Kediler Neden Dili Dışarda Uyur?

Kediler Neden Dili Dışarda Uyur?

Uzun süredir bir kedi ebeveyni iseniz; kedinizin dilini muhtemelen yalnızca kendini temizlerken ya da yemek yerken dışarıya çıkardığını görmeye alışmışsınızdır. Evet, kediler bu gibi aktiviteler haricinde kediler dillerini dışarıya çıkarma ihtiyacı hissetmezler. “Kediler neden dili dışarda uyur?” sorusu pek çok farklı şekilde yanıtlanabilir.

Kedilerin dilleri dışarda uyuması çoğu zaman endişe verici bir durum olmasa da kedinizin bu davranışı neden gerçekleştirdiğini anlamak için onu gözlem altında tutmak, iyi bir davranış olacaktır. Aşağıdaki başlıkları inceleyerek kediler neden dili dışarda uyur sorunuza yanıt bulabilir ve kedinizin dili dışarda uyumasına sebep olabilecek durumları görüntüleyebilirsiniz.

Kediler Neden Dili Dışarda Uyur?

Kediler çok sıcakladıkları ya da çok gevşedikleri zaman dili dışarda uyur. Kediler terleyemediği için, sıcakladıklarında dillerini dışarıya çıkararak nefes alırlar. Böylelikle vücutlarını bir nebze olsun serinletebilirler.

Az önce de bahsettiğimiz gibi kediler neden dili dışarda uyur sorusunun en kestirme cevabı; kedilerin sıcaktan dolayı dilleri dışarda uyuduğudur. En yaygın sebebi bu olsa da elbette başka sebepleri de vardır.

Kediler, rahat ve güvende hissettiklerinde farklı ve şirin pozisyonlarda uyumayı seven canlılardır. Eğer kediniz patilerini havaya kaldırarak sırt üstü bir biçimde uyuyor ise; bu kedinizin hem güvende hissettiğine hem de çok rahat olduğuna bir işarettir. Tabii bu rahatlıkla birlikte kedinizin tetikte olma ihtiyacı azalacaktır. Yani kasları daha az gergin olacak ve vücutları esnek bir vaziyet alacaktır. Anlaşılacağı üzere kediler neden dili dışarda uyur sorusunun bir diğer yanıtı da; kedinizin çok rahat olmasıdır. Kaslar gergin olmayacağından çene bir miktar açılacak ve buna bağlı olarak dil dışarıya çıkacaktır.

Kedilerin dilleri dışarıda uyuması çoğu zaman olumsuz bir duruma işaret etmez. Ancak bundan emin olmak ve olumsuz bir durumla karşılaşmamak için kedilerinizi gözlemlemeniz oldukça önemlidir. Aşağıdaki başlıkları inceleyerek kedilerin nadiren de olsa dilleri dışarıda uyumalarına sebep olan durumları görüntüleyebilirsiniz.

Kediler Uyurken Neden Dil Çıkarır?

Kediler Uyurken Neden Dil Çıkarır?

Kedilerin uyurken dil çıkarmasının en büyük sebebi serinlemek istemeleridir. Sıcaklığın yanı sıra, kedilerin uyurken çok rahat olması da dillerini dışarıya çıkarmalarına sebep olabilir. Kaslar gergin olmayacağından çene açılır ve böylelikle dil dışarıya çıkar. Yaygın sebepleri bunlar olsa da bazen kedilerin uyurken dil çıkarmasının sebebi bazı rahatsızlıklara bağlı olabilir.

Okuma Önerisi: Kediler Neden Çok Uyur?

Ağız Yapısında Anormallikler

Eğer kediniz yalnızca uyurken değil, gün içerisinde de sık sık dilini bir miktar dışarıya çıkarıyor ancak herhangi bir rahatsızlık belirtisi göstermiyorsa; ağız ya da çene yapısında bir bozukluk olabilir. Bu durum çoğu zaman kedilerin sağlığını tehlikeye atmaz, veteriner hekimler de kedinin beslenmesinde herhangi bir soruna yol açmadığı sürece ağız ya da çene bozuklukları için cerrahi müdahale önermez.

Bu anormalliklerin gözle görülmesi muhtemel olsa da “anormallik” olarak adlandırılabilmesi için kesinlikle bir veteriner hekim muayenesi şarttır. Eğer kediniz uyurken dilini dışarıya sarkıtıyor ve çoğu zaman ağzını tam olarak kapatamıyorsa; veteriner hekiminize danışarak olumsuz bir durum olmadığından emin olmalısınız.

Burun Tıkanıklığı

Kedilerin burunları hastalığa, alerjiye, yabancı bir cisim kaçmasına ya da et benzeri oluşumlar sebebiyle zaman zaman tıkanabilir. Kedilerin burunları tıkandığında rahat bir şekilde nefes alamadıklarından, özellikle uyurken dillerini dışarıya çıkarma eğiliminde olurlar. Eğer kedinizin geçmişten süregelen bir burun hırıltısı var ise bunun sebebi yüksek ihtimalle et benzeri bir yapıdır. Ancak burun hırıltısı ve buna bağlı olarak uyurken dilini dışarıya çıkarma gibi bir durum aniden ortaya çıktıysa, mutlaka veteriner hekiminize danışmalısınız.

Dilin Şişmesi

Kedilerin dilleri alerjiye ya da böcek ısırıklarına bağlı olarak şişebilir. Eğer kedinizin dilinde şişlik benzeri bir belirti varsa, uyurken dilini dışarıya çıkarmasının sebebi bu olabilir. Alerjiler kediler üzerinde yıkıcı bir etkiye sahip olacağından, kedinizin dilinde şişlik fark ederseniz veteriner hekiminize danışmanız oldukça önemlidir.

Görüldüğü üzere kediler neden dili dışarda uyur sorusuna verilebilecek birçok yanıt vardır. Ancak endişelenmenize gerek yok; daha önce de bahsettiğimiz gibi bu durum çoğunlukla sıcaklıkla ya da kedinizin çok rahat bir şekilde uyumasıyla bağlantılıdır.

Uyku Rehberi: Kedilerin Uyuma Şekilleri ve Anlamları

Kaynak:

https://www.cuteness.com/13725900/why-does-my-cat-always-fall-asleep-with-his-tongue-out

Yorum Yap!