mavi-rus-kedisi-özellikleri

Mavi Rus Kedisi Özellikleri ve Bakım Önerileri

Adından da anlaşılabileceği gibi mavi Rus kedisi tüm dünyaya Rusya’dan yayılmış ve mavi tüylere sahip. Evet, tüylerinin aslında mavi olmadığını tüm dünya biliyor ancak kedilerin (ve hatta bazı köpeklerin) tüylerini tanımlamak için mavi rengi kullanılabiliyor. Evcil hayvan literatüründe mavi, siyahın seyreltilmiş ve griye yakın bir tonu için kullanılıyor. Bu kedi cinsinin tam olarak ne zaman ortaya çıktığı bilinmiyor olsa da kayıt altına alınan ilk kedi cinsleri arasında yer aldığı biliniyor. Mavi Rus kedilerinin birçoğu aileler için benzersiz bir üye oluyor. Çocuklarla, bebeklerle, diğer kedilerle ve hatta köpeklerle dahi oldukça yakın ilişkiler kurabiliyor.

Mavi Rus Kedisi Cinsinin Tarihi

Mavi Rus kedisinin Rusya’da tam olarak hangi bölgede ortaya çıktığı bilinmiyor olsa da tüm dünyaya nereden yayıldığı biliniyor. Rusya’nın kuzey batısında yer alan Arkhangelsk (Bu kelimenin İngilizcede karşılığı archangel, Türkçede ise başmelektir) şehri bu kedi cinsinin dünyaya yayılmasındaki en önemli etken olmuştur. Öyle ki bu kedi cinsi 1870’li yıllarda İngiliz soyluları tarafından “Archangel kedisi” olarak adlandırılmıştır.

Carew Cox isimli bir İngiliz kedi sever, 1890’lı yıllarda bu kedi cinsini yoğun olarak İngiltere’ye ithal etmeye ve topluluklara tanıtmaya başladı. Carew Cox, bu cinsi tanımlarken özelliklerinden şu şekilde bahsetti: “Mavi Rus kedilerinin kısa, gümüş ve parlak tüyleri bulunuyor. Büyük kulakları ve geniş göz yapılarıyla ilgi çekici bir surat şekline sahip oluyor. Bu cinsin karakteristik özellikleri, onların oldukça cana yakın bir tür olduğunu ortaya koyuyor.”

Bu tanımı referans alarak mavi rus kedisi 1890’lı yıllardan beri halen aynı özellikleri gösteriyor diyebiliriz. Mavi Rus kedileri, Carew Cox’un etkili tanıtım politikası sayesinde 1912 yılında diğer mavi tüylü kedilerden ayrılarak özgün bir cins olarak tanındı. The International Cat Association ve Can Fanciers’ Association da bu cinsi tanıyan bazı önemli kuruluşlardandır.

Mavi Rus Kedisi Cinsi

Mavi Rus Kedisi Cinsinin Karakteristik Özellikleri

Mavi Rus kedisi; sessizliği, nazikliği ve birazcık da utangaç yapısıyla nam salmış bir kedi cinsidir. Utangaç yapısı yanlış bir fikre kapılmanıza sebep olmasın, evet bu kedi ilk tanışmada biraz utangaç davranabilir ancak size ve evinizin ortamına alıştıktan sonra tüm enerjisini size ayıracaktır. Bu kediler aynı köpekler gibi yakala ve getir tarzı oyunlar oynamaya bayılırlar! Eğer bir mavi Rus kedisi sahiplenmeyi düşünüyorsanız şimdiden evinize bolca yumuşak top ya da fare almanızı tavsiye ederiz. Oynamaktan sıkıldığında ya da enerjisi tükendiğinde ise yatmak için kucağınızı ya da yüksek noktalarda yer alan raf ve benzeri yapıları tercih edecektir. Bu kedi cinsi boş zamanlarında yüksek noktalardan insanları izlemeye bayılır.

Söz konusu misafirler olduğunda ise birçok kedi cinsinin aksine ciddi bir reaksiyon göstermeyecek ve hatta onları göz ardı edecektir.

Mavi Rus Kedisi İdeal Bir Ev Kedisidir

Mavi Rus kedisi de aile içindeki bir kişiye aşırı bağlılık gösterebilir. Eğer kalabalık bir aileniz varsa ve kediniz sürekli sizin kucağınızda uyuyor ya da peşinizde dolanıyorsa, tebrikler! Bu durum sizin seçilmiş bir kişi olduğunuza işaret ediyor. Şaka bir yana mavi Rus kedileri gerçekten de böyle bir bağ kurma eğiliminde oluyor. Evet genelde tüm aile bireylerini çokça seviyorlar ancak bir kişiye özellikle bağlanıyorlar.

Mavi Rus kedisi size eşlik etmeyi ve sizinle oynamayı seviyor olsa da siz işteyken ya da okuldayken gün boyunca siz olmadan da eğlenebiliyor. Genellikle yüksek aktivite seviyesine sahip olan kedi cinsleri siz evde yokken bir şeyleri devirme ya da aşağıya atma eğiliminde olsa da mavi Rus kedileri bu davranışları sergilemeyi tercih etmiyor. Adeta bir Rus balerini edasıyla evin içerisinde dolaşıyor ve genellikle yaşadığı ortama karşı nazik davranışlar sergiliyor.

Bir mavi Rus kedisi sahiplenir ve onunla sıkı bir bağ kurarsanız tıpkı bir papağan gibi omzunuzda duracak bir kediye sahip olabilirsiniz.

Mavi Rus Kedileri Diğer Hayvanlarla ve Çocuklarla Anlaşabilir Mi?

Mavi Rus kedilerinin birçoğu ideal bir aile üyesidir. Diğer kediler ve hatta köpeklerle çok yakın ilişkiler kurabilir, gün boyu onlarla oyun oynayabilirler. Söz konusu bebekler ve çocuklar olduğunda da aynı hassasiyeti ve yakınlığı gösterirler. Ancak her kedi gibi mavi rus kedilerinin de çocuklar tarafından sıkıştırılmamaları gerekir.

Mavi Rus Kedilerinin Öne Çıkan Fiziksel Özellikleri

Mavi Rus kedisi, genel vücut hatları itibarıyla oldukça zarif ve kaslı bir görünüme sahiptir. Uluslarası Kedi Birliği gibi kurumlar, mavi rus kedilerinin az rastlanan türde fiziksel özellikler taşıdığını belirtiyor ve onları bu açıdan Fars ve Siyam gibi doğu cinsleri ile aynı skalaya yerleştiriyor.

  • Mavi Rus kedisi cinsinin öne çıkan fiziksel özellikleri şunlardır:
  • Pürüzsüz ve orta boyutlu bir kafa yapısına sahiptir.
  • Tüyleri parlak ve gümüş – gri rengindedir.
  • Kulakları büyük ve kulaklarının bitiş noktası sivridir.
  • Gözleri yuvarlak ve yeşildir.
  • Boyunları uzun ve zariftir.
  • Bacak yapıları uzun ve incedir.
  • Kuyrukları uzun ancak vücutlarıyla orantılıdır.

Mavi Rus Kedisi Fiziksel özellikleri

Mavi Rus Kedilerinin Bakımı Nasıl Olmalı?

Mavi Rus kedileri kısa tüylere sahip olduklarından bakımları oldukça kolaydır. 1 ila 2 haftada bir kedinizin tüylerini tararsanız hem kediniz daha sağlıklı tüylere sahip olur hem de evinizde uçuşan tüy yığınlarına tanıklık etmemiş olursunuz. Kediden kediye değişmekle birlikte mavi Rus kedisi cinsi genellikle yemek yemeyi oldukça seven bir cinstir. Bu sebepten kedinizin beslenme sıklığı hakkında mutlaka bir veterinere danışmalısınız. Yemeklerini her zaman ölçülü ve günde 2 ila 3 öğüne yayarak vermelisiniz.

İlk defa kedi sahipleniyorsanız ve mavi rus kedileri ne yer bilmiyorsanız hazırlamış olduğumuz genel beslenme rehberini okuyabilirsiniz. Kediler ne yer rehberimizde kediler için sağlıklı olan ve tehlikeli olan yiyecekleri mercek altına aldık.

Mavi Rus Kedileri Alerji Yapmayan Kedi Cinsleri Arasında Yer Alır

Mavi Rus kedileri, sıklıkla alerji yapmayan kedi cinsleri arasında gösterilir. Aslında kedi cinslerinin hiçbirisi anti alerjik değildir ancak bazı kedi cinslerinin alerji sahibi kişiler üstünde aynı etkiyi yaratmadığı görülmüştür. Yani kedilere alerjiniz olsa bile bazı cinsler bu alerjinizi tetiklemeyecektir ve mavi Rus kedisi bu cinslerden biridir.

Yaygın kanının aksine kedi alerjisinin sebebi kedi tüyü değil, kedi kepeği ve kedi salyasıdır. Kedi alerjisi, bazı insanların kedilerin cildinde ve salyasında bulunan Fel D1 proteinine hassasiyet göstermesi sonucunda ortaya çıkar. Herhangi bilimsel bir kanıt bulunmasa da mavi Rus kedisi ve birkaç kedi cinsinin diğer kedilere oranla Fel D1 proteinin daha düşük oranlarda salgıladığı düşünülüyor.

Yorum Yap!