Kediler Rüya Görür Mü? Kediler Nasıl Rüya Görür?

Daha önce kedinizin uyurken patilerini, ağzını ya da bıyıklarını oynattığını gördünüz mü? Eğer gördüyseniz mutlaka kediler rüya görür mü diye düşünmüşsünüzdür. Eğer kediniz uykuda yemek yiyor gibi ağzını şapırdatıyorsa, bıyıklarını titretiyorsa ya da patileriyle bir şeylere dokunmaya çalışıyorsa muhtemelen rüya alemindedir.

Tıpkı bizim gibi kediciklerin de uykuları birçok periyoda ve rüya döngüsüne sahiptir. Kediler rüya görür mü sorusunun yanıtını aldığınıza göre artık kedilerin nasıl rüya gördüğü ve kedilerin rüyalarında ne gördüğü hakkında konuşabiliriz.

 

kediler-ruya-gorur-mu

Kediler Rüya Görüyor Mü? Kediler Nasıl Rüya Görüyor?

Aslında avcı olarak nitelendirilen kedilerin uyku döngüsü gün içerisinde kısa aralarla olabildiğince enerji depolamak ve dinlenmek için gelişmiştir. Ancak kediciklere evlerimizi açtığımızdan beri bu durum bir hayli değişmiş ve kediler günün büyük bir bölümünü uyuyarak geçirmeye başlamıştır.

Bu konudan betimleme yaparak bahsedeceğiz ki hem anlatması hem de anlaması kolay olsun. Kedilerin beyni muhteşem bir sisteme sahiptir. Kedilerin beynini işlek bir postaneye benzetmek pek de yanlış olmayacaktır. Eğer postaneyi gece saatlerinde ziyaret ederseniz postanenin kapısı ziyaretçilere kapalı olacaktır. Ancak postane çalışanları, bugün onlara teslim edilen postaların yarın hedef noktaya ulaşmasını sağlamak amacıyla gece vardiyasında çalışıyor olacaklardır. Bu postanede gerçekleşen işlemlerin bir benzeri de kediniz uyurken onun beyninde gerçekleşiyor.

Kediler uyanık oldukları süre boyunca çevrede gördüklerini, heyecanlarını ve korkularını akıllarında tutuyor. Bu bilgiler hafızaya kayıt edilmek üzere askıda tutuluyor ve kediniz uyku sürecine girdiğinde aslında rüya olarak gün boyunca yaşadıkları şeyleri ve bunların benzerlerini görüyorlar. Yani kedilerin uykusu insanlarda olduğu gibi düzensiz bir şekilde gerçekleşmiyor. Onlar, insanların aksine rüya olarak yakın zamanda deneyimledikleri şeyleri görüyorlar.


Sonuç olarak kediler rüya görür mü sorusunun cevabı evet oluyor.

kediler-kabus-gorur-mu

Kediler Kabus Görür Mü?

Kedilerin rüya döngüsünün insanlarınkine oranla çok daha gerçekçi olduğundan bahsetmiştik. Konu kediler kabus görür mü sorusu olduğunda ise yine kediler ve insanlar arasında farklılıklar bulunuyor. İnsanlar bilinç altına yerleşen şeyleri de kabuslarında görürken kedilerde bu durum yalnızca gün içerisinde yaşadıkları kötü olaylardan ibaret oluyor.

Kediler Rüyasında Ne Görür?

Kediler rüyalarında oyuncaklarını, en sevdiği mamayı, diğer bir kedi arkadaşını ya da pek sevgili sahibi sizi görüyor olabilir. Kedilerin günlük yaşantıları ne kadar kaliteli ve keyifli olursa gördükleri rüyalar da aynı yaşantıları gibi olacaktır. 

Kedi zekası, sanıldığından çok daha kompleks ve gelişmiştir. İlgili rehberimizi okuyarak bu konuda hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.