Kediler Salam Yer Mi?

Kedi Salam Yer Mi? Kedilere Salam Verilir Mi?

Hem ev kedileri hem de sokak kedileri salamı büyük bir iştah ile yerler. Bunu gören kedi ebeveynleri çoğu zaman “Kedilere salam verilir mi?” sorusuna yanıt ararlar. 

Kedilere salam verilir mi sorusunun yanıtı evettir. Hem sokak kedilerine hem de evde yaşayan kedilere salam verilebilir. Ancak üçüncü sınıf işlenmiş et ürünleri olarak geçen bu fabrikasyon ürünler; kedilerin sağlıkları için pek de yararlı değildir. Aksine kedi dostlarımızın birçok sağlık problemi ile karşılaşmalarına neden olur. Özellikle sokakta yaşama tutunmaya çalışan kedileri salam ile beslememeye dikkat edilmelidir. Yararları ve zararları bilinmeden tüylü dostlarımıza rastgele besinler verilmemelidir. Kediler salam yer mi ve salamın kedilere zararlı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için aşağıdaki başlıkları okuyabilirsiniz.

Kediler Salam Yer Mi?

Evet, kediler salam yer. Salamlar çoğunlukla sığır, tavuk ve hindi gibi et ürünleri ile yapılır ve salamların içerisinde yüksek oranda sodyum ve baharat bulunur. Bu sebepten kedilerin beslenme diyetine uygun değildir.

Neredeyse her kedi, kendisine salam uzatıldığında bu salamı yer. Tam da bu sebepten salam, kedilerin yerken mutlu olabileceğini düşünebileceğiniz bir besindir. Ancak salamların kedilerimizin vücutlarını rahatsız edebilecek birtakım etkileri de vardır. Bu yüzden karınlarını doyurabilmeleri için salam vermek doğru bir hareket değildir. Sık sık verilmemesi gereken salam, nadiren kedi dostlarımıza verilebilir.

Okuma Önerisi: Kedim Mama Yemiyor, Ne Yapmalıyım?

Baharatsız ve düşük sodyum oranı bulunan salamların ara sıra bir atıştırmalık olarak verilmesi normal karşılanabilir. Yine de kaliteli bir kedi maması ile kedi dostlarımızın ihtiyaç duydukları besin değerlerini almalarına daha fazla özen gösterilmelidir.

Kediye Salam Verilir Mi?

Yavru Kedi Salam Yer Mi?

Evet, yavru kedi salam yer. Ancak salam yavru kediler için oldukça zararlıdır. Özellikle fermente salamlar, kedilerde iç parazit oluşumuna sebebiyet verebilir. 

Yavru kediler, büyüme ve gelişme döneminde oldukları için beslenmelerine daha fazla dikkat edilmelidir. Bu süreçte yavru kedilere bir beslenme diyeti uygulanır. Besin değerlerinin dengelenmesi esas alınarak beslenme programı hazırlanır. Dolayısı ile yavru kedilere devamlı salam verilmesi gibi bir durum yanlıştır. Salam verileceği zaman baharatsız ve düşük sodyum oranına sahip olan salamları tercih edin, mesela ısıl işlem görmüş diyet salamlar. Bu şekilde salamın olumsuz etkileri bir nebze de olsa tolere edilebilir.

Sokak Kedilerine Salam Verilir Mi?

Sokak Kedilerine Salam Verilir Mi?

Sokak kedilerine salam verilir ve sokak kedileri bu salamı yer. Ancak sokak kedilerine, yalnızca yaş veya kuru mamaya erişiminiz olmadığı durumlarda salam vermelisiniz. Çünkü salam kediler için ideal bir besin değildir.

Kedilere salam vermek, onlara işlenmiş üçüncü sınıf gıda vermek demektir. Bu da kedilerde iç parazit artışının yaşanmasına neden olur. İç parazitler iç organlara yerleşip iç organlarda beslenerek yaşamını sürdüren organizmalara verilen isimdir. Sokak kedilerinin birçoğunun iç dış parazit aşıları düzenli yapılmadığı ve bakımlarına da özen gösterilmediği için verilen salamdan olumsuz etkilenirler ve bu olumsuzluğu tolere edebilecek bir aksiyon alınmamış olur. Dolayısı ile sokak kedilerini besleyenler, kedilerin mutlu olacağını düşünerek onlara salam vermekten vazgeçmelidir.

Kedi dostlarımızın yaşamlarına daha sağlıklı şekilde devam edebilmeleri için tüketilebilecek besinler sokak kedilerine verilmelidir. Salamlar ekstra baharatlı olmasının yanı sıra sodyum içeriği de yüksek olduğu için başta mide olmak üzere pek çok rahatsızlığın ortaya çıkmasına neden olur.

Not: Bir paket yaş mama ile bir paket salamın fiyatları çoğu zaman birbirine yakındır. Sokak kedilerine salam yerine yaş mama vermeyi tercih edin.

Salam Kedilere Zararlı Mı?

Evet, salam içeriği dolayısıyla kedilere zararlıdır. Salamlar zamanla kedilerde iç parazit oluşumuna sebep olabilir ve içerisindeki yüksek sodyum – baharat kedilerin böbreklerine zarar verir.

Kediler sevdiği için herhangi bir zararı olmayacağını düşünerek kediye salam vermek, pek çok kedi ebeveyninin düştüğü bir hatadır. Kedilerimizin daha sağlıklı bir hayat yaşayabilmeleri için, onları neyle beslediğimize dikkat etmeliyiz. 

Salam, kediler üzerinde doğrudan toksik bir etkiye sahip değildir ancak zamanla kedilere çeşitli zararlar verebilir. Üçüncü sınıf işlenmiş et ürünü olduğu için tüylü dostlarımızın vücudundaki iç parazitin artmasına neden olur. Mikroskobik canlıların iç organlara yerleşip burada yaşamını sürdürmesi, kedi dostlarımızın sağlıkları açısından olumsuz etkileri ortaya çıkartır. İç dış parazit aşılarını olmayan bir kedi için bu durum oldukça tehlikelidir. İç parazitlerin ortaya çıkarttığı sağlık problemlerinin tanısının konabilmesi için veterinere gitmelisiniz. Veteriner muayene etmeden sağlık problemlerinin gerçek nedeninin anlaşılması oldukça zordur.

 

Kaynak: https://www.thesprucepets.com/can-cats-eat-salami-4798669

Kediler Salam Yiyebilir Mi? - Sık Sorulan Sorular

Sokak Kedilerine Salam Verebilir Miyim?

Sokak kedilerinin daha önce salam yediğini ve bir hayli sevdiğini görmüş olabilirsiniz. Ancak salamların büyük bir çoğunluğu fermentedir ve ısıl işlem görmemiştir. Bu sebepten, kedilerde iç parazit oluşumuna sebep olabilir. Ayrıca yüksek oranda sodyum ve baharat barındırdığından, kediler için uygun bir besin değildir. Sokak kedilerini salamla beslemek yerine onlara yaş mama sunabilir, daha sağlıklı besinler tüketmesini sağlayabilirsiniz.

Kedim Salamı Çok Seviyor, Zararı Olur Mu?

Evet, kedilere düzenli olarak salam vermek çeşitli sorunlara yol açar. Salamların içeriğinde bulunan yüksek sodyum ve baharat, zamanla kedilerin böbreklerinin yorulmasına ve buna bağlı olarak çeşitli sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına sebep olur.

Kedime Salam Verdim, Bir Şey Olur Mu?

Kedinizin salamın içeriğinde bulunan gıdalara doğrudan bir alerjisi bulunmadığı sürece, ciddi bir etki gözlemlenmez. Yani kedinize yalnızca bir kez salam verdiyseniz ve kediniz farklı bir davranış sergilemiyorsa korkmanızı gerektiren herhangi biri durum yoktur. Ancak kedinizi düzenli olarak salamla beslememelisiniz.

Yorum Yap!