Kedilerde Kızgınlık Dönemi

Kedilerde Kızgınlık Dönemi Hakkında Tüm Bilgiler!

Kedilerde genellikle ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde belli bir süre devam eden doğurganlık dönemi kızgınlık dönemi olarak adlandırılır. Bu dönem doğal bir süreçtir ve üreme içgüdüsü sonucu ortaya çıkar. Kızgınlık dönemi birkaç gün ya da birkaç hafta sürebilirken; dişi kedilerde ortalama 7 gün sürmektedir. Bu dönemde kediler yoğun bir şekilde hormonal değişimler yaşayabilirler ve alışık olmadığınız davranışlar sergileyebilirler. Kedilerin fiziksel hareketlerine yansıyan bu hormonal değişimler kedilere zor anlar yaşatırken sahipleri de bundan etkilenebilir. Doğru yöntemler ve veteriner yardımıyla kedinin kızgınlık dönemini kolaylıkla atlatması mümkündür.

Kısırlaştırılmamış dişi kediler yılda birkaç kez kısırlık dönemine girebilir. Kızgınlık dönemi döngüsü kediden kediye değişmekle birlikte 3-4 hafta arasında gerçekleşir. Döngü sıklığını sıcaklık ve gün ışığı süresi gibi etmenler etkiler. Örneğin; kuzey yarım kürede aydınlık süresinin daha uzun olduğu ocak ve ekim ayları arasında döngüye girerken; tropikal ve sıcak bölgelerde yıl boyunca kızgınlık dönemine girebilir.

kedilerde-kizginlik-donemi-asamalari.jpg

Kedilerde Kızgınlık Dönemi Aşamaları

Kedilerde kızgınlık dönemi genellikle ilkbahar ve sonbahar aylarına denk gelse de farklı dönemlerde de gerçekleşebilir. Bir kedinin kızgınlık dönemi başlangıcı kediden kediye değişmekle birlikte en erken 6. ayda başlar. Bazı kedilerde ise 1 yaşa kadar uzayabilir. Birkaç günden 3 haftaya kadar süren kızgınlık dönemi birçok faktörden etkilenir. Gün uzunluğu, sıcaklık, çevredeki diğer kediler süreci etkileyecektir. Birçok faktörden etkilenen bu dönem 4 aşamaya ayrılır:

Proestrus

Ortalama 1-3 gün süren bu aşamada gerçekleşen karakter değişikliklerinden dolayı fark etmek kolaydır. Kraliçeler yani kısırlaştırılmamış dişi kediler kısırlaştırılmamış erkekleri kendine çeker.  Normalden daha yüksek sesle miyavlar ve çok sevgi dolu davranırlar. Bu aşamada dışa dönük herhangi bir işaret sunmayan dişi kediler erkek kedileri kendilerine çekse de henüz çiftleşmek için izin vermezler.

Östrus

Bu dönemde kısırlaştırılmamış dişi kediler erkek kedileri kendine çeker ve bu defa çiftleşmek için izin verir. Eğer çiftleşme gerçekleşirse bu aşama 7 gün sürerken; çiftleşme gerçekleşmezse 27 güne kadar uzayabilir. Bu aşama dişi kedilerde belirgin birçok davranış gözlenir. Normalden daha yüksek sesle miyavlama, yuvarlanma, sürtünme, kuyruğunu dikleştirme gibi davranışlar östrus aşamasının belirtileridir. Ayı zamanda dişi kedinin iştahında azalma ve normalden daha az yemek yeme gözlenir.

Kızgınlık dönemi dişi kedilerde yumurtaların yumurtalıklardan salınmasını sağlar. Yumurtlamanın gerçekleşmesi ve kedinin hamile kalması için ise bir gün içinde en az dört çiftleşmenin gerçekleşmesi gerekir. Bu sayıyı tamamlayabilmek için dişi kedi birkaç farklı erkek kediyle çiftleşebilir. Bu nedenle de yavru kediler birkaç farklı babaya sahip olabilir. Yumurtlama meydana geldikten ve hamile kaldıktan birkaç gün sonra dişi kedi kızgınlık döneminden çıkar.

kedilerde-ciftlesme-donemi-surecleri.jpg

İlgi Çekme Dönemi

İlgi çekme dönemi kızgınlık dönemleri arasında bir ara dönemdir. Eğer östrus evresinde çiftleşme gerçekleşmezse kısırlaştırılmamış dişi kedi erkek kedilerin ilgisini çekmeye devam eder ancak herhangi bir belirti göstermez. İlgi çekme döneminden birkaç hafta sonra yeniden kızgınlık dönemine girer; proöstrus, östrus ve ilgi çekme dönemi olmak üzere bu döngü çiftleşme mevsimi boyunca devam eder.

Anöstrus

Ülkemizde günlerin kısa olduğu kış aşlarında kediler anöstrus dönemindedirler. Yani çiftleşmeye kendilerini kapatırlar ve cinsel açıdan sakin olurlar. Üreme açısından uyku dönemine giren dişi kedilerde östrus aşaması gerçekleşmez.

Kedilerde Kızgınlık Dönemi Belirtileri Nelerdir?

Bu dönemde meydana gelen hormonal değişiklikler nedeniyle kediler her zamankinden farklı davranabilir. Bu davranışlar kediden kediye değişmekle birlikte genellikle belirgin değişikliklerdir. Eğer bir kedi sahiplendiyseniz kızgınlık dönemi hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir. Çünkü davranışları ne kadar erken fark edip önlem alırsanız kedinizin bu dönemi en kolay ve hızlı şekilde atlatmasını sağlayabilirsiniz. Kedilerde kızgınlık döneminde gerçekleşen bazı değişiklikler aşağıdaki gibidir;

 • Normalde kendini sevdirmekten hoşlanmayan kediniz eğer kızgınlık dönemindeyse size sırnaşıp daha çok ilgi isteyebilir ve hiç olmadığı kadar sevecen davranır.
 • Halı üstünde yuvarlanarak, mobilyaları tırmalayarak veya sürtünerek ilgi çekmeye çalışır.
 • Okşadığınızda içgüdüsel olarak başını öne eğip sırt kısmını havaya kaldırır.
 • İlgi çekmeye çalıştığı için normalden daha yüksek sesle miyavlayabilir.
 • Normalden daha fazla idrara çıkma durumu görülebilir. Hatta idrarını tuvaletine değil, evin farklı yerlerine de yapabilir.
 • Normal zamanda çok iştahlı olan kedinizin iştahında azalma görülebilir. Hatta en sevdiği mamayı bile reddedebilir.
 • Çiftleşecek erkek kedi arayışında olan kedilerin bu dönemde dışarıya olan merakı artar ve kaçma eğiliminde olabilir. Her fırsatta dışarı çıkmaya çalışacağından dolayı kapıları ve camları sıkıca kapattığınızdan emin olmalısınız.
 • Kızgınlık döneminde kediler normalden daha huzursuz olurlar. Çiftleşme gerçekleştiğinde ise tekrar eski haline dönerler.
kedilerde-kizginlik-donemi-belirtileri.jpg

Kediler Kızgınlık Dönemine Ne Zaman Girer?

Her canlıda olduğu gibi kedilerde de olgunlaşma süreleri farklıdır. Bazı kediler 6. ayda olgunlaşırken bazılarının olgunlaşması 1 yaşa kadar sürebilir. Kısırlaştırılmamış dişi kediler yani kraliçe kediler ilk kızgınlık döngüsüne ortalama 8. ayda girer. 13 aylıkken kızgınlık dönemine giren kedi cinsleri de vardır. Kızgınlık döngüsüne ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde girildiği düşünüldüğünde; eğer kedilerin erişkinlik dönemi kış aylarına denk gelirse kızgınlık döngüsünün zamanı da değişebilir. Gün ışığından faydalanma süresinin uzadığı ve havaların ısındığı yaz aylarına denk gelirse daha erken yaşlarda kızgınlık döngüsüne girilebilir.

Yaşlı Kediler Kızgınlık Dönemine Girer mi?

Kediler her yaşta kızgınlık dönemine girer. Ancak belli bir yaştan sonra dünyaya getirdikleri yavrularda çeşitli sağlık sorunları görülebilir. Bu nedenle de kedi yetiştiricileri 5 yaşından sonra kedilerin çiftleşmesine izin vermez. Dişi kedi kısırlaştırılmadığı sürece hayatı boyunca kızgınlık dönemine girebilir ve gebe kalabilir. Bu dönemde genç kediler gibi yüksek ses çıkarma, sürtünme, kaçma eğilimi gösterme gibi davranışlar sergileyebilir. Ancak her yaşta doğurganlık oranı aynı değildir. İleri yaşlarda doğum yapan kedilerin yavruları küçük doğabilir, çeşitli sağlık sorunlarına sahip olabilir. Bu nedenle de ileri yaşlardaki kedilerin kısırlaştırılması doğru olacaktır.

hamile-kedi.jpg

Kedi Çiftleşmesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kraliçe olarak adlandırılan kısırlaştırılmamış dişi kediler cinsel olgunluğa genel olarak 6-12 aylık süreçte erişir. Bu süre yaşam koşullarına, ırklarına, yaşadıkları bölgenin iklimine, sağlık durumuna göre değişiklik gösterir. Sokak kedileri ise safkan ırklara göre daha erken olgunluğa erişir. Dişi kediler erkek kedilerden her zaman daha önce olgunluğa erişir. Ancak her ikisi de 1 yaşına gelmeden çiftleşecek olgunluğa erişmiş olur. Kızgınlık dönemi dişi kediler için kullanılan bir tabirdir. Erkek kediler cinsel olgunluğa eriştikten sonra her zaman çiftleşmeye hazırdırlar. Ancak dişi kediler sadece kızgınlık döneminin östrus evresinde çiftleşmeye izin verir.

Kedi Çiftleşmesi Kaç Gün Sürer?

Dişi kedilerde kızgınlık dönemi 4 aşamada gerçekleşir. 2. aşama olan östrus evresinde çiftleşme gerçekleşir. Bu aşamada hamile kalmak için dişi kedinin 24 saatte 3-4 kez çiftleşmesi gerekir. Gebelik meydana geldiğinde ise kızgınlık belirtileri yavaş yavaş azalmaya başlar. Birden fazla erkek kediyle çiftleşen dişi kediler babaları farklı olan yavrular dünyaya getirir. Bir doğumda dünyaya gelen yavruların birbirinden farklı olmasının nedeni de dişi kedinin çoklu çiftleşme meydana getirmesidir. Bu nedenle safkan kedi yetiştiricileri kızgınlık döneminde dişi ve erkek olmak üzere iki safkan kediyi birkaç gün boyunca bir arada tutarak dişi kedilerin başka erkek kedilerle çiftleşmesine engel olur. Böylece dişi aynı erkek kediyle gebelik için gerekli olan çiftleşme sayısını gerçekleştirir ve böylece safkan yavrular yetiştirilir.

kedi-ciftlesmesi-nasil-olur.jpg

Kedi Çiftleşmesi Nasıl Olur?

Kedilerde çiftleşme dişi kedinin isteği doğrultusunda gerçekleşir. Dişi kedi her ne kadar kızgınlık döneminde olsa da çiftleşmeye izin vermeyebilir ve eşlerini de kendi seçer. Dişi kedi çiftleşmeye hazır hale geldiğinde erkek kedileri kendine çekmek için bazı sinyaller gönderir. Ona yaklaşan erkek kediler arasından seçimini kendi yapar. Erkek kedi dişi kediye yaklaştığında eğer ters bir tepkiyle karşılaşmazsa çiftleşme talebinin karşılık bulduğunu düşünür.

Çiftleşme döneminde dişi kedi lordoz adı verilen özel bir duruşla çiftleşme çağrısı yapar. Bu duruş çiftleşmenin kolaylaşması açısından önemlidir. Çiftleşme esnasında erkek kedi dişi kedinin boynunu ve başını ısırarak yaralanmalara neden olabilir. Tek bir birleşmede yumurtalar aşağı inmediği için gebelik gerçekleşmez. Bir gün içinde gerçekleşen birkaç çiftleşmenin ardından gebelik meydana gelir. Safkan kedi yetiştiricileri çiftleşmenin başarılı bir şekilde gerçekleşmesi için ve safkan yavruların dünyaya gelmesi için farklı yöntemler denerler. Bu yöntemlerin en yaygın olanı ise kısırlaştırılmış erkek kedilerin yumurtlamanın uyarılması için dişi kedilerle baş başa bırakılmasıdır.

Kedi Çiftleşmesi Nasıl Gerçekleşir?

Kedilerde çiftleşme tamamen dişi kedinin isteğine bağlıdır. Çiftleşme döneminde dişiler eşlerini kendileri seçerler ve eğer o izin vermezse çiftleşmenin gerçekleşmesi mümkün değildir. Dişi kedi çiftleşme döneminde bile olsa doğru partner ona yaklaşmadığı sürece çiftleşmeye izin vermez. Çiftleşmeye hazır hale geldiğinde ise çevreye çeşitli sinyaller gönderir ve ona yaklaşan erkek kedilerden en baskın olanını kabul eder. Eğer erkek kedi dişinin kulağını ve başını yaladığında ters bir tepki ile karşılaşmazsa çiftleşme talebinin karşılık bulduğu anlamına gelir.

Birkaç saat süren bir kur sürecinden sonra erkek kedi dişi kedinin ensesini ısırır ve kontrolü ele geçirir. Bu esnada dişi kedinin ensesine ciddi derecede zarar verebilir. Saniyeler içinde gerçekleşen çiftleşme eyleminden sonra erkek kedi dişi kedi sakinleşene kadar pozisyonunu korur. Yumurtaların aşağı inmesi için tek çiftleşme yetmez. Bu nedenle de dişi kedi birden çok kez birleşmeye izin verebilir. Yumurtalar döllenip gebeliğin gerçekleşmesinin ardından dişi kedi yavaş yavaş kızgınlık döneminden çıkarak sakinleşmeye başlar.

kizgin-evcil-kedi.jpg

Evcil Kedilerde Kızgınlığı Önlemenin Nedenleri

Kızgınlık dönemine giren sokak kedileri kolaylıkla partner bulabilirken evcil kediler için durum oldukça farklıdır. Eğer evcil bir kediniz varsa ve kızgınlık dönemine girdiyse kısa sürede bir veteriner hekimden yardım alarak bu durumu atlatmasını sağlamalısınız. Aksi halde bazı olumsuz durumlara hazırlıklı olmalısınız.

 • Kızgınlık dönemine giren dişi kedilerin hormonları aktif hale gelir ve onu bir eş bulmaya teşvik eder. Eş bulma eğilimindeki dişi kedi eğer sürekli kapalı bir ortamda tutuluyorsa her fırsatta evden kaçmaya çalışacaktır. Bu dönemde kapıları ve pencereleri her zamankinden daha dikkatli kapatmaya özen göstermelisiniz.
 • Kediler genel olarak 6. ayda olgunlaşsa da bu yaş çiftleşmek için çok erkendir. Erken dönemlerde hamile kalan dişi kedilerin hem kendi sağlıkları hem de dünyaya getirdiği yavruların sağlığı tehlikeye girebilir. Bu nedenle de genç yaşta kızgınlık dönemine giren kedilerin bu dönemden çıkması sağlanmalıdır.
 • Kızgınlık döneminde evden çıkamayan evcil kedilerde normalin dışında olumsuz davranışlar gözlenebilir. Kediniz bu dönemde daha agresif hale gelir. Strese bağlı olarak kilo kaybı, tırmalama, saldırma gibi davranışlar gözlenebilir.
 • Sokak kedilerinin fazlalığı herkesçe malum! Evcil kedinizin dünyaya getireceği yavruları sahiplenmeyip sokağa bırakacaksanız kedinizin hamile kalmasını önlemelisiniz. Özellikle de safkan olmayan kedilerin üremesini mümkün olduğu kadar engellemelisiniz.
 • Evcil kedilerin her kızgınlık döneminde çiftleştirilmesi mümkün değildir. Kısırlaştırılmayan ve çiftleşmesine izin verilmeyen kedilerde ilerleyen dönemlerde meme tümörü gibi hastalıklar meydana gelebilir. Bu nedenle de evcil kedilerin erken yaşlarda kısırlaştırılması doğru bir tercih olacaktır.

Evcil Kedilerde Kızgınlık Nasıl Önlenir?

Eş bulma konusunda sorun yaşamayan sokak kedileri kızgınlık dönemini daha kolay geçirse de evcil kediler için durum oldukça farklıdır. Her kızgınlık döneminde çiftleştirilmesi mümkün olmayan evcil kedilerin bu durumu atlatabilmesi için çaba sarf etmek gerekir. Evcil kedilerin kızgınlık dönemini kolay atlatmasını sağlamak hatta önlemek için çeşitli yöntemler vardır.

Kedilerin hamile kalmasını önlemenin en kesin yolu kısırlaştırmaktır. Mevcut evcil kedinizin dünyaya getirdiği yavruları sahiplenecekseniz ya da yavru bir kedi sahiplendiyseniz ilk kızgınlık dönemine girmeden önce kısırlaştırmanız gerekir. Kısırlaştırılan kedinin dişilik hormonları devreye girmez ve böylece kedi kızgınlık dönemini yaşamaz. Kedilerin ilk kez kızgınlık dönemine hangi ayda girdiği kesin olmadığı için 6. aydan önce kısırlaştırılmalıdır.

Kedilerin kızgınlık dönemine girmesini engellemek için tercih edilen yöntemlerden biri de hormon enjeksiyonu yapılmasıdır. Östrus döneminde uygulanan hormon enjeksiyonu sayesinde kedinin kızgınlık dönemi belirtileri ortadan kalkar ve çiftleşmek istemez. Ancak uzun vadede kedinin sağlığını etkileyen bir uygulama olduğu için veteriner hekimler tarafından tavsiye edilmez.

Bu uygulamaları tercih etmezseniz kızgınlık dönemine giren kedinizin rahatlamasını sağlamak için onunla bolca ilgilenmelisiniz. Oyunlar oynayıp yorulmasını sağlamalı ve onu uyumaya teşvik etmelisiniz. Vaktini mama yemeyle, oyunla ve uykuyla geçiren kedinizin kızgınlık dönemi belirtileri hafifleyecektir.

Erkek Kedilerde Kısırlaştırma İşlemi

Erkek kedileri kısırlaştırma operasyonuna kastasyon adı verilir. Kısırlaştırılmayan erkek kediler 6. aydan itibaren ergenlik dönemine girer ve çiftleşmek ister. Eğer kedinizin çiftleşmesini istemiyorsanız en kesin yöntem kısırlaştırma işlemidir. 6. aydan itibaren ergenlik dönemine girse de kısırlaştırma işlemini gerçekleştirmek için bedensel gelişimini tamamlaması beklenmelidir. Bu da yaklaşık 10 – 15 ay arası dönemdir.

Erkek kedilerin kısırlaştırma operasyonu dişi kedilerin kısırlaştırma operasyonlarından çok daha kolaydır. Kediniz için endişelenebilirsiniz ancak operasyonun herhangi bir risk taşımadığını ve çok kısa sürdüğünü bilmelisiniz. Hatta gelişen teknolojiyle birlikte operasyonlar dikişsiz yapılmaktadır. Operasyon sırasında erkek kedinin yumurtalıkları alınarak kordonları bağlanır ve kedi aynı gün evine gidebilir. Kısırlaştırma işlemiyle birlikte kedinin kızgınlık dönemi çiftleşme isteğini ortadan kaldırmanın yanı sıra birçok hastalığa yakalanma riskinden de kurtulmuş olur.

kediler-nasil-kisirlastirilir.jpg

Dişi Kedilerde Kısırlaştırma İşlemi

Dişi kediler genellikle 6. aydan sonra kızgınlık dönemine girerler ve çeşitli belirtiler göstermeye başlarlar. Normalden daha yüksek sesle miyavlama, evden kaçmaya çalışma, agresif tavırlar sergileme bu durumun en bariz belirtileridir. Bu durumu kolay atlatmasını sağlamak için kediye hormon ilaçları verilse de, bu kesin bir çözüm değildir ve uzun vadede kedinin sağlığına zarar verebilir. Evcil kedi sahiplerinin yapması gereken en doğru şey ilk kızgınlık dönemine girmeden önce kısırlaştırılmasını sağlamaktır.

Kedi kısırlaştırma işlemi bir operasyondur. Operasyon sırasında kedinin karın bölgesinden küçük bir kesik açılır ve yumurtalıkları alınarak kısırlaştırma işlemi gerçekleştirilmiş olur. Operasyon yaklaşık 3 saat sürer. İyileşme süresi ise 1 haftadır. Dişi kedilere erkek kediler gibi kapalı operasyon yapılamadığı için iyileşme süresi daha uzundur. Bu dönemde kedinize ekstra özen göstermeli, onun sessiz sakin bir ortamda dinlenmesini sağlamalısınız.

Kısırlaştırılan Kedi Kızgınlığa Girer mi?

Kısırlaştırma sonrasında kedisinde garip ya da kızgınlığa benzer davranışlar fark eden pek çok kedi ebeveyni “Kısırlaştırılan kedi tekrar kızgınlığa girer mi?” sorusuna yanıt arıyor. Kısırlaştırılan bir kedinin tekrar kızgınlığa girmesi olağan dışı bir durum olsa da çeşitli sebeplere bağlı olarak bu gerçekleşmesi zor durum, gerçek olabiliyor.

Eğer kısırlaştırma operasyonu başarılı geçtiyse, üreme organlarında bir anormallik yoksa kediler kısırlaştırıldıktan sonra kızgınlığa girmez. Ancak veteriner hekim hatalarından ya da vücut anormalliklerinden dolayı kısır kediler tekrar kızgınlığa girebilir.

Kısırlaştırılmış kedi kızgınlığa girer mi sorusu ne yazık ki tek çırpıda yanıtlanabilecek bir soru değildir. Bazı durumlarda kızgınlık belirtisi sanılan kedi davranışları ile alakalıdır. Aşağıda kısırlaştırılmış kedilerde kızgınlık halinin oluşmasına neden olan belirtileri detaylı olarak okuyabilirsiniz.

kisirlastirilmis-kedilerde-kizginlik-belirtileri.jpg

Kısırlaştırılmış Kedilerde Kızgınlık Belirtilerinin Nedenleri

Kızgınlık dönemine giren dişi kediler miyavlama, saldırgan davranışlar sergileme, evden kaçma gibi belirtiler gösterir. Kısırlaştırma işlemi sonrası ise bu belirtiler tamamen ortandan kalkar. Kısırlaştırma işlemini gerçekleştirmek için en doğru zaman kedinin ilk kızgınlığa girmeden önceki dönemdir. Eğer kediniz kızgınlığa girdiyse bu dönemden tamamen çıkması beklenmelidir. Çünkü kızgınlık döneminde yapılan operasyonlarda aşırı kanama ortaya çıkabilir. Zaten veteriner hekimler de kızgınlık döneminde bu operasyonu yapmayı kabul etmeyecektir. Kısırlaştırma işlemi gerçekleştirilmiş olsa bile bazı kedilerde kızgınlık belirtileri görülebilir. Bunun nedenleri aşağıda belirtilmiştir;

Kalıntı Yumurtalık Sendromu (Ovarian Remnant Sendrom)

Dişi kedilerde kısırlaştırma işlemi iki şekilde yapılır. Operasyon sırasında sadece yumurtalıklar alınabilirken; yumurtalıklarla birlikte rahim de alınmaktadır. Operasyonlar sırasında bilerek ya da bilmeyerek içeride ovaryumun bir kısmının kalması sonucunda kalıntı yumurtalık sendromu ortaya çıkar. İçeride kalan ovaryum dişilik hormonu üretmeye devam eder ve böylece kızgınlık belirtileri görülmeye başlar.

Stump Pyometra (Güdük Piyometra)

Kısırlaştırma operasyonunda rahim alınsa bile karnın içinde ovaryumla birlikte küçük bir rahim dokusu da kalabilir. Bu dokular olduğu sürece hormon salınmaya devam edecektir. Ancak hormon salınımı kediden kediye farklılık gösterir. Kimi kedilerde az miktarda olan hormon salınımı herhangi bir değişikliğe neden olmazken kimi kedilerde de stump pyometra gibi hastalıklara neden olur.

Böbreküstü Tümörleri

Bir kedi kısırlaştırılmış olsa bile eğer böbrek üstü tümörleri varsa hormon üretimi devam eder ve kızgınlık belirtileri görülebilir. Bu duyum yumurtalık kalıntısı ile karıştırılsa da tamamen farklı bir durumdur. Yumurtalık kalıntısı olan kedilerde kızgınlık döngüsü gerçekleşirken; böbrek üstü tümörlerinde bir döngü söz konusu değildir. Sadece bazı belirtiler gözlenir.

Hormona Maruz Kalma

Kullandığınız kremler kısırlaştırılmış kedinizin kızgınlık dönemine girmesine neden olabilir. Bazı kremler östrojen içerir. Öströjen içeren kremleri ellerinize ya da kollarınıza sürdüğünüzde ve kediniz bunu yaladığında östrojen hormonuna maruz kalır. Östrojen kedilerin hormonlarını harekete geçirir ve kızgınlık belirtileri görülmeye başlar. Ancak herhangi bir döngü söz konusu değildir.

Kısırlaştırma öncesi ve sonrası kedinizin genel sağlık durumu ile ilgili lütfen veteriner hekimden yardım alınız. Süreci yakinen takip ederek kedinizi bir süre gözlemleyiniz. Olası fiziksel ve davranışsal değişikliklerde kedinizi derhal veteriner hekime götürmeyi unutmayınız.

Yorum Yap!