Kedilerde Mama Seçimi Nasıl Olmalı?

Kedilerde Mama Seçimi Nasıl Olmalı?

Kedi maması seçerken dikkat edilmesi gereken birçok kriter bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi yaş ve kilo durumlarıdır. Kedilerde risk oluşturabilecek sağlık sorunlarıyla karşılaşmamak için kaliteli kedi maması satın alınmalı ve bu sayede küçük dostlarımızın bağırsak ve mide sistemi korunmalıdır. Bu mamalar aynı zamanda kedinin zihinsel ve bedensel gelişimine de katkıda bulunmaktadır. Yaş ilerledikçe kedilerde bazı sağlık sorunlarının ortaya çıkmaması adına yine kaliteli kedi maması seçimi yapılmalıdır.

Kedi Maması Seçiminde Yaş Kriteri

Kedi maması satın almak isteyenler ilk olarak kedilerinin yaşına uygun mamaları tercih etmelidir. Yaşa göre içerik açısından farklılık gösteren bu mamalarda yetişkin kediler için ‘adult’, yavru kediler için de ‘junior’ ibareleri bulunmaktadır. İnsanlar gibi farklı yaşlarda farklı besin değerlerine ihtiyaç duyan şirin dostlarımızın genel sağlığı da bu sayede korunmaktadır. Kedinizin yaşı dikkate alınarak içeriğinde protein ve yağ dengesine göre hazırlanan mamaları seçtiğinizde dostunuz daha sağlıklı ve düzenli bir yaşam sürmeye devam eder.

Kedinin Yaşına Göre Mama Seçimi Nasıl Olmalı?

Mama Seçiminde Kilo Faktörü

Kedi maması seçiminde kilo faktörüne de dikkat edilmelidir. Yaşına göre zayıf veya kilolu olan kediler için özel mamalar bulunmaktadır. Örneğin kilolu kediler için diyet mamalar kullanılırken, zayıf yapılı kedilerde vitamin ve mineral değeri yüksek olan mamalar tercih edilmelidir. Aslında kedi dostlarımızın kilosunu etkileyen en önemli faktör hareketlilikleridir. Gün içinde kediniz çok hareketliyse, protein bakımından zengin mamaları satın alabilirsiniz.

Kedinin Cinsine Göre Mama Seçimi Nasıl Yapılır?

Kedi cinsleri farklı besin değerlerine ihtiyaç duyduğundan bu konuda da dikkatli olunmalıdır. Kedinin tüy uzunluğu da yine kedi maması seçiminde önemlidir. Çünkü uzun tüylü kediler gün içinde kendini sürekli yalar ve temizledikleri tüyleri yutar. Bu durumda mide ve sindirim sistemleri etkilenir. Tüy yutma oranı fazla olan uzun tüylü kediler için malt oranı fazla mamaları tercih edebilirsiniz. Aynı durum kedinizin ırkı için de geçerlidir.

Kedinin Cinsine Göre Mama Seçimi Nasıl Olmalı?

Kediler için Tek Tip Mama Faydalı mı?

Kedi sahiplenenler her zaman en kaliteli mamaları tercih etmek ister. Fakat kedinizi tek tip mamaya alıştırdığınızda bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Örneğin tek tip mamaya alışan kediler, mamanın bitmesiyle beraber aynı mamaya anında ulaşamayabilir. Ayrıca vitamin ve besin eksikliği de tek tip mama nedeniyle ortaya çıkar. Sonuç olarak kedi maması alırken birden fazla seçeneği değerlendirmeli ve yukarıda sıraladığımız yaş ve kilo kriterine göre seçim yapmalısınız.

Kaliteli Mamaların Kedilere Faydaları

Kaliteli kedi maması, kedilerin gün içinde daha hareketli olmasını sağlar. Örneğin bazı kedi ırkları doğuştan miskin olabilir ve hareket etme konusunda etkisiz kalabilirler. Bazıları da son derece hareketlidir. Eğer kedinizde sürekli hareketsizlik durumu söz konusuysa, bu durumun nedeni beslenmeye bağlı olarak ortaya çıkabilir. Çünkü doğru ve sağlıklı beslenmeyen bir kedi enerji kaybına uğrar ve sürekli hareketsiz kalabilir. Oysa kedinizin cinsine, yaşına ve kilosuna göre seçeceğiniz kaliteli kedi maması, gün içinde sürekli enerjik olmasını sağlayabilir.

Kediniz için tercih edeceğiniz mamanın kaliteli olması aynı zamanda sağlıklı bir metabolizma anlamına gelir. Bağırsak, mide ve vücut mekanizmasını olumlu etkileyen kedi maması, tuvalete çıkma alışkanlıklarına da yön verecektir. Ancak kediniz için kalitesiz mama kullandığınızda kabızlık ve ishal gibi durumlar gelişebilir.

Her türden kaliteli kedi maması seçimi için www.petlebi.com adresini ziyaret edebilirsiniz. Kedilerde sağlıklı bir gelişim ve yaşam sürecini desteklemek için Petlebi.com’da bulunan mamaların yanı sıra kediniz için gerekli olan tüm ekipmanları geniş ürün yelpazesiyle bulabilirsiniz.

Yorum Yap!