Kediler Neden Ayak Koklar?

Kediler Neden Ayak Koklar?

Kediler, gösterdikleri pek çok davranış ile kedi sahiplerini şaşırtırlar. Şüphesiz ki kedilerin ayak koklaması, bu ilginç davranışlardan biridir. İlk defa kedi sahiplenen bir kişi, kedisinin ayaklarını ve ayakkabılarını koklamasını garip bulabilir. Kediler neden ayak koklar sorusuna verilebilecek çeşitli yanıtlar bulunur.

Kedilerin bu davranışı biz insanlara her ne kadar garip gelse de aslında kediler için olağan bir davranıştır. Aşağıdaki başlıkları inceleyerek kediler neden ayak koklar sorusuna yanıt bulabilirsiniz.

Kediler Neden Ayak Koklar?

Kedilerin burunlarında yaklaşık 200 milyon koku reseptörü bulunur. Kedilerin pek çok davranışı gerçekleştirmesinin asıl sebebi; kokudur. İnsan ayakları, feromonların yoğunlaştığı bir bölgedir ve kedilerin burunları çok hassas olduğundan kediler insan feromonlarını tanımak için ayak koklar.

Ayak kokusu biz insanlar için rahatsız edici kokulardan biri olsa da söz konusu kediler olduğunda ayak kokusu o kadar da kötü bir koku değildir. Daha önce de bahsettiğimiz üzere, kediler için koku çok önemlidir. Kedilerin oldukça hassas burunları vardır ve hatta görsel hafızalarından ziyade daha gelişmiş bir koku hafızasına sahiptir.

Kediler, biz insanları da çoğu zaman kokumuz aracılığıyla tanırlar. Bir sokak kedisine ilk kez elinizi uzattığınızda, yanaklarını elinize sürtmesi de tam olarak bu sebepten kaynaklanır. Bizlerle aynı evi paylaşan, bize alışan ve bizi seven kediler, biz insanların kokusuna karşı bir duyarlılık geliştirirler. Bu duyarlılık sayesinde, kedi ne zaman sahibinin kokusunu duysa bir rahatlama ve güven hissi yaşama eğiliminde olur.

Ayağa Sürtünen Kedi

Kediler neden ayak koklar sorusunu her ne kadar yanıtlamış olsak da biraz daha detay eklemek gerekir. İnsanların ter bezlerinin yoğun olarak bulunduğu bölgelerde, diğer bölgelere oranla daha fazla feromon salgılanır. Biz insanlar için oldukça ağır ve rahatsız edici olan ayak kokusu, kediler için ilginç ve tanıdık bir kokudur. Kediler, insanların kokusunu en yoğun olarak ayak bölgesinden alabilirler.

Kedilerin ayak koklamasının birden çok sebebi olabilir ve başlıca sebepleri şunlardır:

1 – Meraklarını Gidermek İçin

Tüm kedi sahiplerinin bileceği üzere, kedilerin yakıtı meraktır. İnsan ayaklarından salgılanan koku ve feromonlar, burnunda 200 milyona yakın koku reseptörü bulunan bir kedi için oldukça ilgi çekicidir. Tanıdık olsun ya da olmasın, kediler böyle bir kokuyla karşılaştırdıklarında onu deneyimlemek isteyeceklerdir. Kedilerin ayak koklamasının temel sebeplerinden birisi, kedilerin oldukça meraklı olmasıdır.

2 – Sahibini Sevdiği İçin

Metin boyunca bahsettiğimiz gibi, insan ayakları en güçlü feromonların salgılandığı alanlardan birisidir. Sahibine gerçekten aşık olan bir kedi, bir insanın bu yoğun kokusuna tepki olarak öncelikle onu koklayacak ve muhtemelen sonrasında yanaklarını sürtecektir. Yani kedilerin ayak koklamasının diğer bir sebebi, kedilerin sevdikleri insanların kokusuna olumlu tepkiler vermesidir.

3 – Kokuyu Bastırmak İçin!

Kokuların kediler için ne kadar önemli olduğun daha önce de vurgulamıştık. Kediler, zaman zaman yanaklarını eşyalara sürterek o eşyalara kendi kokularını bırakırlar. Bir kedinin kendini güvende hissetmesi için, yaşadığı ortamda kendi kokusunun bulunması gerekir. Bu sebepten pek çok kedi, yaşadığı ortamdaki neredeyse tüm eşyalara koku bırakma eğiliminde olacaktır. İnsana ayağı oldukça ağır bir kokuya sahip olduğundan, kediler zaman zaman bu kokunun baskılanması gerektiğini düşünebilir. Bu gibi durumlarda kediler tabii ki de ilk olarak insan ayağını koklayacak ve sonrasında bol bol sürtünecektir. Bu davranışın temel amacı, insan ayağının tıpkı kendisi gibi kokmasını sağlamaktır.

Kediler Neden Ayakkabı Koklar?

Kediler Neden Ayakkabı Koklar?

Kediler, yoğun insan kokusu ve feromonu barındıran ayakkabılara karşı doğal bir ilgi gösterir. Ayrıca dışarı ortamda giyilen ayakkabılar, evlere pek çok canlının ve ortamın kokusunu taşır. Kediler, henüz tanışmadıkları bu kokuları anlamlandırmak için ayakkabı koklar.

Kediler neden ayakkabı koklar sorusu da tıpkı kediler neden ayak koklar sorusu gibi bir hayli ilginçtir. Kedilerin ayak ve ayakkabı koklaması benzer nedenlere sahip olsa da söz konusu ayakkabı olduğunda ortaya daha ilginç sebepler çıkabilir. Özellikle dış ortamlarda giyilen ayakkabılar kediler için bir hayli ilgi çekicidir.

Sokakta, iş yerinde ya da bunlara benzer ortamlarda giyilen ayakkabılar, eve pek çok kokunun taşınmasına sebep olur. Toprak kokusu, insan kokusu, canlı kokusu ve benzeri kokular ayakkabılar aracılığıyla kedinizin yaşam ortamı olan evinize taşınır.

Kokular kediler için bir hayli önemli olduğundan, kediniz eve getirdiğiniz bu yeni kokularla tanışmak için ayakkabınızı koklamaya başlar. Hatta zaman zaman kedilerin ayakkabı yaladığını ve ayakkabıların üzerinde yuvarlandığını da görebilirsiniz. Bu davranış biz insanlar için anlamsız olsa da kediler için oldukça normaldir. Kediler, yeni kokulara pek çok farklı şekilde tepki verebilirler.

Kedilerin yoğun insan kokusuna ya da henüz yeni tanıştıkları feremonlara tıpkı kedi nanesine verdikleri tepki gibi bir davranış sergileyebilirler. Kedi nanesi çok daha farklı bir işleve sahip olsa da bazı kokular aynı davranışı tetikleyebilir. Kedi nanesi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için kedi nanesi ne işe yarar? isimli içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Kediler neden ayakkabı koklar sorusunu yanıtladığımıza göre, kedilerinizin sağlığını güvenceye alacak bir iki ufak not eklemek istiyoruz. Kedilerin ayakkabı koklaması çoğu zaman bir probleme işaret etmez ve zararlı değildir. Ancak ayakkabılar aracılığıyla evlere çeşitli virüsler ve parazitik canlılar taşınabilir. Bu gibi sorunların önüne geçmek ve kedinizin sağlığından emin olmak için, dış ortamda kullandığınız ayakkabılarınızın kediniz ile temas etmediğinden emin olmalısınız.

Kediler neden ayak ve ayakkabı koklar isimli içeriğimizin üretiminde National Geographic’in “Why Does Your Cat Like Stinky Shoes” içeriğini kaynak olarak belirledik ve bu bilgileri diğer güvenilir kaynaklar aracılığıyla karşılaştırdık.

Yorum Yap!