6 Aylık Kediler Kaç Kilo Olmalı?

6 Aylık Kedi Kaç Kilo Olmalı?

Yavru kedilerin gelişiminde en önemli dönemlerden biri olan ve artık resmen yetişkin kedi sayılabilecekleri 6. ay, kilo takibi açısından da oldukça önemlidir. Kedilerinin ideal kilosunda olup olmadığını merak etmekte olan kedi ebeveynleri, bu meraklarını gidermek için 6 aylık kedi kaç kilo olmalı sorusuna yanıt aramaktadır. Aşağıdaki başlıkları inceleyerek 6 sorunuza kolaylıkla yanıt bulabilirsiniz.

6 Aylık Kedi Kaç Kilo Olmalı?

6 Aylık Kedi Kaç Kilo Olmalı?

Sağlıklı, ölçülü ve düzenli bir şekilde beslenmekte olan 6 aylık kediler ortalama 1.8 – 2.5 kg ağırlığında olmalıdır.  Her ne kadar 6 aylık kediler için ortalama ideal ağırlık 1.8 – 2.5 kg olsa da kedilerin kilosunu belirleyen pek çok farklı faktör bulunur. Kedinin cinsi, cinsiyeti ve hatta genetiği dahi 6 aylık kedi kilosu üzerinde etkili olabilir. Kedilerin ideal kilosunu rakamlarla belirlemek yerine, kilolarının vücutlarına oranla nasıl gözüktüğü incelenerek karar verilmelidir. Kedinizin vücuduna oranla ideal bir kiloya sahip olup olmadığını incelemek için kedilerin ideal kilosu isimli içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

6 aylık kedilerin büyük bir çoğunluğu halihazırda kısırlaştırılmış olacağından, kilo kontrolünün önemi giderek artmaktadır. Kısırlaştırılan kediler, hormonel değişiklikler sebebiyle hızla kilo alma eğiliminde olurlar. Tam olarak bu sebepten, kısır kedilerinizi günün belirli saatlerinde ölçülü bir şekilde beslemeli ve ayrıca kedinizin diyetinde kısır kediler için özel olarak üretilen kedi mamalarını kullanmalısınız. Kısır kediler, müdahale edilmediklerinde hızla kilo alabilir ve hatta kısa süre içerisinde obezite dahi geliştirebilirler. 

6 aylık kedinizin gereğinden fazla şişman ya da gereğinden fazla zayıf olduğunu düşünüyorsanız, mutlaka veteriner hekiminize danışarak bir uzman görüşü almalısınız. Şişman kedilerin diyet mama ve ölçülü beslenmeye, zayıf kedilerin ise sağlık kontrollerine ve daha besleyici bir diyete ihtiyaçları vardır. 

Kediniz pek yakında 7. ayına adım atacağından, sizler için şimdiden 7 aylık kedi kaç kilo olmalı sorusunu yanıtladık! Ayrıca evinizde 2 aydan küçük yavru kedilere bakıcılık yapıyorsanız, yavru kedilerin büyüme evreleri isimli içeriğimiz sizler için benzersiz bir kaynak olabilir. 

6 Aylık Erkek Kedi Kaç Kilo Olmalı? 

6 aylık erkek kediler ortalama 1.8 – 2.5 kg ağırlığında olmalıdır. Erkek kediler yavruluk dönemlerinde dişi kedilere oranla daha hızlı gelişim gösterseler de kısırlaştırma ile birlikte erkek ve dişi kediler arasındaki kilo farkı hızla kapanmaktadır. 

6 Aylık Kedi Kilosu

Yukarıdaki görselde sağlıklı bir 6 aylık kedi görüntüleyebilirsiniz. 

6 Aylık Dişi Kedi Kaç Kilo Olmalı?

6 aylık dişi kediler ortalama 1.8 – 2.8 kg ağırlığında olmalıdır. Yavruluk dönemlerinde erkek kedilere oranla daha yavaş gelişen dişi kediler, kısırlaştırma ile birlikte kilo açığını hızla kapatırlar. Hatta dişi kediler, kısırlaştırma işleminden sonra erkeklerden daha kilolu olabilirler. 

Kedinizin obezite problemleriyle karşılaşmaması için beslenmesini mutlaka kontrol altına almalı ve kedinizin gereğinden fazla beslenmediğinden emin olmalısınız. 

Yorum Yap!