Kediler Nasıl Uyur? Kediler Neden Çok Uyur?

Kediler her konuda olduğu gibi uyku konusunda da oldukça kendilerine has davranışlar sergiler. Bu sebepten pek çok kedi ebeveyni kediler nasıl uyur ve kediler neden çok uyur gibi sorulara yanıt arar.

Bugün evlerimizin bir parçası olan kedilerin ataları doğada yaşayan vahşi kediler olduğundan, kedilerimiz halen atalarının genlerini taşır ve onların davranışlarını gerçekleştirir. Kediler doğada bir “avcı” olarak konumlandığından biz insanlara oranla bir hayli farklı uyku alışkanlıklarına sahiptir. Yaygın kanı kedilerin gece avlanan, gündüz ise uyuyan canlılar olduğu (Yani noktürnal) yönünde olsa da bu aslında tam olarak doğru değildir. Kediler, “Krespeküler” canlılardır. Yani noktürnal canlıların aksine avlanmaya gece değil; şafak ve alacakaranlık vakitlerinde başlarlar. Bu da tüm kedi ebeveynlerinin bir dönem sabah uykusunu iyi alamamasını açıklayan bir bilgidir.

Pek çok kedi ebeveyni kediler nasıl uyur gibi sorulara yanıt arar. Bu soruları bir çırpıda yanıtlamak bir hayli kolay olsa da kedilerin uyku alışkanlıklarının anlaşılması için biraz daha derine inmek gerekir. Sizler de kedilerinizin nasıl uyuduğunu, neden bu kadar çok uyuduğunu ya da kedinizin uykusunda nelerin önemli olduğunu merak ediyorsanız aşağıdaki başlıkları inceleyebilirsiniz.

Kediler Nasıl Uyur?

Kediler de tıpkı diğer memeliler gibi uykuya daldıklarında  REM uykusuna ilerler. Ancak kedilerin REM uykusundaki döngüleri çok kısadır. İnsanlar REM uykusunun bir döngüsünde 90 ile 120 dakika geçirirken, kediler REM uykusunun bir döngüsünde 6 dakika geçirir.

Kediler nasıl uyur sorusunun cevabını tam anlamıyla açıklamaya çalışırsak içeriğimiz bilimsel bir metne döneceğinden; size kediler nasıl uyur sorusunu daha özet bir şekilde açıklamak istiyoruz.


Catnap, yani Kedi Uykusu teriminin ortaya çıkması da kedilerin bu uyku mekanizmasından kaynaklanır. Kediler doğada birer avcı ve aynı zamanda birer av olarak konumlandığından; biz insanlar gibi derin bir uykuya dalmazlar. Kediler uyurken dahi kulakları ve burunları her zaman tetiktedir. Herhangi bir tehditle karşılaştıklarında bu kısa REM döngüleri sayesinde hızlı bir şekilde aksiyon alabilir ve muhtemel tehlikeden kurtulabilirler.

Kediler Doğada Nasıl Uyur?

Kediler REM uykusunun dışında ise kaslarının ve kulak ya da burun gibi algı organlarının tetikte olduğu oldukça hafif bir uyku durumunda bulunurlar. Kediler REM uykusunun dışında genellikle oturur ya da dik açıya yakın bir pozisyonda uyurlar. Böylelikle kaslarını gergin tutabilir ve bir tehlikeyle karşılaştıklarında saniyeler içerisinde tehlikeden uzaklaşabilirler.

Kediler Ne Kadar Uyur?

Kediler krespeküler hayvanlar olduğundan günün güneşli vakitlerinin genellikle uyuyarak geçirirler. Yetişkin kedilerin bir gün içerisinde ortalama uyku süresi 12 ile 16 saat arasındadır.

Yetişkin kedilerin ortalama uyku süresi 12 ile 16 saat olsa da bu kedinizin mevcut sağlık durumlarında, karakterine, yaşadığı ortama ve edindiği alışkanlıklara oranla değişiklik gösterebilir. Söz konusu sağlıklı kediler ve sağlıklı bir yaşam ortamı olduğunda, ortalama olarak verilen 12 ile 16 saat uyku geçerli bir söylemdir. Ancak kedinizin sağlık problemleri varsa ya da kediniz çok yaşlıysa, kedinizin daha fazla uykuya ihtiyacı olacaktır. Özellikle çok yaşlı kedilerin günde 20 saate kadar uyuyabildiği bilinmektedir. 7 yaşını devirmiş kedilerde yavaş yavaş eklem ve artrit problemleri ortaya çıkabileceğinden, kendilerini toparlayabilmek ve ağrılarını dindirebilmek için daha fazla uykuya ihtiyaç duyacaklardır.

Yavru Kediler Neden Çok Uyur?

Eğer evinizde çok fazla insan yaşıyorsa; yani çok fazla hareket ve gürültü var ise kediniz ister istemez huzursuz olacak ve kendisini daima tetikte tutacaktır. Bu da kedinizin daha az uyumasına, daha fazla uyanık olmasına sebep olacaktır.

Kediler Neden Çok Uyur?

Kediler; enerjilerini toplamak, dinlenmek ve atalarından onlara miras kalan bazı içgüdüleri sebebiyle çok uyur. Kediler krespeküler canlılar olduğundan gün ışığında çoğunlukla uyur, alacakaranlık ve şafak vaktinde ise uyanık olurlar.

Kedilerin çok uyuması onların hem vücutlarının işleyişi hem de atalarının alışkanlıkları ile ilgilidir. Vahşi doğada hayatta kalmaya çalışan kediler aynı anda hem av hem de avcı konumunda olduğundan, her zaman vücutlarını olabildiğince dinç ve diri tutmalılar. Bu, kedilerin çok uyumasının sebeplerinden biridir. Bir diğeri ise; doğada av konumunda olan hayvanların uyanık geçirdiği her an, onları tehlikeye atmasıdır. Güneş tepedeyken ortalıkta dolaşan bir kedi ap açık av haline geleceğinden, kedilerin ataları gündüzleri uyumak geceleri ise avlanmak için bir davranış geliştirmiştir.

Kedilerin uzun zamandır evcil olduğu bilinse de atalarından aktarılan genler ve davranışlar bugün halen geçerliliğini korumaktadır. Siz her ne kadar kedinize birinci sınıf mamalar sunsanız da kedinizin genetik kodlarına bir sonraki av seansı için hazır olmaları gerektiği işlenmiştir.

Kediler Neden Çok Uyur?

Yani anlaşılacağı üzere eğer kedinizde fark edilir değişiklikler yoksa, uzun zamandır uyku döngüleri aynı ise kedilerin çok uyuması sağlıksız ya da korkulacak bir şeyi işaret etmez. Ancak kediniz birdenbire çok uyumaya başladıysa, eski enerjisi artık yoksa, iştahsızsa ve garip davranışlar sergiliyorsa bir sağlık problemi söz konusu olabilir. Bu gibi durumlarda yapmanız gereken ilk şey; veteriner hekiminize başvurmak olmalıdır.

Kediler Nerede Uyur?

Kediler genellikle konforu yüksek, tüylü ve yumuşak şeylerin üzerinde uyur. Battaniye ya da kedi yatağı gibi eşyalar hem kediler için konforludur hem de kediler bu eşyalara kokularını bırakabilirler. Kediler yaşlılığa bağlı olarak sert zeminlerde uyumayı da tercih edebilirler.

Okuma Önerisi: Kediler Neden Soğuk Yerde Uyur?

Kediler nerede uyur sorusunun yanıtı kolaylıkla verilebilse de aslında her kedi aynı davranışları sergilemez. Kedi yatağı satın aldığı halde kedisi halının üzerinde uyumaya devam eden pek çok kedi ebeveyni vardır. Ancak kedilerin uyku alışkanlıkları doğrultusunda “Kediler nerede uyur?” sorusu hakkında söylenebilecek en net şey; kedilerin uyumak için genellikle yumuşak eşyaların üzerini tercih ettiğidir. Ayrıca kediler yüksek alanlarda kendilerini daha rahat hissettiğinden, kalorifer peteklerine ya da cama asılan kedi yatakları da kedileriniz için tercih edilebilir bir uyku alanı olabilir.

Kediler Nerede Uyur?

Kedilerin Uykusu Neden Hafif?

Kedilerin REM döngüleri 6 dakikadan oluşur. İnsanlarda ise bu 60 ile 90 dakika arasındadır. Kediler bugün halen atalarının davranışlarını sergilediğinden, her an tehlikelere karşı tetikte olmaları gerekir. Kısa REM döngüleri ve atadan aktarılan içgüdüler sebebiyle kedilerin uykusu hafiftir.

Bugün evlerimizin neşeli birer üyesi olan kediler, geçmişte doğanın en başarılı avcılarındandı. Ancak her avcı gibi, onları da avlayan canlılar vardı. Tam olarak bu sebepten, kediler uykularında dahi koku alma ve duyma organlarını en iyi şekilde kullanabilirler. Herhangi bir ses ya da yabancı bir koku onları uykularından aniden uyandırabilir. Bugünlerde sokak kedilerinin oturur vaziyette uyumasının en büyük sebebi bu içgüdüdür.

Kediler Işıkta Uyur Mu?

Evet, kediler ışıkta uyur ancak tıpkı diğer tüm memelilerde olduğu gibi kedilerde de melatonin hormonu uyku kalitesini etkiler. Bu sebepten kediniz uyurken ışığını açık bırakmanız gerekli bir durum değildir. Kediler karanlıkta daha kaliteli bir uyku çekerler.

Bu konuyu biraz daha açmak gerekirse; memeli ve bazı sürüngen canlıların beyinlerinde “epifiz bezi” bulunur. Bu bezin ışığa tepkisi, canlıların uykusunu destekleyen melatonin üretimine karşı çok hassastır. Epifiz bezi ne kadar az ışık algılarsa, melatonin üretimi o kadar artar. Tıpkı geceleri olduğu gibi kış aylarında da daha uykulu olmamızın sebebi aslında gün ışığının daha az olması ve buna bağlı olarak daha fazla melatonin üretilmesidir.

Bu ışığa duyarlılık biz insanlarda olduğu gibi kedilerde de bulunur. Yani evet, aslında ışık kaynağı kedilerin uyumasına herhangi bir engel teşkil etmez ancak kedilerin uyku kalitesini etkiler.

Kediler Karanlıkta Uyur Mu?

Evet, kediler karanlıkta uyur. Kediler de memeli sınıfına ait bir canlı olduğundan, beyinlerinde epifiz bezi bulunur. Epifiz bezi, ışık seviyesine bağlı olarak üretilen melatonin miktarına müdahalede bulunur. Karanlık ortam daha çok melatonin ve buna bağlı olarak kedilerde daha kaliteli uyku demektir.

Kediler Ne Zaman Uyur?

Kediler sanılanın aksine noktürnal değil, krespeküler canlılardır. Yani alacakaranlık ve şafak vaktinde avlanırken gündüzleri çoğunlukla uyuyarak geçirirler. Ancak evcil kedilerin uyku düzeni birlikte yaşıyor olduğu insanlara göre şekillenme eğilimindedir.

İçeriğimizin ilk paragraflarında da bahsettiğimiz gibi, bugün evlerimizi paylaştığımız kediler halen atalarından kalma davranışları sergilerler. Bunun sebebi halen vahşi doğada olmaları değil; bu davranışların onlarda bir “içgüdü” olarak var olmasıdır. Vahşi doğadaki kediler günün en aydın ve en sıcak vakitlerini uyuyarak geçirirken, şafak vaktini ise avlanmak amacıyla kullanır.

Kedilerin Uykusu Hakkında Sık Sorulan Sorular

Kediler Neden Hep Uyur?

Vahşi doğada yaşayan kediler avlanmak için şafak ve alacakaranlık vaktini kullanır. Gün ışığında ise bir sonraki avlarına hazırlanmak ve enerji toplamak amacıyla uyurlar. Yani aslında bu onlara atalarından kalan bir davranıştır.

Kedilerin Çok Uyuması Normal Mi?

Evet, eğer kedinizin uyku düzeni aniden değişmediyse kedilerin çok uyuması normaldir. Kediler günün 12 ila 16 saatini uyuyarak geçiren canlılardır.

Yavru Kedilerin Çok Uyuması Normal Mi?

Evet, gelişim çağındaki yavru kedilerin enerjilerini toplamak ve gelişimlerini hızlandırmak için çok uyumaları normaldir. Eğer yavru kedinizde olağan dışı bir davranış gözlemlemiyorsanız çok uyuması sakıncalı değildir.

Yavru Kedi Nerede Uyur?

Yavru kediler, yetişkin kedilere oranla daha sıcak bir ortama ihtiyaç duyar. Bu sebepten yavru kediler uyumak için daha yumuşak olan battaniye, yatak ya da kedi yatağı gibi eşyaları tercih ederler.

Kaynaklar:
https://www.purina.co.uk/cats/behaviour-and-training/understanding-cat-behaviour/cat-sleeping-habits

https://www.sleep.org/cats-sleep-habits/

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/0014488674900326

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.