Kediler Ekmek Yer Mi?

Kediler Ekmek Yer Mi?

Ekmek kediler için çoğu zaman cezbedici bir gıda olmasa da kuru mama rutininden sıkılan kediler ekmek yemeyi deneyebilir. Bazı kediler ekmek tüketse ve bundan hoşlanıyor gibi gözükse de ekmek kediler için pek de sağlıklı bir gıda değildir. Eğer bir kedinizin ekmek sevdiğini fark ettiyseniz ve “Kediler ekmek yer mi?” sorusuna yanıt arıyorsanız, aşağıdaki başlıklar sizlere yardımcı olabilir.

Kediler Ekmek Yer Mi?

Evet, kediler sırf meraklarından dolayı ekmek yiyebilir. Ancak ekmek kediler için besleyici ya da ideal bir gıda değildir. Olağanüstü koşullar söz konusu olmadığı sürece kedilerin beslenme diyetinde ekmeğe yer verilmemelidir. 

Kedi ebeveynleri çoğunlukla kahvaltıda ekmek yerken kedilerinin de yemesi için tostlarından ya da sandviçlerinden bir parçayı tüylü dostlarına verirler. Kedi ebeveynleri kahvaltı ederken meraklı gözler ile miyavlayarak kedilerinin baktığını gördüğünde, canının ekmek çektiği düşünülebilir. Ancak kediler birçok besine karşı ilgi ve merakla; miyavlayarak yaklaşır. Bu durum kedilerin ekmeği çok sevdiği ya da ekmeğin kedilerin sağlığı için faydalı olduğu anlamına gelmez.

Okuma Önerisi: Kediler Yumurta Yer Mi?

Kedilere Ekmek Verilir Mi?

Olağanüstü koşullar söz konusu olmadığı sürece kedilere ekmek verilmemelidir. Ekmeğin içerisinde şeker, yağ, un ve çok az miktarda protein bulunur. Ekmek kediler için besleyici ya da sağlıklı bir gıda değildir.

Kedilerin beslenme diyeti oldukça çeşitli ve zengin olmalıdır. Günümüzde kuru ve yaş mamalar kedilerin ihtiyaç duyduğu tüm mineral ve vitaminleri karşılarken; tek başına et, ekmek, peynir ya da benzeri gıdalar bu vitaminleri karşılamak konusunda yetersizdir. Örneğin; kedilerin diyetinde en büyük rol oynayan vitaminlerden birisi taurindir ve biz insanların günlük olarak tükettiği besinlerin neredeyse hiçbiri taurin içermez. 

Eğer kedinizin beslenme diyetinde çeşitlilik yaratmak istiyorsanız; ana gıda olarak kuru ya da yaş mamalara devam etmeli ve diğer gıdaları bir takviye olarak konumlandırmalısınız. Ekmek her ne kadar bir ek gıda olarak başarısız olsa da kedinizin diyetine entegre edebileceğiniz pek çok farklı gıda bulunur. Kedinizin beslenmesinde takviye gıda olarak konumlandırabileceğiniz yiyecekleri keşfetmek istiyorsanız; kedilerde beslenme kategorimize göz atabilirsiniz.

Kedilere Ekmek Verilir Mi?

Kediler Neden Ekmekle Beslenmemelidir?

Kedilerin ihtiyaç duydukları vitaminleri ve mineralleri sağlamak adına onlara zengin bir beslenme diyeti sağlanmalıdır. Kuru ve yaş mamalar kedilerin ihtiyaç duydukları pek çok vitamin ve minerali içerisinde barındırırken; ekmek ve benzeri gıdalar kedilerin ana beslenmesi için yeterli değildir.

Ekmeğin içerisinde yüksek oranda karbonhidrat, yağ, şeker ve tuz bulunur. Bu gıdalardan hiçbirisi kedilerin diyetine uygun değildir. Yüksek oranda karbonhidrat kedilerde obeziteye yol açabilir. Şeker ve tuz ise kesinlikle kedilerin doğal ortamda asla tüketmediği gıdalardandır. 

Ekmeğin içerisinde karbonhidrat vardır ve ekmeğin içeriği ile kedi mamalarının içeriği kıyaslandığında; ekmeğin kedi dostlarımızın ihtiyaç duydukları besinleri içermediği görülür. Tüylü dostlarımızın karbonhidrat tüketme zorunlulukları yoktur. Etobur oldukları için et içeren besinler tüketmeleri faydalarınadır. Ayrıca et ile beraber çeşitli meyve ve sebzeleri tüketmeleri, kaliteli kedi maması ile besin değerlerini dengelemeleri; kedi dostlarımızın daha sağlıklı olmasını sağlar. Kedi dostlarımızın beslenme programları kapsamında on bir farklı esansiyel amonioasidi almaları gerekir.

Kediye ekmek vermek tavsiye edilmediği gibi kan şekerinde yüksek bir artış yaşatmasına sebep olur. Ayrıca ekmek besin değeri olarak da bir hayli yetersizdir. Fazla ekmek tüketimi kilo artışı, diyabet, duygu durum bozukluğu gibi olumsuzluklara da yol açabilir. Özellikle ekmek içi daha yumuşak olduğu için kediler büyük bir iştahla ekmek içini yemeyi tercih ederler. Ancak kedi dostlarımız şeker konusunda hassastırlar ve ekmekte de şeker oranı yüksektir. Bu yüzden ekmek içini büyük bir hevesle yiyor olsalar dahi kedi dostlarımıza ekmek verilmesi sağlıklı değildir. Özellikle sarımsak, soğan gibi toksik maddeler ile tatlandırılmış olan ekşi ekmekleri tüylü dostlarımıza vermemeye özen gösterin.

Kediler Ekmek Yer Mi? - Sık Sorulan Sorular

Sokak Kedilerine Ekmek Verilir Mi?

Hayır, olağanüstü bir durum söz konusu olmadığı sürece sokak kedilerine ekmek verilmez. Ekmek kediler için besleyici bir gıda değildir ve içeriğindeki karbonhidrat, tuz ve şeker kedilerin aşırı derecede susamasına sebep olur. Sokak kedilerinin temiz suya erişimi olmadığından, bu onların vücudunun daha da fazla yorulmasına sebep olacaktır.

Yavru Kedilere Ekmek Verilir Mi?

Hayır, yavru kedilere ekmek verilmez. Gelişme dönemindeki yavru kediler birçok vitamin ve minerale ihtiyaç duyarlar ve ekmek bunların hiçbirini karşılayamaz. Yavru kediler mutlaka kuru ve yaş mama ile beslenmelidir.

Ekmek Kedilere Zararlı Mı?

Evet, ekmek içerisindeki karbonhidrat, şeker, yağ ve tuz sebebiyle kedilerin beslenme diyetine uygun değildir ve zararlıdır. Kuru mama ve yaş mama benzeri kediler için özel olarak üretilen gıdalar onların ihtiyaç duyduğu tüm vitamin ve mineralleri karşılarken; ekmek kedilerin diyetine hiç uygun olmayan bir gıdadır.

Yorum Yap!