Kediler Nasıl Tıraş Edilir?

Kediler Nasıl Tıraş Edilir?

Kedi tıraşı, kedi sahiplerinin minik dostlarının bakımı için sıklıkla tercih ettiği yaygın uygulamalardan biridir. Aşırı tüy dökme, cilt sorunları veya parazit sorunları gibi olumsuzlukları azaltmak için kediler düzenli olarak tıraş edilebilir. Kedilerin tıraş edilmesinin altında bu ve buna benzer birçok neden yatar. Kedi tıraşında en önemli nokta ise kedi tıraşının nasıl yapılacağı sorusudur. Bu sorunun cevaplandırılması için öncelikle kedi tıraşının kim tarafından ve nerede yapılacağı konusu burada en önemli konudur. Kedi tıraşı yapan kişilerin bu konuda uzmanlaşmış kişiler olması oldukça önemlidir. Kedi tıraşını Petibom pet kuaför uzmanları yapacaksa bu konuda fazla söze gerek yoktur.

Ancak, eğer ki kedi tıraşı evde yapılacaksa kedilerin nasıl tıraş edileceği önemli bir soru olarak karşımıza çıkar. Öncelikle bu konu hakkında bilgisi olmayan kişiler tıraş işlemine başlamadan önce araştırmalar yapmalı ve kedisiyle ilgili veteriner hekimden tavsiye almalıdır. Gerekli araştırmalar ve incelemelerden sonra kedi tıraşı aşamasına geçilebilir. Kedi tıraşında, kedinin tıraşa hazırlanması en az tıraş yapmak kadar önemlidir. Hazırlık aşamasından sonra tıraş esnasında dikkat edilmesi gereken hususların da iyi bilinmesi gerekir.

Kedi tıraşı ile ilgili tüm merak edilenler ve sağlıklı bir kedi tıraşı için yapılması gerekenler yazımızın devamında detaylı bir şekilde anlatılmıştır.

Kediler nasıl tıraş edilir?

Kediler Neden Tıraş Edilmelidir?

Kedi sahipleri belirli nedenlerden dolayı kedilerini tıraş etmek isterler. Kedi tıraşı yaptırmanın birçok nedeni bulunur. Buna göre kedi tıraşı nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

Tüy Dökülmeleri: Kediler her zaman tüylerini döken canlılardır. Fakat kedilerde tüy dökme, tüy değişimi dönemlerinde daha sık artar. Kedi sahipleri için yerlerde tüylerle karşılaşmak ve bu tüylerinin temizliğini yapmak her zaman kolay ve mümkün olabilen bir iş değildir. Bu nedenle birçok kedi sahibi bu tür sorunlarla karşılaşmamak adına kedilerini tıraş ettirirler.

Topaklanmalar: Topaklanma kedinin derisinde görülen keçeleşmiş tüy yumağını ifade eder. Bu tip sorunların kesin çözümü ise tıraştan geçer. Kedide topaklanma varsa bu topaklanmalar kesinlikle tıraş edilmelidir. Tıraş haricinde kullanılan yöntemler işe yaramayacak, işe yaramadığı gibi de kediye zarar verecektir. Bu tip durumlarda kedinin uzman bir pet kuaförü tarafından tıraş edilmesi önemlidir. Çünkü kedi tıraşı önemli bir konudur ve doğru yapılmadığı takdirde kedi zarar görebilir. Kedi tüyleri kedilerin derisini güneşten korur. Bu nedenle kedi tıraşında tüylerin ne kadar kesileceği kedi sağlığı açısından önemli olacaktır.

Deri Sorunları: Kediler, bazı zamanlar çeşitli enfeksiyon ve deri sorunları yaşayabilirler. Bu tip sorunlarda deriye sürülen ilaçların daha iyi etki edebilmesi için kedilerin tıraş edilmesi gerekecektir.

Parazitler: Kedi parazitlerinden biri olan pireler ile mücadele etmek hiç de kolay değildir. Kedi pireleri sadece kedilerle sınırlı kalmayıp insanlara da bulaşabilen parazit türleridir. Bu nedenle birçok kedi sahibi kedi pirelerinden kolay bir şekilde ve kesin olarak kurtulmak ister. Bu sorunu en kolay çözmenin yolu kedinin tıraş edilmesinden geçer. Kedi tıraş edildikten sonra pire damlaları kullanılarak pirelerden tam anlamıyla kurtuluş sağlanır.

Bkz.: Kedi Parazitleri Nelerdir?

Tüy Yumağı: Kediler kendilerini yalarken sıklıkla tüylerini yutarlar. Sürekli şekilde tüy yumağı yutan kedilerde kusma problemi ile sıklıkla karşılaşılır. Bu kusma problemine ek olarak kediler iştah kaybeder. İştahını kaybetmiş bir kedi ise zayıflamaya başlar. Bu duruma bağlı olarak da kedide birtakım sağlık sorunları oluşabilir. Bu sorunun çözüme kavuşması adına kedi tıraşı işe yarar bir yöntem olacaktır. Kedi tıraşı sayesinde kedinin vücudundaki tüyler azalacak ve böylece kedi kendini yalarken daha az tüy yutacak veya hiç tüy yutmayacaktır.

Kediler ne zaman tıraş edilmelidr?

Kediler Ne Zaman Tıraş Edilmelidir?

Kedi sahipleri bazı nedenlere bağlı olarak kedilerini tıraş ederler. Fakat bir kedinin ne zaman tıraş edileceği önemli bir konudur. Kediler genellikle mevsim geçişleri gibi tüy dökülme zamanlarında aşırı tüy dökerler. Bu durumun önüne geçmek için birçok kedi sahibi çareyi kedi tıraşında bulur. Kediler ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde tüylerini dökerler. Her ne kadar kedilerde tüy dökülmeleri ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde olsa da yaz aylarında da kedilerde tüy dökülmesi yaşanır. Kediler tüy dökme zamanlarında tıraş edilebilir. Kedilerin bu aylarda tıraş olmasından sonraki dönem üç ay sonrasıdır ve bu dönemde de tekrar tıraş olma zamanı gelmiş demektir. Bu nedenle kedi tüylerinin düzenli tıraşı ve bakımı oldukça önemli olup mutlaka pet kuaförünüzle düzenli olarak iletişimde kalınması önerilir.

Önerimiz petibom.com iştiraki https://www.petkuafor.co/ adresinden randevü almanızdir.

Kedi Tıraşı Nasıl Yapılır?

Kedi tıraşı kolay yapılabilecek bir işlem değildir. Bu nedenle kedi tıraşının işini bilen uzman kişilerce yapılması gerekir. Bazı kediler tıraş esnasında sakinken bazı kedilerde ise durum tam tersidir. Tıraş esnasında birçok kedi agresif ve saldırgan tavırlar sergileyebilir. Bu nedenle kediyi tıraş etmek oldukça zordur. Uzman olmayan kişiler kediyi tıraş ederken kedi saldırmaya çalışırsa bu durumun sonucunda kedi zarar görebilir. Kedinin sağlığı ve rahatı için kedi tıraşının uzman kişiler tarafından yapılması oldukça önemlidir. Kedi tıraşı yapılırken bilinmesi gereken önemli bir husus da kedilerin derisinin çok ince ve hassas bir yapıda olmasıdır. Kedi derisinin ince ve hassas yapıda oluşu nedeni ile yanlış kişilerce yapılan tıraşta kedi kolaylıkla yara alabilir.

Kedi tıraşı yapılırken öncelikle doğru ekipman seçimi oldukça önemlidir. Kedi makası ya da kediler için özel olarak üretilmiş makinelerle tıraş yapılırken makinenin ısınmamasına dikkat edilmelidir. Tıraş makineleri hızlı çalışırlar ve bu hızlı çalışabilirlik nedeni ile makine ısınmaktadır. Isınan makinenin keskin kısımları kedinin derisinin yanmasına neden olur. Kedi tıraşında makas kullanılırken dikkat edilmesi gereken noktalar bulunur. Öncelikle bir kedinin vücudunun geniş alanlarını düzeltmek için makas kullanılmaması gerekir. Kedi makasları profesyonel pet kuaförleri tarafından kedilerin kafa ve yüz çevrelerini düzeltmek için kullanılır. Kedilerin güvenliği ve sağlığı için kedi tıraşının uzman kişilerce yapılması çok önemlidir. Bu nedenle kedi tıraşının evde kendiniz tarafından yapılması uzmanlar tarafından önerilmemektedir.

Kedi tıraşı nasıl yapılır?

Kedi Tıraşında Hangi Ekipman Kullanılmalıdır?

Kedi tıraşı yapılırken öncelikle en önemli şey ekipman seçimini doğru yapmaktır. Bir kedi tıraş edilmeden önce tıraş ekipmanları ayarlanmalıdır. Çoğu kişi kedi tıraşında insanlar için geliştirilmiş olan tıraş makinelerinin kediler için kullanabileceğini düşünür. Fakat bu yanlış bir düşüncedir. Yani kedi tıraşı için insanların tıraşı için kullanılan ekipmanları kullanmak doğru olmaz. Bu durumun birkaç nedeni bulunur. Öncelikle insan tıraşında kullanılan ekipmanlar kedilerde işe yaramazlar ve bu ekipmanların kedilerde kullanılması birtakım hijyen sorunlarına yol açar. Ayrıca insanların kullandığı tıraş makineleri kedilerde işe yaramaz, kedinin canını yakabilir veya tüyleri hızlıca çekerek kedinin yaralanmasına yol açabilir. Bu nedenle insanlar için geliştirilmiş tıraş ürünleri kedilerde kullanılmamalıdır.

Kedi tıraşında kediler için geliştirilmiş özel tıraş makineleri kullanılmalıdır. Kediler için geliştirilmiş olan bu tıraş makineleri oldukça sessiz çalışırlar. Kedilerin tüy yapısına göre özelleştirilmiş tasarımlar sayesinde kediler çok kolay bir şekilde tıraş edilebilir. Kediler için tıraş makinesi seçilirken bazı hususlara dikkat edilmesi de kaçınılmazdır. Kedi tıraş makineleri seçilirken kedinin cinsi ve tüy yapısına dikkat etmek bu noktada önemli olacaktır. Ayrıca tıraştan korkan kediler için sessiz çalışan makineleri tercih etmek gerekecektir. Mıknatıslı motora sahip makineler diğer makinelerden daha sessiz çalışırlar. Bu nedenle tıraştan korkan bir kedi için bu makineler tercih edilebilir. Kısa ve orta uzunlukta tüylere sahip kediler için de mıknatıslı tıraş makineleri tercih edilmelidir.

Kedi Tıraşı Öncesi Ne Türk Hazırlıklar Yapılmalıdır?

Kedi tıraşı öncesinde birtakım hazırlıkların yapılması önemlidir. Öncelikle kedi tıraşından önce kedinin sakin olması önemlidir. Kediler yabancı nesnelerden, gürültüden ve zaman zaman da kendilerine dokunulmasından hoşlanmazlar. Bu nedenle kedinin tıraştan önce hazırlanması önemli olacaktır. Kedi tıraşı yapılmadan önce kedinin tıraş makinesine ve kedi makasına alışması önemlidir. Kedi tıraş makinesini bir tehdit unsuru olarak algılamamalı ve tıraş makinesine alışmalıdır. Kedi, tıraş makinesine alıştıktan sonra tıraş edilmesi çok daha kolay ve sorunsuz geçecektir.

Kedinin tıraş makinesine alışması için tıraş makinesi ile kediyi tanıştırmak oldukça önemlidir. Kedi, tıraş makinesini çalışmadan önce ve çalışırken görmeli. Ayrıca kedi, tıraş makinesini istediği gibi rahatça koklamalıdır. Bu sayede kedinin tıraş makinesine alışma süreci tamamlanacaktır. Kedi tıraş makinesine alıştıktan sonra tıraş işlemine geçilmeden önce tüyleri fırçalanmalıdır. Kedinin tüylerinde dolaşıklık varsa bunlar açılmalıdır. Tüm bunlar yapıldıktan sonra daha kolay bir tıraş deneyimi gerçekleşecektir.

Kedi tıraşı öncesi yapılması gereken hazırlıklar

Kedi Tıraşında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kedi tıraşı önemli ve zor bir iştir. Bu nedenle bu işin uzman pet kuaförleri tarafından yapılması önerilir. Fakat kedi sahipleri evde kedilerini kendi tıraş etmek istiyorsa dikkat etmeleri gereken birkaç husus bulunur. Öncelikle kedi tıraşında doğru ve kaliteli ekipmanların kullanılması önemlidir. Kediler için özel olarak geliştirilmiş tıraş makineleri ve kedi makasları bu iş için yeterli olacaktır. Ancak kedi tıraş makinelerinin seçimi yapılırken kedinin cinsine ve tüy yapısına dikkat etmek gerekir. Doğru ekipmanların seçimi bittikten sonra kedi tıraşı işlemine geçilebilir.

Kedi tıraşı yapılırken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Kedi tıraş edilmeden önce tüylerin taranması ve gerekliyse kedi makası ile bazı bölgelerdeki tüylerinin kısaltılması gerekir. Bu işlemden sonra kedinin tıraş işlemine geçilebilir. Kedi tıraşı yapılırken kedinin cildini gergin tutmak kedi tıraşının daha kolay yapılmasını sağlayacaktır.
 • İlk kez kedi tıraşı yapacak kişiler kediyi tıraş ederken bir başka kişiden yardım alabilirler. Bu sayede kedi daha kolay tıraş edilebilir.
 • Tıraş esnasında kedinin doğru bir pozisyonda tutulması önemlidir. Bu konuda net bir bilginiz yoksa kedinin tıraş esnasında nasıl tutulacağını öğrenmelisiniz.
 • Tıraş esnasında bazı kediler agresif ve saldırgan olabilir. Bu nedenle kedilerin saldırgan hareketlerinden korunmak için uzun ve kalın bir eldiven giyilmelidir. Böylelikle hem kedi hem de kedi sahibi güvenli bir tıraş deneyimi yaşar.
 • Her kedinin kendine has bir karakteri vardır. Bu nedenle kedinin tıraş edilmesi gerekiyorsa kedinin tıraş süreci esnasında süreçle ilgili doğru ve detaylı bilgiye sahip olmak için veteriner hekime danışılması uygun olacaktır.
 • Kediniz tüylerine dokunulmasından hoşlanmıyorsa ve tüylerini taratmak istemiyorsa kedinizi evde kendiniz tıraş etmeniz oldukça zor olacaktır. Bu durumda kedi tıraşı uzman kişiler tarafından yapılmalıdır.

Kedilerde Tıraş ve Banyo Ne Kadar Gereklidir?

Kedi tıraşı ve kedi banyosu kedilerin zaruri ihtiyaçları arasında yer almaz. Ancak bir kedi hangi durumlarda ve hangi sıklıkta tıraş edilmelidir sorusu bu noktada önemli sorulardan biri olarak karşımıza çıkar. Kedi tıraşı hususundan önce kedi banyosu konusunu açığa kavuşturmak önemli olacaktır. Kediler, kendilerini temizleyen canlılardır. Kediler kendilerini yalayarak temizlerler. Kedilerin vücutlarında kendilerini temizleyen salgılar bulunur. Bu nedenle kediler çok sık banyo yaptırılmamalıdır. Ayrıca kedilerin derileri çok ince ve hassas bir yapıya sahiptir. Bu nedenle bir kediye banyo yaptırılırken dikkatli olunması gerekir. Evcil bir kedinin 1-2 kere yıkanması yeterli olacaktır. Ayrıca kedinin tüylerine pis bir şey bulaştığında yıkamak yeterli olacaktır. Bir kediyi yıkarken suyun yeterli ılıklıkta olması ve banyo esnasında kimyasal maddelerin kullanılmaması önemlidir.

Kedi banyosunun ardından kedi tıraşı aşamasına geçilebilir. Kedi tıraşının zorunlu olduğu haller şunlardır:

 • Kedi çok sık parazitlere maruz kalıyorsa ve bu parazit sorunu kronik bir hale gelmişse,
 • Kedi çok fazla tüy döküyorsa ve kedinin dışkısında ve kusmuğunda tüylere rastlanıyorsa,
 • Kedinin tüy yapısı karmaşıklaşmış bir haldeyse ve taranmasının imkânı bulunmuyorsa,
 • Kedi tüyüne karşı kedi sahiplerinin alerjisi bulunuyorsa,
 • Kedi obezite sorunu yaşıyorsa ve kendini temizleyemiyorsa,
 • Kedi cinsine göre aşırı tüylü bir yapıya sahipse ve mevsimsel tüy dökülmeleri evde problem yaratıyorsa,
 • Kedi birtakım cilt sorunları yaşıyorsa ve bu sorunlar için kullanılan ilaçların deriye daha iyi nüfuz edebilmesi için,

Tüm bu nedenlere bağlı olarak kedi tıraşı zorunlu bir hale gelebilir.

Kedilerin tıraş edilmeden önce mutlaka veteriner hekimlere danışılması oldukça önemlidir. Bazı kedi türlerinde tıraştan sonra tüylerin eskisi gibi gelmediği görülebilir. Ayrıca bir kedi tıraş edildikten sona sürekli saklanma eğilimi gösterebilir ve bu da kedinin psikolojik olarak etkilendiğinin bir göstergesidir. Kedi tıraşı özellikle bağışıklığı azalmış yaşlı kedilerde faydadan çok zarar getirebilir. Yaşlı kediler tıraş edildiklerinde dış etmenlere daha fazla açık hale gelir ve bu da yaşlı kedinin birtakım cilt sorunları yaşamasına neden olur. Tüm bunlar düşünüldüğünde kedi tıraş edilmeden önce mutlaka ama mutlaka veteriner hekime ve alanında uzman bir pet kuaförüne danışılması önemli olacaktır.

Kedi Tıraşı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kedi Tıraşı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kedi Tıraşında Makas Kullanmalı mıyız?

Kedi tıraşında makas kullanıp kullanılmayacağı en çok merak edilen konulardan biridir. Kedi tıraşında makas kullanmak kediyi tıraş etmek kadar etkili sonuçlar vermez. Makas sadece kedinin tüylerini kısaltmayı sağlar ve bu da tıraştan alınan bir sonuç değildir. Fakat uzun tüylü kedilerde makas kullanmak tıraşa yardımcı olacağı için makas iyi bir tercih olacaktır. Uzun tüylü kedilerde tıraş öncesi makasla kedinin tüylerini kısaltmak kedi tıraşının kolaylaşmasını sağlayacaktır. Böylelikle tıraş süresi kısalacak ve kedi daha kolay tıraş edilecektir. Ayrıca kedi makası ile kedinin hangi tüylerinin kısaltılacağı ayrı bir konudur. Buna göre kedi makası ile kedinin tüm tüyleri kısaltılmaz. Sadece belirli bölgelerdeki tüyler kedi makasıyla kısaltılmalıdır.

Kedi Tıraşı Evde Yapılabilir mi?

Kedi tıraşı evde yapılabilir mi sorusu kedi sahiplerinin en çok merak ettiği sorulardan biridir. Kedi tıraşı kolay bir işlem değildir ve her kedinin karakterine göre farklılaşabilir. Bu nedenle kedi sahiplerinin kedi tıraşını kendisinin yapmaması tavsiye edilir. Evde kedinizi tıraş etmek istiyorsanız öncelikle bir uzmana danışabilirsiniz. Ayrıca evde kedi tıraşı yapılacaksa kedinize uygun tıraş ekipmanı seçimi de en az kediyi tıraş etmek kadar önemlidir. Kedi tıraşı için özel olarak üretilmiş tıraş makineleri ve kedi makasları kedi tıraşında kullanılacak ekipmanlardandır. Kedi tıraşında kullanılacak ekipmanların kedi tarafından tanınması ve kedinin bunlardan korkmaması evde kediyi tıraş etmede önemlidir. Evde yapılan kedi tıraşında kedi sahibi ile kedinin iletişimi ayrı bir öneme sahiptir. Kedi tıraş edilmeden önce tüyleri taranmalı tüylerinde karışıklık varsa bu karışıklıklar açılmalıdır. Böylece kedi daha kolay bir şekilde tıraş edilebilir. Ayrıca kedi agresifse ve tıraş esnasında saldırma olasılığı bulunuyorsa kalın ve uzun bir eldiven giyilmelidir. Ayrıca kedi tıraş edilirken başka bir kişiden yardım almak da tıraşı kolaylaştıracaktır. Daha önce evcil hayvan beslememiş kişiler, evde kedi tıraşı yapmayı düşünüyorsa öncelikle bu konuda araştırma yapmalı ve daha sonra tıraş işlemine geçmelidir.

Kedi Tıraşı Yaptırmak Zararlı mıdır?

Kedi tıraşı, kedilerin genel ihtiyaçları arasında yer alan bir şey değildir. Kediler için ihtiyaç sayılmayan kedi tıraşının zararlı olup olmadığı ise merak konusudur. Kedi tıraşı yaptırmak zararlı değildir. Ancak bir kedi tıraş edilirken tıraşın bilinçli ve doğru bir şekilde yapılması önemlidir. Bilinçsiz yapılan tıraşlar kedilerin sağlığını olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle kedinin zarar görmemesi için kedi tıraşı, profesyonel pet kuaförleri tarafından yapılmalıdır.

Tıraş Olan Kediler Üşür mü?

Tıraş yapılan kedilerin üşüyüp üşümeyeceği kedinin doğru tıraş edilip edilmemesine bağlıdır. Uzman kişiler tarafından yapılan tıraş sonrası kedilerde üşüme görülmez. Bunun en önemli nedeni uzman pet kuaförlerinin kedilerin tıraşında tüylerin ne kadar uzun kalacağını iyi bilmeleridir. Bu nedenle uzman kişilerce yapılan kedi tıraşlarında kediler üşümezler.

Tıraş olan kediler üşür mü?

Normal Tıraş Makinesiyle Kedi Tıraş Edilir mi?

Kedi tıraşı özel bir işlemdir ve bu işlem için özel olarak üretilmiş kedi tıraş makineleri mevcuttur. Bu nedenle kedi tıraşında insanlar için üretilmiş tıraş makineleri ve makasların kullanılması tavsiye edilmez. Kedilerin tüy yapısı, deri yapısı insanlardan oldukça farklıdır. Öncelikle kedilerin derisi çok incedir. Bu nedenle insanlarında tıraşları için kullanılan makineler ile tıraş edilmeye çalışıldığında yanlışlıkla kesilebilir ve yaralanmalar yaşanabilir. Bu durumun sonucunda kedi enfeksiyonlara açık hale gelebilir. Ayrıca insanlar için kullanılan tıraş makinelerinin kedilerde de kullanılması hijyen açısından çeşitli problemler doğurur.

Kedi Tıraşının Ortalama Maliyeti Nedir?

Kedi tıraşı maliyeti, kedi sahiplerinin merak ettiği konulardan bir diğeridir. Kedi tıraşı hakkında net bir fiyat vermek doğru olmaz. Kedi tıraşı maliyetleri, kedinin tüylerine ve tıraş edilen yere göre değişmektedir. Fakat bir kediyi tıraş etmenin ortalama maliyetinin 200 TL civarı olduğu söylenilebilir. Fakat bu fiyat ifade ettiğimiz gibi pet kuaföründen pet kuaförüne farklılık gösterebilmektedir.

Tıraş Olan Kedinin Tüyleri Ne Zaman Uzar?

Kedilerin tüylerinin uzama süresi genel olarak 5 aydır. Tıraş olan kedilerin tüyleri genellikle geç çıkmaktadır. Kedilerin tüyleri bazı mevsimlere göre çok fazla dökülmeye başlıyor. Böyle durumlarda kedi sahipleri tüy sorununu çözmek için kedi tıraşına ihtiyaç duyabiliyor. Gerek tüy dökme nedeni ile gerek başka nedenler ile kedi sahipleri kedilerini tıraş ediyor. Bir kedi tıraş edildiğinde ise kedinin tüylerinin tekrar ne zaman uzayacağı merak konusu oluyor. Kedilerin tüylerinin uzama süresi genel olarak kedilerin cinsine ve yapılan tıraş işlemine bağlıdır. Bu nedenle kedilerin tüylerinin uzamasının ne kadar süre alacağı konusunda kesin bir bilgi vermek doğru olmayacaktır.

Kedi tıraşı, kediler için özel olarak üretilmiş tıraş makineleri ile yapılırsa tüylerin uzaması uzun bir süreyi bulacaktır. Bunun en önemli nedeni tıraş makinesi ile yapılan işlemde tüylerin çok fazla kısaltılmış olmasıdır. Tıraş makinesi ile yapılan kedi tıraşında tüylerin uzaması genellikle 4-5 ay kadar sürebilmektedir. Bu süreçte kedilerin tüylerine başka bir işlem yapılmaması gerekmektedir. Makine tıraşına nazaran kedi makası ile yapılan tıraşlarda tüylerin uzama süresi daha kısa sürer. Kedi makası tıraşında da kedinin tüylerinin uzaması, kedinin cinsine ve tüy yapısına bağlı olarak farklılık gösterir. Kedi tüylerinin tıraşında tüylerin uzama süresini etkileyen bir başka durum da kedinin yaşıdır. Buna göre tıraş edilmiş yavru bir kedinin tüyleri yetişkin bir kediden farklı olarak daha uzun sürede uzamaktadır.

Yorum Yap!