kedileri-lazerle-oynatmak-1.jpg

Kedileri Lazerle Oynatmak Sandığınız Kadar İyi Bir Şey Olmayabilir!

Kediler ve lazerler, ayrı ayrı değerlendirildiklerinde dahi oldukça eğlenceli gözüküyorlar. Kedilerimizi lazerle oynatmaya ve onları lazerin peşinden koşturmaya bayılırız. Peki kediler neden lazeri takip eder? Ya da kedileri lazerle oynatmak güvenli midir? Oldukça tartışmalı bir konu olmakla birlikte kedi davranış bilimcileri kedilerin lazerle oynatılmasını önermiyor.

Kediler Neden Lazerle Oynar? Kediler Lazeri Seviyor Mu?

Bu alanda çalışma yapan kedi davranış bilimcilerine göre standart bir kedi gün içerisinde 8 ile 10 kez içgüdüleri sebebiyle avlanır. Evde beslenen kedilerin avlanmaya ihtiyacı olmasa da bu içgüdü onlarda halen aktiftir. Kedilerinizin oyuncaklarının peşinden deli gibi koşmasına sebep olan şey bu avlanma içgüdüsüdür. Kedilerin lazeri sevmesinin -ki aslında onları avlamak istiyorlar- en büyük sebebi de yine budur. Ama bu noktada sizlere bir soru sorarak kafanızı karıştırmamız gerekiyor: Kedileri lazerle oynatmak onlar için kötü müdür?

kedileri-lazerle-oynatmak-zararlimi

Kediye Lazer Tutmak Tehlikeli Mi?

Söz konusu lazerle kedi oynatmak olduğunda gerçekleşebilecek en büyük problem, kedilerinizin gözünde meydana gelebilecek sağlık sorunlarıdır. Ancak bunun gerçekleşmesi için lazerin kedilerin gözüne gerçekten çok yakın bir mesafeden tutulması gerekiyor. Bunu hiçbir kedi ebeveyninin yapmayacağını tahmin ediyor ve kediye lazer tutmanın doğrudan göze olmadığı sürece tehlikeli olmadığını söyleyebiliyoruz. Peki kedileri lazerle oynatmak neden aslında pek de iyi bir şey değil? Bu doğrudan onların içgüdüleri ile alakalı!

Kedileri Lazerle Oynatmak Zararlı Mı?

Kedinizi lazerle oynattığınızda onda herhangi bir değişiklik gözlemlememiş olabilirsiniz. Ancak uzun vadede bu değişikliklerin sizi epeyce üzeceğini söyleyebiliriz. Lazerler, kediler üzerinde doğrudan zararlı bir etkiye sahip değildir ancak kedilerin lazerle oynama süreci bu zararlı etkiyi ortaya çıkarır.

Kediler, muhteşem birer avcıdır ve içgüdüleri onlara daima avlanmasını söyler. Kedilerin oyun oynamaktaki en büyük mantığı, avlanmaktır. Kedinizi bir olta ya da fare yardımıyla oynattığında çok mutlu olacak çünkü bu oyuncakları fiziksel olarak avlayabilecektir. Ancak aynı durum lazerler için söz konusu değildir.

Her gün 1 saat boyunca kırmızı bir noktayı kovaladığınızı ve onu yakalasanız da tutamadığınızı düşünün. Rahatsız edici değil mi? İşte uzun vadede kediler de aynı bu şekilde hissediyor! Öyle ki uzun süre lazerle oynatılan kedilerde ciddi anksiyete belirtileri dahi gözlemlenmiş.

lazeri-tutamayan-kedi-1.jpg

Kedileri Lazerle Oynatmak Güvenli Bir Hale Getirilebilir Mi?

Bu sorunun cevabı kocaman bir EVET! Kedileriniz lazerle oynamayı çok seviyorsa -ki muhtemelen seviyor-, onu bu oyuncaktan mahrum etmek istemeyebilirsiniz. Kedileri lazerle oynatmak her ne kadar tavsiye edilmese de alınacak bazı önlemlerle bu oyun seansı çok daha güvenli ve sağlıklı bir hale getirilebilir. Gelin tüm bu önlemleri inceleyelim:

  • Lazeri asla doğrudan kedinizin gözüne tutmayın.
  • kedi Lazer oyunları için kedinize zaman tanıyın, gereğinden fazla oynatmayın.
  • Tüm lazer oyun seanslarını fiziksel bir oyuncak ile sonlandırın. Kedilerinizin “fiziksel” olarak avlanmasını sağlayın. Bu onların psikolojisini büyük ölçüde rahatlatacak ve kendilerine olan güvenlerinin artmasını sağlayacaktır.

Bu noktalara dikkat ettiğiniz sürece kedileri lazerle oynatmak oldukça eğlenceli ve en önemlisi sağlıklı olabilir.

Eğer kedi lazeri satın alarak kedinize eğlenceli dakikalar yaşatmak istiyorsanız, şu oyuncak setini öneriyoruz: Petibom lazer oyuncakları
Bu sette hem kedi lazeri hem de fiziksel bir oyuncak bulunuyor. Böylece kedinize uygun şartlarda oyun oynatabilirsiniz.

Eğer kedileriniz için daha farklı oyunlar keşfetmek isterseniz ilgili rehberimize göz atabilirsiniz.

One Response

  1. 6ef63f209ebf81cd174398a1c9310942?s=100&d=mm&r=g Ahmet Deniz
    Posted on 1 Mart 2021

Yorum Yap!