kedilerin-istahi-nasil-acilir

Kedilerin İştahı Nasıl Açılır? İşte 5 Yolu!

Kediler genellikle iştahı yüksek canlılardır. Ancak bazı dönemlerde ve bazı olaylar sonrasında kedilerin iştahları kesilebilir. Kedilerin 12 saatten fazla iştahtan kesilmeleri genelde endişeye neden olur ve tekrar iştahlarının yerine gelmesini beklemek işkence gibi gelebilir. Böyle durumlarla karşılaşıldığında kedi ebeveynleri genellikle “kedilerin iştahı nasıl açılır” Bazı yöntemler kedilerin iştahlarını tekrar kazanmalarına yardımcı olur. Bu yöntemlerden bazılarını aşağıda başlıklarda bulabilirsiniz.

kedilerin-istahi-nasil-acilir

1 – Kedilerin İştahını Artırmak İçin Mamayı Cazip Hale Getirin

Kedinize vereceğiniz yiyeceği pazarlayın, yani yemek için onu heyecanlandırın. Örneğin taze bir konserve açarken kedinin önünde olun ve kedinin konserve açış sesini duymasını sağlayın. Bu arada kedinizin bir şey yerken ya da içerken çıkardığı sesleri taklit edin. Yemeği koyduğunuz kabı kediye yakın ama göremeyeceği bir şekilde koyarak merak uyandırın. Bütün bunlar kedide yemeğin ne kadar güzel olduğu izlenimini bırakacaktır.

2 – Kediniz Yemek Yemediğinde Ona Masaj Yapın

Fiziksel canlanmanın iştah konusunda oldukça yardımı vardır. Kediler hasta olduklarında oyun oynamak istemese bile, biraz üstlerine giderseniz hareketlenmeleri artabilir ve bu da daha aç hale gelmelerini sağlar. Masaj da denenebilecek yöntemlerdendir. Parmaklarınızın ucuyla, kedinizin boynuna, sırtına ve bacak kaslarına yapacağınız masaj, kedideki stresi azaltır ve bu da açlığın tetiklenmesini sağlar. Kemikli ve narin kedilerde de bu yolu denemekten çekinmeyin, bu onların canını acıtmaz.

3 – Kedinizin Güneşe Çıkmasını Sağlayın

Aktif olmayan kedilere ortam değişikliği sağlayın. Camdan baktırın ya da dışarı çıkarın. Bu yöntem de kediler için canlanma ve iştah açma için bire birdir. Aynı ortamda uzun süre kalmak bazı kediler için iştahlarının gitmesinde önemli bir yer tutar.

4 – Taze Et Kedilerin İştahını Açar

Taze et ve balık kokusu kedilerin iştahını büyük ölçüde açabilir. Kediniz özellikle uzun süreler boyunca yemek yemediğinde ona küçük porsiyonlar halinde taze et verebilirsiniz. Ancak bu konuda kesinlikle dikkatli olmanız gerekiyor, çünkü çiğ etler kedilerde parazitlenmeye sebep olabiliyor. Eğer kedinizin aşıları tam değilse ona kesinlikle çiğ et vermemelisiniz. Ayrıca aşılı olsa dahi kedilerinize çiğ et yeme alışkanlığı kazandırmamalısınız. Kediler ne yer ve kediler için hangi yiyecekler sağlıklıdır merak ediyorsanız aşağıdaki bağlantıya tıklayarak ilgili rehberimizi okuyabilirsiniz.

İlgili bağlantı: https://kedirehberi.com/kediler-ne-yer-kediler-nasil-yemek-yer/

kedilerin-istahi-nasil-artirilir

5 – Yemekten Önce Kedilerinize Oyun Oynatın

Kediler birer tatlılık timsali olsa da aslında çok başarılı avcılardır ve iç güdüleri onlara sürekli olarak avlanmalarını söyler. Kedilerin iştahı nasıl açılır sorusunun en güzel yanıtı; “kedilerin iştahı oyun oynayarak açılır”dır. Kediler oyun oynadıklarında potansiyel bir avı kovalıyormuş gibi hissettiklerinden oyun seansı sona erdiğinde kendilerini bir av ile ödüllendirmek isteyebilirler. Yani kedilerinizin iştahı bir türlü açılmıyorsa bunun için en etkili yol muhtemelen hareketli oyun seanslarıdır.

Yorum Yap!