Kediler Neden Camdan Bakar?

Kediler Neden Camdan Bakar?

Kedinizin sık sık camdan dışarıya baktığınız görüp “Kediler neden camdan bakar?” sorusunu sormuş olabilirsiniz. Kediler, can sıkıntılarını gidermek ve kendilerini eğlendirmek için pek çok farklı yol keşfederler. Camdan dışarıya bakmak da bunlardan bir tanesidir. Kedisinin sık sık camdan dışarıya baktığını gören kedi ebeveynleri, bazen kedisinin mutsuz olduğunu ve dışarıya gitmek istediğini düşünebilir. Ancak bu pek de geçerli ve sağlıklı bir düşünce değildir. Aşağıdaki başlıkları inceleyerek kediler neden camdan dışarı bakar sorusuna yanıt bulabilir ve ayrıca kedilerinizin bu eylemini nasıl daha da iyileştirebileceğinizi öğrenebilirsiniz. 

Kediler Neden Camdan Bakar ve Dışarıyı İzler?

Kediler özellikle sıkıldıklarında ve manzaralarını zenginleştirmek istediklerinde camdan bakar. Yani kediler, camdan bakma eylemini aslında can sıkıntılarını gidermek ve eğlenmek için yaparlar. Kedilerin camdan dışarıya bakması tehlikeli değil, aksine onlar için oldukça faydalı bir eylemdir.

Daha önce yaklaşık 304 kedi ebeveyni ve toplamda 577 kediyle gerçekleştirilen “Ev Kedileri Eğlenmek İçin Ne Yapar? (What Indoor Cats Do For Fun)” isimli akademik çalışma, bazı kedilerin camdan dışarıya daha çok bakarken bazılarının ise camdan dışarıya bakmaya daha az zaman ayırdığını gösteriyor. Araştırma, camdan dışarıya bakmaya ayrılan vakit kediden kediye değişiklik gösterse de neredeyse tüm ev kedilerinin günün belirli bir kısmında camdan dışarıya baktığını belirtiyor.

Kediler Neden Dışarıyı İzler?

Bu araştırmada elde edilen verilere göre, araştırmaya katılan kedilerin tam olarak %16’sı, günde 5 saat camdan dışarıya bakıyor. Kedilerin %84’ü ise günlerinin ortalama 2 saatini camdan dışarıya bakarak geçiriyor. Kedilerin ev ortamında oyun oynamak, uyumak, yemek yemek, aile bireyleriyle etkileşime geçmek ve var ise evdeki diğer hayvanlarla sosyalleşmek gibi yapabilecekleri pek çok aktiviteye rağmen, günün azımsanamayacak bir bölümü camdan dışarıya bakmak ile geçiyor.

Bu durum, “Kediler neden dışarıyı izler?” sorusunu yanıtlamak konusunda bize önemli ipuçları veriyor. Kediler, yapacak pek çok farklı alternatifleri bulunmasına rağmen dışarıyı izlemeyi seviyor. Çünkü, evdeki düzen neredeyse her zaman aynıyken dışarıda her saniye farklı şeyler oluyor. Cama yaklaşan bir böcek, camın önünden geçen bir kuş ya da sokakta yürüyen bir insan; kedilerin ilgisini evdeki oyuncak farelere nazaran çok daha fazla çekiyor.

Artık kediler neden camdan bakar sorusunu yanıtladığımıza göre, sizlere kedilerin gerçekleştirdiği bu eylemi nasıl zenginleştirebileceğinizi aktaracağız. 

1. Tülleri ve Perdeleri Aralayın

Kedinize daha geniş bir görüş açısı sunmak adına, tülleri ve perdeleri kedinizin dışarıyı rahatlıkla görebileceği bir şekilde aralayın. Böylelikle kedinizin görüş alanı kısıtlanmaz ve tüm manzaraya geniş bir bakış atabilir.

2. Akşam Saatlerinde Bir Gece Lambasını Açık Bırakın

Camın önünde toplanan sinek ve böcekler, kediler için oldukça heyecan verici ve keyifli bir aktivite olabilir. Akşam saatlerinde camınızın önüne sinek ve böceklerin yaklaşmasını isterseniz bir gece lambasından faydalanabilirsiniz. Gece vakitlerinde gerçekleştirilecek bu aktivite kedilerin enerjilerini harcamasını sağlayacağından, onların uykuya da daha kolay dalmasını sağlayabilir!

Kedilerin gece nasıl daha kolay uyuyabileceğini merak ediyorsanız, Kediler gece nasıl uyutulur? isimli içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

3. Kuşlar İçin Yemlikler Hazırlayın

Camın önünde beslenen ya da cama yakın uçan kuşlar, kediler için başlı başına heyecanlı bir aktivitedir. Eğer müstakil bir evde yaşıyorsanız ya da camınızda yakın bir noktada herhangi bir ağaç var ise, kuşlar için bir yemlik hazırlayarak hem onların beslenmesini sağlayabilir hem de kedinizin leziz bir manzarayı izlemesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca arada mesafe olduğundan, kediniz kuşları korkutamayacak ve kuşlar sükunet içerisinde beslenirken kediniz de avcılık içgüdüleri sebebiyle dişlerini birbirine çarparak o ilginç sesi çıkaracak.

Yemleri doğrudan camınızın önüne koymanız, kediniz avcı hisleriyle cama yaklaştığında kuşların bir hayli telaşlanmasına ve tekrar camınıza gelmemesine sebep olacaktır. Hem kuşları korkutmamak hem de kedinizi kuşlardan mahrum etmemek için, camınızın doğrudan önüne yem koymamalısınız. Tavan sarkıtları ya da ağaçlara monte edilebilen kuş yemlikleri ve yuvaları en iyi tercihtir. 

4. Cama Asılan Yataklardan Faydalanın

Kediler hem yerden yüksekte yatmayı hem de camdan dışarıya bakmayı seviyor. Yani cama asılabilen kedi yatakları, bu noktada kedinize benzersiz bir olanak sağlıyor. Eğer kediniz çok kilolu değilse, vantuzlar aracılığıyla cama yapışabilen kedi yatakları sizin için uygun olacaktır. Aşağıda bu ürünlere bazı örnekler görüntüleyebilir, dilerseniz satın alabilirsiniz. 

Cama Asılan Kedi Yatağı
RoseRoi Cama Asılan Kedi Yatağı Minderi isimli ürünü Trendyol’dan satın almak için tıklayın.

 

Cama Asılan Vantuzlu Kedi Yatağı
 Sunny Seat Cama Asılan Kedi Yatağı Minderi isimli ürünü Çiçek Sepeti’nden satın almak için tıklayın.

 

Yorum Yap!