Kedi Piresi Nasıl Temizlenir?

Kedi Piresi Nasıl Temizlenir? Kedilerde Pire Oluşumu ve Tedavisi

Kendi kendini temizleme özelliğine sahip olan bir hayvan olarak bilinen kedilerde en yaygın görülen pire türü kedi piresidir. Dışarı sık sık çıkan evcil kedilerde kedi piresine rastlama oranı daha yüksektir. Ancak bu dışarı çıkmayan kedilere pire bulaşmayacağı anlamına gelmez. Kediler kendi kendilerini temizledikleri ve yıkanmaktan hoşlanmadıkları için kedi piresi gibi parazitlere yakalandığını anlamak zordur. Tüylerini düzenli aralıklarla taramanız hem deri sağlığının korunması hem de eğer kedinize pire bulaştıysa tespit etmek açısından önemlidir. Kedinize bulaşan pireleri göremeseniz de eğer kedinizde kedi piresi varsa pire ısırıkları kedinizin kaşınmasına ve nadiren de olsa alerjik reaksiyonlara neden olacaktır. Kedinizde bu yönde herhangi bir olumsuz değişiklik fark ettiğinizde pire oluşumundan şüphelenip kontrol etmeniz erken müdahale etmek açısından önemlidir. Kedi piresi her kedide aynı etkiyi göstermese de pire alerjisi olan kedilerin derilerinde kabuklanmalar, kırmızı bölgeler ve tahrişler görülebilir. Buna bağlı olarak tüylerde dökülmeler meydana gelir. Pirenin oluşturduğu kaşıntıyı gidermeye çalışan kediler kendi kendini tırmalar ve istemeden de olsa derisine zarar verebilir. Bunun önüne geçebilmek ve kedilerin en az zarardan kurtulmasını sağlamak için bu durumun önüne erkenden geçilmesi önemlidir. Aksi halde pireler hızlı bir şekilde üreyerek tüm vücuda yayılır ve temizlenmesi zorlaşır. Hatta kedinin vücudundan eve yayılması da mümkün hale gelir.

Kedilere Pire Nasıl Bulaşır?

Kedi pireleri sıcak ve yüksek nemli ortamlarda daha hızlı gelişir. Bu nedenle de kedilerin vücutları pirelerin çoğalması için en uygun ortamlardan biridir. Bir şekilde dışarıdan evlere taşınan pire yumurtaları, uygun ortamı buldukları takdirde hızla çoğalarak erişkin formuna geçerler. Sonrasında ise kolayca kedinize bulaşarak derisine yerleşir ve hızla çoğalırlar. Sıcak ve nemli ortamı seven pireler kış aylarında daha hızlı çoğalsa da sıcacık ev ortamında yaşayan evcil kediler için pire tehlikesi her zaman vardır. Dışarıya çıkan evcil kedilerin pireye yakalanması ise daha sık görülür. Kedilerin vücudunda hızlıca üreyen kediler alerjik reaksiyonlara ve birçok hastalığa neden olabilir.

kedilerde-pireler-nasil-tespit-edilir.jpg

Kedilerde Pireler Nasıl Tespit Edilir?

Eğer kediniz sürekli derisine zarar verecek kadar kaşınıyorsa ve huzursuz davranışlar sergiliyorsa kedi piresinin varlığından şüphe edilebilir. Kedinizde pire olup olmadığından emin olabilmek için öncelikle derisini incelemelisiniz. Çok küçük boyutlarda olduğu için deriye bakarak görmeniz zor olacağı için bir pire tarağı kullanabilirsiniz. Kedi derisinde saklanmak konusunda çok yetenekli olan pireler bu şekilde de ortaya çıkmayabilir. Eğer kediniz açık renkli ise şanslısınız çünkü siyah renkli pire larvaları açık renkli kedilerde daha kolay tespit edilir. Kediniz koyu renkli ise altına beyaz bir örtü sererek kedinizin tüylerini pire tarağıyla tarayarak bezin üzerine bir şey dökülüyor mu diye kontrol edebilirsiniz.  Dökülen siyah noktalara parmağınızla bastırdığınızda etrafa yayılıyorsa kedinizde pire var demektir. Gözle görülen bir şey yoksa ancak yine de kediniz kaşınmaya devam ediyorsa mutlaka bir veterinerden yardım almalısınız.

Pirelerin Taşıdığı Yaygın Kedi Hastalıkları Nelerdir?

Kedi ya da insan kanı emerek hayatlarını sürdüren kedi pireleri, kan emme sürecinde bazı enfeksiyon hastalıklarını taşıyabilirler. Kedi pireleri, kedilerde yoğun kaşıntı ve deri enfeksiyonlarının yanı sıra anemi, pire tenyası, haemobartonellosis ve tifüs gibi daha ciddi hastalıklara da neden olabilir.

Anemi

Kedilerin kanıyla beslenen pireler, kedinizin bedeninde kaldığı sürece her geçen gün daha fazla kan kaybetmesine neden olur. Ayrıca yoğun kaşıntıyı gidermeye çalışan kediler derisini kanatarak daha çok kan kaybetmesine yol açar. Kontrol edilemeyen pireler sürekli olarak kedinizin kanını emer ve ciddi kan kayıpları sonucunda anemi oluşur. Kan üretimi zayıf olan yavru kediler için ise risk daha fazladır. Pire enfeksiyonu geçiren yavru kediler eğer pirelerden kısa sürede temizlenmezse ölümle bile sonuçlanabilir. Kedilerde pireden kaynaklı aneminin tespit edilmesi için soluk diş etleri, en önemli semptomlardan biridir.

Pire Tenyası

Kedilerin kendi kendini temizleme özelliğine sahip olması herkesçe malum! Ancak bu durum derisinde pire taşıyan kediler için büyük riske neden olur. Kediler temizlenmek için derilerini yaladıklarında pire larvaları ağız yoluyla sindirim sistemine girer. Bağırsaklara tutunan bu tenyalar bağırsaklara gelen besinlerle beslenir ve kedilerin yeterince beslenmesini engeller. Bağırsaklara tutunan tenyaların bıraktıkları yumurtaları anüs çevresinde küçük beyaz tanecikler olarak görebilmeniz mümkündür. Bu yumurtalar dışkılamayla dışarı saçılarak eve de bulaşabilir. Eğer evde başka bir evcil hayvanınız varsa onun da enfekte olmasına neden olur.

Haemobartonellosis

Sadece kedileri değil insanları da etkileyen bir hastalık olan haemobartonellosis,kedi piresiyle kedilere oradan da insanlara bulaşır. Taşıyıcı pirelerin dışkılama yoluyla etrafa saçtığı bakteriler, kedilerin kendilerini temizlemesi sonucu sindirim sistemine girer. İlk etapta kedilerde ciddi sağlık sorunlarına neden olmasa da uzun süre taşıyıcı olabilirler ve enfeksiyonu başka kedilere de bulaştırabilirler. Kedilerin tırnaklarında bulunan bu bakteri kedi tırmalaması sonucu insanlara da bulaşır. Eğer bir kedi tarafından tırmalanırsanız en az 10 dakika boyunca tırmalanan bölgeyi sabunlu suyla yıkamalısınız. Sonrasında ise hemen bir doktora görünmelisiniz. Eğer bu bakteri size bulaştıysa antibiyotik tedavisi gerekir.

Murin Tifüs

Murin tifüs sıçanlarda bulunan bir enfeksiyondur. Enfekte olmuş bir sıçanı ısıran pire enfekte olur ve hastalık ona da bulaşır. Enfekte olmuş bir pire kediyi ısırdığında hastalık kediye de bulaşır.

pirenin-olusum-evresi.jpg

Bir Pirenin Oluşum Evresi

Bir pirenin oluşum evresi; yumurta, larva, pupa ve erişkin olmak üzere dört evreden oluşur…

Yumurta Evresi

Dişi pire konakçıdan yeteri kadar kan emdikten sonra yumurtalarını konakçının derisine bırakır. Diğer parazitlerin yumurtaları aksine yapışkan olmayan bu yumurtalar kolayca kayarak etrafa yayılabilir.

Larva Evresi

Pire yumurtaları bulundukları yerde 1 ila 12 gün içerisinde larvaya yani yavruya dönüşür. Larvaların gelişim aşaması 7 aya kadar sürebilir.

Pupa Evresi

Larvalar yetişkin bir pireye dönüşmek için etraflarına küçük koza yapıları örerek pupa evresine geçerler. Bu evrenin tamamlanması 3 gün sürebilirken; pireler bu süreyi 1 yıla kadar erteleme yeteneğine sahiptirler.

Yetişkin Evresi

Yaklaşık 2 hafta süren pupa evresinden sonra pireler yetişkin evresine geçerler. Yetişkin evresine giren pireler hemen yiyecek aramaya başlarlar. Hayvanların derisine yerleşir yerleşmez kan emmeye başlarlar ve yaşam döngüsünü devam ettirirler.

kedilerde-pire-cozumu-nelerdir.jpg

Kedilerde Pire Çözümü Nelerdir?

Neredeyse tüm evcil kedilerde ya da sokak kedilerinde görülen bir parazit türü olan pire, ismi itibariyle can sıksa da pirelerden kurtulmak için birçok kolay yöntem vardır. Veteriner kontrolünde uygulanan ilaç tedavileri ya da doğal yöntemler ile hazırlanan uygulamalar ile pire sorunu kökten çözülebilir. Pire probleminden uzun vadede kurtulmak için verilen yöntemleri inceleyerek size en yakın olanını tercih ederek vakit kaybetmeden uygulayabilir, kedinizin rahat etmesini sağlayabilirsiniz.

Pirelerden Kurtulmanın Doğal Yolları

Pirelerden kesin olarak kurtulmanın yöntemi veteriner kontrolünde uygulanan ilaç tedavisidir. Her ne kadar kesin sonuç vermese de doğal yöntemlerle de pire sorunundan kurtulmak mümkün. Hem kediye hem de size herhangi bir zararı olmayan doğal yöntemleri dilediğiniz kadar uygulayabilir, hangi yöntemin kediniz için en iyi yöntem olduğunu tespit edebilirsiniz.

Dezenfekte etme özelliğine sahip olan sirke, kedi piresi temizlemede de oldukça etkilidir. Kedinizin bedenine ve temas ettiği yerlere sirke sıkarak pire probleminden kurtulmayı deneyebilirsiniz. Sirkeyi pire tarağının üzerine damlatıp kedinizin tüylerini taramak daha etkili sonuç verecektir. Pirelerden kurtulmanın bir diğer doğal yöntemi de limon suyudur. Çünkü pireler limon kokusundan hiç hoşlanmazlar! Limon dilimlerini suyun içine atıp kaynatarak 12 saat bekletin. Sonrasında ise limonlu suyu kedinizin tüylerine sürün ve kedi tarağıyla tarayın. Tüm bu yöntemler işe yaramazsa kedinizi bir veterinerin kontrol etmesine gerek var demektir. Veterinerin tavsiye ettiği pire damlasıyla bu problemden kolayca kurtulabilirsiniz.

pire-onleyici-sprey.jpg

Pire Oluşumunu Önleyici Alternatif Çözüm Önerileri

Kedilerde pirelerden kurtulmanın doğal yollarının yanı sıra alternatif tedavi yöntemleri kapsamında bir takım önleyici tedavi yolları da bulunmaktadır. Aşağıda, evinizde kolayca uygulayabileceğiniz pireleri önleyici çözüm önerilerini bulabilirsiniz.

Topikal Pire Önleme İlaçları

Kedileri pirelerden kurtarmanın en etkili yollarından biri topikal pire önleme ilaçlarıdır. Bu ürün kedilerin boyunlarının arkasındaki deriye uygulanır ve cilt tarafından emilir. Pire istilasından kurtulmak için 3 – 4 ay boyunca ayda bir bu uygulamayı yapmak gerekir. Eğer kedi pire kapmışsa tamamen temizlenmek için bir yıl boyunca düzenli olarak uygulanması gerekir.

Pire Tozu Tedavisi

Pire tozu, evinizdeki ya da bahçenizdeki pireleri yok etmek için en etkili yöntemlerden biridir. Kedinizin yaşam alanına, parke aralarına, duvar köşelerine pire tozu dökerek kedilerinizi kedi piresinden koruyabilirsiniz. Eğer kedinizin üzerinde pire varsa pire tozunu doğrudan kedinizin üzerine uygulayabilirsiniz. Belli bir süre sonra kedinizin tüylerini taradığınızda pirelerin de pire tozuyla birlikte döküldüğünü göreceksiniz.

Sedir Cipsi

Sedir kokusu doğal pire kovuculardan biridir. Kedinizin yattığı ve temas ettiği yerlere sedir cipsi yayarak pireleri kedinizden uzak tutabilirsiniz. Aynı zamanda sedir yağı spreyini kedinizin üzerine sıkabilir, kedinizin tasmasına birkaç damla damlatabilirsiniz.

Limon

Pireleri kovmak için en doğal ve etkili yöntemlerden biri limondur. Birkaç limon dilimini kaynatarak iyice demlenmesi sağlandıktan sonra soğuyan suyu bir sprey şişesine aktarın ve kedinizin üzerine sıkın. Eğer bu uygulama kedinizde herhangi bir tahrişe neden olmuyorsa pirelerden kurtulana kadar bu uygulamayı sık sık tekrarlayabilirsiniz.

Baharat

Evinizin mutfağında bulunan birçok malzemeyle pire istilasından kurtulabilirsiniz! Üstelik bu yöntemler hem çok basit hem de çok etkili. Her evde bulunan ve doğal pire kovucu olan birçok baharat kedinizi pirelerden kolaylıkla kurtaracaktır. Uygulaması en kolay yöntem ise kedinize kimyon yedirmek… Pireler kimyon baharatından aşırı derecede rahatsız olurlar. Kedinizin mamasına az bir miktar kimyon ekleyerek onu pirelerden kurtarabilirsiniz.

Pire tedavisinde kullanabileceğiniz bir başka doğal malzeme ise kekik yağı… Bir çay kaşığı kekik yağı ile üç çay kaşığı zeytinyağını karıştırıp kedinizin tüylerine sürerek pireleri yok edebilirsiniz. Pirelerin hoşlanmadığı baharatlardan biri de biberiye… Biberiyenin yapraklarını öğütüp kedinizin temas ettiği yerlere serperek pireleri kovabilirsiniz. Bu baharatların hiç biri evinizde yoksa olmazsa olmaz bir malzeme olan yemek tuzu ile de pirelerden kurtulabilirsiniz. Pireleri öldürme özelliği olan tuzu yerlere serperek kedinizin üzerinden dökülen pireleri öldürebilirsiniz.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi kedi pirelerinden kurtulmanın doğal yöntemlerinden biridir. Bir litre suya yarım litre elma sirkesi ekleyerek kedinizin tüylerine sürebilirsiniz. Ancak elma sirkesi diğer yöntemler gibi pireleri öldürmez. Kedilerin vücuduna sıktığınızda pirelerin atlamasını sağlar. Kedinizi pirelerden kurtardıktan sonra etrafı iyice temizlemeniz gerekir. Eğer sirkeli su karışımını sürdükten sonra pireler düşmezse elma sirkesi yöntemi ile birlikte diğer doğal yöntemleri deneyebilirsiniz. Pirelerin etrafa yayılmasına neden olan bu yöntemden sonra, evin zeminini iyice temizlemeli, tüm çarşaflar ve örtüler kaynar suyla yıkanmalı, özellikle de kedinin yaşam alanının pirelerden tamamen arındığından emin olunmalıdır.

Bulaşık Sabunu

Bulaşık deterjanı pirelerden kurtulmak için en etkili yöntemlerden biridir. Bulaşık sabunu ile temas eden pirelerin dış iskeleti parçalanır ve kısa sürede ölür. Bu yöntemi uygulamak da oldukça kolaydır. Kediler yıkanmaktan hoşlanmadıkları için tüylerini elinizle ıslatmalı, sonrasında ise bulaşık deterjanıyla köpürtmelisiniz. Bu yöntem sayesinde kediniz pirelerden kolayca kurtulabilir.

Bulaşık deterjanıyla pirelerden kurtulmanın diğer bir yolu da pireleri tuzağa düşürmektir. Kedinizin yatağının yakınlarında bulunan bir ışık kaynağının yanına içinde sabunlu su olan bir tabak yerleştirebilirsiniz. Işığa doğru giden pireler tabağın içine düşecek ve ölecektir.

Lavanta

Lavanta pirelere karşı güçlü ve etkili bir maddedir. Lavantanın hem kedileri pirelerden kurtarma hem rahatlatarak uyumasına yardımcı olma etkisi vardır. Taze lavanta bir gece boyunca suda bekletildikten sonra, lavantalı suyu kedinizin tüylerine sürebilirsiniz. Böylece kediniz pire istilasından kolayca kurtulacaktır. Doğal lavantanın yanı sıra seyreltilmiş lavanta içeren formüller de en az kimyasal yöntemler kadar etkilidir.

Papatya

İnsanlara iyi gelen birçok yöntem kedilere de iyi gelebilir. Papatya çayı, insanlar üzerinde gösterdiği yatıştırıcı etkisini kedilerin ciltlerinde de gösterir. Hem cildi yatıştıran hem de pireleri önlemek için kullanılan papatya çayı, pirelerden kurtulmak için en doğal yöntemlerden biridir. Demlenen papatya çayını soğuttuktan sonra kedinizin tüylerine sürebilirsiniz. Papatya çayıyla pirelerden kurtulmak için bu yöntemi her gün tekrarlamanız gerekir.

Pire Tarağı

taranmalıdır. Bu sayede kediye pire bulaştıysa çok fazla yayılmadan tespit edilmiş olur. Kedinizde pire olduğundan eminseniz pirelerin etrafa yayılmasını önlemek için altına bir örtü sererek kedinizin tüm vücudunu kedi tarağıyla taramalısınız. Böylece tüylerin arasındaki pireler rahatlıkla yere dökülecektir. Yöntemin daha etkili olması için ise kedinizin üzerine limonlu su sıkabilir ya da tarağın üzerine biraz elma sirkesi damlatabilirsiniz.

Pire İlacının Süresi Ne Kadardır?

Kediler için en ciddi problemlerden biri olan kedi piresi, bir haftada 2000’li sayılara ulaşarak hızlı bir şekilde yayılır. Eğer fark edilip kısa bir sürede tedavi edilmezse kedilerde ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle de pirelerin sayısı artıp kedinin rahatsızlık derecesi artmadan önce önlem alınması gerekir. Düzenli olarak veteriner kontrolünden geçen, aşıları düzenli olarak yapılan, pire damlaları rutin bir şekilde uygulanan kedilerin pirelerden kurtulması daha kolaydır.

Bahçeli evde yaşayan, sahipleriyle birlikte dışarı çıkan kedilere pire bulaşma ihtimali daha çoktur. Ancak bu evcil kedilere pire bulaşmayacağı anlamına gelmez. Eğer kedinize pire bulaştığından şüphe ediyorsanız yapmanız gereken ilk şey bir kedi damlası almaktır. Veteriner tarafından uygulanan pire damlasının etki süresi damlanın markasına göre değişiyor olmakla birlikte genellikle 3 aydır. Pirelerden kedileri uzak tutmak için damlanın 3 ayda bir düzenli olarak uygulanması gerekir. Eğer ilaç doğru uygulandıysa 24 saat içerisinde kediler pirelerden kurtulacaktır.

kedi-pire-tasmasi.jpg

Pire Tasması ile Kedileri Pirelerden Korumak

Pire damlası ve pire tozu kadar etkili olmasa da pire tasması da veteriner tarafından önerilen pire önleme yöntemlerinden biridir. Kedileri pirelerden tam anlamıyla kurtarmasa da rahatlamalarını sağlar. Daha çok bulaşan pireleri kedilerden temizlemek için değil, dışarı çıkan kedilere pire bulaşmaması için önlem olarak kullanılır. Pire tasmasının üzerinde buluna ağır fosfor maddeler kediye bulaşan pirelerin bayılmasını sağlar. Eğer kediniz tasmadan rahatsız oluyorsa hemen çıkarmalısınız. Çünkü kediniz tasmayı kendi çıkarmak isterse tasma üzerindeki maddeleri yalar ve tasma üzerindeki maddeler ağız ve mide enfeksiyonlarına neden olur. Pire damlası pirelerden korunmak için yeteri kadar etkili değildir. Etkiyi arttırmak için pire tasmasını pire damlasıyla birlikte kullanmak gerekir. Böylece pirelere karşı tam koruma sağlanmış olur.

Yavru Kedilere Pire Damlası Yapılır mı?

Yetişkin kedilere de tıpkı yavru kediler gibi pire bulaşabilir. Yavru kedilerden de pireleri temizlemenin birçok yolu vardır. Ancak genel olarak pire ilacı önerilmez. Yavru kediye pire bulaştıysa annesine de bulaşmış demektir. Eğer yavru annesinden süt emiyorsa pire ilacını anneye uygulamak yeterli olacaktır. Eğer annesini emen yavru kediye pire damlası uygulanırsa anne yavrusunu temizlemek için yalarken sağlığı tehlikeye girebilir. Yeni doğmuş bir yavru kedinin bünyesi zayıf olacağı için pire ilacını kaldıramayabilir. Eğer yavru kedinin yanında annesi yoksa pire tedavisine başlayabilmek için kedinin sağlık durumu ve kaç aylık olduğu dikkate alınır. Eğer yavru kedinize pire bulaştıysa herhangi bir müdahalede bulunmadan önce mutlaka veterinerden destek almalısınız.

hamile-kedi-pire-damlasi.jpg

Hamile Kedilere Pire Damlası Yapılır mı?

Hamile kedilere de pire damlası uygulanır. Ancak uygulama durumu hamile kedinin durumuna göre değişiklik gösterir. Pire damlasının uygulayıp uygulanamadığı gebeliğin kaçıncı haftasında olduğuna bağlıdır. Eğer kedi gebeliğin erken dönemlerindeyse pire ilacı uygulanabilirken; doğuma yakın zamanlarda pire damlası uygulamak tavsiye edilmez. Her ne kadar hamileliğin erken dönemlerinde pire ilacı uygulanabilse de kedinin sağlık durumu da çok önemlidir. Eğer hamile kedinize pire bulaştıysa öncelikle daha önce bahsettiğimiz doğal yöntemleri uygulamalısınız. Sonuç alamadığınız takdirde kedinizi bu durumdan kurtarmak için vakit kaybetmeden veterinere danışmalısınız.

Pire Damlası Kaç Saatte Etkisini Gösterir?

Pire damlası doğru uygulandığı takdirde 24 saat içinde etkisini gösterir. Pire damlası uygulaması sonrası kedinizin kendini yalamadığından emin olmak için sürekli gözetim altında tutmalısınız. Pire damlasının etkisiyle ölen pireler hemen kedilerin üzerinden düşerler. Pireler ölüp kedilerin üzerinden düştükten sonra kedinizi sabunlu suyla yıkamalısınız. Böylece kediniz pirelerden kurtulmuş olacaktır. Kedinin üzerinden düşen pirelerin evin her yerine yayıldığını düşünerek yerleri dikkatli bir şekilde silmeli, çarşafları, yatakları, koltukları ve kedinin temas edebileceği her yeri daha önce bahsettiğimiz doğal pire kovucu maddelerle temizlemelisiniz.

pire-damlasi.jpg

Evde İkinci Bir Evcil Hayvanın Varlığında Yapılması Gerekenler

Evinizde birden fazla evcil hayvan varsa pire istilasından kurtulmanız daha zor olacaktır. Kedi veya köpek fark etmeksizin eğer evinizdeki evcil hayvanlardan birinde pire gördüyseniz muhtemelen diğer evcil hayvanınıza da pire bulaşmış demektir. Birden fazla evcil hayvanın yaşadığı bir evi pirelerden temizlemek daha zor olacağı için bu duruma daha çok dikkat etmek gerekir. Eğer evcil hayvanınızın birinde pire görüp diğerinde görmediyseniz bu onda pire olmadığı anlamına gelmez. Muhtemelen pire görmediğiniz kedi veya köpeğinizde de pire var ve siz fark etmediğiniz sürece ona zarar verecektir. Pire bulduğunuz evcil hayvanınızı pirelerden kurtarsanız bile bu kesin bir çözüm olmayacaktır çünkü tedavi edilmeyen diğer hayvandan tekrar bulaşacaktır.

Evcil hayvanınıza pire bulaştıktan sonra temizlemeye çalışmaktansa pire bulaşmadan önce önlem almak gerekir. Bunun için kedi veya köpeğinizi düzenli olarak veterinere götürerek pire oluşumu kontrol ettirmeli, daha önce bahsettiğimiz pireden kurtulma yöntemlerini uygulamalısınız. Yavru kediniz varsa pire tasması kullanmalı, pire tarağıyla düzenli olarak tarayıp kontrol edilmeli, kedinin evde veya bahçede gezdiği yerlere sedir cipsi serilmelidir.

Kedi Piresi İnsana Geçer mi?

Kedi, köpek, insan, kuş fark etmeksizin her canlıda yaşayan pireler farklıdır ve her pirenin kendine göre bir sıcaklık değeri vardır. Kedi pireleri de sevdiği sıcaklıkta yaşamak isterler ve insan vücuduyla pek ilgilenmezler. Ancak kediye bulaşan pire eğer kum piresiyse insana bulaşma ihtimali vardır. Kedinizin üzerinden zıplayan kedi piresi sizin üzerinize de zıplayıp sizi ısırabilir. Ancak bu size bulaşacağı anlamına gelmez. Kedi piresi sizi ısırıp tekrar yere düşecektir. Ancak ısırıklar cilt üzerinde belirgin kızarıklıklara ve kaşıntılara neden olabilir. Hem kendi sağlığınız hem de evcil hayvanınızın sağlığı için kedinizin pire kontrolünü düzenli olarak yapmalı, pire kovucu yöntemleri uygulamalısınız. Kedinizde pire varsa ve bu pireler sizi de rahatsız etmeye başladıysa öncelikle kedinizi pirelerden kurtarmalısınız. Sizi rahatsız etmeye devam ediyorsa eczaneden bir pire ilacı alarak kullanabilir, pirelerin size bulaşmasını engelleyebilirsiniz. Sprey şeklindeki pire ilaçlarıyla evi ilaçlayabilirsiniz. Bu yöntem pirelerin hemen ölmesini ve etrafa dağılmamasını sağlayacaktır. Yine de pirelerden kurtulamazsanız ilaçlama şirketleriyle irtibata geçmelisiniz. Bu en kesin çözümdür. Kedi piresi eğer insana geçerse fark edilmesi kedilerden daha kolay olduğu için önlem almak da daha kolaydır. Çünkü insan derisi üzerindeki pireleri görebilmek mümkündür.

Evdeki Pirelerden Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

Kedinizin pirelerden kurtulması tam anlamıyla pire istilasından kurtulduğunuz anlamına gelmez. Kedinizin üzerindeki pireler muhtemelen evin her yerine bulaşmıştır. Kedinizin pirelerden kurtulduğundan emin olduktan sonra evin her yerini temizlemelisiniz. Tüm yatakları ve çarşafları yıkamalı, koltukları silmelisiniz. Kedinizin temas ettiğini düşündüğünüz her yeri detaylı bir şekilde temizlemelisiniz. Özellikle de halıların temizliği çok önemlidir. Halılar her gün mutlaka süpürülmeli, mümkünse buharlı temizleyicilerle dezenfekte edilmelidir. Daha önce de bahsettiğimiz pireleri öldüren mineral tuzu halıların üzerine serpebilirsiniz. Sonrasında ise dikkatli bir şekilde halınızı süpürmelisiniz.

Pireler saklanmak konusunda oldukça ustadır. Bu nedenle de duvar çatlaklarına, koltukların, yatakların altına, parke aralarına, yarıklara doğal diyatomlu toprak serpmelisiniz. Eğer bahçeli bir evde oturuyorsanız kedinizi ve evinizi temizledikten sonra bahçenizi de temizlemelisiniz. Çimlerinizi düzenli olarak biçip sulamalı, hem pireleri hem de böcekleri uzak tutmak için çimlere tarımsal kireç uygulayabilirsiniz. Evinizi pire istilasından kurtarmanın en kesin yöntemi ise pire ya da böcek ilaçlarıdır. İlaçlama şirketleriyle iletişime geçerek evinizi ve bahçenizi ilaçlatabilirsiniz.

Tüm bunlarla uğraşmamak için yapılması gereken en doğru şey ise kedinize pire bulaşmaması adına önlem almaktır. Yukarıda detaylı bir şekilde bahsettiğimiz önlemleri alarak kedinize pire bulaşmasını önleyebilir, eğer pire bulaştıysa hem kısa hem de doğal yoldan önlem alabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir:

Yorum Yap!