kedi-kulagi-nasil-temizlenir

Kedi Kulağı Nasıl Temizlenir? Kedi Kulak Temizleme Rehberi

Kediler genelde oldukça titiz ve bakımlı canlılardır. Ortada herhangi bir sorun olmadığı sürece onları temizlemeniz ya da yıkamanız gerekmez. Ancak bazı sebeplerden dolayı dönem dönem kedilerin kulaklarının temizlenmesi gerekebilir. Özellikle veteriner erişimi bulunmayan kedi ebeveynleri “kedi kulağı nasıl temizlenir?” tarzı sorulara cevap ararlar. Bu içeriğimizde kedi kulak temizleme hakkında tüm detaylara yer vermeye ve siz kedi ebeveynlerinin içini rahatlatmaya çalıştık.

Kedilerde Kulak Temizliği Yapılmalı Mı?

Kediler titiz canlılar olmalarına rağmen kulak temizliğine pek de önem göstermezler. Kediler, kulaklarının içine ne patilerini ne de temizliğin başrolü olan dillerini ulaştırabiliyorlar. Bu sebepten kediler kulaklarını kendi kendilerine temizleyemiyorlar. Tam olarak bundan dolayı kedilerin kulaklarında benzersiz bir yapı bulunuyor. Bu yapı, kedilerde kulak temizliğinin yardım gerektirmeksizin gerçekleşmesini sağlıyor.

Kedi kulaklarının bu eşsiz yapısına rağmen bazı kediler kulak temizliği konusunda başarısız olabiliyor. Kirli kulaklar özellikle yaşlı kedilerde hiçbir sebebe bağlı olmaksızın gözlemlenebiliyor. Ayrıca pireler, çeşitli hastalıklar ve kulak içi iltihapları da kedilerde kulak kirliliğine sebep olabiliyor. Bu gibi durumlarla karşılaşıldığı takdirde kedilerde kulak temizliği yapılmalıdır. Eğer temizlik yapıldığı halde kulak kirlenmeye devam ediyorsa mutlaka bir veteriner hekime başvurulmalıdır. Ayrıca bazı kedi cinsleri, diğer cinslere oranla daha fazla kulak sorunuyla karşılaşabilir. Bu da onların kulaklarına daha fazla bakım yapılması gerektiğini gösterir.

Kedilerde Kulak Temizliği Yapılmalı Mı?

Kedilerde Kulak Temizliği Ne Sıklıkla Yapılmalı?

Kedilerde kulak temizliği konusunda en çok merak edilen sorulardan birisi de bu temizlik işleminin ne sıklıkla yapılacağı oluyor. Eğer kedinizin kulaklarını düzenli olarak takip ettiyseniz ve onu veterinere götürerek herhangi bir sağlık sıkıntısı olmadığından emin olduysanız, yani kedinizin kulakları sebepsiz yere pisleniyorsa, kedi kulak temizliğini gerektiğinde yapabilirsiniz.

“Gerektiğinde” göreceli bir ölçü olsa da sizin ve kedinizin düzeni açısından önemli bir parametredir. Kedinizin kulağında sırf bir iki siyah kir olduğu için kedinizin kulağını temizlerseniz, muhtemelen kulağının yapısını bozar ve enfekte olmasına sebep olursunuz. Yani kedilerde kulak temizliği kesinlikle gerekmedikçe yapılmamalıdır. Ancak kulakların kirlendikçe temizlenmesi sağlık açısından herhangi bir soruna yol açmayacaktır. Kedilerde ayda 1 kez kulak temizliği yapmak büyük ölçüde yeterlidir.

Kedi Kulağı Nasıl Temizlenir?

Kedi kulak temizleme işlemi diğer bakım işlemlerine kıyasla daha kolay ve daha zahmetsizdir. Kediniz ne olduğunu anlamadan kulaklarını temizleyebilirsiniz. Fakat kedinizin huysuz bir karakteri varsa ve ona bakım uygulamanızı hiç sevmiyorsa; kedi kulak temizliği için en uygun zaman dilimi kedinizin uykulu olduğu vakitler olacaktır. Hatta bazı kedi ebeveynleri kedi kulak temizliğini kedileri uyurken dahi yapıyorlar.

Kedilerde kulak temizliği esnasında gerçekten kaliteli ve kedilerin sağlığı için güvenli bir temizlik losyonu kullanılması öneriliyor. Piyasada erişebileceğiniz kedi kulak temizliği losyonlarının birçoğunda “hidrojen peroksit” ve “alkol” bulunuyor. Temizlik açısından etkili formüller olsalar da kedilerin kulaklarında bazı rahatsızlıklara sebep olabiliyorlar. Ayrıca kulağında yara ya da iltihap gibi rahatsızlık bulunan kedilerin canını da yakabiliyorlar. Bu sebepten kedi kulak temizliği için losyon satın alıyorsanız mutlaka veteriner hekiminize danışmalı ve kediniz için güvenli bir ürün satın aldığınızdan emin olmalısınız.

Kedi Kulak Temizleme

Kedilerde Kulak Temizliği Yaparken Kedi Kulak Temizleme Losyonu Kullanımı

Birçok kedi ebeveyni, kedi kulak temizleme işlemi hakkında geniş bir bilgi birikimine sahip değil. Bu sebepten kedilerinin kulaklarını temizlerken yanlış eşyalar kullanarak onlara zarar verebiliyorlar. Öncelikle, kedinizin kulağını temizlemeyi düşünüyorsanız kesinlikle kulak çubuğu kullanmamalısınız. Kedilerin kulak yapısı da tıpkı biz insanların kulak yapısına benziyor ve oldukça hassas. Kulak çubuğu kullanırsanız hem kedinizin kulak zarına zarar verebilir hem de etkili bir temizlik yapamazsınız. Kedilerde kulak temizliği için kullanmanız gerekenler yalnızca; kedi kulak temizleme losyonu ve bir parça pamuktur.

Kedi Kulak Temizleme Losyonu

Adım Adım Kedi Kulağı Nasıl Temizlenir

  • Öncelikle rahat bir pozisyonda oturun ve kedinizi kucağınıza alın. Eğer kediniz huzursuzlanıyorsa bir süre malzemelerin hiçbirini ona göstermeyin ve onu bunun klasik bir sevgi seansı olduğuna inandırın.
  • Eğer kediniz gerçekten bakım uygulamaktan nefret ediyorsa onu bir havluya sarabilirsiniz. Bu onu büyük bir strese sokacaktır ancak kulak temizliğini hızlı bir şekilde yaptığınız sürece problem değil.
  • Kedinizin kulağının ucundan tutun ve kulak kanalını ortaya çıkarmak için nazikçe geriye yatırın.
  • Bir elinizle kedinizin kulağını gererken diğer elinizle de kedi kulak temizleme losyonunu sıkın.
  • Kedi kulak temizleme losyonunu sıkarken kesinlikle şişenin ucunu kedinizin kulağına değdirmeyin. Bu hem yaralanmalara hem de bakteri oluşumuna yol açabilir. Losyonu yukarıdan dökün.
  • Kullanılması gereken losyon miktarı ürün tipine göre değişiklik gösterebilir. Ürününüzün prospektüsünde yer alan gerekli miktarı kullandığınızdan emin olun.
  • Kulak kanalına losyonu döktükten sonra bir parça pamuk yardımıyla kulak duvarlarını temizleyin. Losyonu kesinlikle kulak zarına doğru itmeyin yalnızca kulak içini temizleyin.
  • Temizleme işlemi sona erdikten sonra kedinizi hemen kucağınızdan aşağıya indirmeyin. Öncelikle kafasını sallamasına izin verin. Eğer kulak kanalının derinlerinde losyon kaldıysa bu sallama hareketiyle birlikte yukarıya çıkacaktır. Kalan losyonu da temizledikten sonra kedinizi özgür bırakabilirsiniz.

Eğer kediniz kulak temizleme seansı esnasında acı çekiyorsa onu mutlaka veterinere götürmelisiniz. Kulakta yanma ve acıma çeşitli rahatsızlıkların habercisi olabilir. Eğer kedinizin kulaklarını düzenli olarak temizlemeniz gerekiyorsa, kedi kulak bakımı seansından sonra ona ödül maması verin. Böylece kediniz bu işlemin sonunda ödül alacağını bilir ve eskisine nazaran size daha nazik davranabilir.

Kedi kulağı nasıl temizlenir içeriğinin oluşturulmasında Purina ve VCA Hayvan Hastanesi internet sitelerinden yardım alınmıştır. Çelişkili ifadelere kesinlikle yer verilmemiş ve kedi ebeveynlerine kabul gören bilgiler sunulmuştur.

 

 

Yorum Yap!