Kedi Maltı Nedir?

Kedi Maltı Nedir? Ne İşe Yarar?

Özellikle kedilerinin kusmasından şikayetçi olan kedi ebeveynleri, sorunlarına çare bulmak amacıyla “Kedi maltı nedir?” ve “Kedi maltı ne işe yarar?” gibi aramalar yapmakta.

Özellikle çok tüylü kedilerde, kedi maltı kullanımı hayati bir öneme sahip oluyor. Çünkü kediler, kendilerini temizlerken tüylerini sürekli yutuyorlar. Küçük oranda tüyler midede sindirilirken bu tüylerin sayısı ve oranı arttığında kedilerin mideleri bu tüyleri sindirmek konusunda yetersiz kalıyor. Böylelikle kedilerde kusma refleksi ortaya çıkıyor.

Bizler de bu konuda çözüm arayan kedi ebeveynlerine yardımcı olmak amacıyla kedi maltı ile ilgili detaylı bir içerik hazırlamak istedik. Keyifli okumalar dileriz!

Kediler Neden Tüy Kusar?

Kedi maltı hakkında konuşmadan önce kediler neden tüy kusar konusuna değinmek istedik. Çünkü kedilerin neden tüy kustuğunu anlatmadan maltın neden gerekli olduğunu anlatmak pek de sağlıklı olmayacaktır.

Kediler, gerek temizlikleri gerekse de eşsiz karakterleri ile evde beslenebilecek mükemmel evcil hayvanlardan birisidir. Eğer evinizde bir kedi ile birlikte yaşıyorsanız kedilerin günlerinin büyük bir kısmını yalanarak geçirdiğini gözlemlemiş olabilirsiniz. Kediler için temiz olmak genlerine işlenmiş bir durum, bir içgüdüdür.

Bildiğiniz üzere kedilerin dilleri tırtıklı bir yapıdadır ve bu tırtıklar (Papillalar) ağız içerisine dönük bir yapıdadır. Böylelikle kediler yemek istedikleri her şeyi kolaylıkla ağız içine alabilirler. Ancak bu tırtıklı dil yapısının tek işlevi kedilerin yemek yemesini kolaylaştırmak değildir; bu yapı tıpkı bir tarak gibi kedilerin kendilerini yalayarak ölü tüylerini temizleyebilmesini sağlar. Tabii bu temizlik sonucunda kedilerin üzerindeki ölü tüyler sindirim sistemine doğru uzun bir yolculuğa çıkar.

Kediler Neden Tüy Kusar?

İşte “kediler neden tüy kusar?” sorusunun yanıtı da tam olarak bu noktada yatıyor; kedi tüylerinin yapısında keratin bulunur. Ancak kedilerin midesinde bulunan enzimler, fazla miktarda keratini sindirmek konusunda başarılı değildir. Kedilerin kendilerini yalayarak yuttuğu tüyler zamanla midede birikerek tüy yumakları oluşturur. Kediler ya dışkı ya da kusma yoluyla bu tüyleri vücutlarından dışarıya atma ihtiyacı duyar. Yani kısaca; kediler midelerinde oluşan tüy yumaklarını dışarıya atmak için kusar.

Ancak özellikle çok tüylü kedilerde bu tüy yumakları kusarak çıkarılamayacak boyutlara ulaşabilir. Bu gibi durumlarda kedilerin bağırsaklarında ve midelerinde tıkanıklığa bağlı çeşitli problemler boy gösterebilir. Eğer kediniz her zaman olduğundan daha halsizse, gün içerisinde sürekli olarak kusma refleksi geliştiriyor ancak kusamıyorsa ve artık yemek yemiyorsa vakit kaybetmeden veteriner hekiminize danışmanızı öneririz.

Okuma Önerisi: Kediler Neden Kendini Yalar?

Kedi Maltı Nedir? Kedi Malt Macunu Ne İşe Yarar?

Kedi maltı; içeriğinde bulunan malt özü, yüksek kalitedeki yağlar ve lifler ile kedilerin vücutlarını temizlerken midede biriken tüylerini sindirme ve dışkılama yoluyla dışarıya atarak, bu tüylerin çeşitli rahatsızlıklara sebep olmasını önleyen bir ek besindir.

Kedilerin tüy yapısında bulunan keratin, bu tüylerin doğal olarak sindirilmesini oldukça zor kılar. Bu sebepten kedi malt macunu, içeriği sayesinde kedinizin yutmuş olduğu tüyleri sindirmesine yardımcı olur. Böylelikle kedinizin midesinde herhangi bir tüy topaklanmasına rastlanmaz ve kediniz onu rahatsız eden tüylerini kusarak değil; tuvaletini yaparak vücudundan atar.

Kedi Malt Macunu Nedir?

Kedi Maltı Nasıl Kullanılır?

Her kedi maltı markasının kendine ait bir kullanım prospektüsü olsa da genellikle kedi maltının kullanım ölçüleri; günde 5 cm olacak şekildedir. Yani işaret parmağınızın ortalama 3’te 1’i (5 cm) kadar kedi maltını tüpten çıkarın ve kedinize yedirin. Böylelikle tüy yutmalarına bağlı kusma, rahatsızlık ve bağırsak tıkanıklığı gibi problemlerin önüne geçebilirsiniz.

İçeriğinde sindirime yardımcı onlarca farklı madde bulunuyor olsa da kedi maltları kediler için özel olarak hazırlanmış aromalara sahiptir. Bu sayede, kediniz kedi maltını yemeyi muhtemelen asla reddetmeyecektir. Ancak buna rağmen kediniz kedi maltını yemeyi reddediyorsa; maltı doğrudan vermek yerine yemeklerine katmayı tercih edebilirsiniz.

Kedi Maltı Ne Kadar Verilmeli?

Kedi maltı, eğer kedinizin bilinen bir rahatsızlığı yok ise, günde 5 cm olacak şekilde verilmelidir. 5 cm kedi maltı ortalama olarak işaret parmağınızın 3’te 1’ine, yani en ön eklemine denk gelir. Kedinizin süregelen bir sağlık problemi bulunuyor ise kedi maltı kullanımı için öncelikle veteriner hekiminize danışmanızı tavsiye ederiz.

Daha fazla etki göstermesi için daha fazla kedi maltı kullanılması kesinlikle önerilen bir şey değildir. Bu gıdalar her ne kadar medikal olmasa da kedilerin bünyeleri üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir.

Kedilerde Malt Kullanımı Zararlı Mı?

Hayır; doğru ölçülerde kullanıldığı sürece kedilerde malt kullanımı herhangi bir şekilde kedilerinizin sağlığına zarar vermeyecektir. Ancak kedinizin özel bir durumu ya da rahatsızlığı var ise; veteriner hekiminize mutlaka danışmanız gerekir.

Kedi Maltı Önerileri: En İyi 3 Kedi Malt Macunu

Neredeyse tüm markalar aynı bileşenlere sahip kedi malt macunu üretiyor olsa da bu markalardan bazıları, içerikleri ile diğerlerinden öne çıkıyor. Özellikle kedilerinin uzun vadeli sağlığını düşünen ebeveynler; bu gibi ek takviyelerde içeriğe çok önem veriyor.

Kedi malt macunlarının temel bileşenleri aynı olsa da içerdikleri ek maddeler onları birbirlerinden ayırıyor. Aşağıda en iyi kedi malt macunu markalarını, kedi malt macunu yorum ve bu macunların içerdikleri maddeleri görüntüleyebilirsiniz.

1 – Gimcat Kedi Maltı

Gimcat kedi maltı, kedi ebeveynlerinin en çok tercih ettiği kedi maltlarından birisidir. İçerisinde saf aromatik malt, bitkisel yağ ve diyet lifler bulunur. Zengin içeriği sayesinde tüylerin sindirimini kolaylaştırarak dışkı yoluyla dışarıya atılmasını sağlar. Diyet lifler, kedilerin bağırsaklarındaki iyi bakterileri beslemek konusunda oldukça başarılıdır. Yani Gimcat kedi maltı yalnızca tüy sindirimini değil; bağırsak hareketliliğini de artırır.

Üstelik Gimcat kedi maltının içerisinde kedilere hiçbir faydası olmayan ve hatta zararı olan şeker bazlı gıdalar bulunmaz.

Önerilen Gimcat Ürünleri :

Gimcat Kedi Maltının İçindekiler:

Sebze ve sebze türevleri (Malt, Selülöz), Sıvı ve katı Yağlar(Kümes hayvanı yağı, rafine ayçiçeği yağı), Laktoz.

Analitik değerler: Ham Protein %3.00 , Ham Yağ %39.00, Ham Selüloz, %5.00 , Ham Kül %4.90 , Nem %11.00

2 – Trixie Kedi Maltı

Trixie kedi maltı da tıpkı Gimcat gibi kedi ebeveynlerinin sıklıkla tercih ettiği ürünlerden birisidir. Ürünün içeriğinde yer alan biotin, kedilerin tüylerinin çok daha sağlıklı ve parlak olmasını sağlar. Ayrıca peynir aroması, kedilerin bu malta asla hayır diyememesini sağlar.

 

3 – Beaphar Kedi Maltı

Beaphar kedi maltı, klasik bileşenlerin yanı sıra kedilerin tüylerinin güçlenmesi için içeriğinde mineraller de bulundurur. Ayrıca içerisinde kalsiyum bulunduğundan, kedinizin diş sağlığında da aktif rol oynar. Aroması çoğu kediyi cezbetse de bazı kedi ebeveynleri kedilerinin sevmediğini dile getirmiştir.

Eğer sizin kediniz de kedi maltına burun kıvırıyorsa; 4 – 5 cm kadar maltı yaş mamaya karıştırarak kedinize sunabilirsiniz.

 

Yorum Yap!