kedilerin-disleri-ne-zaman-cikar-1-1.jpg

Kedilerin Dişleri Ne Zaman Çıkar? Kedilerin Dişleri Dökülür Mü?

Kedilerin ağız yapısı, irili ufaklı dişleri sebebiyle kafaları bir hayli karıştırabilir. Kedilerin diş yapısında temel 4 büyük köpek diş ve bunu destekleyen küçük dişler bulunur. Bir kedi ebeveyniyseniz muhtemelen”Kedilerin dişleri ne zaman çıkar?” ve “Kedilerin dişleri dökülür mü?” gibi soruların cevabını merak ediyorsunuzdur. Bütün bunlar, özellikler kedilerin ağız bakım sağlığı açısından bilinmesi gereken hususlardır.

Yavru Kedilerin Dişleri Ne Zaman Çıkar?

Yavru kedilerin dişleri ne zaman çıkar sorusu kedi ebeveynlerinin en çok merak ettiği konular arasında yer alır. Tıpkı insanlar gibi kediler de dişsiz doğar. Fakat kediler dişlerini insanlara oranla çok daha erken çıkartır. Kediler doğduktan 15 gün sonra diş çıkarmaya başlar ve 2 aylık olana kadar diş çıkarmaya devam ederler. Bazı kedilerde ise diş çıkarma süreci 1. aydan itibaren sona erebilir. 

Yavru Kedilerin Dişleri Ne Zaman Çıkar

Yavru Kedilerin İlk Hangi Dişleri Çıkar?

En önemli olanları elbette! Köpekdişleri ve kesicidişler (öndeki mat küçük dişler). Bu dişler, kediniz 3 haftalık olduğunda çıkar. Bunlar çıktıktan sonra ise küçük azı dişleri (arka dişleri) yaklaşık 5 hafta içerisinde çıkar.

Kedilerin Dişleri Fırçalanır Mı?

Evet, kedilerin dişleri fırçalanır. Kedilerin diş temizliği, özellikle kediler küçükken önemlidir. Kedinizi küçük yaşta diş temizliğine alıştırmak iyi bir fikirdir. Kediler büyüdükçe onlara bakım yapmak ve onları bu bakımlara alıştırmak zorlaşabilir.

Kedilerin Dişleri Fırçalanır Mı

Kedilerin Dişleri Nasıl Temizlenir?

Parmağınızla veya bir parça sargı bezi ve suyla yapabilirsiniz. Yavru kediler oldukça fazla mama yediklerinden dişlerinde tartar oluşumu erken başlar ve diş temizliği git gide zorlaşır. Birçok kedi yetiştiricisi ve yavru kedi bakıcısı, kedilerde diş bakımı için su ve karbonat kompresi yapmanızı öneriyor. Kedilerin dişleri nasıl temizlenir sorusunu yanıtladığımıza göre artık kedinizin dişlerini fırçalayabilirsiniz. Ayrıca kedilerde diş temizliği, kedinizin yeni dişler çıkarırken diş çarpıklığı yaşama olasılığını da düşürecektir.

Kedilerin Kaç Tane Dişi Var? 

Kedilerin kaç tane dişi var hiç detaylı bir şekilde incelediniz mi? Çoğu kedi ebeveyni, kedisinin yalnızca 4 büyük dişine dikkat kesiliyor ve diğer detayları kaçırıyor. Kediler 26 diş ile dünyaya gelirler. Yetişkin kediler toplamda 30 adet dişe sahiptir. Yetişkin kedilerde 12 kesici diş (6’sı üstte, 6’sı altta), 4 köpekdişi (2’si üstte, 2’si altta), 10 küçük azı dişi (6 üst, 4 alt ) ve 4 azı dişi (2’si üstte, 2’si altta) vardır. Kalıcı dişler kediler 5 – 6 aylıkken eksiksiz bir şekilde tamamlanır. 

Yavru Kedilerin Süt Dişleri Ne Zaman Dökülür?

Yavru kediler 4 – 6 hafta arasında 26 süt dişe sahip olur. Yavru kedilerin süt dişler, kediler 4,5 – 6 aylık olduklarında dökülecektir. Çoğu zaman kedi ebeveynleri, kedilerin dökülen dişlerini fark etmeyecektir. Ancak kediniz yavruysa ve yerde diş görürseniz korkmanızı gerektiren herhangi bir durum olmadığını bilmelisiniz. Yavru kedilerde diş dökülmesi doğal ve olağan bir durumdur. Artık yavru kedilerin süt dişleri ne zaman dökülür biliyorsunuz.

Yavru kediler o küçücük dişleriyle ne yer bilmiyorsanız ve yavru kedilerinizi sağlıklı bir şekilde beslemek istiyorsanız yavru kedi nasıl beslenir isimli rehberimizi okuyabilirsiniz.

Kedilerin dişleri ne zaman çıkar ve kedilerin dişleri dökülür mü sorularına etkili cevaplar verdiğimizi düşünüyoruz. Bu içerik kedilerin dişleri hakkında bir temizlik rehber değildir, yalnızca kedilerin diş anatomisi hakkında bilgilendirme amaçlı oluşturulmuştur. Bu içeriğin üretiminde WikiHow kaynak olarak alınmıştır.

Kedi ebeveynleri talep ettiği takdirde kedilerin dişlerinin temizliği üzerine kapsamlı bir rehber hazırlayabiliriz.

Yorum Yap!