Kedilerde Isırma: Kediler Neden Isırır?

Kedilerde Isırma Davranışı: Kediler Neden Isırır?

Özellikle kedilerini elleriyle oynatan kedi ebeveynleri, kedilerde ısırma davranışını anlamlandırmaya çalışıyor ve kediler neden ısırır sorusuna yanıt arıyor. Kedi neden ısırır sorusuna pek çok farklı yanıt verilebilir;

Bizlerle evlerimizi paylaşan kediler; oyun oynamak amacıyla, korktuklarında ya da sinirlendiklerinde sahiplerini ısırabiliyor. Yavru kedilerin ısırması daha yaygın olsa da bu davranış yetişkin kedilerde de sık sık gözlemleniyor.

Özellikle kardeşlerinden ve annelerinden erken ayrılan kediler, sahiplerini ısırdıklarında canlarının acıdığını anlayamayabiliyor. Bu sebepten iki taraf için de tatsız durumlar ortaya çıkabiliyor. Bu gibi tatsızlıkları önlemek için kediler neden ısırır ve bu durum nasıl önlenir öğrenmek istiyorsanız; hemen şimdi alt başlıkları incelemeye başlayabilirsiniz.

Kediler Neden Isırır?

Isırmak ve tırmalamak kedilerin genel savunma mekanizmalarından biridir. Ancak kediler ısırma eylemini sadece kendilerini savunmak için değil; aynı zamanda kendilerini ifade etmek için ve iletişim aracı olarak da kullanabilir.

Kediler neden ısırır sorusu söz konusu ev kedileri olduğunda birkaç basit başlığa indirgenebilir. Ancak yine de kedilerin genelinde ısırma olayına dair kısa bir parantez açmak gerekebilir; kediler doğuştan avcıdır. Kediler çok küçük yaşta anneleri ve kardeşleriyle oyun oynayarak avlanmayı öğrenir.

Kediler neden ısırır sorununun en yaygın sebepleri aşağıdaki gibidir;

 • Aşırı uyarılmaya bağlı ısırma (Aşırı fiziksel temas durumu; sevmek, kucağa almak ve mıncıklamak gibi)
 • Sert ve hırçın oynamaya bağlı ısırma
 • Korku, acı ve strese bağlı ısırma
 • İletişim kurma amaçlı ısırma

Kediler Neden Isırır?

Aşırı Uyarılma Durumuna Bağlı Olarak Kedilerde Isırma

Kedinizi sevmek sizin için mükemmel bir eylem, biz de kedilerimizi severken aynı şekilde hissediyoruz. Ancak kediler her zaman bizimle hem fikir olmayabiliyor; bu sebepten kedilerin ilgiden sıkıldığını anlamamızı sağlayacak olan çeşitli işaretleri tanımamız gerekiyor. Birçok kedi ebeveyni bu işaretleri tanımadığından, kedilerinin onları ısırmadan önce yaptıkları uyarı işaretlerini fark edemiyor. Bunun sonucunda kedi ebeveynleri kediler niye ısırır anlamaya çalışıyor.

 Kedinizi severken ve onunla fiziksel temasa geçerken şu işaretlere dikkat edebilirsiniz;

 • Kuyruklarını ya da derilerini kasmaları
 • Kulaklarını düzleştirmeleri ve arkaya yatırmaları
 • Göz bebeklerinin büyümesi
 • Kafalarını ya da gözlerini elinize doğru yöneltmeleri
 • Vücudunun kasılması ve gerilmesi
 • Bıyıklarının öne doğru kıvrılması

Bütün bu işaretler kedilerinizin çok fazla mıncıklanmaktan ya da ilgiden rahatsız olduğunu ve sevilmeye ara vermeye ihtiyacı olduğunu belirtir. Birçok kedi için aşırı sevilme ve okşanma hareketleri tetikleyici olabilir. Daha sonrasında ise onları sakinleştirmesi ve normal hareketlerine geri dönmesi zor olabilir.

Ayrıca birçok kedi ısırma aşamasına geçinceye kadar pek çok farklı uyarı sinyali gösterir. Kedinizin bu hareketlerine dikkat ederseniz ve onun sevileceği süre miktarını kendisinin ayarlamasına izin verirseniz ısırılma şansınız azalacaktır.

Kedi Niye Isırır?

Kedinin Sert ve Hırçın bir Şekilde Oynaması ve Isırması

Kediler neden ısırır sorusunun yanıtlarından birisi de kedinin sert ve hırçın bir şekilde oynamaya alışmış olmasıdır. Sert oynama davranışı, daha çok yavru veya genç olan evin tek kedilerinde görülüyor. Genellikle kardeşlerinden çok ufakken ayrılan kedilerde bu davranışa daha sık rastlanıyor. Bu davranış biçimi, kedinizin size pusu kurduktan sonra siz yürürken elinize ya da ayağınıza birden atlaması ve ısırması şeklinde de gözlemleniyor. 

Yavru bir kedi kardeşleriyle veya arkadaşlarıyla oynarken zaman içerisinde birbirlerine nasıl davranmalarını gerektiğini öğrenir. Güreşerek ve cırlayarak oynayan iki yavru kedi, birbirlerine hangi oranda diş ve pençe geçirmelerini gerektiğini ve ne kadarını tolere edebildiklerini öğretir. Eğer bir yavru bu edinimi kazanamazsa ısırma kısıtlamalarını insanlardan öğrenmek zorunda kalır.

Hırçınlığa Bağlı Gerçekleşen Kedilerde Isırma Davranışı Nasıl Önlenir?

Genç kedinizin ısırarak oynama alışkanlığıyla şu şekilde baş edebilirsiniz;

 • Kedinizi elinizle oynatmaktan kaçının. Yavruyken kedinizin karnıyla elinizle oynamak, elinizi ufak ufak ısırması ve tekmelemesi size sevimli gelebilir. Fakat büyüdüğünde aynı davranış artık sizin için o kadar da sevimli olmayacaktır. Eğer kediniz elinizi dişlemeye ısrarcı olursa bu davranışını peluş bir oyuncağa yönlendirebilirsiniz. Bu sayede kedinizin eliniz yerine oyuncağı ısırmasını sağlayabilirsiniz.
 • Hırçınlığa bağlı olarak kedilerde ısırma davranışı genellikle kazanılmış bir davranış olarak ortaya çıkıyor. Kediler bu davranışı özellikle yavruluk dönemlerinde benimseyebiliyorlar. Bu konuda atabileceğiniz en iyi adım, kedinizle asla sert bir şekilde oynamamak olacaktır. Kedinizin göbeğiyle oynamayı ya da elinizle güreş tutmayı çok seviyor olabilirsiniz; yavruyken bu davranışlar çok tatlı olsa da kediniz büyüdüğünde kedilerde ısırma davranışının temel sebeplerinden birisi olacaktır.
 • Eğer ısırılırsanız, dayanabildiğiniz kadar sabit durun ve tepki vermeyin. Elinizi yavaşça arkanıza koyun ve ayağa kalkın. Kendinizin bu davranışını tamamen görmezden gelin ve ilgi odağını bir oyuna yönlendirin. Mesela tüylü bir kedi oltasına. Gerektiğinde bu davranışı tekrarlayın.
 • Bazı kediler tiz tonlardaki acıma sesini (ahh! Ayy! vb.) tanıyabiliyor. Bu ses yavru kedilerin oynarken birbirlerinin canını acıttıklarında çıkardıkları sese benzer bir ses olabiliyor.

Çoğu sert oynayan kediler bu davranışı hayal kırıklığından ve sıkıntıdan da sergileyebiliyor. Günlük rutininize bir sabah bir de akşam olmak üzere günde iki kez 15 dakikalık bir oyun saati eklemek harikalar yaratabilir. 

Evinize kedi zeka oyuncakları, kedi ağaçları ve kedi tünelleri gibi eşyalar ekleyerek, evinizi kediniz için daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Kediler çeşitliliği sever. Bu yüzden sürekli aynı oyuncakları aynı anda önüne sunmayın. Onun yerine oyuncakları dönüşümlü şekilde kullanarak kedinizin ilgi odağının sizden uzaklaşmasını sağlayabilirsiniz. 

Kedilerde Hırçınlığa Bağlı Isırma

Korku, Acı ve Strese Bağlı Kedilerde Isırma Davranışı

Kediler neden ısırır sorusuna verilebilecek yanıtlardan birisi ise korku acı ve stres olmaktadır. Kedinizin veterinerdeyken daha farklı davrandığını fark ettiniz mi? Evinizdeyken adeta bir melek olan yavrunuz, siz onu taşıma kutusuna koymaya çalışırken terör estirmeye başlayabilir. Elbette bu davranış kedinizin kasıtlı olarak yaptığı bir şey değildir. Tam tersi bunu korktuğu için yapar.

Eğer kedinizi bilmediği ya da korkacağı bir duruma sokarsanız sizi ısırmaya daha meyilli hale gelirler. Eğer yakın zamanda taşınacak ya da ailenize bir bebek katılacaksa; bu gibi ciddi değişiklikler söz konusu olduğunda kedinizi mutlaka daha önceden bu durumlara hazırlamalısınız. Her ne kadar bunlar kadar büyük olmasa da veteriner ziyaretleri de kedinizin önceden hazırlanması gereken durumlardan birisi olabilir.

Aşağıdaki maddeleri takip ederek kedilerinizi stresli durumlara önceden hazırlayabilir ve bu dönemlerinin daha yumuşak geçmesini sağlayabilirsiniz;

 • Evde küçük çocuğunuz varsa kedilere nasıl yaklaşılması gerektiğini öğretin. Eğer çocuğunuz kedinizle sert oynuyorsa, onu kovalayıp köşelere sıkıştırıyorsa veya arkasında her çocuğun yapabileceği gibi bağırarak koşturuyorsa kediniz baskı altında hissettiğinden ısırması muhtemeldir. Bu tarz durumları önlemek için kedinizin kendine ait, sığınabileceği güvenli bir alan oluşturmaya özen gösterin. Ayrıca çocuklarınızın ve evinizi ziyaret eden diğer insanların kedinizi bu alanda rahatsız etmemeleri gerektiğini öğretin.
 • Eğer kediniz veterinere gideceği zaman yaygara koparıyorsa, kedinize taşıma kutusunun onun düşmanı olmadığını öğretmeye çalışın. Kedinizin taşıma kutusunu evde en çok vakit geçirdiği alanlardan birine kapağı açık bir şekilde yerleştirin. İçerisine güzel, yumuşak bir battaniye ve lezzetli ödül mamaları koyarak kedinizi taşıma kutusuna alışmaya teşvik edebilirsiniz. Çok yakın zamanda kediniz taşıma kutusunun kötü bir şey olmadığını öğrenecek ve içine girerken de zorluk çıkarmayacaktır.
 • Eğer kediniz sizi alışılmadık şekilde birden ısırmaya başladıysa büyük ihtimalle canı acıdığı için yapıyor olabilir. Kediler acılarını gizlemekte oldukça ustadırlar. Bu sebeple de canlarının acıdığına dair pek de bir belirti göstermeyebilir. Eğer davranışlarında bu tarz bir değişiklik görürseniz mutlaka veteriner hekiminize başvurun.
 • Bir kedi ebeveyni olarak kedinizin ihtiyaçlarının farkında olmanız gerekmektedir. Kediniz, sürekli saklanıyor, aşırı yalanıyor, kumuna tuvaletini yapmıyor, tıslıyor ve hırlıyorsa ve ısırmaya çalışıyorsa büyük stres altında demektir. Eğer kediniz sizi ısıracak kadar stres altındaysa, bir kedi davranış uzmanına ya da veteriner hekiminize başvurmanız gerekmektedir.

Okuma Önerisi: Catnip Nedir? Ne İşe Yarar?

Kediler Korktuklarında Isırabilirler

Kedilerde İletişim Kurma Amaçlı Isırma Davranışı

Kedilerin iletişim kurma şekli, kediler neden ısırır sorusunun yanıtlarından biri olabilir. Son olarak kediler ısırma huyunu bir iletişim aracı olarak kullanabilir. Özellikle ilginizi çekmeye çalışırken kullanırlar. Bu tarz ısırıklar genelde oldukça hafiftir ve canınızı pek acıtmaz. Kediniz siz onu sevmeyi bıraktığında daha sevmenizi istediğinde yapıyorsa bunu “aşk ısırığı” olarak da düşünebilirsiniz. Kediniz sizi cimcikliyorsa onu sevmeye devam edin emin olun o ısırağa değecektir. Kedinize istediği ilgiyi gösterin ve onu birazcık şımartın.

Eğer kedinizin ısırması iletişim kurmaktan çok rahatsız edici bir davranışa dönüştüyse çözümü kolay! Kedinizi görmezden gelin, ayağı kalkın ve oradan uzaklaşın. Kediniz sakin bir şekilde oturup sizi ısırmazsa, ona istediği ilgiyi gösterip bu davranışını ödüllendirin. 

Kediler Neden Isırdıktan Sonra Yalar?

Yavru Kedilerde Isırma Davranışı: Yavru Kediler Neden Isırır?

Yavru kediler neden ısırır sorusu da pek çok kedi ebeveyni tarafından aratılan, yaygın bir soru ve bir problemdir. Yavru kediler oyun oynamayı çok severler ve bitmek tükenmek bilmeyen bir enerjileri vardır. Bazen bu enerjilerini nasıl yönlendireceklerini bilemeyebilir ve oyun oynamak amaçlı sahiplerini ısırabilirler. Bu davranışı kardeşleriyle sosyalleşirken öğrenirler. Bazen oyun sırasında birbirlerinin sabırlarını zorlarlar ve bu aktiviteyi ısırmalı tırmalamalı bir oyuna dönüştürürler. İşte tam da bu sebepten ötürü özellikle annesinden ve kardeşlerinden erken ayrılmış kediler bu davranışları sizin üzerinizde de deneyebilir.

Yavru Kediler Neden Isırır?

Yavru Kedilerde Isırma Davranışı Nasıl Önlenir?

Yavru kedilerde ısırma sık sık rastlanan ve olağan bir durumdur. Yavru kedinizin ısırmasını önlemek amacıyla ona enerjisini yönlendirebileceği oyuncaklar alın ve kendinize bir oyun saati belirleyin. Düzenli aralıklarla her gün en az 60 dakika onunla oynayarak enerjisini atmasını sağlayın. Ayrıca sizi ısırdığında canınızın acıdığına dair ince sesle bir tepki vererek (Ayy! Ah! vb.) canınızın acıdığını ona öğretmeye çalışın.

Sizi ısırmaya ısrarcı bir şekilde devam ederse; ona o anda ilgi göstermeye bırakın ve yanından uzaklaşın ve biraz zaman geçtikten sonra oyuncakla oynatmaya başlayın. Daha sonra sakinleştiğinde ve sizi ısırmadığında onu ödüllendirin. Ayrıca yavru kediler dişleri yeni çıktığı bir dönemdeyse dişleri kaşındığı için de sizi ısırıyor olabilir. Kedinize dişlerini kaşıması için özel yavru kedi oyuncakları satın alarak bu durumu düzeltebilirsiniz.

Tüm bunlara rağmen hala ısırmalar devam ediyorsa, daha önce de bahsettiğimiz gibi yavru kedileriniz canları acıdığı için, stres altında olduğu için ya da psikolojik nedenlerden ötürü bu davranışı sergiliyor olabilir. Böyle bir durumdan şüpheleniyorsanız önce yavru kedinizin davranışlarını gözlemleyin ve ardından veteriner hekiminize başvurun.

Yavru Kedilerin Isırma Huyu Nasıl Geçer?

Özet: Kedilerin Isırması Nasıl Engellenir?

Kedilerde ısırma davranışının çok doğal olduğunu ve pek çok farklı hususa bağlı olarak gerçekleşebileceğini artık biliyorsunuz. Çok fazla başlık bulunduğundan, kedilerin ısırması nasıl engellenir sorusuna dair kısa bir özet geçmek istedik:

 • Kedinizi Ellerinizle Oynatmayın: Yavruluktan itibaren kedilerinizi elleriniz ile oynatırsanız, eliniz artık kedileriniz için size ait bir organ değil; bir oyuncak gibi görünecektir. Oyun seansları için kedi oltası benzeri oyuncakları tercih edin.
 • Kedinizi Aşırı İlgiye Boğmayın: Her kedi sevilmeyi sever, ancak bunun bir sınırı vardır. Kedinizin ne zaman ilgiden sıkıldığını anlayın ve onun belirlediği sınırları aşmayın.
 • Kedinizle Sert Bir Şekilde Oynamayın: Kedinizin göbüşünü sağa sola sallamak ya da elinizle kedinizi güreşe tutmak çok keyifli olabilir. Ancak bu oynayış şekli, kedilerin kardeşleriyle oynayış şekline benzer. Kediler canlarının yandığını ciyaklama benzeri seslerle belirttiğinden, sizin canınızın yandığını çoğu zaman anlamazlar.
 • Kediniz Stresli Olduğunda Onu Zorlamayın: Kedilerde ısırma davranışı özellikle strese bağlı olarak görülebilir. Eğer kediniz stres altındaysa ve bunun sebebini biliyorsanız (Yani herhangi bir müdahale gerekmiyorsa.) kedinizi keyiflendirmek için onu zorlamayın. Stresten kurtulana kadar saklanmak istediği yerde kalmasına izin verin.
 • Kedinizi Oyuncaklara Alıştırın: Kedilerde ısırma davranışını engellemenin en iyi ve en etkili yolu; el ve ayak benzeri uzuvlarınızın oyuncak olmadığını kedinize öğretmektir. Bunun için oyun seanslarınızda her zaman oyuncak bulundurduğundan ve kedinizi elleriniz ile oynatmadığınızdan emin olun.

Kedilerin Isırması Nasıl Engellenir?

Kedinizi Sizi Isırdığı İçin Onu Cezalandırmayın!

Artık kediler neden ısırır ve yavru kedilerde ısırma davranışı gibi konuların temel sebeplerini bildiğinize göre içeriğimizi kısa bir not ile sonlandırabiliriz.

Kediler sebepsiz yere sizi ısırmazlar. Mutlaka altında yatan bir sebep bulunur. Kediniz sizi oyun oynamak veya iletişim kurmak amacıyla, stres altında kaldığı, fizyolojik ya da psikolojik bir rahatsızlığı olduğu için de ısırabilir. Tüm bunlara ek olarak kedinizi sizi ısırdığı için cezalandırmak asla önerilmemektedir.

Bu durumu olabildiğince sakin karşılamanız ve yangına körükle gitmemeniz gerekmektedir. Araştırmalar; kedileri davranışlarından dolayı cezalandırmanın, bağırmanın, su fışkırtmanın, ensesinden kaldırmanın ve kedinize fiziksel olarak şiddet göstermenin asla işe yaramadığını ve kedinizin bunu anlam veremeyeceğini göstermektedir. 

Kedinizin ısırma davranışıyla ona uyguladığınız ceza arasında bağlantı kuramayacağı gibi bu durum sadece korkmasından ve gerilmesinden başka bir şeye yaramayacaktır. Yapmanız gereken tek şey; olumsuz davranışlarını görmezden gelmek ve iyi davranışlarını ödüllendirmektir. Olumsuz vereceğiniz herhangi bir tepki kedinizle olan ilişkinizi zedeleyecektir. Kedinizin sizi neden ısırdığını anlamak için öncelikle davranışlarını iyi bir şekilde gözlemlemeli ardından da altında yatan sebepleri araştırmak ve çözüme ulaştırmak için veteriner hekiminize başvurmanız gerekmektedir.

Kediler neden ısırır isimli içeriğimizin üretiminde veteriner hekimler tarafından oluşturulan makaleler ve üniversite araştırmaları kaynak alınmıştır. Kaynakları aşağıda bulabilirsiniz.

Kaynaklar:
https://www.vet.cornell.edu/departments-centers-and-institutes/cornell-feline-health-center/health-information/feline-health-topics/feline-behavior-problems-aggression
https://www.vetfolio.com/learn/article/hissing-scratching-biting-marking-how-can-we-work-with-aggressive-cats
Behavioural development in the cat. In Turner DC, Bateson P (eds): The Domestic Cat: The Biology of its Behaviour

Kediler Neden Isırır? - Sık Sorulan Sorular

Isıran Kedi Nasıl Eğitilir?

Evcil kedilerin ısırma davranışı içgüdüsellikten ziyade edinilmiş bir davranıştır. Isıran kedileri eğitmek için öncelikle oyun seanslarında kesinlikle kedinizi ellerinizle oynatmamalı ve oyuncaklardan yardım almalısınız. Kediniz sizi ısırdığında tok bir ses ile "Ah, Ay!" benzeri tepkiler vererek canınızın yandığını kedinize anlatmalısınız.

Kediler Neden Isırır ve Yalar?

Kediler neden ısırır ve yalar sorusunun birden fazla cevabı vardır;
1 - Aşk Isırığı: İngilizcede Love Bite olarak anılan aşk ısırığı, kedilerin dişlerini geçirmeden hafifçe gerçekleştiği ısırma eylemidir. Kediler aşk ısırığından sonra çoğunlukla ısırdığı yeri yalar.

2 - İlgiden Sıkıldığını Belli Etmek: Kediler bizimle kelimeler aracılığıyla iletişim kurmadığından, çoğu zaman vücut dillerini kullanacaklardır. Eğer kediniz ilgiden sıkıldıysa sizi ısırıp hemen ardından yalayabilir. Bu muhtemelen şu anlama gelecektir; "Lütfen beni sevmeye biraz ara ver, ama seni hala seviyorum"

3 - Oyuna Davet Etmek: Eğer kediniz için vakit oyun vakti ise; elinizi ısırdıktan sonra hemen yalayabilir. Yani bu hareketi sizi oyuna davet etmek için yapabilir.

Kediler neden ısırır ve yalar sorusunun temel 3 cevabı bunlar olsa da daha farklı davranışlara da bağlı olabilir.

Kediler Neden Ayakları Isırır?

Kediler doğuştan avcıdır. Özellikle yavru kediler için hareket eden her şey bir av klasmanındadır. Kediler yavruyken anneleri ve kardeşleriyle oyun oynarken ısırma davranışını, yani aslında avlanmayı öğrenirler. Eğer kediniz annesinden ve kardeşlerinden çok erken ayrıldıysa bu davranışı içgüdüsel olarak ellerinizi ve ayaklarınızı ısırarak gerçekleştirebilir.

Kediler Neden Isırarak Oynar?

Kediler birbirleriyle ısırarak oynar. Bu oldukça normal bir durumdur, ancak kediniz sizinle de ısırarak oynuyorsa; bu bazı şeyleri yanlış yaptığınız anlamına gelir. Oyun seanslarında kesinlikle ellerinizi kullanmamalı ve kedinizi oyuncaklarıyla oynatmalısınız.

Yorum Yap!