Kediler Rüya Görür Mü?

Kediler Rüya Görür Mü?

Daha önce kedinizin uyurken patilerini, ağzını ya da bıyıklarını oynattığını gördünüz mü? Eğer gördüyseniz mutlaka kediler rüya görür mü diye düşünmüşsünüzdür. Eğer kediniz uykuda yemek yiyor gibi ağzını şapırdatıyorsa, bıyıklarını titretiyorsa ya da patileriyle bir şeylere dokunmaya çalışıyorsa muhtemelen rüya alemindedir. Şu ana kadar her ne kadar kedilerin üzerinde bilimsel bir uyku araştırması yapılmamış olsa da diğer hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar, memeli sınıfına giren tüm canlıların bir rüya döngüsüne sahip olduğunu gösteriyor. Yani kediler rüya görür mü sorusu doğrudan bir bilim insanı tarafından değil, memeli sınıfına giren canlılar üzerinde yapılan araştırmalar neticesinde dolaylı olarak yanıtlanmıştır.

Tıpkı bizim gibi kediciklerin de uykuları birçok periyoda ve rüya döngüsüne sahiptir. Kediler rüya görür mü sorusunun yanıtını aldığınıza göre artık kedilerin nasıl rüya gördüğü ve kedilerin rüyalarında ne gördüğü hakkında konuşabiliriz.

 

Kediler Rüya Görür Mü

Kediler Rüya Görür Mü? Kediler Nasıl Rüya Görüyor?

Evet, daha önce memeli sınıfına giren canlılar üzerinde gerçekleştirilen çalışmalar kediler de dahil olmak üzere tüm memelilerin rüya gördüğüne kanıtlıyor. Kedilerin uyurken patilerini, kuyruklarını, bıyıklarını ve hatta kulaklarını oynatması, kedilerin rüya gördüğüne işaret ediyor.

Kediler rüya görür mü sorusunu bir çırpıda yanıtlamış olsak dahi biz insanlar ve kedilerin rüyaları hakkında büyük farklılıklar bulunuyor. Yanı başınızda uyuyan kedinizin nasıl rüya gördüğünü daha geniş bir şekilde ele alalım.

Aslında avcı olarak nitelendirilen kedilerin uyku döngüsü gün içerisinde kısa aralarla olabildiğince enerji depolamak ve dinlenmek için gelişmiştir. Ancak kedilere evlerimizi açtığımızdan beri bu durum bir hayli değişmiş ve kediler günün büyük bir bölümünü uyuyarak geçirmeye başlamıştır.

Kedilerin uykuları hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz; Kediler neden çok uyur isimli içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Bu konudan betimleme yaparak bahsedeceğiz ki hem anlatması hem de anlaması kolay olsun. Kedilerin beyni muhteşem bir sisteme sahiptir. Kedilerin beynini işlek bir postaneye benzetmek pek de yanlış olmayacaktır. Eğer postaneyi gece saatlerinde ziyaret ederseniz postanenin kapısı ziyaretçilere kapalı olacaktır. Ancak postane çalışanları, bugün onlara teslim edilen postaların yarın hedef noktaya ulaşmasını sağlamak amacıyla gece vardiyasında çalışıyor olacaklardır. Bu postanede gerçekleşen işlemlerin bir benzeri de kediniz uyurken onun beyninde gerçekleşiyor.

Kediler uyanık oldukları süre boyunca çevrede gördüklerini, heyecanlarını ve korkularını akıllarında tutuyor. Bu bilgiler hafızaya kayıt edilmek üzere askıda tutuluyor ve kediniz uyku sürecine girdiğinde aslında rüya olarak gün boyunca yaşadıkları şeyleri ve bunların benzerlerini görüyorlar. Yani kedilerin uykusu insanlarda olduğu gibi düzensiz bir şekilde gerçekleşmiyor. Onlar, insanların aksine rüya olarak yakın zamanda deneyimledikleri şeyleri görüyorlar.

Sonuç olarak kediler rüya görür mü sorusunun cevabı evet oluyor. Ancak daha önce de vurguladığımız gibi kedilerin hem uyku sistemi hem de rüya sistemi biz insanlara oranla oldukça farklıdır. 

Kediler Kabus Görür Mü?

Kediler Kabus Görür Mü?

Evet, kediler kabus görebilir. Kedilerin rüyaları biz insanların aksine hayal gücüne değil, gün içerisinde karşılaştıkları olaylara dayanır. Yani kediniz elektrik süpürgesinden korkuyorsa, kabusunda elektrik süpürgesi görmesi muhtemeldir.

Kedilerin rüya döngüsünün insanlarınkine oranla çok daha gerçekçi olduğundan bahsetmiştik. Konu kediler kabus görür mü sorusu olduğunda ise yine kediler ve insanlar arasında farklılıklar bulunuyor. İnsanlar bilinç altına yerleşen şeyleri de kabuslarında görürken kedilerde bu durum yalnızca gün içerisinde yaşadıkları kötü olaylardan ibaret oluyor.

Bu durum aslında evrimsel olarak kedilere büyük bir avantaj sağlıyor. Hayvanların hafızaları biz insanlar kadar gelişmiş olmadığından, geçmişteki olayları zamanla unutabiliyorlar. Korkuların ve tedirginliklerin sık sık rüyalarda tekrarlanması, kedilerin bu olayları unutmaması ve kendilerini bu tehlikelere karşı koruyabilmesini sağlıyor.

Kediler Rüyasında Ne Görür?

Kediler rüyalarında oyuncaklarını, en sevdiği mamayı, diğer bir kedi arkadaşını ya da sevgili sahibini, yani sizi görür. Kedilerin günlük yaşantıları ne kadar kaliteli ve keyifli olursa gördükleri rüyalar da aynı yaşantıları gibi olacaktır. 

Daha önce de bahsettiğimiz üzere kedilerin rüyaları günlük yaşantılarıyla bir hayli bağlantılı ve alakalıdır. Kedinize ne kadar kaliteli bir yaşam sunarsanız, kedinizin gördüğü rüyalar da bir o kadar kaliteli olacaktır.

Kediler rüya görür mü sorusunu yanıtlarken Purina’nın “Do Cats Dream” isimli içeriğinden ve ayrıca bazı bilimsel makalelerden faydalandık.

Yorum Yap!