Türkiye'nin Kedi Rehberi!

Kedi Nasıl Yıkanır? Kedi Yıkama Püf Noktaları

Duş almak biz insanlar için gerekli ve rahatlatıcı bir işlem olsa da kediler için bunu söylemek pek de mümkün değildir. Özellikle kedilerinin bahçeye erişimi olan kedi ebeveynleri sık sık “Kedi nasıl yıkanır? Kedi yıkanır mı?” gibi sorular sormaktadır. Kedilerin büyük bir çoğunluğu suyu sevmez ve hatta suya yaklaşmazlar bile. Ancak patilerini kuru tutabildikleri sürece oturup saatlerce suyu izleyebilirler. Hatta belki biraz içerler.

Kedi Yıkanır Mı? Kedileri Ne Zaman Yıkamalısınız?

Kediler oldukça titiz hayvanlardır. Bu sebepten genellikle ebeveynlerinin onları temizlemelerine ihtiyaç duymazlar. Ancak kediler yaşlandıkça kendilerini temizleme yeteneği biraz yetersiz bir hale gelebilir. İlk paragrafta da bahsettiğimiz gibi dış ortama erişimi olan kediler sık sık kirlenme eğilimindedir. Kedisini yıkamak isteyen ebeveynlerin birçoğunun en büyük derdi kirli patilerdir. Kedi yıkanır mı sorusunun kısa ve öz cevabı; kediler yıkanmaktan hoşlanmasa da gerekli durumlarda yıkanabilir. Gerekli önlemleri aldığınız ve kedi yıkamanın püf noktalarına dikkat ettiğiniz sürece kedi yıkamak zararlı bir işlem değildir.

Ayrıca mevsim geçişlerinde kediler daha fazla tüy döktüğünden onları bu zaman dilimlerinde yıkamak faydalı olabilir.

kedi-yikanir-mi

Kedi Neyle Yıkanır? Kedi Şampuanla Yıkanır Mı?

Saçlarınızı yıkamak için kullandığınız şampuanınızdan ne kadar memnun olsanız da ne yazık ki o şampuanlar kedileriniz için pek de uygun değil. Kedileri insanlar için üretilen şampuanlarla yıkamak cilt kuruluğuna, çeşitli cilt hastalıklarına ve tüy dökülmesine yol açabilir. Bunun sebebi şampuanınızda bulunan süt aroması ya da Hindistan cevizi aroması değildir. Bunun sebebi, bu şampuanların pH değerlerinin kedilerin standartlarını karşılamamasıdır. Kedi yıkama işleminizin çok daha efektif ve sağlıklı olmasını istiyorsanız mutlaka kediler için üretilen şampuanlardan kullanmalısınız. Bu şampuanları internette, pet shoplarda ve veterinerlerde bulabilirsiniz.

kedi-neyle-yikanir

Kedi Yıkama Öncesinde Alınacak Önlemler         

Kedinizi yıkamadan önce hem onun hem de kendinizin güvenliği için bazı önlemler almanız gerekir. Eğer kediniz sudan gerçekten nefret ediyorsa, duş seanslarından önce kedinizin tırnaklarını kesmek yaralanmanızı büyük ölçüde önleyecektir. Suyu sevmeyen bir kedinin ebeveyniyseniz duş seanslarınız kesinlikle monoton bir şekilde gerçekleşmemelidir. Kedinizi duşa sokmadan önce şampuanı ve havluyu kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir noktaya yerleştirmeli ve su sıcaklığını iyi ayarlamalısınız. Ayrıca kedinizi yıkarken rahatlatıcı bir ses tonuyla ona seslenmeniz yıkama işlemini çok daha kolay bir hale getirecektir. Ayrıca banyonuzda kırılabilecek aksesuarlar ya da eşyalar bulunuyorsa bunları güvenli bir yere kaldırmanızı öneririz. Kediniz siz onu yıkarken muhtemelen pek çok kaçma girişiminde bulunacaktır. Eğer bunlardan birinde başarılı olursa banyonuzdaki her şeyi kırıp dökebilir. Yoğun stres altında olduklarından tüm güçlerini kaçmak için kullanacak ve bunu yaparken kesinlikle etrafa dikkat etmeyeceklerdir.

Aşağıda sudan oldukça nefret eden bir kedicik görüyorsunuz. Muhtemelen tüm kedi ebeveynleri bu manzaraya şahit olacaktır.

kedi-yikama-oncesinde-alinacak-onlemler

Kedi Yıkama Püf Noktaları

Püf noktalarını öğrendikten sonra kedi nasıl yıkanır sorusunun cevabını artık herkese verebilecek durumda olacaksınız. Kedi yıkama esnasında en çok dikkat edilmesi gereken husus, kedilerin kafalarının ve kulaklarının kesinlikle suyla temas etmemesidir. Kedilerin kulakları vücutlarının en hassas noktalarından birisidir. Kedilerin kulakları kesinlikle suyun pH değerine uygun değildir ve kulaklarına su kaçtığı durumlarda kedilerde genellikle çeşitli enfeksiyonlar ortaya çıkmaktadır. Bu sebepten kedinizi yıkarken duvara sabitlenmiş duş başlığı kullanmamalı ve mümkün olduğunca kafasını suyla temas ettirmemelisiniz.

Kedi yıkama esnasında yalnız olmamak çoğu zaman size yardımcı olabilir. Sudan nefret eden kedilerin hareketli yapıları kedi yıkama seansını bir eziyet haline getirebilir. Bu sebepten bir kişi kediyi sabit tutarken diğer bir kişinin kediyi şampuanlaması ve yıkaması çok daha kolay olacaktır. Kedinizi yıkarken suyu uygun bir sıcaklıkta tutmalısınız. Kedilerin vücut sıcaklığı 39ºC’dir, su sıcaklığını olabildiğince bu seviyeye yakın tutmalısınız. Kedileri soğuk suyla yıkamak hem hastalanmalarına hem de daha çok huzursuzlanmalarına sebep olabilir.

Kedinizi yıkadıktan sonra hiç oyalanmadan kurutma işlemine geçmelisiniz. Kedilerin ıslak kalması hastalıklara davetiye çıkartır. Eğer kediniz saç kurutma makinesinden korkmuyorsa ılık bir sıcaklık ayarında saç kurutma makinesiyle kedinizin tüylerini kurutabilirsiniz. Eğer saç kurutma makinelerinden faydalanamıyorsanız kedinizi havlularla olabildiğince kurutmalı ve sonrasında kedinizin sıcak bir odada dinlendiğinden emin olmalısınız.

kedi-yikama-puf-noktalari

Yavru Kedi Yıkanır mı? Yavru Kedi Nasıl Yıkanır?

Uzmanlar gerekmedikçe yavru kedilerin yıkanmasını önermemektedir. Yavru kedilerin bünyeleri oldukça hassas olduğundan yıkanmaları aslında tehlikelidir. Ancak gerçekten gerekli olduğu durumlarda yavru kedilerinizi yıkayabilirsiniz. Yukarıda anlatmış olduğumuz kedi yıkama püf noktalarının her biri yavru kediler için de geçerlidir. Bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli husus, yavru kedilerinizi tamamen kurutmanızdır. O minicik bünyelerinin hastalıklara yenik düşmemesi için duştan sonra kedinizi kurutmalı ve sıcak bir yerde dinlenmesini sağlamalısınız.

yavru-kedi-yikanir-mi

Kediler Yıkanmadan da Temizlenebilir mi?

Bazı kedi cinsleri suyu gerçekten çok severler. Norveç orman kedisi, Sibirya kedisi, Bengal kedisi ve Ankara kedisi suyu seven kedi cinslerine muhteşem birer örnektir. Suyu seven kedilerin bulunmasına rağmen kedilerin büyük bir çoğunluğu gerçekten sudan nefret ederler. Eğer kedinizi yıkamayı denediyseniz ve sonucunda banyonuzda bir kaos ile karşılaştıysanız sizi gerçekten yürekten anlıyoruz. Bazı kediler sudan o kadar çok nefret ediyor ki, bu kedileri yıkamak pek de mümkün olmuyor. Peki suyu sevmeyen kedi nasıl temizlenir? Gelin birlikte inceleyelim

norvec-orman-kedisi-yikaniyor

İçeriğin başında da vurguladığımız gibi kedilerin birçoğu kendilerini temizlemekte ustadır. Eğer bahçeden yeni geldiyse ve patileri çamura batmış haldeyse ilk seçeneğiniz kedinize biraz zaman tanımak olabilir. Biraz dinlendikten sonra bir yere kıvrılıp kendini tepeden tırnağa temizleyeceğine emin olabilirsiniz. Ancak kediniz adım attığı yerde çamurlu bir iz bırakıyorsa bu noktada temizliğine müdahale etmeniz gerekebilir. Bunun için en büyük yardımcınız yalnızca ıslak bir bez olacaktır.

Kedi temizliğinde ıslak mendil tarzı pH değeri kediler için uygun olmayan ve kolonya gibi kedilerin cildine zarar verebilecek içeriklere sahip olan ürünleri kullanmanız kesinlikle önerilmiyor. Bir bezi ıslatarak kedilerinizi büyük oranda temizleyebilirsiniz. Kedinizi temizlerken birisinden onu tutmasını isteyebilir, böylece çok daha ince bir temizlik gerçekleştirebilirsiniz. Ancak etrafınızda size yardım edecek kimse bulunmuyorsa kedinizi en sevdiği mamasıyla kandırabilirsiniz. Kedilerin birçoğu favori yiyeceklerini tüketirken etraflarında olan bitene pek önem göstermezler.

Kedi yıkanır mı? Kedi nasıl yıkanır? gibi soruları cevaplandırdığımıza göre artık bu sorulara yanıt bulduğunuzu var sayıyoruz. Son olarak, kedinizi sık sık yıkamamaya dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz. Kedilerinizi yalnızca gerçekten gerekli olduğu durumlarda yıkamalısınız. Eğer kedilerinizi suya nasıl alıştırabileceğinizi merak ediyorsanız ilgili rehberimizi okuyabilirsiniz.

Bu içeriğin oluşturulmasında Purina ve Wikihow gibi güvenilir kaynaklardan yararlanılmıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.