Kediler Meyve Yer mi?

Kediler Meyve Yer mi? Kedilerin Meyveler İle İlişkisi Nedir?

Kediler etobur hayvanlardır. Genetik olarak avlanmaya ve et tüketmeye yatkın olan kediler, beslenme konusunda çok seçicidirler. Mamalardan tutun bazı ev gıdalarına kadar kediler oldukça seçicidir. Bu nedenle, her kedinin beslenme diyeti birbirinden farklı olmaktadır. Fakat kedilerin genel olarak et yemeyi sevdikleri de bilinen bir gerçektir. Kedilerin meyve ile olan ilişkisi ise karışık bir konu olup kedi sahipleri tarafından da merak konusudur. Bazı kediler meyve sevmezken bazıları sever ya da bazı meyveler kediler tarafından sevilerek tüketilir. Aynı zamanda, kedilerin bazı meyveleri tüketmesi faydalıyken bazı meyveleri tüketmesi ise kedilerin sağlığı açısından son derece sakıncalıdır.

Kedilerin beslenmesinde onlar için özel olarak üretilmiş kedi mamaları önemli bir yere sahiptir. Kedi mamaları dışında kediler protein, karbonhidrat, vitamin ve mineral gibi onların sağlığı için gerekli vitaminler mama dışındaki diğer gıdalarda da bulunur. Bazı meyveler kediler için oldukça sağlıklı ve gereklidir. Kedilere faydalı olan kavun, karpuz, çilek, yaban mersini, muz vb. meyveler kedilerin severek tükettiği sağlıklı meyveler arasında yer alır. Fakat kediye meyve verilirken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunur. Ayrıca kedilere aşırı miktarda meyve verilmemeli, meyve verilirken ölçülü davranılmalıdır.

Bu yazımızda kedilerin meyveler ile ilişkisi ve doğru kedi beslenmesi adına detaylı bir yazı kaleme alınmıştır.

Kedilerde beslenme nasıl olmalıdır?

Kedilerde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Kedilerin beslenmesi, onların sağlıklı bir hayat sürmesi açısından önemli konudur. Kedi besleyen kişiler ya da kedi sahiplenmeyi düşünen kişiler için kediler nasıl beslenmelidir konusu önemli bir yere sahiptir. Öncelikle, bir kedi, yapı itibari ile etçil hayvandır ve bu yüzden beslenmesindeki temel gıda et üzerine olmalıdır. Protein, karbonhidrat içeren gıdalar kedilerin tüketmeyi seveceği gıdalardandır. Kediler için özel tasarlanmış mamalar genel olarak kedilerin ihtiyaç duyduğu besin ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Kediler enerjilerini artırmak, protein ihtiyaçlarını karşılamak ve sağlıklı olmalarına katkıda bulunmak için mama dışındaki gıdaları da tüketmeleri gerekir. Kedilerin yemesi gereken gıdalar ise; et, tahıl, hayvansal gıdalar ve bazı sebze ve meyvelerdir. Kedilerin doğru ve sağlıklı beslenmesinde yaşın önemli bir konu olduğu da unutulmamalıdır. Yani farklı yaş grubundaki kedilerin beslenme diyetleri birbirinden farklı olmalıdır. Ayrıca, kediler özel hayvanlardır ve kendi beslenme diyetlerini kendileri belirlerler. Bu yüzden kedinizin doğru beslenmesi ve ihtiyaç duyduğu besin takviyelerinin bilinmesi için veteriner hekiminize danışmanız faydalı olacaktır.

Hamile Kedilerde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Hamile kedilerin beslenme düzenleri hamilelik sürecince farklılık arz edebilir. Hamileliğin ilk dönemleri ve son dönemleri hamile kediler için farklılık taşır. Hamile bir kedinin iki, üç haftalık gebelik sürecinde beslenme ihtiyaçları değişir. Bu dönemde olan kediler daha dengeli yağ içeren besinler, protein ve mineral bakımından zengin mamalar ile beslenmelidir. Kedinin hamileliği anlaşılana kadar normal mamalar ile beslenmesi kedi için bir problem oluşturmaz. Fakat insanlarda da olduğu gibi hamile kedilerde de beslenme ihtiyacı artar. Bu nedenle, hamile kediler için özel mamalar verilmelidir. Hamile kedilere hamilelik sürecinde yavru kedi mamaları verilebilir. Yavru kedi mamaları zengin besin değerleri içermesi bakımından hamile kediler için ideal bir gıda olacaktır.

0-8 Haftalık Yavru Kedilerin Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Yavru kedilerde ilk 8 ay hatta ilk 1 yaşına kadar beslenme tarzları çok önemlidir. Yavru kedilerin bu dönemdeki beslenmeleri onların büyümelerine ve sağlıklı bir yaşam sürmelerini sağlayacağı için oldukça önemlidir. 0-8 ay arasında olan yavru kedilerin sağlıklı olması için doğru ve sağlıklı beslenme önemlidir. Yavru kedilerde en doğru beslenme ilk etapta anne sütü olmalıdır. Anne sütü tüm besin değerlerini karşılaması adına yavru kedi için önemlidir. Ancak annesinden ayrılmış yavru kedi için anne sütü imkânı bulunmaz. Bu nedenle, yavru kediler enerji ihtiyaçlarını karşılamak için beslenmeye daha fazla ihtiyaç duyarlar. Yavru kediler için anne sütü yerine geçen süt tozları bulunur. Bu süt tozları su ile karıştırılarak hazırlanıp yavru kediye kedi biberonu ile verilir. Günde 5 ya da 6 kez kedinizin ihtiyaç duymasına göre verilmelidir. Fakat yavru kedi için sadece süt tozu yeterli olmaz. Süt tozunun yanı sıra kediye ek gıdalardan da verilmesi gerekecektir.

Yavru kediler için özel olarak üretilmiş kedi mamaları, yeni doğan kedilere uygun yeni doğan kedi maması yavru kedilerin beslenmesi için önemli gıdalardır. Yüksek protein içeren kedi mamaları doğru zamanda ve doğru miktarda verilerek kedilerde bir beslenme düzeni oluşturulabilir. Yavru kedilerde mamadan ayrı ek gıdalar verilirken dikkatli olunması önemlidir. Bazı gıdalar yavru kediler için uygun olmayabilir. Bu nedenle, yavru kediniz için bir veteriner hekimden destek almak daha doğru olacaktır.

Ayrıca Okuyunuz: 2-6 Ay Arası Yavru Kediler Nasıl Beslenir?

Kedilerin Meyvelerle İlişkisi Nedir?

Kediler etçil canlılardır. Genel olarak mama ile beslenen ve mamalardan alması gereken protein ve mineralleri alan kedilere meyve verilebilir. Kediler her ne kadar meyve yemeyi çok fazla tercih etmeseler de bazı meyveler kediler için faydalı vitamin ve mineralleri içerir. Bu nedenle, kedilerin meyveler ile olan ilişkisi herkes için bir merak konusudur. Kedilerde tatlı gıdaların tadını almayı sağlayan reseptörler eksiktir. Bu nedenle, meyvelerin tatlı tadını alamazlar. Yani meyvelerin tatlı olması onları ilgilendirmez. Fakat kedilere meyve verilirken düşük miktarda şeker içeren ve kalorisi az olan meyveler verilmelidir. Öncelikle kediler bazı meyveleri severek yerken bazı meyveleri yemek istemezler. Ayrıca bazı meyveler kediler için yararlı olabiliyorken bazı meyveler ise kediler için zararlı olabilmektedir. Bu nedenle, kediye verilmesi gereken meyveler ve meyve oranları iyi belirlenmelidir.

Kedilere meyve verilirken miktar iyi ayarlanmalı ve çok sık olmamak kaydıyla meyve verilmelidir. Kediler için faydalı olan meyveler kedilere verilirken bazı hususlara dikkat edilmesi gerekir. Genel olarak meyveler iyi yıkanmalı, kabukları soyulmalı, sapları, yaprakları ve çekirdekleri çıkartılmalıdır. Bu şekilde hazırlanan meyveler ince dilimlenerek kediye verilmelidir.

Kediler Muz Yer mi?

Muz, kedilerin yiyebileceği meyveler arasında yer alır. Muzun, içerdiği potasyum, kalsiyum, B ve C vitaminleri ile kedilere faydalı olduğu bilinmektedir. Ayrıca muzun lifli bir yapısının olması sindirim sistemleri açısından da faydalı olmaktadır. Muzun tokluk hissi vermesi nedeniyle kilo problemi olan kediler için ideal bir yiyecek olacaktır. Muz her ne kadar bir kedi için sağlıklı bir meyve olsa da yüksek oranda şeker ve karbonhidrat içermesi dolayısıyla kediye çok fazla verilmemelidir. Potasyum kaynağı olan muzun kalp ve böbrek hastalıklarına da iyi geldiği biliniyor. Kedinize muz vermek istiyorsanız ince dilimler halinde birkaç dilim verebilirsiniz.

Kediler Kavun Yer mi?

Kavun, kedilerin yiyebileceği meyveler arasında yer alır. C vitamini, karoten, beta, lif ve antioksidan içeren kavun kedi sağlığı için faydalı meyvelerdendir. Ayrıca kavun kedilerin en sevdiği meyvelerden biridir. Diğer meyvelere göre kalori oranının düşük olması bu meyvenin kedilerin en sevdiği meyvelerden biri olmasını sağlamıştır. Ayrıca kavunun kokusunun proteinin etteki kokusunu andırması nedeniyle kedilerin bu meyveyi sevmelerini sağlamıştır. Kedinize kavun vermek istiyorsanız birkaç dilim kavun onun için yeterli olacaktır. Ayrıca kavun yemek kediyi mutlu edecektir.

Kediler karpuz yer mi?

Kediler Karpuz Yer mi?

Karpuz, kedilerin yiyebileceği meyveler arasında yer alır. Sıcak yaz aylarında kedinizin serinlemesi için kedinize az bir miktarda karpuz verebilirsiniz. Fakat kedinize karpuz verirken karpuz miktarını iyi ayarlamalısınız. Zira bir kediye yiyebileceğinden fazla karpuz vermek onun sağlığı için olumlu olmayacaktır. Kedinizin karpuzu çok sık olmamak kaydıyla çok az tüketmesi yeterli olacaktır. Ayrıca karpuzun çekirdeklerini ve kabuğunu kedinize vermemelisiniz. Karpuz şeker oranı yüksek bir meyve olduğu için diyabet sorunu olan kedilere verilmemelidir.

Kediler Elma Yer mi?

Kedilerin yiyebileceği meyveler arasında elma yer almaktadır. Elmanın içerisinde bulanan kalsiyum, C vitamini ve K vitamini gibi birtakım vitamin ve mineraller bulunur. Bu vitamin ve minerallerin kedi için yararlı olduğu bilinmektedir. Elma kabuklarının da bitkisel besinler bakımından yüksek olduğu bilinir. Kedinize elma vermek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunur. Öncelikle elma iyice yıkanmalı ve ardından da kedi için zararlı olabilecek elmanın çekirdeklerini ve sapını çıkartmalısınız.  Elma çekirdekleri şeker siyanürü içerdiği için kedi için zararlıdır. Birkaç elma çekirdeği kediye zarar vermez ancak yoğun bir şekilde bu çekirdekler yenilirse bu kedi için zararlı olacaktır. Ayrıca kedinize vereceğiniz elma miktarını da iyi belirlemeniz gerekir. Kediye aşırı miktarda elma vermek onların sağlığı için çok iyi olmayacaktır. Elma, belirli bir yaşın üstündeki kediler ve yavaş metabolizmaya sahip kediler için faydalı bir yiyecek olacaktır.

Kediler Mango Yer mi?

Mango, kedilerin yiyebileceği meyveler arasında yer alır. Mangonun içerisinde A, B6, C vitaminleri, lif ve pektin bulunur. Kedinize mango vermek istiyorsanız iyice yıkayıp küçük küçük doğrayarak onunla paylaşabilirsiniz. Fakat kedinize verdiğiniz mangoda sap ve çekirdek olmamalıdır. Ayrıca kedinize çok sık olacak şekilde mango vermemelisiniz.

Kediler yaban mersini yer mi?

Kediler Yaban Mersini, Ahududu, Kızılcık ve Böğürtlen Yer mi?

Kedilere bazı meyvelerin verilmesinin sağlık açısından uygun olduğu düşünülür. Örneğin, yaban mersini, kızılcık ve böğürtlen kediler için uygun meyveler arasında yer alır. Bu meyvelerde lif, flovonaid, antioksidan, A, C, E, K vitaminleri yoğun olarak bulunur. İlgili meyveler kediye verilirken küçük parçalara ayrılmalıdır. Ayrıca bu meyvelerin kediye seyrek olarak verilmesi önerilir.

Kediler Ananas Yer mi?

Ananas, tropikal meyvelerden biridir. Bu nedenle, ülkemizde taze ve konserve olmak üzere 2 türde satılır. Taze ananas, kedilere çok az bir miktar verilebilir. Kediye taze ananas verilirken kabukları, yaprakları ve dikenleri iyice çıkartılmalıdır. Daha sonra küçük parçalar halinde kedinize verebilirsiniz. Taze ananas da kedilere diğer meyvelerde olduğu gibi çok sık verilmemelidir. Fakat konserve ananasların kediye verilmemesi gerekir. Konserve ananaslarda yer alan katkı maddeleri ve içerdiği şeker oranının yüksek olması kedi sağlığı için uygun değildir.

Kediler Armut Yer mi?

Armut, kedilerin yiyebileceği meyveler arasında yer alır. Bir kediye armut verilirken miktarı iyi ayarlanmalı ve çok az miktarda verilmelidir. Ayrıca kedinize çok sık olmamak kaydıyla nadiren armut vermeniz uygun olacaktır. Kedinize armut vereceğiniz zaman kabuklarını soyun ve çekirdeklerin çıkartılmış olduğundan emin olun. Daha sonra ince dilimler halinde çok az bir miktar kedinize verebilirsiniz.

Kediler Kayısı Yer mi?

Kayısı kediler için güvenli meyvelerden biridir. Beta karoten kaynağı olan kayısı enerji verici özelliği ile ön plana çıkar. Bir kediye kayısı verilirken çekirdekleri çıkartılarak ve meyve iyice yıkanarak verilmelidir. Kayısı çekirdeği esas miktarda siyanür içermesinden dolayı kedi için zararlıdır. Ayrıca kayısı verilirken diğer meyvelerde de olduğu gibi çok sık verilmemelidir. Kayısının kediye faydaları; A vitamini ihtiyacını karşılar ve kanser önleyici özelliğe sahiptir.

Kediler Çilek Yer mi?

Çilek, kediler için sağlıklı meyvelerden biridir. Çilekte yer alan; potasyum, manganez, C vitamini, folat, lif ve birçok antioksidan kedilerin ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller arasında yer alır. Fakat bir kediye çilek verilirken dikkatli olunması önemlidir. Çok az miktarda verilecek olan çilek kedi için yeterli ve faydalı olacaktır. Kediye vereceğiniz çileklerin iyi yıkanması, yapraklarının ve sapının temizlenmesi gerekmektedir. Ayrıca çileği bir bütün olarak değil de dilimlenmiş olarak vermeniz kedi için daha uygun olacaktır.

Kediler çilek yer mi?

Kediler Kivi Yer mi?

Kivi kedilerin yiyebileceği meyvelerden biridir. Bir kediye kivi verilirken kabuğu iyice soyulmalı ve ince dilimlere ayrılarak verilmelidir.

Kediler Mandalina Yer mi?

Mandalina kedi sağlığı için uygun bir meyve değildir. Mandalinanın yanı sıra portakal, limon, misket limonu gibi turunçgiller de kedinin yemesi için uygun değildir. Bu meyvelerin içerisinde yer alan yağlar ve bileşikler birtakım sindirim sistemi sorunlarına, ishale ve merkezi sinir sistemi sorunlarına yol açabilmektedir.

Kedilere Ne Kadar Meyve Verilmelidir?

Bazı meyvelerin kedilerin sağlıkları açısından gerekli olduğu bilinir. Fakat bir kediye meyve verirken miktarını ayarlamak meyve vermekten daha önemli bir konudur. Öncelikle meyveler bir kedinin beslenmesinin sadece %2’lik bir kısmını oluşturmalıdır. Bunun anlamı ise kedinin her gün 2 dilim kadar meyve tüketmesini ifade eder. Kedilere meyve verilirken meyvelerin taze olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca meyveler ince dilimlenmeli, sapları, yaprakları ve çekirdekleri çıkartılarak küçük miktarlarda olacak şekilde verilmelidir.

Kediler İçin Zararlı Meyveler Nelerdir?

Bazı meyveler kediler için faydalıyken bazı meyveler içerdiği bileşenler nedeni ile kediler için zararlı olabilmektedir. Kedilerin tüketmemesi gereken meyveler ise şunlardır: Üzüm, kuru üzüm, limon, portakal, misket limonu. Bu meyveler kedilerde sindirim sorunları, böbrek yetmezliği, ishal, kusma gibi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Kediler En Çok Ne Yemeyi Sever?

Kediler etobur canlılardır. Yemek konusunda bir hayli seçici olan kediler bazı mamaları beğenmez, bazı gıdaları tüketmezler. Kediler bazı besinleri çok severken bazı besinleri ise sevmezler. Kedilerin en çok sevdiği besinler şunlardır:

  • Et: Balık, tavuk, kuzu, ördek, geyik, tavşan, sığır kedilerin en sevdiği et türlerindendir.
  • Tahıl: Bütün etobur hayvanlar tahıl tüketmeyi sever. Yulaf, tatlı patates ve mısır kedilerin en sevdiği tahıllardandır. Tahıllar kedilerin karbonhidrat ihtiyaçlarını karşılar.
  • Sebzeler: Yeşil fasulye, kabak, karnabahar, ıspanak kedilerin en sevdiği sebzeler arasındadır.
  • Hayvansal gıdalar: Hayvansal gıdalardan yumurta ve süt ürünleri kedilerin en sevdiği gıdalardandır. Kediye yumurta verilirken haşlanmış bir şekilde verilmelidir. Kediler sütü ne kadar çok sevse de bu kedi için zararlıdır. Süt ürünleri kedilere verilirken ölçülü olunmalıdır.
  • Meyveler: Genetik kodları avlanmaya ve et yemeye yatkın olan kediler, meyve yemeyi pek fazla tercih etmezler. Ancak bazı meyveler içerdiği besin değerleri, vitamin ve mineraller sebebi ile kediler için yararlı olacaktır. Kedilerin yemeyi sevdiği ve onlar için yararlı meyveler ise şunlardır: Kavun, muz, havuç, karpuz ve yaban mersinidir. Bu meyveler vitamin ve lif bakımından zengin meyvelerdir. Bu nedenle, kedinizin bu meyveleri yemesi sağlık açısından faydalı olacaktır. Ancak kediler için her ne kadar sağlıklı olursa olsun bu meyveler kediye aşırı miktarda verilmemelidir.

Kediler İçin Zehirli Gıdalar Nelerdir?

Bazı meyve ve sebzeler kediler için yaralı iken bazıları zararlıdır. Kedilerin yememesi gereken toksik içerikli meyvelerden bazıları ise şunlardır: Üzüm, kuru üzüm, limon, portakal ve diğer turunçgiller. Bu meyveler kedilerde birtakım sağlık sorunlarına yol açar. Sindirim sorunları, ishal, kusma bu meyvelerin kedilerde yol açtığı sorunlardan bazılarıdır. Bu meyveler haricinde kediler için zehirli gıdalardan bazıları şunlardır: şekerli, tuzlu, baharatlı gıdalar, süt ve süt ürünleri, soğan, sarımsak ve çiğ gıdalar. Bu gıdalar da kedi sağlığını olumsuz etkiler. Ayrıca baharatlı ve çiğ sakatatlar kediye verilmemelidir. Sosis, salam gibi gıdalar da kediye verilmemelidir. Bunların haricinde diğer sakatatlar pişmiş ve haşlanmış bir şekilde kediye verilebilir.

Kediler için zararlı gıdalar nelerdir?

Yavru Kediye Meyve Verilir mi?

Yavru kedilere meyve verilip verilmeyeceği sorusu merak edilen konulardan biridir. Bu soruyu yanıtlamak için öncelikle yavru kediler nasıl beslenmeli konusu iyi bilinmelidir. Yavru kedilerin ilk 1 yıl beslenmesi onların ileriki yaşlarını belirlemesi açısından çok önemlidir. Kediler ilk 1 yaşta ne kadar iyi beslenirlerse o kadar sağlıklı bir hayat sürerler ve daha az hastalığa maruz kalırlar. Bu dönemdeki yavru kedilerin beslenmesi için özel olarak üretilmiş mamalardan verilmesi gerekir. Yeni doğan kedi maması çeşitleri, besin değeri yüksek olan yavru kedi mamaları yavru kedilerin beslenmesi için gerekli gıdalardandır. Ayrıca anne sütü bu dönemde ihtiyaç duydukları tüm besin değerlerini sağladığı için önemlidir. Annesinden ayrı kalmış bir yavru için beslenme çok önemlidir.

Yavru kediye meyve vermek genel olarak veteriner hekimlerce çok fazla önerilmez. Büyümeleri ve sağlıklı olmaları için doğru bir beslenme programına ihtiyaç duyan yavru kedilere meyve vermek istiyorsanız bu konuyu veteriner hekime danışmanız önemli olacaktır. Çünkü bazı meyveler yavru kedi için iyi olmayabilir. Veteriner hekim onayladığı takdirde bazı meyveleri yavru kedinize doğru oranda verebilirsiniz.

Kediler Meyve Suyu İçer mi?

Meyve suları kedilerin içebileceği içecekler arasında yer alır. Ancak meyve suları her kedinin de tercih edebileceği bir içecek olmayabilir. Kediniz meyve suyu içmek istemiyorsa onu zorlamayın. Meyve suyu normal su yerine geçmez bu nedenle kedinin meyve suyundan su ihtiyacını karşılayacağı gibi bir algıya kapılmak yanlıştır. Kedilerin içebileceği meyve suları şunlardır: Kavun suyu, elma suyu, canlandırıcı karpuz suyu, şeftali suyu, çilek suyu, havuç suyu, armut suyu veya havuç ve armut smoothisi. Bu serinletici meyve sularının az miktarda tüketilmesinin bir zararı yoktur. Fakat meyve sularının şeker oranının yüksek olması nedeniyle kediye çok fazla meyve suyu vermek ve/veya sık sık meyve suyu vermek kedi için uygun olmayacaktır.

Portakal suyu, limonata gibi meyve suları da kediye verilmemelidir. Bu meyve suları da kediler için zararlıdır. Ayrıca kedilerin içebileceği meyve suları hazır olmamalı ve mümkünse kendinizin hazırladığı meyve suları olmalıdır. Kedi için zararlı olmayan meyve suları her ne kadar kediye zarar vermese de çok fazla yararı olduğu da söylenemez.

Kedilerin beslenmesi sağlıklı bir yaşam sürmeleri adına çok önemlidir. Kediler, beslenme konusunda oldukça seçici canlılardır. Bir kedi her zaman her şeyi yemez ve seçici davranır. Bu nedenle, kedinizin sağlıklı ve doğru beslenmesi için bilgili olmalı ve kediye ona göre yaklaşmalısınız. Kedilerin meyve tüketmesi ise kedi beslenmesi konusunda ayrı bir konu olup ayrı bir öneme sahiptir. Bütün meyveler kediler için faydalı değildir. Bazı meyveler kediler için zararlıdır. Bu nedenle, kediye verilecek meyveler iyi bilinmeli ve kediye meyve verilirken ölçülü olunmalıdır. Unutmayın, her şeyde olduğu gibi meyvelerde de azı karar çoğu zarardır.

Yorum Yap!