bir besindir. Kedi ebeveynleri yoğurdun bir hayli faydalı olduğunu bildiğinden, “Kediler yoğurt yer mi?” sorusuna sıklıkla yanıt arıyor.

Yoğurt tıpkı biz insanlara olduğu gibi kedilere de bir hayli yarar sağlar. Ancak tabii ki de kedilere verilen yoğurt miktarı çok önemlidir. Önerilen ölçülerden daha fazla yoğurt tüketimi, kedilerde kusma ve ishal gibi rahatsızlıklara sebep olabilir.

Kedilerinin beslenme diyetine çeşitlilik katmak, onları daha zengin içerikli besinlerle beslemek isteyen ve kediler yoğurt yer mi sorusuna yanıt arayan kedi ebeveynleri için dop dolu bir içerik hazırladık. Keyifli okumalar dileriz.

Kediler Yoğurt Yer Mi?

Kedilere Yoğurt Verilir Mi?

Evet, kedi yoğurt yer. Yoğurdun içeriğindeki kalsiyum kedilerin dişlerini ve kemiklerini güçlendirirken potasyum ise kedilerin sinirlerini, kaslarını güçlendirecek ve ayrıca vücutlarındaki enzim aktivitesini artıracaktır.

Ancak yoğurt kediler için bir ana besin değil, takviye gıda olarak konumlanmalıdır. Çünkü kediler büyüdükçe laktoz intoleransı geliştirirler ve fazla oranda süt ürünü tükettiklerinde bu laktozu sindiremez, sonucunda ise ishal olurlar.

Ne kadar yoğurt yediklerine dikkat edildiği sürece, kedilerin yoğurt yemelerinde bir sakınca yoktur. Yoğurt kediler için oldukça faydalıdır. Ancak bu faydayı korumak ve zarara dönüştürmemek sizin elinizdedir. Yetişkin kediler için günde yarım çorba kaşığı kadar yoğurt yemek güvenli ve faydalıdır. Kedinize yoğurt verirken gün aşırı vermeye özen gösterin. Her gün yoğurt tüketmek kediniz için iyi bir şey olmayabilir.

Verilen yoğurt miktarının fazla olması; minik dostlarımızın sindirim problemi yaşamalarına neden olur. İshal ve kusma problemi yaşama ihtimalleri vardır. Mide problemleri yaşamamaları için özellikle ilk kez yoğurt verirken çok az miktarda vermeye özen gösterin. Kediler yoğurt yer mi sorusuna yanıt aldığınıza göre artık kedinizin beslenmesini çeşitlendirebilirsiniz!

Okuma Önerisi: Kefirin Kedilere 10 Faydası

Kediler Yoğurt Yiyebilir Mi?

Evet, kediler yoğurt yiyebilir. Yoğurt temelde bir süt ürünü olduğundan, kedilerin ilgisini çekecek ve onlar için lezzetli bir gıda olacaktır. Ancak yoğurt kediler için ana gıda olarak konumlanmamalıdır. Yoğurt kediler için yalnızca bir ek gıdadır.

Kedilere Yoğurt Verilir Mi?

Evet, kedilere yoğurt verilir. Kedilere verilen yoğurt laktozsuz ve düşük yağlı olmalıdır. Ayrıca şeker ve meyve ilaveli yoğurtlar kediler için zararlıdır. Yetişkin kedilere iki günde bir yarım çorba kaşığı sade yoğurt verilebilir.

Kedilere yoğurt verilir mi sorusu birçok kedi ebeveyninin merak ettiği bir konudur. Kedilerin ne kadar ve nasıl yoğurt yedikleri oldukça önemlidir. Bu sebeple kedi dostlarımıza yoğurt verirken yoğurdun sade ve hatta mümkünse laktozsuz olmasına özen göstermelisiniz. Şeker, yapay tatlandırıcı ya da şurup içeren yoğurtları kesinlikle kedinize vermemelisiniz.

Kediler yoğurt yemeli mi sorusunun cevabı evet olsa da yoğurt her kedi için uygun olmayabilir. Eğer kedinizin süt ürünlerine karşı alerjisi varsa, kediniz yoğurt yediğinde muhtemelen ishal olacak ya da kusacaktır. Bu sebepten yoğurt verdikten sonra kedinizin davranışlarını gözlemleyin. Eğer olağan dışı bir davranış sergiliyorsa, yoğurt vermeyi bırakın.

Yoğurt yemeye bağlı olarak ciddi sorunlar ortaya çıkması olası değildir. Ancak böyle bir durumla karşılaşırsanız mutlaka veteriner hekiminize danışmalısınız.

Yavru Kediler Yoğurt Yer Mi?

Evet, anne sütünden kesilmiş ve katı mamayla beslenmeye başlamış yavru kediler yoğurt yer. Yavru kedilerde henüz laktoz intoleransı gelişmemiş olduğundan yetişkinlere oranla daha şanslıdır. Yavru kedilere iki – üç günde bir yarım çorba kaşığını aşmayacak kadar yoğurt verilebilir.

Yavru Kediler Yoğurt Yer Mi?
Yavru kediler yoğurt yer mi sorusunun cevabını aldığınıza göre birkaç noktaya dikkat çekmek istiyoruz:
Yavru kediler söz konusu süt ürünleri olduğunda yetişkin kedilere oranla daha şanslıdır. Çünkü kediler büyüdükçe laktoz intoleransı geliştirirler. Yani aslında yetişkin kediler için zararlı olan süt ürünleri, yavrular için çok ciddi bir sorun teşkil etmez. 7 haftalıktan büyük kedilere yoğurt verebilirsiniz.

Ancak yine de yetişkinlerde olduğu gibi yavru kedilere de ölçülü yoğurt vermeye dikkat etmelisiniz. Yoğurt her ne kadar onlar için faydalı olsa da sindirim açısından sıkıntı yaratabilir. Az miktarda yoğurt verdikten sonra bu yoğurda tepkisinin ne olduğuna bakıp ona göre verip vermeyeceğinize karar verin.

Yoğurdun Kedilere Faydaları

  • Yoğurt, içeriğinde kedilerin dişlerini daha sağlıklı hale getirecek ve diş eti rahatsızlıklarının önlenmesine yardımcı olacak bakteriler barındırır.
  • Yoğurttaki probiyotikler, tıpkı insanlarda olduğu gibi kedilerde de sindirim sistemini destekler.
  • Yoğurdun içindeki bakteriler kedilerin bağırsakları için de faydalıdır. Düzenli yoğurt tüketimi, kedilerin tüy kusma sorununun azalmasına yardımcı olabilir.
  • Bağışıklık sisteminin daha güçlü olmasını sağlar.
  • Kalsiyum içerdiği için kemik ve kas gelişiminin daha sağlıklı olmasını sağlar..
  • Sindirim sistemi problemlerini geçirir ve hazımsızlıktan kurtulmayı sağlar.
  • İçerisinde aktif kültürler olduğu için kedi dostlarımızın ağızlarındaki sıvı akışının korunmasını sağlayan bir etkisi vardır.
  • Flora sayesinde diş eti enfeksiyonlarının görülme riski azalır ve dişler daha sağlıklı hale gelir.
  • Kedi dostlarımız eğer aktif bir tedavi görüyorsa ve özellikle tedavi esnasında kendisine antibiyotik veriliyorsa; kötü bakterilerin yanı sıra iyi bakterilerin de ölmesi durumuyla karşılaşma ihtimali vardır. Böyle durumlarda kedilere yoğurt vermek, iyi bakterilerin tekrar kazanılmasını sağlar.

Kedi Yoğurdu Önerileri

Söz konusu kedi yoğurdu olduğunda Türkiye’de doğrudan kediler için üretilmiş pek fazla yoğurt bulunmuyor ne yazık ki. Ancak endişelenmeyin, her zaman olduğu gibi bu noktada da Gimcat imdadımıza yetişiyor.

Gimcat Kedi Yoğurdu

Gimcat Kedi Yoğurdu
Görsele ya da buraya tıklayarak ürüne ulaşabilirsiniz.

Gimcat, diğer tüm ürünlerinde olduğu gibi bu üründe de ön planda kaliteyi tutuyor. Ürünün içerisinde hiçbir ek katkı maddesi, koruyucu ya da renklendirici bulunmuyor. Laktozu %95 oranında azaltılmış olduğundan, kedilerin sindirim sistemine de herhangi bir zarar vermiyor.

İçeriğimiz boyunca yetişkin kedilere gün aşırı yarım çorba kaşığı yoğurt vermenin uygun olacağından bahsetmiştik. Ancak Gimcat kedi yoğurdu klasik yoğurtlara oranla daha zengin bir içeriğe sahip olduğundan, günde iki ile dört çay kaşığı kadar verilmesi öneriliyor.

Yoğurt Kedilere Zararlı Mı?

Hayır, eğer kedinizin süt ürünlerine alerjisi yoksa yoğurt ölçülü bir şekilde verildiği sürece kedilere zararlı değildir. Yoğurt kedilerin beslenme diyeti için mükemmel bir ek gıdadır.

Yoğurt kedilere zararlı mı sorusunun cevabı hayır olsa da yoğurdun zararlı etkisini ortaya çıkarabilecek olan şey; kedilere ne ölçüde ve ne sıklıkta yoğurt verildiğidir. Kediler, yavruluk anlarından itibaren büyüdükçe laktoz intoleransı geliştirirler. Yani yetişkin bir kedi fazla oranda süt ürünü tükettiğinde, bu süt ürünlerinin içerisindeki laktozu sindiremeyecek ve bunun sonucunda ishal gibi sorunlarla karşılaşacaktır.

Ev kedileri için ishal çoğu zaman ciddi bir sorun gibi gözükmese de özellikle sokaklarda yaşayan kedilerin suya ve temiz gıdaya erişimi olmadığı için bu ishal durumundan kurtulamayacak ve bu durum onun hayatını kaybetmesine dahi sebep olabilecektir.

Bu sebepten eğer dışarıda beslediğiniz kedilere yoğurt vermeyi düşünüyorsanız, mutlaka doğru ölçülerde vermeye dikkat etmelisiniz.

Eğer kedinizin özel bir beslenme planı varsa, ciddi bir hastalık ya da operasyon geçirdiyse, veteriner gözetiminde beslenme planları oluşturuluyorsa mutlaka kedinize yoğurt vermeden önce veteriner hekiminize danışmalısınız.

Kediler için diğer beslenme ipuçlarına göz atmak isterseniz; kedilerde beslenme kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Kaynakça:
https://www.felineliving.net/can-cats-eat-yogurt/

Kediler Yoğurt Yer Mi? - Sık Sorulan Sorular

Kedim Yoğurt Yedi, Bir Şey Olur Mu?

Eğer kedinizin süt ürünlerine karşı alerjisi yoksa, yoğurt yemesi hiçbir sorun teşkil etmez. Kediniz çok fazla yoğurt tükettiyse ishal olabilir, bu gibi durumlarda birkaç gün boyunca kedinizin yeteri kadar su içtiğinden ve katı gıdalarla beslendiğinden emin olmanız yeterlidir.

Kediler Meyveli Yoğurt Yer Mi?

Kediler meyveli yoğurt yer ancak bu gibi ürünlerin içerisinde şeker ve gıda şurubu benzeri maddeler bulunduğundan, kediler için uzun vadede zararlıdır. Eğer kedinize ek gıda olarak yoğurt vermek istiyorsanız, yoğurdun laktozsuz ve az yağlı olduğundan emin olmalısınız.

Kedi Yoğurt Yerse Ne Olur?

Eğer kedinizin süt ürünlerine karşı alerjisi yoksa ve önerilen ölçülerde yoğurt yemişse, herhangi bir şey olmayacaktır. Kedileri düzenli olarak "önerilen ölçülerde" laktozsuz ve düşük yağlı yoğurt ile beslemek çok faydalıdır.

Kediler Ev Yoğurdu Yer Mi?

Evet, ev yoğurdu endüstriyel yoğurtlara oranla kediler için çok daha faydalıdır. Ancak ev yoğurtları çok daha yağlı olacağından, önerilen ölçü yarım çorba kaşığından daha az olacak şekilde yoğurt vermektir.

Yorum Yap!