kediler-ne-yer-kediler-nasil-yemek-yer

Kediler Ne Yer? Kediler Nasıl Yemek Yer?

Kediler proteinlerden karbonhidratlara kadar oldukça geniş bir yelpazede beslenebilir ve bundan keyif alırlar. Eğer bir kedi sahiplenmeyi ya da kedinize farklı tatlar tattırmayı düşünüyorsanız muhtemelen kediler ne yer sorusu aklınızdan geçmiştir. Bu rehberimizde kediler ne yemeyi sever sorusunu ve kedilerin yeme alışkanlıklarını mercek altına alıyoruz, alt başlıklara buyurun lütfen.

Kediler Nasıl Yemek Yer? Kediler Etçil Mi Otçul Mu?

Kedilerin nasıl yemek yediğini anlayabilmek için öncelikle onların kökenlerine inmek gerekir. Şu anda yanınızda yatan pofuduk kürklü, boncuk gözlü ve belki biraz miskin kedinizin genlerinde aslında mükemmel bir avcı yatıyor. Kediler, doğal ortamlarında oldukça başarılı avcılardır ve ağırlıklı olarak etle beslenirler. Yani kediler etçildir ve potansiyel avları; kuşlar, kemirgenler, böcekler ya da küçük boyutlu sürüngenlerdir.

Avcılık kediler için oldukça köklü ve baskın bir içgüdüdür. Kediniz, kedi oltasıyla ya da oyuncak fareyle keyifli vakitler geçirirken aslında bunun altında yatan sebep avlanma istekleridir. Ev kedilerinin avlanmasına gerek olmadığından bu içgüdülerini oyun yoluyla giderirler.

Tüm bunları gözden geçirdiğimize göre artık kediler ne yer ve kediler nasıl yemek yer sorusunu daha iyi yanıtlayabiliriz. Kediler, her şeyden önce mükemmel bir avcı ve etobur hayvanlardır. Yoğunluklu olarak hayvansal protein ile beslenmeleri gerekir. Ancak kedilerinizin öğünlerini oldukça zenginleştirebilirsiniz. Kediler için sağlıklı olan ve onların da hoşuna gidebileceği birçok yiyecek bulunur.

kediler-nasil-yemek-yer

Kediler Ne Yer? Kediler Ne Yemeyi Sever?

Kediler her şeyden önce etçildir, yani yaşamak için hayvansal proteinlere ihtiyaç duyarlar. Et ve çeşitli hayvan gıdalar kediler için birincil besin kaynağıdır. Ancak kedilerin yoğun olarak et ile beslenmesi vücutlarında yağlanmaya sebep olabilir. Ev kedileri, sokakta yaşayan kediler gibi sürekli aktif olmadığından yağlı gıdalarla beslenmek onlarda kilo artışına yol açabilir. Bu sebepten hazırlayacağınız etlerin porsiyonunu kedinizin aktivite seviyesini göz önünde bulundurarak ayarlamalısınız. Ayrıca et ürünlerini kedilerinize kesinlikle pişirmeden vermemelisiniz.

Kedilerin sevdiği bazı hayvansal protein kaynakları şunlardır:

kediler-et-yer-mi

 • Kemiksiz Tavuk Göğsü: Kemiksiz tavuk göğsü kesinlikle kediler için muhteşem bir besindir. Yüksek proteini ve düşük yağ oranı sebebiyle kedinizi ev yemeğiyle beslemeyi düşünüyorsanız başvuracağınız ilk ürün tavuk göğsü olmalı.
 • Sığır Eti: Eğer kedinizi sığır etiyle beslemek istiyorsanız -ki bu biraz pahalıya patlayabilir- kedinize sığır etinin yağsız kısımlarından pişirmelisiniz.
 • Ciğer: Daha önce mamaların içerisinde ciğer aroması görmüşlüğünüz vardır. Kediler ciğeri çok severler ancak kedinizi sıklıkla ciğer ile beslemek pek önerilen bir şey değildir. Tatlı bir aperatif olarak ayda 2 ile 3 kez kedinize ciğer verebilirsiniz.
 • Haşlanmış Yumurta: Kediler yumurtaya bayılır. Zengin protein ve mineral oranı, düşük fiyatıyla besleme için mükemmel bir alternatiftir. Haşlanmış yumurtanın beyaz kısmı kediler için herhangi bir sorun teşkil etmese de sarı kısmı içerdiği kolestrol sebebiyle tehlikeli olabilir. Bu sebepten kedinize yumurta verirken yalnızca beyazını vermeyi ya da onu daha az sıklıkla yumurta ile beslemeyi tercih edebilirsiniz.

Kediler Sebze Yer Mi? Sebzeler Kediler İçin Güvenli Mi?

kediler-sebze-yer-mi

Daha önce söylediğimiz gibi kediler etçildir ve genellikle etle beslenmeyi tercih ederler. Ancak bazı kedi cinsleri ve kediler bu konuda farklı davranışlar sergileyebilir. Eğer kedinizin sebze yediğine tanık olduysanız onu şu sebzeler ile besleyebilirsiniz.

Aşağıda yer alan sebzeler kediler için tamamen güvenlidir.

 • Bezelye
 • Salatalık
 • Pişmiş Havuç
 • Pişmiş Brokoli
 • Pişmiş Taze Fasulye
 • Bal Kabağı

kedi-sebze-yer-mi

 

Kediler Meyve Yer Mi? Hangi Meyveler Kediler İçin Güvenli?

kediler-meyve-yer-mi

Kedilerin birçoğu “tatlı” aromalardan hoşlanmazlar. Ancak her kedi birbirinden farklı davranışlar sergileyeceğinden belki sizin kediniz hoşlanıyor olabilir. Eğer kedinizin meyve sevdiğini keşfettiyseniz onu şu meyveler ile besleyebilirsiniz.

Aşağıda yer alan meyveler kedi sağlığı için tamamen güvenilirdir.

 • Muz
 • Yaban Mersini
 • Karpuz ve Kavun (Çekirdekleri olmadan)
 • Soyulmuş Elma

kedi-muz-yiyor

Süt Ürünleri Kediler İçin Güvenli Mi?

sut-urunleri-kediler-icin-guvenli-mi

Çizgi filmler ve öyküler sebebiyle kedilerin süt içmeyi çok sevdiği sanılsa da aslında bu yanlıştır. Kediler, büyüdükçe laktoz intoleransı geliştirirler. Kediniz süt ürünlerini çok seviyor olabilir ancak bu onun sağlığı açısından pek de muhteşem bir şey değildir. Kedinizi süt ürünleriyle beslemek istiyorsanız porsiyonları küçük tuttuğunuzdan ve bu gıdaları ona çok sık vermediğinizden emin olmalısınız.

Aşağıda yer alan süt ürünleri kedi sağlığı için en güvenli olanlardan seçilmiştir.

 • Laktozsuz Süt
 • Light Yoğurt
 • Kefir (Özellikleri kedileriniz bağırsak sorunlarıyla karşılaştığında ona kefir verebilirsiniz. Kefir, tıpkı insanlarda olduğu gibi kedilerin bağırsak sisteminde de onarıcı bir rol oynar.)
 • Tuzsuz Peynir (Evlerde tüketilen peynirlerin birçoğunda kediler için aşırı sayılabilecek tuz vardır. Kedinize peynir vermek istiyorsanız bunun için light peynir kullandığınızdan emin olmalısınız.)

kedi-peynir-yiyor

Kediler İçin Tehlikeli Olan Yiyecekler

 

Kediler ne yer sorusu kadar kediler için neler tehlikelidir sorusu da önemlidir. Kedilerin bazı yiyecekleri kesinlikle tüketmemesi gerekir. Bazı gıdalar içerdikleri maddeler sebebiyle kediler üzerinde oldukça yıkıcı bir etkiye sahip olabiliyor.

Kedilerin yememesi gereken başlıca yiyecekler şunlardır:

 • Soğan ve Sarımsak: Soğan ve sarımsak tüketimi kedilerin kırmızı kan hücrelerine zarar vererek anemiye sebep olabilir. Bu gıdalar genellikle aşırı tüketildiğinde zararlıdır ancak ev yemeklerine az miktarda koyulan sarımsak ya da soğan dahi kediniz üzerinde kötü bir etkiye sahip olabilir.
 • Çiğ Et ve Kemik: Kedilerin çiğ et tüketmesindeki en büyük tehlike, bağırsaklarında oluşabilecek parazitlerdir. Etler belli bir sıcaklıkta ısıtılmadığı sürece yoğun miktarda bakteri içerir ve insan ya da hayvan fark etmeksizin yiyen kişinin bağırsağında parazit oluşturma etkisine sahiptir. Kemikler de tüketimi sırasında kedilerin ağzını, boğazını ya da iç organlarını zedeleyebilir.
 • Çikolata: Çikolata, içerdiği Ksantin isimli bileşen sebebiyle kediler üzerinde kusma, yüksek kan basıncı ve kas kasılmaları gibi sorunlara yol açabilir. Kesinlikle tüketilmemesi gerekir.
 • Üzüm ve Kuru Üzüm: Sebebi tam olarak bilinmiyor olsa da üzüm ve kuru üzüm kediler üzerinde oldukça yıkıcı bir etkiye sahiptir. Üzüm tüketiminde sonra kedilerde karaciğer sorunları görülebilir.
 • Kafein İçerikli Gıdalar: İnsanlar kafeine bayılıyor ve hayatını idame ettirebilmek için ihtiyaç duyuyor olsa da bu durum kediler için geçerli değildir. Kafein içerikli gıdalar kedilerde hiperaktiviteye, dengesiz kalp ritmine, nefes almada zorluğa ve ağrılara yol açabilir.

kedi-cig-et-yiyor

Kediler Nasıl Beslenmeli?

Çoğu kedi için her zaman en güvenli besin, kedi mamalarıdır. Kedi mamaları, kedilerin ihtiyaç duyduğu tüm vitamin ve mineralleri içerdiğinden onlar için adeta bir şarj istasyonudur. Kediler birçok vitamini vücutlarında üretemez ve dışarıdan alırlar. Kedi mamaları da doğrudan kedilerin vücudunda eksik olan vitaminleri ve mineralleri içerir.

Ayrıca bazı kedi cinsleri diğerlerine oranla daha farklı bir diyete ihtiyaç duyabilir. Smokin kedi ve tekir gibi cinsler klasik mamalar ile sağlıklı bir şekilde beslenebilirken, exotic shorthair gibi cinsler ise daha hassas bir beslenme planına ihtiyaç duyar. Kısır kedilerin kalorisi düşük mama, sağlık sorunu olan kedilerin ise özel olarak üretilmiş mamalar tüketmesi gerekir.

Kedinize en uygun diyeti keşfetmek için mutlaka bir veteriner hekime danışmalısınız.

Kediler ne yer isimli rehberimizi hazırlamak için Wikipedia ve Purina’yı kaynak belledik. Kedilerinizin sağlığı için rehberimizdeki tüm bilgilerin doğruluğundan emin olduk.

Yorum Yap!