Türkiye'nin Kedi Rehberi!

Siyam Kedisi Özellikleri ve Bakım Rehberi

Siyam kedisi, görüntüsü itibarıyla oldukça sofistike bir kedidir. Tüylerindeki renk geçişleri ve zıtlıkları onun asil bir cins gibi görünmesine yol açar. Ancak asil görüntüsünün aksine Siyam kedisi aslında oldukça insan düşkünü bir cinstir. Ailesi bellediği kişilere karşı güçlü bir bağ kurma eğiliminde olan bu kediler oldukça konuşkandır. Eğer bir Siyam kedisi sahiplenmeyi düşünüyorsanız onunla uzun sohbetler kurmaya hazırlıklı olmalısınız.

Siyamlar, aile bireylerinden yoğun ilgi bekleyen kedilerdir. Eğer bir Siyam sahiplenecekseniz evinizde onun için bir oyun alanı oluşturmalı ve onu aktif olarak oynatabileceğiniz oyuncaklara sahip olmalısınız. Siyam kedisi ile oyun oynamak hem onun sağlığı açısından faydalı olacak hem de aranızdaki bağı kuvvetlendirecektir.

Siyam Kedisi Cinsinin Tarihi

Siyam kedileri Tayland’da (Eski adıyla Siam) yüzyıllardır bilinmekte ve beslemektedir. Tayland’da keşfedilen eski el yazmalarında bile bu kedi cinsinden bahsedilmektedir ancak bu cins batı ülkelerinde 19. yüzyılın sonlarına kadar görülmemiştir. Batılı insanlar Siyam kedilerini ilk kez 19. Yüzyılda İngiltere’deki Kristal Saray’da gerçekleştirilen kedi şovunda gözlemlediler. İnsanlar değişik kürk yapıları sebebiyle başta bu kedi cinsini pek tasvip etmemiş olsalar da Siyam kedileri bu şovdan sonra soylular arasında oldukça popülerleşti.

1950’li yıllarda Siyam kedileri geleneksel görünümlerinden biraz uzaklaşarak daha ince bir vücut yapısına ve farklı tüy renklerine sahip oldu. Orijinal Siyam kedileri görünüşleri açısından Mısır kedilerine daha çok benziyordu.

1980’li yıllarda modern Siyam cinsinin görünümündeki aşırı değişimlerden ve ortaya çıkan potansiyel sağlık sorunlarından rahatsız olan bir grup Siyam kedisi yetiştiricisi, geleneksel ve modern siyam kedisi profilini oluşturmak amacıyla bir araya geldi. Kurulan bu organizasyona The Traditional and Classic Cat International Registry ( Sonradan bu organizasyonun adı The Traditional Cat Association -Türkçesi Geleneksel Kedi Derneği’dir” olarak değiştirildi) adı verildi.

Siyam kedisi cinsi International Cat Association gibi tüm önemli kurumlar tarafından orijinal bir cins olarak kabul edilmiştir ancak bugün “Siyam Kedisi” olarak adlandırdığımız cins aslında “modern” özellikleri taşıyan cinstir. Bu cinse ek olarak geleneksel Siyam kedisi (İngilizcede Thai cat) de farklı bir ırk olarak kabul edilmiştir.

Ayrıca Balinese, Oriental Shorthair, Havana kedisi, Tonkinese kedisi ve Himalayan kedisinin oluşturulmasında Siyam kedilerinden faydalanılmıştır.

Siyam Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Siyam Kedisi Cinsinin Öne Çıkan Karakteristik Özellikleri

Siyam kedilerini diğerlerinden ayıran en büyük özellikleri düşük çeneleridir. Evet, bazı kedi cinsleri genele oranla çok daha konuşkan olabiliyor ancak Siyam kedileri bu konuda çıtayı arşa taşımaktadır. Bu kediler akıllarından geçirdikleri her şeyi tereddüt etmeden şapşal bir ses tonuyla sizlere iletecek ve istediğini elde edene kadar miyavlamaya devam edecektir.

Siyam kedileri insanlara son derece düşkündür ve insan temasına bayılırlar. Size çok değer verir ve gittiğiniz her yere peşinizden gelirler. Siz herhangi bir yere oturduğunuz anda Siyam kediniz ansızın kucağınızda belirecek ve gece uyurken yanınızda yumuşak bir şey hissedeceksiniz. Evet doğru tahmin ediyorsunuz, Siyam kedileri insanlarla birlikte uyumaya da bayılır.

Siyam Kedisi Atletik ve Zeki Bir Cinstir

Siyam kedileri son derece zeki, atletik ve enerjik bir cinstir. Peşinden koşturabileceği oyuncaklara bayılır ve hobi olarak yüksek noktalardaki raflara tırmanır. Bir Siyam kedisi sahiplenmeyi düşünüyorsanız onun ilgisini çekecek birden fazla oyuncağa sahip olmanız gerekmektedir. Eğer sahip olduğu oyuncaklara karşı ilgisini kaybederse bir sonraki oyuncağı tuvalet kağıtlarınız olabilir. Tüm bunların yanı sıra Siyam kedileri yüksek zekaları sayesinde en etkili şekilde eğitilebilen kedi cinsleri arasında yer alır. Onlara ödüllendirme yöntemiyle birçok hareket ve komut öğretebilirsiniz.

Eğer hayalinizdeki kedi konuşkan bir cins değilse kesinlikle Siyam kedisi sahiplenmemelisiniz. Ancak gün boyu konuşabileceğiniz bir arkadaş edinmek istiyorsanız Siyam kedisi sizin için doğru bir tercih olabilir. Siyam kedileri oldukça sosyaldir ve yalnızlıktan hoşlanmazlar. İş saatleriniz uzunsa ya da sıklıkla okula gidiyorsanız bir yerine iki siyam kedisi sahiplenmek onların açısından çok daha olumlu olabilir.

Siyam Kedileri Diğer Hayvanlarla ve Çocuklarla Anlaşabilir Mi?

Siyam kedisi oldukça sosyal bir yapıya sahip olduğundan diğer kediler ve hatta köpekler ile olağanüstü bağlar kurabiliyor. Enerjik ve atletik yapıları sayesinde köpeklerle bile aktif şekilde oyun oynayabiliyorlar. Yalnız kalmayı sevmediklerinden yoğun bir hayata sahipseniz evinizde siyam kedinizin yanı sıra bir kedi ya da köpek beslemeniz onun açısından çok daha iyi olacaktır. Siyam kedileri çocuklara karşı tolerans gösteren bir cins değildir. Ancak çocuklara Siyam kedilerine nasıl yaklaşılacağı ne nasıl davranılması gerektiği öğretilirse herhangi bir sorun ile karşılaşılmayacaktır.

Siyam Kedisinin Fiziksel Özellikleri

Siyam kedisi masmavi gözleri ve kendine has renk geçişleriyle oldukça asil bir görünüşe sahiptir. İnce vücut yapısı zarafeti yansıtırken vücudunun belirli bölgelerinde bulunan koyu renk tüyler bedeni üzerinde adeta bir aksesuar havası yaratır.

  • Siyam kedisi cinsinin öne çıkan fiziksel özellikleri şunlardır:
  • Küçük ve üçgen şeklinde bir kafa yapısına sahiptir.
  • Tüy renkleri değişiklik gösterse de renk dağılımı genellikle benzerdir.
  • Vücudunun genel yapısı ince ve uzundur.
  • Göz renkleri mavinin en hoş tonlarından oluşur.
  • İnce yapılı patilere ve zarif bacaklara sahiptir.

Siyam Kedisi Fiziksel özellikleri

Siyam Kedilerinin Bakımı Nasıl Olmalı?

Siyam kedilerinin kısa tüyleri onların bakımını büyük ölçüde kolaylaştırır. Siyam kedilerini haftada bir kez taramak yeterli olacaktır.

Genetik mutasyonlar ve soyağacı (atadan aktarılan genler) sebebiyle bazı hastalıklar Siyam cinsinde diğer cinslere oranla daha sık ortaya çıkmaktadır. Siyam kedilerinde en çok gözlemlenen hastalıklar şunlardır:

  • Amiloid: Amiliod adı verilen protein hücrelerinin vücuttaki organlarda birikmesi sonucunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Siyam cinsi kedilerde özellikle karaciğerde gözlemlenir.
  • Astım ve bronşit hastalıkları.
  • Aort darlığı gibi kalp rahatsızlıkları.

Bu gibi sorunlardan dolayı Siyam kedilerinizin ve rutin veteriner kontrollerini aksatmamalısınız. Ayrıca kediler ne yer isimli içeriğimizde kedi sağlığı açısından faydalı olan ve tehlikeli olan yiyecekleri mercek altına alıyoruz. Bu rehberi de inceleyerek kedilerin beslenme alışkanlıkları hakkında bir fikir sahibi olabilirsiniz.

İnsanlarla kurduğu bağ hayran bırakacak türdendir.

Geleneksel kedi görünüşüne aykırı oldukça orijinal bir stili vardır.

Diğer kedilerle, köpeklerle ve çocuklarla iyi anlaşabilir.

Aktif, enerjik ve eğitime açık bir cinstir.

Çok ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalabilir.

Yalnız kaldığında ve yeterli ilgi gösterilmediğinde depresyona girebilir.

Çabucak sıkılabilir ve dikkati hızlı bir şekilde dağılabilir.

Çenesi oldukça düşüktür.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.