En Az Tüy Döken Kedi Cinsleri

En Az Tüy Döken 11 Kedi Cinsi!

Dünya üzerine neredeyse yüzden fazla kedi ırkı bulunmaktadır. Her biri bambaşka mizaç yapısına ve görünümüne sahip olup birbirlerinden ayrışan onlarca farklılığı üzerlerinde taşırlar. Kimi ırkın göz rengi ve kürk deseni farklıyken, kimi ırkın da çeşitli kişilik özellikleri bulunur. Bununla birlikte, evcil hayvan olarak sahiplenilen ve doğal ortamda yaşamlarını sürdüren kediler de söz konusu bu farklılıkların birer parçasıdır.

Özellikle ilk defa kedi sahiplenecek olan kişilerin aradığı kriterlerden biri tüy dökülmesi ise evde kedi beslemek istenildiğinde ilk bakılan husustur. Bu soru, takdir edersiniz ki, evde kedi beslemeye karar vermiş kişilerin, kedinin ırkı, mizaç yapısından önce tüy döküp dökmediğine bakıyor olduğudur. Zira sağlık ve hijyen açısından risk almak istemeyen aileler bu konunun üzerinde çok hassas bir şekilde durduğu aşikardır. Özellikle de bebek sahibi ailelerin daha seçici olduğu bilinmektedir. Dolayısıyla, başta çocuk sahibi aileler olmak üzere ilk defa kedi beslemeye karar vermiş pek çok aile tarafından tüy dökmeyen veya az tüy döken kediler öncelikli olarak tercih edilmektedir.

Bu, diğer kedi cinslerinin tercih edilmediği anlamına gelmez. Sevimli dostlarımızın çoğu tüylü olmaları ile bilinir ve parlak tüylerini kaplayan desenleriyle de oldukça zarif canlılar olarak hayatımızda yer alırlar. Ancak, tüyleri çok dökülen kedilerin bazı bünyeler için alerjik duruma neden olabileceği için çok az tüy döken ve tüy dökmeyen kedi cinsleri bu konuda bir bakıma daha öne çıkıyor. Bununla beraber, uzun tüylü kedilerin neredeyse her gün fırçalanması gerekirken, az tüy döken ve tüy dökmeyen kedilerin sık sık tüy bakımının yapılmasına gerek duyulmaz.

Sizlere bu içeriğimizde, her gün taranması zorunlu olmayan 11 kedi cinsinden bahsediyoruz. Liste, hiç tüyü olmayan ve çok az tüyü olup aşırı tüy dökülmesi yaşamayan kedi cinslerini kapsamaktadır. Alerji ve temizlik kaygısı için endişe edip kedi sahiplenmeyi erteleyen aileler için 11 kedi cinsi hakkında detaylı bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

En Az Tüy Döken Kedi Cinsleri

Bengal Kedisi

Kürk yapısıyla egzotik bir kedi görünümüne sahip olan Bengal, güçlü zekâ yapısıyla bilinen kedi cinslerinden biridir. Oldukça meraklı, sevgi dolu ve oyuncu bir kedi türüdür. Bununla beraber, girişken ve sosyal yapısı sayesinde her ortama uyum sağlayabilme özelliğine sahiptir. Muhteşem kişilik özellikleri ve hareketli yapısı onu tam bir aile kedisi yapmaktadır. Zira çok güçlü bir sevgi bağına ve sadakatine sahiptir. Başta kendisiyle en çok ilgilenen kişi olmak üzere evin tüm üyelerine yakınlaşmaktan geri kalmaz.

Kısa ila orta uzunlukta bir tüy yapısına sahiptir. Tüyleri ipeksi yumuşaklığındadır. Kucağa geldiğinde okşanıp tüyleriyle oynamak insana terapi gibi gelebilir. Kürk deseni, leoparı andıran pullarla bezelidir. Bengal, çok az tüy döken bir kedi cinsidir. Dolayısıyla, tüylerinin bakımı için çok fazla çaba sarf etmeye gerek yoktur. Haftada yalnızca bir defa tüylerini fırçalamak yeterli olacaktır.

bengal-kedisi.jpg

Bombay

Bombay nam-ı diğer Siyah Panter, kedi ırkları arasında çok özel bir tür olarak karşımıza çıkmaktadır. Pek çok kedi meraklısının da ilgi duyduğu kedilerden biri olan Bombay, dış görünüşüyle olduğu kadar kişilik özellikleriyle de ön plana çıkmaktadır. Bombay, ilk defa kedi sahiplenmek isteyenlerin tercih edebileceği kedi cinslerinden biridir. Henüz kedi bakımında tecrübe sahibi olmayan aileler Bombay cinsi bir kedinin bakımında çok fazla zorlanmayacaklardır. Haftada yalnızca bir defa tüylerini fırçalamak yeterli olacaktır. Tüyleri yumuşacıktır ve aşırı tüy dökmeyen bir cinstir. Tüy dökülmesini minimuma indirmek için tüylerini haftalık olarak düzenli fırçalamak yeterlidir.

Cornish Rex

Cornish Rex, çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla bir arada uyumlu bir şekilde yaşayabilen kedi cinslerinden biridir. Bu cins de, pek çok kedi meraklıları tarafından ilgi duyulan cinsler arasında yer almaktadır. Çok hareketli bir yapıya sahiptir. Sürekli bir etkileşim içerisinde olmaya, oyunlar oynamaya ihtiyaç duyar. Eğer çok geniş bir apartman dairesi veya müstakil bahçeli bir evde yaşanmıyorsa bu cins tercih edilmemelidir. Cornish Rex, rahat hareket edebilmesi için geniş bir alana ihtiyaç duyar.

Bu cinsin tüyleri oldukça kısadır. Yalnızca kafa arkası ve kalça kısımları kıvırcık formda ve biraz daha uzundur. Ancak Cornish Rex cinsi, diğer pek çok kedi ırkları arasında en az tüy döken kedilerden biridir. Çok aşırı tüy yoğunluğuna ve uzunluğuna sahip olmaması nedeniyle az tüy döker. Bakımı da, tüylü kedilere kıyasla daha kolaydır. Tüylerini haftada yalnızca bir defa fırçalamanız yeterli olacaktır.

Devon Rex

Minyon bir boy ve sivri uçlu büyük benzersiz kulaklar Devon Rex’i diğer pek çok kediden ayırmaya yetiyor. Devon Rex, iri gözleri, dışa çıkık elmacık kemikleri ve benzersiz kulakları ile tıpkı bir Elf’i andırıyor. Dış görünüşüyle olduğu kadar mizacıyla da herkesin ilgisini çekiyor. Aktivite seviyesi yüksek bir kedi cinsi olan Devon Rex, kalabalık aileler için ideal bir türdür. Bu cins, çok az tüy dökmesiyle biliniyor. Dolayısıyla, ilk defa kedi sahiplenecek olup tüylere alerjisi olanların tercih edebileceği kedi cinslerinden biridir.

Kısa ve ultra incelikte bir tüy yapısına sahip olan Devon Rex kedisi neredeyse hiç tüy dökmemektedir. Bu nedenle çok sık tüy bakımına ihtiyaç duymamaktadır. Haftada yalnızca bir defa tüy bakımının yapılması Devon Rex’in kendisini iyi hissetmesini ve sağlıklı gelişimini sağlayacaktır.

devon-rex-kedisi.jpg

Exotic Shorthair

Bakmayın siz Exotic Shorthair cinsi kedinin tüylü olduğuna. Bu cins, çok az tüy dökmesiyle bilinir. Sevimli görünümü ve muhteşem mizaç yapısı bir de az tüy dökmesiyle beraber özellikle ilk defa kedi sahiplenmek isteyen ailelerin ilk tercihlerinden biri olmaktadır. Dolayısıyla, Exotic Shorthair kedisi tüm kedi ırkları arasında talep gören kediler arasında ilk sıraları almaktadır.

Exotic Shorthair cinsinde, diğer tüm kedi ırklarında görülen mevsim geçişlerindeki tüy dökülmesi neyse ki görülmemektedir. Bakımı da oldukça kolay olan bu cinsi haftada yalnızca birkaç defa fırçalamanız yeterli olacaktır. Bu sayede, tüy yumağı oluşumunun önüne geçmiş olur ve Exotic Shorthair’ı ölü tüylerinden arındırmış olursunuz.

British Shorthair

İlk defa kedi sahiplenmek isteyen neredeyse her 10 kişiden 6’sının tercihi British Shorthair oluyor. Sevimli görünümü, uysal kişiliği ve oyuncu yapısıyla her eve uygun bir kedi türüdür. Ancak bu cins için çok kedili ve evcil köpeğin olduğu ortamda bakılmaktan ziyade tek beslenmesi önerilir. Son derece uysal ve sakin bir kedidir. Sahibine karşı sadık ve sevgi doludur. Kendi başına da vakit geçirebildiği için bekâr yaşayan veya yaşlı çiftler için uygundur.

British Shorthair cinsi çok az tüy döken kedi sınıfında yer almaktadır. Minimum bir tüy dökülmesi yaşayan British Shorthair kedisinin haftada yalnızca bir defa taranması yeterli olacaktır. Düzenli fırçalandığı takdirde tüylerinde topaklanmanın da önüne geçilecektir. Bununla beraber, deriye bağlı iltihaplanmalar da yaşanmayacaktır.

Sibirya Kedisi

Dünya çapında oldukça popüler bir kedi cinsi olan Sibirya, uzun ve gür tüyleriyle zorlu kış şartlarına bile dayanıklı olmasıyla bilinir. Kökeni çok eskiye dayanan bir kedi türüdür. Neredeyse 1000 yıldır var olan Sibirya kedisi, anavatanı Sibirya’nın vahşi ormanlarından bugün evlerde beslenilen evcil bir kediye evrilmiştir. Orta ila büyük boy kedi cinsleri arasında yer alan Sibirya kedisi 4-9 kilo ağırlığındadır.

Her ne kadar uzun tüylere sahip olsa da, şaşırtıcı derecede tüy dökmeyen kediler arasında kabul edilmektedir. Dolayısıyla daha hipoalerjenik bir cinstir. Genel tüy bakımı da oldukça kolay olan Sibirya kedisini haftada yalnızca bir defa fırçalamak tüylerinin parlaklığı ve sağlığı için yeterli olacaktır.

sibirya-kedisi.jpg

Sfenks Kedisi

Kedi ırkları arasında tüysüz tek kedi olan Sfenks, sahibine bağlılığıyla bilinir. Anavatanı Kanada ve çevresi olduğu için ona Kanada Sfenks’i de denilmektedir. İri gözlere, büyük kulaklara ve ince bir kuyruğa sahiptir. Görünüşü her ne kadar çok ürpertici olsa da, o son derece uysal, sıcakkanlı ve sahibine karşı sadıktır. Atletik bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla hareketlidir ve hem kendi kendine hem de sahibiyle gün içerisinde bolca oyun oynamaktan keyif alır. Bununla beraber, yüksek yerlere çıkmaktan da kendini alıkoymaz. İlgisiz kaldığında ise davranışlarında değişimler gözlemlenebilmektedir.

Tamamıyla tüysüz bir gövdeye sahip olan Sfenks kedisinin kuyruk ve kulaklarının dış kısımlarında tek tük tüylenmeler görülebilir. Ancak vücudunun geriye kalan tamamı tüysüzdür. Tüysüz olmasıyla birlikte düzenli fırçalanmaya da ihtiyaç duymaz. Ancak tüysüz kedilerde yağlanma görüldüğü için ıslak bir bezle mutlaka düzenli olarak vücut yağının alınması gerekir. Aksi takdirde deriye bağlı iltihaplanmaların ortaya çıkması olasıdır.

Siyam Kedisi

Kedi ırklarına merakı olanlar bilirler, Asya kedilerinin kendine has asil görünümlerinin olduğunu. Siyam da bu asil ırklardan biridir. Siyam’da (Tayland) ortaya çıkmış olan bu ırk ince ama kaslı vücut yapısıyla kıvrak bir kedi türüdür. Vokal bir kedi olarak bilinen Siyam, bir şeye ihtiyaç duyduğu anda sahibine sürekli miyavlamasıyla bilinir. Bununla beraber, çok yüksek bir zekâ seviyesine sahiptir. Oyunlarda kendine geliştirdiği taktiklerde her işin üstesinden kolaylıkla gelebilir. Çocuklu aileler için çok ideal bir kedi cinsidir. Ayrıca diğer kedi cinsleri ve iyi huylu köpeklerle de bir arada uyum içerisinde yaşayabiliyor.

Siyam cinsi çok kısa tüylerden oluşan bir kürk yapısına sahiptir. Aynı zamanda var olan tüyleri de oldukça incedir. Çok fazla tüy döken bir cins değildir. Yalnızca mevsim geçişlerinde tüy dökülmesi diğer zamanlara oranla biraz fazla olabilir. Haftada yalnızca bir defa fırçalamak tüylerini ölü tüylerden arındırmak ve daha az tüy dökülmesi yaşaması için yeterli olacaktır.

russian-blue-kedisi.jpg

Russian Blue

Karşınızda Russian Blue! O bir Rus güzeli. Rusya’dan çıkan ve güzelliğiyle dünyadaki tüm kedi meraklılarının ilgisine mazhar olan Russian Blue, yemyeşil gözleri ile ilk defa görenleri adeta kendine hayran bırakıyor. Bu cins çocuklarla çok iyi anlaşabilen bir kedi türüdür. Üstelik oyuncu olmasıyla, her gün çocuklarla çok uyumlu bir şekilde aktiviteler içerisinde bulunabilir. Sahibine karşı oldukça bağlıdır. Sert bir görünüme sahip olsa da oldukça uysal bir kedidir.

Russian Blue kedisini güzel kılan detaylardan biri hiç şüphesiz parlak tüyleridir. Tüyleri ipeksi bir yumuşaklığa sahiptir. Çok az tüy döken kedi cinslerinden biridir. Dolayısıyla, çok aşırı bir tüy bakımına da ihtiyaç duymamaktadır.

Cüce Bambino

Sfenks ve Munchkin ırkları arasında melez bir kedi olan Bambino, kısa bacakları ve büyük sivri kulaklarıyla sıra dışı bir görünüme sahiptir. Bu cins, çocuk dostu bir kedi olup oyunların bir parçası olmaktan oldukça keyif almaktadır. Bambino kedisi, tüysüz kedi sınıfında yer almaktadır. Dolayısıyla hipoalerjenik bir kedidir. Tüy dökülmesi yaşamayan Bambino kedisi bu bakımdan tercih edilebilmektedir. Ancak tüysüz kedilerde görülen cilt yağlanması Bambino kedisinde de görülebilmektedir. Bu nedenle, haftada birkaç defa mutlaka Bambino kedisinin vücudunda biriken yağlar ıslak bir bezle temizlenmelidir.

Kedilerde Tüy Dökülmesi Hakkında SSS

Hiç Tüy Dökmeyen Kedi Cinsi Var mı?

Listemizde de kendisine yer verdiğimiz, tüysüz tek kedi ırkı olan Sfenks, hiç tüy dökmeyişiyle ünlenmiş olan bir canlıdır. Sfenks kedisinde de tüylere rastlanır ancak söz konusu bu tüyler oldukça az sayıdadır ve bunlar da aşırı tüy dökülmesine neden olmamaktadır.

Hangi Kedi Cinsleri Daha Az Tüy Döküyor?

En az tüy döken kedi ırkları Sfenks, Exotic Shorthair, Habeş, Amerikan Bobtail ve Siyam’dır.  Tüy dökülmesi ırktan bağımsız olarak görülebilen bir durum olsa da bu 5 ırk diğer ırklara oranla daha az tüy dökmesiyle bilinmektedir. Ancak bu ırka mensup kediler de düzenli olarak tüy bakımına ihtiyaç duymaktadır. Bununla birlikte, sağlıklı beslenme ve düzenli sağlık kontrolleri de tüylerinin ve deri sağlığının korunması adına oldukça önemlidir.

2 Aylık Kedi Tüy Döker mi?

Yavru kediler genel olarak ilkbahar mevsiminde tüy dökülmesi yaşamaktadırlar. Bununla birlikte, nadiren de olsa yaz ve kış aylarında da tüy dökebilmektedirler. Yavru kedilerde yaşanan bu tüy dökülmesi eğer dikkatli bir şekilde gözlemlenmezse, tüy yutma problemi sonucu yavru kedilerin midesinde tüy yumağına rastlanabilmektedir.

kedilerin-tuyleri-ne-zaman-dokulur.jpg

Kedilerin Tüyleri Ne Zaman Dökülmeye Başlar?

Kediler genellikle mevsim geçişlerinde tüy dökülmesi yaşamaktadırlar. Ayrıca düzensiz beslenmede, aniden ortaya çıkabilen sağlık sorunlarında, stres ve ilgisizlikte de kedilerde tüy dökülmesi yaşanabilmektedir. Her kedi ırkında tüy dökülmesi yaşansa da, iyi bir bakım, yüksek kaliteli mamalarla beslenme ve sağlık kontrolleri ile tüy dökülmesi minimuma indirilebilir.

Kedilerde Tüy Dökme Ne Kadar Sürer?

Kedilerde tüy dökülme süresi, fizyolojik olarak ortalama 2 ila 4 ay arasında değişebilen bir zaman dilimini kapsamaktadır.

Kedi Tüyü İnsana Zararlı mı?

Bu soru, özellikle ilk defa kedi sahiplenecek olan kişileri kaygılandıran bir durumdur. Uzman veteriner hekimlerin açıklaması; kedi tüyünün insan sağlığına zararlı herhangi bir yanının olmadığı yönündedir. Ancak, bakımsız ve bakteri barındıran, aşıları tam yapılmamış ve parazitle temas etmiş bir kedinin tüylerinin yutulmasının zararlı olduğunu hatırlatmak isteriz. Böyle bir durumda, mutlaka bir doktora görünmeyi ve kontrolden geçmeyi ihmal etmeyiniz.

Tüysüz kediler, vücutlarının çıplak olması nedeniyle soğuya, rüzgâra ve güneş ışınlarına karşı savunmasız canlılardır. Bu nedenle, ciltleri bu tür mevsim değişikliklerinde, tüylü kedilere nazaran daha kolay tahriş olabilmektedir. Bununla beraber, tüysüz kedilerin ciltlerinde aşırı yağlanmalar görülebilmektedir. Söz konusu bu yağlanma ile birlikte tüysüz kedilerde bir takım cilt sorunları ortaya çıkabilmektedir. Tüysüz kedilerin bakımı için mutlaka düzenli olarak vücutları ıslak veya nemli bir bezle temizlenmeli ve yağların vücutlarından arındırılması gerekmektedir.

Yorum Yap!