nebelung-kedi-cinsi

Nebelung Kedi Cinsinin Özellikleri ve Bakımı

Nebelung, sıklıkla gördüğümüz kedi cinslerine oranla çok daha geç ortaya çıkmış bir cinstir. Bu cinsin mavi rus kedisi cinsiyle akrabalık bağları vardır. Nebelung cinsi kediler; naziklikleri, yumuşak huyları ve aile üyelerine karşı sevgileriyle ön plana çıkarlar.

Nebelung Cinsinin Tarihçesi

Nebelung oldukça yeni bir kedi cinsidir. Bu cinsin ortaya çıkışı sıklıkla gördüğümüz kedi cinslerine oranla çok daha geç gerçekleşmiştir. “Nebelung” kelimesi Almancadır ve anlamı sis yaratığıdır. Evet, Türkçede kulağa pek hoş gelmediğini fark etmiş olabilirsiniz ancak onlara bu isim gümüş ve gri tonlarındaki büyüleyici tüyleri sebebiyle verilmiştir.

1980’li yılların başında Cora Cobb isimli bir hanımefendi, oğluna hediye olarak bir kısa tüylü kedi (Domestic Short Hair) sahiplendi. Oğlunun bu kedisi bir mavi rus kedisi ile çiftleştikten sonra doğan yavru Cora Cobb’un bir hayli ilgisini çekti. Bunun sebebi, bu yavru kedinin oldukça eşsiz bir görüntüye sahip olmasıydı. 1980’li yılların ortasında oğlunun kısa tüylü kedisi tekrar çiftleşti ve yine aynı özellikleri taşıyan bir yavru dünyaya geldi. Cora, bu kediyi de kendi himayesi altına aldı ve bir önceki kedinin de yardımıyla bir çiftleştirme programı başlattı. Bu kedi, fiziksel özellikleri itibarıyla mavi rus kedilerine benziyor olsa da eşsiz tüy yapısı sayesinde farklı bir cins olduğunu kanıtlıyordu. Cora Cobb gerekli başvuruları yaptıktan sonra Nebelung cinsi 1987 yılında Uluslararası Kedi Birliği tarafından resmen tanındı ve yeni bir cins olduğuna karar verildi.

 

Nebelung Cinsinin Eşsiz Karakteristik Özellikleri

Nebelung cinsi kediler, sizi tanıdıktan sonra sizinle gerçekten güçlü bir bağ kurma eğilimde oluyor. Eğer ev içerisinde birden çok kişi bulunuyorsa bu kediler genellikle bir kişiye diğerlerine oranla çok daha fazla yakınlık gösteriyor ve hatta bu kişiyi evin her yerinde takip ediyor.

Bu kediler, tanıdıkları insanlara karşı sevgi dolu ve nazik olmalarına rağmen söz konusu yabancılar olduğunda aynı davranışları sergilemiyor. Evinize çok sayıda misafir geldiğinde kedinizi bulmakta zorlanırsanız hiç şaşırmayın, muhtemelen bir köşeye sinmiş ve ziyaretçilerin gitmesini bekliyordur.

Nebelung cinsi kediler çok nazik ve sakin bir yapıya sahip olsalar da sıra oyun oynamaya gelince en az smokinler kadar aktif oluyorlar. Hem kucağınızda mırıl mırıl uzanacak hem de oyun oynarken tozu dumana katacak bir kedi cinsi arıyorsanız Nebelung sizin için doğru bir tercih olabilir.

Bu kediler kucağınızda yatmaya ve sizin tarafından sevilmeye bayılıyor olsalar da siz evde olmadığınız zamanlarda pek de zorluk çekmiyorlar. İşe ya da okula giderken onu yalnız bırakmanız herhangi bir soruna yol açmayacak ya da kedinizi üzmeyecektir. Bu yönleri itibarıyla apartman yaşantısına oldukça uyum sağlayabiliyorlar.

Nebelunglar da tıpkı diğer kedi cinsleri gibi ortam değişikliğinden hoşlanmazlar ve bu durum onları endişeli hissettirebilir. (Bkz: Kediler neden ortam değişikliğinden hoşlanmazlar)

nebelung-karakteristik-özellikleri

Nebelung Cinsi Diğer Hayvanlarla ve Çocuklarla Anlaşabilir mi?

Nebelunglar diğer kediler, köpekler ve bebekler ile aynı ev içerisinde yaşayabilir. Ancak bunu onlara soracak olursanız pek de tercih edeceklerini sanmıyoruz. Diğer hayvanlarla ya da bebeklerle aynı ev içerisinde yaşarken onlarla bağ kurmayı gerekli görmez ve genellikle onları göz ardı ederler. Bebeklere karşı herhangi bir agresifliği gözlemlenmemiş olsa da yüksek enerjili canlılardan pek haz etmedikleri bilinen bir gerçektir. Yani bu kedi cinsini bebeksiz ve köpeksiz evlerde beslemeniz onun açısından daha iyi olabilir.

Nebelung Cinsinin Öne Çıkan Fiziksel Özellikleri

Nebelung, uzun ve zarif vücuda sahip olan orta boyutlu bir kedi cinsidir. Bu kedileri özel yapan ve onları mavi rus kedisinden ayıran özellikleri, eşsiz tüy yapılarıdır. Bu kedilerin tüy yapılarının tamamlanması doğumlarından itibaren 2 yılı bulabilir. Oldukça uzun bir tüylenme sürecine sahip olan bu cinsin tüyleri, beklemeye değecek cinstendir. Tüyleri oldukça parlak mavi bir renge ve farklı uzunluk ölçülerine sahiptir. Bazı kedilerin tüylerinin uç kısmına doğru gümüş bir renk de gözlemlenebilir. Erkeklerin boyun tüyleri dişilere oranla daha kabarık ve daha fazladır.

Nebelung Cinsi Kedilerin Bakımı Nasıl Olmalı?

Bu kedilerin bakımında özellikle dikkat edilmesi gereken tek nokta, tüylerinin düzenli aralıklarla taranmasıdır. Uzun tüyleri onları çok pofuduk ve çok özel yapsa da taranmadıkları takdirde topaklanabilir ve kedinizin canını yakabilirler. Yaklaşık olarak 2 haftada bir tüylerini tamamen taramanız onun için yeterli olacaktır.

Eğer ilk defa kedi sahipleniyorsanız ve nebelung cinsi kediler ne yer bilmiyorsanız hazırlamış olduğumuz genel beslenme rehberini okuyabilirsiniz. 

Yorum Yap!