Kediler Neden Kendini Yalar?

Kediler Neden Kendini Yalar? İşte 5 Sebebi!

Eğer ilk defa bir kedi sahiplendiyseniz ya da ilk defa kedili bir ortamda bulunuyorsanız, kedilerin kendini çok fazla yaladığını ve günlerinin büyük bir kısmını kendilerini yalayarak geçirdiğini görmüş olabilirsiniz. “Kediler neden kendini yalar?” sorusu tam olarak bu sebepten bir hayli fazla kişi tarafından sorulur.

Kedilerin kendilerini yalama özelliği, adeta doğuştan gelen bir şeydir. Tabii ki de doğdukları anda kediler kendilerini yalamazlar, ancak anneleri yalar! Anne kediler yavru kedilerini temizlemek, tuvalet ihtiyaçlarını gidermek, emmeye teşvik etmek ve rahatlık sağlamak için onları yalar. Yavru kediler yaklaşık 4 haftalık olduktan sonra kendilerini yalamaya başlarlar. 4. haftadan sonra ise diğer kardeşlerini ve annelerini yalamaya başlarlar. Yani kediler neden kendini yalar sorusunun birden çok cevabı var, tüm bu nedenleri öğrenmek isterseniz hemen aşağıdaki başlıkları inceleyebilirsiniz. Kedi Rehberi keyifli okumalar diler!

Kediler Neden Kendini Yalar?

Bir önceki paragrafta da bahsettiğimiz gibi, kediler kendini neden yalar sorusunun aslında birden çok geçerli cevabı vardır. Bu yanıtlardan en bilineni; kendilerini yalama işlemini temizlik için yaptıklarıdır. Aslında pek çok kedi ebeveyni kedilerin kendini yalamalarının yalnızca kendilerini temizlemek için olduğunu düşünür ancak ortada bundan çok daha fazlası vardır.

Kediler halen vahşi doğada yaşayan atalarının emanetlerini taşıdığından, geçmişten bugüne gelen pek çok farklı alışkanlığa sahiptir. Kedilerin kendisini yalamasının sebepleri arasında da tabii atadan gelen pek çok faktör bulunur. Aşağıda yer alan alt başlıkları inceleyerek kediler neden kendini yalar sorusuna tam 5 farklı ve geçerli yanıt bulabilirsiniz:

1 – Kediler Temizlenmek İçin Yalanırlar

Pek çok kedi ebeveyni tarafından bilinen en geçerli sebep; kedilerin kendilerini temizlemek için yaladığıdır ve bu doğrudur. Kedilerin dilleri tıpkı tarağa benzeyen bir yapıdadır ve bu dil yapıları sayesinde kendilerini oldukça başarılı bir şekilde tımar edebilirler. Yetişkin bir kedi uyanık olduğu sürenin yaklaşık %30’u ile %50’sini yalanarak geçirir! Evet, buradan da anlaşılabileceği gibi kediler oldukça titiz canlılardır. Kedi bakımı söz konusu olduğunda kedilerin kendini yalama eylemi çoğu zaman yeterlidir. Ancak bazı kedi cinsleri uzun ve karışık tüylere sahip olduğundan zaman zaman sizin de müdahale etmeniz gerekebilir.

Kediler Temizlenmek İçin Yalanırlar

2 – Tüylerini ve Cildini Tımar Etmek – Yağlamak İçin

Kedilerin benzersiz dil yapıları, vücut tüylerinin tabanında yer alan yağ bezlerinin uyarılmasını sağlar. Yani bir kedi vücudunu, tüylerini yaladığında tüy köklerinde yer alan yağ bezleri harekete geçer ve bir sebum salgılanmasını sağlar. Ortaya çıkan bu sebum ise yine kedilerin dili yardımıyla tüylere yayılır. Bu sebum modern çözümler kadar etkili olmasa da kedilerin pirelerden ve bitlerden kurtulmasına bir nebze de olsa yardımcı olabilir. Ayrıca kedilerin ter bezleri yoğun bir şekilde bulunmadığından, sıcak havalarda kendilerini yalayarak serinleyebilirler.

Aşağıdaki görselde kedilerin tüylerini tarak gibi tımar edebilmesini sağlayan dil yapılarını görüntüleyebilirsiniz:

Kediler Yaralarını Yalayarak İyileştirir

3 – Yaralarını Temizlemek ve İyileşmesine Yardımcı Olmak İçin

Pek çok kedi ebeveyni, kedi tükürüğünün antiseptik olduğunu biliyor ve hatta bu tükürüğün yaraları daha hızlı iyileştirdiğini düşünüyor. Bu yaygın inanış, hem doğru hem de yanlış olarak değerlendirilebilir. Çünkü kedi salyasında doğrudan tedavi edici herhangi bir etki yoktur. Kediler açık yaralarını yalayarak, tükürüklerinde bulunan antiseptik sayesinde, yaralarının temiz kalmasını sağlarlar. Temiz kalan yara dış etkenlerden daha az etkilenir ve daha hızlı iyileşir. Tabii sokakta gördüğümüz yaralı kedilerin bu durumdan pek faydalanamamalarının en büyük sebebi; yetersiz beslenme, yetersiz sıvı tüketimi ve kötü koşullardır. Eğer sokakta yaralı bir kedi görürseniz – yarası ufacık olsa dahi – eğer imkanınız varsa bir belediye veterinerine ya da bir veteriner kliniğine götürün. Küçücük olarak adlandırılan yaralar enfeksiyon kaptığında sokak canlarının canına dahi kastedebiliyor.

4 – Yırtıcılardan Kokularını Gizlemek İçin

Daha önce kedilerin halen atalarından kalma gelenekleri sürdürdüklerini belirtmiştik. Kediler neden kendini yalar sorusunun bir diğer ve muhtemelen en ilginç cevabı; “yırtıcılardan kokularını gizlemek için”dir. Doğadaki hayvanların büyük bir çoğunluğu, biz insanlardan çok daha iyi koku alma yeteneğine sahip. Öyle ki; kedilerin insanlara oranla 14 kat daha iyi koku aldığı söyleniyor. Şu an evimizde göbeklerini açarak uyuyan kediciklerimizin ataları, vahşi doğada yavrularını besledikten, avlandıktan ve yemek yedikten sonra arta kalan kokuyu gizlemek ve av olmamak için kendilerini yalıyorlardı. Ayrıca bitirmedikleri yemekleri toprak altına gömmeleri diğer avcıların ilgisini çekmek istememelerinden kaynaklanıyor. Yani kediniz mama yedikten sonra mama kabının etrafını tırmalıyor, eşeliyor ise korkmanıza gerek yok. Bu yalnızca atalarından ona kalan bir miras.

5 – Kendilerini Rahatlatmak İçin

Kediler neden kendini yalar sorusunun bir diğer ve en tatlı cevabı ise; kediler kendilerini rahatlatmak için yalar. Temizlik algısı biz insanlar ve hayvanlar için farklı olsa da kediler de temiz olmayı seviyor. Yani tüylerine herhangi bir kokunun sinmesini istemiyorlar. Bu sebepten yalanmak kediler için bir zorunluluktan ziyade bir keyif olarak da konumlanıyor aslında. Özellikle de uykuya dalmadan önce!

Okuma Önerisi: Kedi Kulağı Nasıl Temizlenir?

Kediler Neden Birbirini Yalar?

Kediler neden birbirini yalar sorusunun oldukça tatlı ve heyecanlandırıcı bir yanıtı var; kediler, sevgilerini ve güvenlerini göstermek için birbirlerini yalar. Bizim ilk kedimiz Milka, ikinci kedimiz Puffy’nin kafasını yaladığında sevinçten havalara uçmuştuk. Önceki paragraflarda kediler neden kendini yalar sorusuna oldukça işlevsel yanıtlar vermiştik. Ancak anlaşılacağı üzere kedilerin “yalama” eylemi yalnızca işlevsel değildir.

Kedilerin birbirini yalaması “sosyal yalama” olarak adlandırılabilir. Kulağa komik gelse de kedilerin birbirini yalıyor olması gerçekten yalnızca sevgi ve güvenin işaretidir. Tıpkı kedilerin birbirlerine göbek açması gibi birbirlerini yalaması da büyük bir güven alıştırmasıdır. Eğer birbirini tanımayan iki farklı yetişkin kedi sahiplenirseniz, birbirlerini yalamaları için bir hayli zaman geçmesi gerekecektir. Hatta yıllarca aynı ortam içerisinde yaşayan ve birbirlerini yalamayan pek çok kedi dahi bulunabilir. Kediler kompleks canlılar, ne yapacaklarına akıl erdirmek zor.

Kediler Neden Birbirini Yalar?

Anne Kediler Neden Yavrularını Yalar?

Anne kediler doğum yaptıktan hemen sonra yavrularını yalamaya başlar. Biz insanlar doğum yapan kedilerin yavrularını yaladığını görünce “Ay ne kadar da tatlısınız siz!” gibi tepkiler versek de aslında bu eylem yalnızca tatlılıktan ibaret değildir.

Anne kedilerin doğumdan sonraki ilk işi amniyotik keseyi temizlemek ve doğurduğu yavruları nefes almaya teşvik etmek için onları yalamaktır. Sonraki dönemlerde ise çoğu kedi ebeveyninin de bileceği gibi anne kediler yavrularını temizlemek ve idrar – kaka ihtiyacını gidermelerine teşvik etmek için yalar.

Anne Kediler Neden Yavrularını Yalar?

Kedim Çok Yalanıyor, Bir Problem Mi Var?

Kedim çok yalanıyor tarzı sorular soran kedi ebeveynlerinin çoğu zaman korkmasına gerek yoktur. Çünkü yetişkin kediler uyanık oldukları zamanın neredeyse %50’ye yakınını yalanarak geçirirler. Ancak bazı durumlarda yalanmak kediler için obsesif-kompulsif bir davranış halini alabilir.

Eğer kedinizin çok yalandığını düşünüyorsanız ve kedinizin vücudunda kel bölgelere, yara kabuklarına ya da cilt yaralarına rastlıyorsanız, bu kedinizin gerçekten aşırıya kaçtığına işaret eder. Kedilerin kendini çok yalaması genellikle stresten kaynaklanır, tıpkı biz insanların stresli anlarımızda tırnak yemesi gibi.

Kediler, büyük değişikliklerle başa çıkmakta zorlanan hayvanlardır. Eğer son zamanlarda ev değiştirdiyseniz, ailenize yeni bir kedi ya da yeni bir insan kattıysanız, kedinizin favori insanlarından biri artık yoksa ya da mobilyalarınızı yeniden düzenlediyseniz tüm bunlar kedinizin stresli hissetmesine yol açabilir. Ayrıca çok fazla pire ve saçkıran da kedinizin cildinde çeşitli kelliklere – yaralara yol açabilir.

Bu sebepten eğer kedim çok yalanıyor gibi bir problemle karşı karşıyaysanız, vakit kaybetmeden veteriner hekiminize danışmalısınız. Unutmayın, internet üzerindeki kaynaklar her ne kadar kesin bilgiler olsalar da size ancak teşhis konusunda yardımcı olabilirler. Evcil hayvanlarınızın hastalıkları için mutlaka uzman bir veteriner hekime danışmalısınız.

Bu içeriğin üretiminde Hillspet ve Spruce Pet gibi otoriter – güvenilir kaynaklardan yardım alınmıştır. Elde edilen bilgiler diğer kanallar aracılığıyla da sorgulanmış ve içerikte kesin olmayan hiçbir ifadeye yer verilmemiştir.

Kedi Neden Yalanır? - Sık Sorulan Sorular

Kediler Neden Yalanır?

Kediler kendilerini pek çok farklı sebepten ötürü yalayabilir. Ancak kediler neden yalanır sorusunun en kesin ve en kısa cevabı; kendilerini temizlemek içindir.

Kediler Kendini Nasıl Temizler?

Kediler kendini yalayarak temizler. Kedilerin kendilerine özgü dil yapısı ve tükürüklerinde bulunan antiseptik, onların temiz kalmasını sağlar.

Kedi Yalaması Zararlı Mı?

Kedi yalaması asla ve asla zararlı bir şey değildir. Kediler, kendilerini temizlemek için yalarlar. İnsanları ise bir sevgi gösterisi olarak yalarlar. Yani kedi yalaması, bir sevgi ve güven gösterisidir.

Yorum Yap!