Kediler Neden Soğuk Yere Yatar?

Kediler Neden Soğuk Yere Yatar?

Kediler neden soğuk yere yatar sorusu pek çok kedi ebeveyni tarafından internette araştırılan, ancak doğrudan veterinere sorulmadığı sürece yanıt alınması pek de mümkün olmayan bir sorudur. Kedilerin yumuşak ve rahat yataklar yerine soğuk ve sert zeminleri tercih etmesi biz kedi ebeveynlerine garip gelse de aslında kedilerin bunu yaparken belirli bir amacı vardır.

Kedinizin pofuduk yatağı dururken soğuk zeminde uzanması çoğu zaman korkutucu bir şeye işaret değildir. Genellikle bunu çok basit şeyler için yaparlar. Ancak bazı durumlarda bu davranış bir rahatsızlığın habercisi de olabilir. Tam olarak bu sebepten; kedinizin neden soğuk zemini tercih ettiğini anlamalı ve davranışlarını takip etmelisiniz. Aşağıdaki başlıkları inceleyerek kediler neden soğuk yere yatar sorunuza yanıt alabilirsiniz.

Kediler Neden Soğuk Yere Yatar?

Kedilerin soğuk yere yatmasının temel sebebi; vücutlarını serinletmek istemeleridir. Kediler çok sıcakladıklarında yatmak ve serinlemek için evlerin en çok hava akımına sahip olan noktasındaki soğuk zemini tercih eder. Kedilerin soğuk yere yatmaları çoğu zaman sıcaklık ile bağlantılıdır.

Az önce de bahsettiğimiz gibi kedilerin yatmak için soğuk yerleri tercih etmelerinin temel sebebi, ortam sıcaklığıdır. Yaz ya da kış fark etmeksizin ev sıcaklığı 23 – 25 dereceyi geçtiğinde, kedilerin çoğu serinlemeye ihtiyaç duyacaktır. Norveç orman kedisi ya da Nebelung gibi uzun tüylü kedilerde bu ihtiyaç daha da artabilir. Özellikle yaz aylarında kediler kumaşlı – tüylü yatakları yerine soğuk zeminleri tercih edebilirler. Bu hareketi serinlemek için yapan kediler genellikle yere en çok temas edebilecekleri şekilde yatarlar. Soğuk zemin ile vücutlarının maksimum oranda temas etmesini sağlayarak daha hızlı serinlemeyi amaçlarlar.

Ancak bazı durumlarda, kedilerin soğuk zemine yatma ihtiyacı bir hastalık ya da rahatsızlığın belirtisi olabilir. Bu durumda yapabileceğiniz en iyi şey; kedinizin davranışlarını gözlemlemek ve bu hareketi rahatsızlığa bağlı olarak yaptığından emin olmaktır.

Kedim Neden Soğuk Yere Yatıyor

Kedim Soğuk Yere Yatıyor, Hasta Mı?

Az önce de bahsettiğimiz gibi kedilerin soğuk zemine yatması bazen çeşitli rahatsızlıkları ya da hastalıkları işaret edebilir. Aşağıdaki maddeleri inceleyerek kedinizde bu davranışlardan biri ya da birden fazlasının olup olmadığını gözlemleyebilirsiniz:

  • Yaşlılık: Kedilerde yaşlılığa bağlı olarak eklem yangısı ya da kireçleme görülebilir. Yaşı büyük kediler bu gibi durumlarda yumuşak zeminler yerine sert ve özellikle soğuk zeminleri tercih edeceklerdir. Sert zemin, eklem ağrılarını hafifletmek için etkili bir çözüm yolu olduğundan bu davranış kediler tarafından gerçekleştirilebilir.
  • Pire: Eğer kedinizin çok fazla piresi varsa – ki kediniz bunların pire olduğunu anlayamayacaktır – canının yandığını düşünerek kendini sık sık soğuk zeminlere bırakabilir. Zeminden gelen soğuk etki, pire ısırıklarının acısını hafifletecektir. Eğer kediniz çok sık kaşınıyorsa ve yatmak için soğuk zeminleri tercih ediyorsa; kedinizin piresi olup olmadığını kontrol etmelisiniz.
  • Cilt Sorunları: Kedilerin soğuk zeminlerde yatmalarına sebep olan bir diğer sorun ise cilt rahatsızlıklarıdır. Cilt sorunları kediler için oldukça rahatsız edici ve başa çıkması zor rahatsızlıklardır. Ciltteki soruna bağlı olarak kedilerin kendilerini kaşıma oranı da artacağından, vücutlarında çeşitli yaralanmaların görülmesi dahi mümkündür. Eğer kedinizin cilt sorunu var ise kediniz sık sık soğuk yere yatarak acısını hafifletmeye çalışacaktır.
  • Ateş: Kedilerde parazit ya da enfeksiyonlar, vücut sıcaklıklarının artmasına ve ateşlenmelerine sebep olabilir. Kedilerin bu durumda soğuk zeminlerde yatmayı tercih ettiği sıkça görülür.

Okuma Önerisi: Kedilerin Ateşi Nasıl Ölçülür?

Görüldüğü üzere kedilerin soğuk yere yatması ev sıcaklığına ya da doğrudan onların sağlığını tehdit eden rahatsızlıklara işaret ediyor olabilir. Ancak veteriner hekimlerin gözlemlerine göre, kedilerin yatmak için soğuk yerleri tercih etmelerinin başka bir sebebi daha var; yaşlılık.

Kediler yaşlandıklarında kemik sağlığı eskisi kadar iyi olmadığından, dengede durmakta güçlük çekebilirler. Özellikle yumuşak zeminler, yani yatak benzeri pofuduk eşyalar, yaşlı kediler için ideal olmayabilir.

Eğer kediniz sık sık soğuk zeminlere yatıyor ve farklı davranışlar sergiliyorsa, zaman kaybetmeden veteriner hekiminize danışmanız alabileceğiniz en iyi ve en sağlıklı aksiyon olacaktır. Kediler, rahatsızlıklarını ve hastalıklarını saklamakta oldukça ustadır. Kedinizin bir hastalığa sahip olup olmadığını anlamak için onu yakından takip etmelisiniz.

Bu içeriğin üretilmesinde bir Justanswer.com’un Veterinere Sor bölümünde yayımlanan “Kedim neden yatağı yerine soğukta yatmayı tercih ediyor?” isimli veteriner yanıtından yararlanılmıştır. 

Yorum Yap!